Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Εδώ και μερικές μέρες άνοιξε ένα νέο μουσείο για την ιστορία της Αγιασοφιάς με διάφορα εκθέματα καθώς και πολύ πλούσιο οπτικοακουστικο υλικό, στο ανακαινισμενο για το λόγο αυτό κτίριο του παλιού οθωμανικου υποθηκοφυλακείου, στον Ιππόδρομο.

Δεν το έχω επισκεφτεί, η τιμή των 1000 try (35 ευρώ) για είσοδο των ξένων επισκεπτών δεν με δελεάζει ιδιαίτερα, αλλά αν το επισκεφτεί κάποιος θα ήθελα να μάθω αν αξίζει όντως την επίσκεψη ή αν είναι μια αρπαχτή για να βγάλουν τα σπασμένα από τα έσοδα που χάθηκαν μετατρεποντας την Αγιασοφιά σε τζαμί.
www.demmuseums.com
Δεν το έχω επισκεφθεί άλλα όπως το είπες είναι αρπαχτή, μακριά. Ακόμα και στο site δεν έχουν να βάλουν τίποτα για να σε προσελκίσουν. Για οπτιακουστικό δες βίντεο και ντοκιματέρ στο youtube, υπάρχουν άπειρα
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
514
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ηρθε η ώρα να πάμε στην Πόλη!:clap::clap:

Μετά απο πάρααα πολύ μελέτη και ζαλάδα (ομολογώ!!) έχω καταλήξει σε αυτό το πρόγραμμα. Φυσικά μπορεί ν’αλλάξει η σειρά των ημερών. Θα έχουμε 8 διανυκτερεύσεις, με διαμονή στην Ταξίμ. Νομίζετε οτι εχει καλυφθεί ενα αρκετά μεγάλο μέρος των αξιοθέατων? Θα μεταφέρατε κάποιο μέρος να ενταχθεί σε άλλη μερα? Υπάρχουν επιπρόσθετες προτάσεις?

Αφιξη Σάββατο πρωί 10:00– αναχώρηση Κυριακή απόγευμα 15:00. Γενικά θα κινηθούμε με ΜΜΜ ή/και ταξί

1. Taxim -Beyoglou (ισως – Αξίζει το περπάτημα?) – Περα--Galata -Cukurcuma-Cihangir

2. Οικουμενικο πατριαρχείο -Μεγαλη του γενους σχολή-Μονη της χώρας—Τείχη-Κερκόπορτα-Παναγια βλαχερνων-Balat- Μπαλουκλι (monastery of the life giving spring) με συγκοινωνία

3. Μινιατουρκ – Πιερ Λοτι – Ciragan

4. Τοπ καπι-Αγια ειρηνη-Αγια σοφια-Μπλε τζαμι-Υδραγωγείο-Αιγυπτιακός οβελισκος-Στήλη του κων/νου-- Αγορά Arasta - Αιγυπτιακή Αγορά

5. Καπαλι τσαρσι - Τζαμι beyazit - Suleymaniye Camii

6. Kadikoy –Moda – Uskudar – Kuzguncuk

7. Πριγκηπονήσια

8. Dolma Bahce – Ortakoy – Τουρ στο Βόσπορο


Κάποια απο τις μέρες αυτές θα κάνουμε και χαμάμ

Τέλος, αν ξέρει κάποιος, η Αγία Σοφία είναι ανοικτή για το κοινό? Έστω και σαν τζαμί
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ηρθε η ώρα να πάμε στην Πόλη!:clap::clap:

Μετά απο πάρααα πολύ μελέτη και ζαλάδα (ομολογώ!!) έχω καταλήξει σε αυτό το πρόγραμμα. Φυσικά μπορεί ν’αλλάξει η σειρά των ημερών. Θα έχουμε 8 διανυκτερεύσεις, με διαμονή στην Ταξίμ. Νομίζετε οτι εχει καλυφθεί ενα αρκετά μεγάλο μέρος των αξιοθέατων? Θα μεταφέρατε κάποιο μέρος να ενταχθεί σε άλλη μερα? Υπάρχουν επιπρόσθετες προτάσεις?

Αφιξη Σάββατο πρωί 10:00– αναχώρηση Κυριακή απόγευμα 15:00. Γενικά θα κινηθούμε με ΜΜΜ ή/και ταξί

1. Taxim -Beyoglou (ισως – Αξίζει το περπάτημα?) – Περα--Galata -Cukurcuma-Cihangir

2. Οικουμενικο πατριαρχείο -Μεγαλη του γενους σχολή-Μονη της χώρας—Τείχη-Κερκόπορτα-Παναγια βλαχερνων-Balat- Μπαλουκλι (monastery of the life giving spring) με συγκοινωνία

3. Μινιατουρκ – Πιερ Λοτι – Ciragan

4. Τοπ καπι-Αγια ειρηνη-Αγια σοφια-Μπλε τζαμι-Υδραγωγείο-Αιγυπτιακός οβελισκος-Στήλη του κων/νου-- Αγορά Arasta - Αιγυπτιακή Αγορά

5. Καπαλι τσαρσι - Τζαμι beyazit - Suleymaniye Camii

6. Kadikoy –Moda – Uskudar – Kuzguncuk

7. Πριγκηπονήσια

8. Dolma Bahce – Ortakoy – Τουρ στο Βόσπορο


Κάποια απο τις μέρες αυτές θα κάνουμε και χαμάμ

Τέλος, αν ξέρει κάποιος, η Αγία Σοφία είναι ανοικτή για το κοινό? Έστω και σαν τζαμί

Αγια Σοφια Ανοικτη για το κοινο με την πρεπουσα ενδυματολογια για γυναικες και ανδρες δεν απαιτειται κρατηση......
η ουρα συχνα αγγιζει τα 100αδες μετρα αναλογα την ωρα που θα επισκεφτειτε! δεν εχω μπει σαν Τζαμι αλλα εχω δει χιλιαδες κοσμο να περιμενει!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τέλος, αν ξέρει κάποιος, η Αγία Σοφία είναι ανοικτή για το κοινό? Έστω και σαν τζαμί
Η αρχική είδηση, ότι θα κλείσει για εργασίες συντήρησης, διαψεύστηκε. Αυτό που ισχύει προς το παρόν είναι ότι θα μείνει ανοιχτή, πάντα ως τέμενος.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
165
Likes
422
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Ηρθε η ώρα να πάμε στην Πόλη!:clap::clap:

Μετά απο πάρααα πολύ μελέτη και ζαλάδα (ομολογώ!!) έχω καταλήξει σε αυτό το πρόγραμμα. Φυσικά μπορεί ν’αλλάξει η σειρά των ημερών. Θα έχουμε 8 διανυκτερεύσεις, με διαμονή στην Ταξίμ. Νομίζετε οτι εχει καλυφθεί ενα αρκετά μεγάλο μέρος των αξιοθέατων? Θα μεταφέρατε κάποιο μέρος να ενταχθεί σε άλλη μερα? Υπάρχουν επιπρόσθετες προτάσεις?
Να πέρασεις υπέροχα !!
Πρόσθεσε κάπου στο πρόγραμμά σου μια βόλτα και στο όμορφο Karakoy.
Ίσως την πρώτη μέρα μετά τον πύργο του Γαλατά.

Και Nisantasi επίσης, μοντέρνα και όμορφη για βόλτα γειτονιά.
Εξυπηρετεί το μετρό από Ταξίμ.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
514
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να πέρασεις υπέροχα !!
Πρόσθεσε κάπου στο πρόγραμμά σου μια βόλτα και στο όμορφο Karakoy.
Ίσως την πρώτη μέρα μετά τον πύργο του Γαλατά.
Θα το κάνω! Σ'ευχαριστώ πολύ!
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Η αρχική είδηση, ότι θα κλείσει για εργασίες συντήρησης, διαψεύστηκε. Αυτό που ισχύει προς το παρόν είναι ότι θα μείνει ανοιχτή, πάντα ως τέμενος.
Δεν νομίζω να είχε ειπωθεί ποτέ ότι θα κλείσει, ίσως έτσι το εξέλαβε κάποιο άρθρο. Οι πολυετεις αναμενόμενες συντηρήσεις θα ξεκινήσουν και θα προχωρησουν χωρίς να επηρεαστεί η είσοδος του κοινού.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αγια Σοφια Ανοικτη για το κοινο με την πρεπουσα ενδυματολογια για γυναικες και ανδρες δεν απαιτειται κρατηση......
η ουρα συχνα αγγιζει τα 100αδες μετρα αναλογα την ωρα που θα επισκεφτειτε! δεν εχω μπει σαν Τζαμι αλλα εχω δει χιλιαδες κοσμο να περιμενει!
Όταν ήταν μουσείο μήπως; Πέρυσι τον Μάιο κατευθείαν μπήκα. Έπαιξε ρόλο μήπως η ώρα που πήγα;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ηρθε η ώρα να πάμε στην Πόλη!:clap::clap:

Μετά απο πάρααα πολύ μελέτη και ζαλάδα (ομολογώ!!) έχω καταλήξει σε αυτό το πρόγραμμα. Φυσικά μπορεί ν’αλλάξει η σειρά των ημερών. Θα έχουμε 8 διανυκτερεύσεις, με διαμονή στην Ταξίμ. Νομίζετε οτι εχει καλυφθεί ενα αρκετά μεγάλο μέρος των αξιοθέατων? Θα μεταφέρατε κάποιο μέρος να ενταχθεί σε άλλη μερα? Υπάρχουν επιπρόσθετες προτάσεις?

Αφιξη Σάββατο πρωί 10:00– αναχώρηση Κυριακή απόγευμα 15:00. Γενικά θα κινηθούμε με ΜΜΜ ή/και ταξί

1. Taxim -Beyoglou (ισως – Αξίζει το περπάτημα?) – Περα--Galata -Cukurcuma-Cihangir

2. Οικουμενικο πατριαρχείο -Μεγαλη του γενους σχολή-Μονη της χώρας—Τείχη-Κερκόπορτα-Παναγια βλαχερνων-Balat- Μπαλουκλι (monastery of the life giving spring) με συγκοινωνία

3. Μινιατουρκ – Πιερ Λοτι – Ciragan

4. Τοπ καπι-Αγια ειρηνη-Αγια σοφια-Μπλε τζαμι-Υδραγωγείο-Αιγυπτιακός οβελισκος-Στήλη του κων/νου-- Αγορά Arasta - Αιγυπτιακή Αγορά

5. Καπαλι τσαρσι - Τζαμι beyazit - Suleymaniye Camii

6. Kadikoy –Moda – Uskudar – Kuzguncuk

7. Πριγκηπονήσια

8. Dolma Bahce – Ortakoy – Τουρ στο Βόσπορο


Κάποια απο τις μέρες αυτές θα κάνουμε και χαμάμ

Τέλος, αν ξέρει κάποιος, η Αγία Σοφία είναι ανοικτή για το κοινό? Έστω και σαν τζαμί
Πάντως κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, η Πόλη θέλει το ραχατι της, και μην βιαστείς να τα προλάβεις όοολα...
Να χαθείς, να σταθείς όπου θελήσεις, να μυρίσεις να νιώσεις να απολαύσεις... θα ξαναπάς....
 

Giorgio_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους...Έφτασε η στιγμή, ύστερα από παύση αρκετών χρόνων, να επιστρέψω στα ταξίδια και ξεκινάω από έναν προορισμο που ονειρευόμουν χρόνια. Έκλεισα λοιπόν εισιτήρια και ξενοδοχείο (Nest hotel) στην πλατεία Ταξιμ. Χρειάζομαι όμως τη βοήθεια σας καθώς για πρώτη φορά τα βρίσκω τόσο μπαστούνια για να τα οργανώσω. και κυρίως ποια αξιοθέατα είναι κοντά το ένα με το άλλο ώστε να τα επισκεφτώ μαζί και το κυριότερο πως πας εκεί!!! Επισης χρειαζομαι βοηθεια με καρτες μέσων, εισοδους σε μουσεια και internet. Όποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα υπερβολικα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom