Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Όχι κι εγω το ειχα ψαξει αλλα δεν βρηκα κατι. Πηγα στις 10 το πρωι Κυριακη κ δεν ειχε ουρα καθόλου
Ευχαριστω. Βεβαια εγω θα μαι τελος Μαιου που θεωρειται φουλ τουριστικη περιοδος. Μακαρι να μην εχει.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
τον Οκτωβριο εχω κλεισει ταξιδι για Κωνσταντινουπολη.
Τα βασικα αξιοθεατα που θελω σιγουρα να επισκεφτω ειναι Αγια Σοφια,Τοπ Καπι και Βασιλικη ΚΙστερνα.Εαν προλαβω θελω να δω και το Dolmabache εαν δεν βγει ή δεν αξιζει τοσο ας το δω εστω απ εξω και λογω χρονου και κοστους (ειδα ειναι ενα 50ευρω),το αφηνω με αστερισκο.

Με συμφερει να παρω καποιο pass ή αφου θελω να δω κυριως αυτα να κλεισω τα εισητηρια ιντερνετικα μεμονομενα για το καθε αξιοθεατο.Με ενδιαφερει να κλεισω skip the line για να μη χασω ολη μου την μερα σε ουρες 2 ωρα και να δω οσα μπορω ξεκουραστα.




Επισης εχω δει και καποιους ξεναγους κατα προτιμηση ελληνοφωνο οπως πχ ο xenagos Kωνσταντινουπολη ή καποιος Eger αν τον λεω καλα ,εχει κανεις αναλογη εμπειρια,ποσο στοιχιζει και τετοια?Πρεπει να ναι κανα 150 € χωρις τα εισητηρια ,οποτε μαλλον μου φαινονται πολλα.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλησπέρα,
τον Οκτωβριο εχω κλεισει ταξιδι για Κωνσταντινουπολη.
Τα βασικα αξιοθεατα που θελω σιγουρα να επισκεφτω ειναι Αγια Σοφια,Τοπ Καπι και Βασιλικη ΚΙστερνα.Εαν προλαβω θελω να δω και το Dolmabache εαν δεν βγει ή δεν αξιζει τοσο ας το δω εστω απ εξω και λογω χρονου και κοστους (ειδα ειναι ενα 50ευρω),το αφηνω με αστερισκο.

Με συμφερει να παρω καποιο pass ή αφου θελω να δω κυριως αυτα να κλεισω τα εισητηρια ιντερνετικα μεμονομενα για το καθε αξιοθεατο.Με ενδιαφερει να κλεισω skip the line για να μη χασω ολη μου την μερα σε ουρες 2 ωρα και να δω οσα μπορω ξεκουραστα.




Επισης εχω δει και καποιους ξεναγους κατα προτιμηση ελληνοφωνο οπως πχ ο xenagos Kωνσταντινουπολη ή καποιος Eger αν τον λεω καλα ,εχει κανεις αναλογη εμπειρια,ποσο στοιχιζει και τετοια?Πρεπει να ναι κανα 150 € χωρις τα εισητηρια ,οποτε μαλλον μου φαινονται πολλα.

Καλησπέρα.
Επισκέφθηκα την Κωνσταντινούπολη αρχές Μαρτίου και χρησιμοποίησα ξεναγό τον xenagos Κωνσταντινούπολη. Εχει διαφορα πακετα οργανωμένων ξεναγήσεων (Αγία Σοφια, Μπλε Τζαμί, Υδραγωγείο /Τοπ Καπι, Μεγάλο Παζαρι, Αιγυπτιακή αγορα) / (Φανάρι, Πατριαρχείο κ.α.) / (Πριγκηπονησσα) . Εμεις τον ακολουθησαμε στο προγραμμα Αγία Σοφία κλπ.. έμεινα πολυ ευχαριστημένη, ευχάριστος άνθρωπος, με γνώσεις, δεν βαριέται να εξηγεί και μας εδινε πληροφοριες για τα πάντα. Τον Μάρτιο πληρώσαμε για τη συγκεκριμένη ξενάγηση 40€ το άτομο + τις εισόδους σε Αγία Σοφία (25€) και Υδραγωγείο (15 € ). Το Ντολμάμπαχτσε μοιάζει πολυ με τα ευρωπαικά παλάτια, πολλά σαλονια, παρα πολλά σαλονια που καποια στιγμή γινεται λιγο κουραστικο, έχει όμως φοβερή τοποθεσία . Πληρώσαμε στο ταμειο 1050 τουρκικες λιρες το άτομο δηλαδή 30,50 € .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom