Τουρκία Κωνσταντινούπολη στίς γιορτές με αυτοκίνητο και παιδιά.

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Καλημέρα σας,
Σχεδιάζουμε ένα ταξιδι στην βορειο Ελλαδα, οπου από την 1η Ιανουαριου και μετα θα μπουμε στην Τουρκία ξεκινώντας με 1 διανυκτερευση στην Ανδριανουπολη. Στη συνεχεια θα κατευθυνθούμε για 3 διανυκτερεύσεις στην Κωνσταντινουπολη. Θα ειμαστε με το αυτοκινητο μας και 2 παιδια 9 και 12 ετων.
Ψάχνοντας για διαμονη και κοιτωντας στο booking, ομολογω ότι χαθηκα τοσο από την επιλογή της κατάλληλης περιοχης για διαμονη, οσο και από τις (υψηλες) τιμες.
Μηπως θα ειχατε να προτείνετε καποιο ξενοδοχειο τοσο στην Ανδιανουπολη οσο και στην Κωνσταντινουπολη που να μπορει να φιλοξενει 4 ατομα σε ένα δωματιο (λογω ηλικιας των παιδιων δεν θελω 2 δικλινα), σε λογικη τιμη και να υπαρχει παρκινγκ για το αυτοκινητο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
σε οτι αφορά την Αδριανουπολη ,πολύ καλο ξενοδοχειο ειναι αυτο,στο προτεινω ανεπιφυλακτα και εχει φυσικά χωρο παρκιγκ
http://www.booking.com/hotel/tr/rys.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-tr-rys-unspec-gr-com-L:el-V:0CEAQFjAA-O:unk-B:unk-N:XX-S:bo;sid=4c1fa46dab4b64037ba42cfd2ec57440;dcid=4;checkin=2015-01-01;checkout=2015-01-02;ucfs=1;srfid=dd4b16e5c26a8b719c95f5f640ddb5226c076102X1;highlight_room=46582701
στα 108 ευρώ οπως θα δεις για τεσσερα ατομα σε δυο συνδεομενα δωματια...ομως πρεπει να σου πω οτι για να πας στο κέντρο της πολης απο εκει είναι 2,5 με 3 χλμ.οποτε πρεπει να μετακινηθεις με αμαξι...στην Αδριανουπολη έχουμε παρκαρει στο δρομο (εκει που επιτρεπεται φυσικά)χωρις καποιο προβλημα...
τωρα μπορω να σου προτεινω και αυτο που ειναι μεν δωματια και οχι ξενοδοχειο ,σε καταπληκτική τιμη το τετρακλινο ή το οικογενειακο διαμερισμα...βεβαια ξαναλεω ειναι δωματια καθαρα και περιποιημενα αλλά that's all....βρισκεται στο κέντρο της πολης ,πας παντου με τα ποδιαhttp://www.booking.com/hotel/tr/ayda-n-apart.el.html?aid=357006;label=gog235jc-city-el-tr-edirne-unspec-gr-com-L:el-V:0CDUQFjAA-O:unk-B:unk-N:XX-S:bo;sid=4c1fa46dab4b64037ba42cfd2ec57440;dcid=4;checkin=2015-01-01;checkout=2015-01-02;ucfs=1;srfid=6d7d1e9e37fedba640caead483ee297b71760c61X5;highlight_room=44845301
...στο θεμα παρκιγκ εχουν θεσεις απ'εξω (οχι φυλασσομενο φυσικά) ...τωρα για την Κωνσταντινουπολη θα σου ελεγα να μη κολλησεις πολύ στο θεμα παρκιγκ γιατι περιοριζεις πολύ τις επιλογες σου...δεν ειναι καθολου απαραιτητο να εχει παρκιγκ το ιδιο το ξενοδοχειο...τοσο στο Περαν οσο και στην Παλιά Πολη υπαρχει μεγαλος αριθμος παρκιγκ που το κοστος τους ειναι συνηθως γυρω στα 8 ευρω τη μέρα(αναλογα με την ισοτιμια)...νομιζω οτι οπου κι αν κλεισεις θα βρεις παρκιγκ σε πολύ μικρη αποσταση...αν καταληξεις στο Περαν μπορω να σου δωσω και πιο συγκεκριμενες πληροφοριες αναλογα με το σημειο που θα ειναι το ξενοδοχειο σου...
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.
Οσον αφορα το θεμα του παρκιν δεν εννοουσα αποκλειστικα απο το ξενοδοχειο αλλα την υπαρξη του στην ευρυτερη περιοχη, οπως το περιγραφεις.
Για την Ανδριανουπολη ειχε δει και η γυναικα μου το ottoman.
Για την Κωνσταντινουπολη θα εκτιμουσα πολυ οτι προτασεις διαμονης μπορεσεις να μου δωσεις.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
υπάρχουν απειρα καταλύματα ,τοσο ξενοδοχεια οσο και appartments,.....εχεις καταλήξει σε περιοχή? διαλεξε πρωτα σε ποια περιοχή προτιμας(νομιζω οτι με δυο μικρα παιδια ,οι προφανεις επιλογες ειναι αναμεσα το Περαν και το Σουλταναχμετ,με δική μου προτιμηση καθαρα το Περαν ,αλλά πολύς κοσμος επιλέγει την παλιά πολη για λογους που εχουν αναφερθει πολλες φορες στο φορουμ)και αν θες πες το μπατζετ που διαθετεις περιπου να σε βοηθησουμε στην αναζήτηση...
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
υπάρχουν απειρα καταλύματα ,τοσο ξενοδοχεια οσο και appartments,.....εχεις καταλήξει σε περιοχή? διαλεξε πρωτα σε ποια περιοχή προτιμας(νομιζω οτι με δυο μικρα παιδια ,οι προφανεις επιλογες ειναι αναμεσα το Περαν και το Σουλταναχμετ,με δική μου προτιμηση καθαρα το Περαν ,αλλά πολύς κοσμος επιλέγει την παλιά πολη για λογους που εχουν αναφερθει πολλες φορες στο φορουμ)και αν θες πες το μπατζετ που διαθετεις περιπου να σε βοηθησουμε στην αναζήτηση...
Θα με υποχρεωνες αν μου εδινες καταλυμματα για ολες τις περιοχες που αναφερεις. Δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση αλλα παραδοσιακα προτιμω κεντρικες τοποθεσιες για να μπορω να μετακινουμαι ευκολα στη γυρω περιοχη χωρις την απαραιτητη χρηση μεταφορικου μεσου.
Τα πρωινα θα χρησιμοποιειται το αυτοκινητο για ολες τις μετακινησεις η επισκεψεις αλλα απογευματακι η βραδακυ θα προτιμουσα να μπορω να μετακινηθω με τα ποδια. 100ευρω την βραδια ελπιζω να ειναι αρκετα.

Ανδριανουπολη θα κλεισουμε στο Οτομαν. Σε ευχαριστω για την υποδειξη.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Θα με υποχρεωνες αν μου εδινες καταλυμματα για ολες τις περιοχες που αναφερεις. Δεν εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση αλλα παραδοσιακα προτιμω κεντρικες τοποθεσιες για να μπορω να μετακινουμαι ευκολα στη γυρω περιοχη χωρις την απαραιτητη χρηση μεταφορικου μεσου.
Τα πρωινα θα χρησιμοποιειται το αυτοκινητο για ολες τις μετακινησεις η επισκεψεις αλλα απογευματακι η βραδακυ θα προτιμουσα να μπορω να μετακινηθω με τα ποδια. 100ευρω την βραδια ελπιζω να ειναι αρκετα.

Ανδριανουπολη θα κλεισουμε στο Οτομαν. Σε ευχαριστω για την υποδειξη.
Να ξεχασεις τις μετακινησεις με το αυτοκινητο σου στη Κωσταντινουπολη....ειναι αδυνατον εως τραγικο....βρες ξενοδοχειο που να βολευουν τα ΜΜΜ στις μετακινήσεις σας . Για 3 μερες θα πρεπει να αφησεις το αυτοκινητο στο παρκινγκ
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
το αυτοκινητο εννοείται πως δεν θα χρησιμοποιείται για καθημερινη κινηση στην πολη. Ακομη πρόγραμμα με σημεια προς επισκεψη δεν εχουμε κανει αλλα θα χρησιμοποιηθεί αν χρειαστεί να επισκεφτούμε κατι σχετικα μακρινο.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
προσωπικά μένω παντα στο Περαν ,οποτε εκει θα μπορουσα να σου προτεινω κατι.... σε καποια απο αυτα που ξέρω,ειτε έχει εξαντληθει η διαθεσιμοτητα,ειτε η τιμη έχει ξεφυγει ή απλως δεν διαθετουν οικογενειακά δωματια,οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι που να εχω μεινει....ψαξε στο ιντερνετ ,κατι θα βρεις αλλά η αλήθεια είναι οτι εκεινες τις μερες οι τιμες ξεφευγουν...και αν υπάρχει κατι σε καλουτσικη τιμη ειναι με μη επιστρεψιμη χρεωση...για ξενοδοχειο το βλέπω λιγο δυσκολο αλλά για appartment υπαρχουν καποια αν μπορεις να παραβλέψεις καποια πραγματα....για παραδειγμα βρηκα αυτο εδώ,απο μια προχειρη αναζήτηση που έκανα,αν ψαξεις θα βρεις και ισως και αλλα...

http://www.booking.com/hotel/tr/letter.el.html?aid=357006;label=gog235jc-city-el-tr-istanbul-unspec-gr-com-L:el-V:0CEQQFjAA-O:unk-B:unk-N:XX-S:bo;sid=4c1fa46dab4b64037ba42cfd2ec57440;dcid=4;checkin=2015-01-02;checkout=2015-01-05;ucfs=1;group_adults=2;group_children=2;age=0;age=0;req_adults=2;req_children=2;req_age=0;req_age=0;group_rooms=84458503_83276832_0_1_4_0_0;srfid=8f706a57d89be1b5ac6e1e1f2b7b2df4a2f58020X26;map=1
βεβαια εφοσον εισαι με παιδιά ίσως θεματα οπως το οτι αυτά συνηθως δεν έχουν ασανσερ,μπορει να έχουν θορυβο ,ή τα δωματια να ειναι μικρά να μετρανε περισσοτερο....κατά τη δική μου αποψη,καλυτερα να έχεις λιγο χειροτερο δωματιο στο κέντρο παρα καλυτερο και μακριά...α,ισως δεις φθηνοτερα καταλυματα στην περιοχη κατω απο τηνοδο Τarlabasi(οταν λεω κατω ,εννοώ οπως βλεπουμε το χάρτη οχι απο τη μεριά που ειναι η ιστικλαλ αλλά απο την αλλη)... μην τα επιλέξεις κυριως εφοσον θα εισαι με παιδιά,δεν ειναι καταλληλη περιοχη ...

ριξε κι εδώ μια ματιά...υπερβαινει λιγακι το μπατζετ αλλά μου φαινεται καλο
http://www.booking.com/hotel/tr/nos...cfd2ec57440;dcid=4;sbr=2;shid=1139869#availab
 
Last edited by a moderator:

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
προσωπικά μένω παντα στο Περαν ,οποτε εκει θα μπορουσα να σου προτεινω κατι.... σε καποια απο αυτα που ξέρω,ειτε έχει εξαντληθει η διαθεσιμοτητα,ειτε η τιμη έχει ξεφυγει ή απλως δεν διαθετουν οικογενειακά δωματια,οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι που να εχω μεινει....ψαξε στο ιντερνετ ,κατι θα βρεις αλλά η αλήθεια είναι οτι εκεινες τις μερες οι τιμες ξεφευγουν...και αν υπάρχει κατι σε καλουτσικη τιμη ειναι με μη επιστρεψιμη χρεωση...για ξενοδοχειο το βλέπω λιγο δυσκολο αλλά για appartment υπαρχουν καποια αν μπορεις να παραβλέψεις καποια πραγματα....για παραδειγμα βρηκα αυτο εδώ,απο μια προχειρη αναζήτηση που έκανα,αν ψαξεις θα βρεις και ισως και αλλα...

http://www.booking.com/hotel/tr/letter.el.html?aid=357006;label=gog235jc-city-el-tr-istanbul-unspec-gr-com-L:el-V:0CEQQFjAA-O:unk-B:unk-N:XX-S:bo;sid=4c1fa46dab4b64037ba42cfd2ec57440;dcid=4;checkin=2015-01-02;checkout=2015-01-05;ucfs=1;group_adults=2;group_children=2;age=0;age=0;req_adults=2;req_children=2;req_age=0;req_age=0;group_rooms=84458503_83276832_0_1_4_0_0;srfid=8f706a57d89be1b5ac6e1e1f2b7b2df4a2f58020X26;map=1
βεβαια εφοσον εισαι με παιδιά ίσως θεματα οπως το οτι αυτά συνηθως δεν έχουν ασανσερ,μπορει να έχουν θορυβο ,ή τα δωματια να ειναι μικρά να μετρανε περισσοτερο....κατά τη δική μου αποψη,καλυτερα να έχεις λιγο χειροτερο δωματιο στο κέντρο παρα καλυτερο και μακριά...α,ισως δεις φθηνοτερα καταλυματα στην περιοχη κατω απο τηνοδο Τarlabasi(οταν λεω κατω ,εννοώ οπως βλεπουμε το χάρτη οχι απο τη μεριά που ειναι η ιστικλαλ αλλά απο την αλλη)... μην τα επιλέξεις κυριως εφοσον θα εισαι με παιδιά,δεν ειναι καταλληλη περιοχη ...

ριξε κι εδώ μια ματιά...υπερβαινει λιγακι το μπατζετ αλλά μου φαινεται καλο
http://www.booking.com/hotel/tr/nos...cfd2ec57440;dcid=4;sbr=2;shid=1139869#availab
ευχαριστω για τις υποδείξεις σου.
θα πρεπει να πεσει μελετη και να επανελθω.
Αν εχω καταλαβει καλα στο αριστερο κομματι όπως κυταμε τον Χαρτη (σουλταναχμετ) είναι τα περισσοτερα μνημεια και στο Περαν (Μπεγιογλου) είναι περισσοτερο εμπορικοι δρομοι. Αληθεια η σκεπαστη αγορα και αυτή των μπαχαρικων σε ποια περιοχη βρίσκονται ;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αληθεια η σκεπαστη αγορα και αυτή των μπαχαρικων σε ποια περιοχη βρίσκονται ;
Στην αριστερή πλευρά βρίσκονται και αυτά. Θα σου έλεγα να προτιμήσεις να μείνεις Σουλταναχμέτ για να έχεις όλα τα αξιοθέατα γύρω σου χωρίς να δεσμεύεσαι απ΄τις συγκοινωνίες. Επίσης εκεί είναι και πιο ατμοσφαιρικά αλλά να ξέρεις πως είναι και πολύ πιο ήσυχα το βράδυ. Αν πάλι σας αρέσει ο τζερτζελές, τότε μείνετε κάπου κοντά στην Ιστικλαλ.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Στην αριστερή πλευρά βρίσκονται και αυτά. Θα σου έλεγα να προτιμήσεις να μείνεις Σουλταναχμέτ για να έχεις όλα τα αξιοθέατα γύρω σου χωρίς να δεσμεύεσαι απ΄τις συγκοινωνίες. Επίσης εκεί είναι και πιο ατμοσφαιρικά αλλά να ξέρεις πως είναι και πολύ πιο ήσυχα το βράδυ. Αν πάλι σας αρέσει ο τζερτζελές, τότε μείνετε κάπου κοντά στην Ιστικλαλ.
Τι τζερτζελες με δυο παιδια....12 η ωρα και πολυ ειναι.....:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.206
Μηνύματα
883.766
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom