Τουρκία Κωνσταντινούπολη, τρεις μέρες που ήταν μόνο η αρχή!

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Με ταξίδεψες με τις φωτογραφίες σου στην Αγαπημένη!
Να είσαι καλά να ξαναπάς σύντομα:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Με ταξίδεψες με τις φωτογραφίες σου στην Αγαπημένη!
Να είσαι καλά να ξαναπάς σύντομα:)
Καταλαβαίνω πολύ καλά πλέον από που προκύπτει το ''Αγαπημένη''. Να είσαι καλά, σ' ευχαριστώ!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Πολύ ωραία ιστορία ψηλέ, μου θύμισες τις περιπλανήσεις μου στην Πόλη, να ξέρεις ότι όσες φορές και να πας θα ανακαλύπτεις κάτι καινούριο!

Το κρέας στο δίσκο με το λάδι που φάγατε (που είναι όντως φανταστικό) λέγεται tantuni και στο Kadikoy έχει 2-3 πολύ καλά μαγαζιά που το πουλάνε. Ανυπομονώ στην επόμενη επίσκεψή μου να σαβουρντίσω δυο τρία durum.

Τα διόδια, όντως είναι ένα μανίκι, πάντως επειδή έχω πάει άπειρες φορές χωρίς να πληρώσω, δεν με έχουν σταματήσει ποτέ στα σύνορα. Δεν το συνιστώ όμως για κανένα, διότι μπορεί να ξεκινήσουν κάποια στιγμή έλεγχοι και να βρεθεί κάποιος εκτεθειμένος. Προσωπικά εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει το αυτοκόλλητο HGS και το γεμίζω τακτικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αφού όταν πάω χρησιμοποιώ και τις γέφυρες του Βοσπόρου που έχουν ακριβούτσικα διόδια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία ιστορία ψηλέ, μου θύμισες τις περιπλανήσεις μου στην Πόλη, να ξέρεις ότι όσες φορές και να πας θα ανακαλύπτεις κάτι καινούριο!
Ευχαριστώ για τα λόγια σου, είναι για το οποίο είμαι απόλυτα σίγουρος, η Πόλη χωράει πολλή εξερεύνηση ακόμα;)

Το κρέας στο δίσκο με το λάδι που φάγατε (που είναι όντως φανταστικό) λέγεται tantuni...
Είσαι άψογος, θα το προσθέσω στην ιστορία, ευχαριστώ. Μας θύμισε πάρα πολύ τα Banh mi που τσακίζαμε στο Βιετναμ, καταπληκτική γεύση.

Τα διόδια, όντως είναι ένα μανίκι, πάντως επειδή έχω πάει άπειρες φορές χωρίς να πληρώσω, δεν με έχουν σταματήσει ποτέ στα σύνορα. Δεν το συνιστώ όμως για κανένα, διότι μπορεί να ξεκινήσουν κάποια στιγμή έλεγχοι και να βρεθεί κάποιος εκτεθειμένος. Προσωπικά εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει το αυτοκόλλητο HGS και το γεμίζω τακτικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, αφού όταν πάω χρησιμοποιώ και τις γέφυρες του Βοσπόρου που έχουν ακριβούτσικα διόδια.
Ούτε εγώ το συνιστώ φυσικά, αλλά δε γίνεται να είναι τόσο δύσκολο. Δεν υπάρχει καμία πληροφόρηση επί του θέματος πουθενά, ούτε είναι εύκολο να βρει κανείς το αυτοκόλλητο που αναφέρεις.
Χάσαμε περίπου μια ώρα στο πήγαινε, σταματώντας και ρωτώντας σε κάθε Shell που βρίσκαμε στο δρόμο, δεν είναι δουλειά όμως αυτή... Όλοι μας παρέπεμπαν στο επόμενο, και το τελευταίο δε το βρήκαμε ποτέ! Μάλιστα δεν ήμασταν οι μόνοι, καθώς πετύχαμε κόσμο με πινακίδες Θεσσαλονίκης στα Shell που ψαχνόταν σαν εμάς.
Ίσως να έχουμε πρόβλημα αν ξαναμπούμε με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Εσύ από που αγόρασες το αυτοκόλλητο και πως το γεμίζεις; Δώσε μας αν θέλεις πληροφόρηση, θα είναι πολύ χρήσιμη!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Την hgs την εκδίδουν τα PTT (ταχυδρομεία). Δες και στο ανάλογο νήμα για περισσότερα.. Όσα πρατήρια της Shell είναι συμβεβλημένα, κάνουν χαμαλοδουλειά χωρίς κάποιο ουσιαστικό οικονομικό όφελος και γι αυτό σιγά σιγά σταματάνε τη σύμβαση. Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε ταχυδρομικό κατάστημα -έχει και στα σύνορα αλλά αυτή την περίοδο που ανακαινίζουν το σταθμό ίσως είναι κλειστό-, αλλά και μικρό υποκατάστημα στο σταθμό των πρώτων διοδίων (είναι όμως στο αντίθετο ρεύμα και πρέπει να περάσεις από τη γέφυρα). Μπορείς να μπεις σε κάποιο χωριό να την εκδώσεις στο ταχυδρομείο του (καλή τύχη στη συνεννόηση) ή απλά να πας από τον παραλιακό δρόμο που δεν έχει διόδια. Αν θέλεις να πας όπως είπες Καντίκιοϊ την επόμενη φορά, πηγαίνεις όλο παραλιακά και παίρνεις το φεριμποτ από Sirkeci για Harem, οπότε δεν χρειάζεται να περάσεις και τα διόδια της γέφυρας ή του τούνελ. Και βγάζεις κάρτα την επόμενη μέρα έχοντας μαζί σου την άδεια κυκλοφορίας από κάποιο ταχυδρομείο μέσα στην πόλη...
 
Last edited:

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Εγώ από το δεύτερο Shell την πήρα πρόπερσι και τη γεμίζω με τούρκικη πιστωτική του πεθερού μου (ελληνική δε δέχεται). Προφανώς τα βενζινάδικα Shell κάπου τη βαρέθηκαν τη χαμαλοδουλειά, όπως λέει και ο japetus και το κόβουν σιγά σιγά. Οπότε η μόνη λύση είναι τα PTT.

Η λύση που αναφέρει ο japetus για όσους πάνε πολύ περιστασιακά στην Τουρκία και βασικά στην Πόλη, είναι η καλύτερη. Χρησιμοποιείς τους παράλληλους δρόμους και όχι Α/Δ με διόδια και δε χρειάζεσαι τη HGS.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@japetus & @thessaris Σημαντικές οι πληροφορίες σας σχετικά με τα διόδια, θα βοηθήσουν πολύ κόσμο. Το είχαμε μάθει κι εμείς αυτό με τα ταχυδρομεία, αλλά εν τέλει δε βρήκαμε κάποιο κατάστημα.
Επίσης δεν είδαμε σύστημα με διόδια παρά μόνο βγαίνοντας από τη Πόλη αυτο με τη κάμερα, που δε σε εμποδίζει κανένας να περάσεις. Ούτε στη γέφυρα Haliç Köprüsü μπαίνοντας είχε κάποιο σύστημα διοδίων.
Η ένσταση μου είναι συγκεκριμένη, δε θα έπρεπε να υπάρχει πληροφόρηση, ένα φυλλάδιο στα σύνορα, ένας σταθμός αγοράς του ειδικού αυτοκόλλητου, κάτι;
Γιατί ο υπάλληλος συναλλάγματος στα σύνορα μας είπε ''is not necessary'' όταν τον ρώτησα σχετικά;
Ήταν πραγματικά πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη μ' αυτό το ζήτημα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Δεν ξέρω, ίσως το σύστημα να δυσκολεύεται να διαβάσει τις ξένες πινακίδες; Ίσως να μη θέλουν να ασχοληθούν οι αρμόδιοι για ένα ευτελές ποσό; τα πραγματικά άλλωστε χλμ αυτοκινητοδρόμου για να πας στην Πόλη είναι πολύ λίγα, απο τη Συληβρία μπαίνεις ουσιαστικά, μέχρι εκεί είναι απλός δρόμος..
Τα διόδια σε χρεώνουν μόνο στην έξοδο του αυτοκινητοδρόμου. Όταν μπαίνεις σε αυτόν, καταγράφει τον αριθμό πινακίδας κάμερα και κατά την έξοδο υπολογίζεται αυτόματα το ποσό που πρέπει να χρεωθεί με βάση τα χιλιόμετρα που διανύθηκαν.
Σε όσους έχουν κάρτα, προσοχή θέλει κατά την έξοδο να μην περάσετε κατά λάθος από τη λωρίδα για OGS (και όχι HGS) γιατί τότε επιβάλλεται επιπλέον πρόστιμο.
Επίσης έχει κανείς στη διάθεσή του 15 μέρες για να προσθέσει χρήματα αν δεν υπήρχε υπόλοιπο, και να αφαιρεθεί το ποσό που χρωστά χωρίς επιπλέον προσαύξηση. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό σημαίνει ότι μπορεί και να περάσει ελεύθερα κάποιος την πρώτη μέρα και την επόμενη με την ησυχία του να εκδώσει την κάρτα από ταχυδρομείο μέσα στην πόλη....
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
εβγαλα καρτα hgs εκανα το λαθος περασα απο ogs μου λενε στο συστημα 4 ευρω προστιμο για τους ξενους το πενταπλασιαζουν γυρω στα 20 τελικο υπαρχουν ταμπελες οταν κινεισαι μεσα στον αυτοκινητοδρομο που λενε σε ποιο επομενο βενζιναδικο εκδιδουν hgs παντως σιγουρα την εκδιδουν τα ταχυδρομια ptt παντως αυτο να μην εχουν ολα τα βενζιναδικα και της shell το συναντησα στον αυτοκινητοδρομο προς την σμυρνη πουθενα δεν συναντησα μπαρες ουτε στο αυτοκινητοδρομο αγκυρα -κων/πολη ουτε σμυρνη ουτε κων/πολη συνορα περνωντας την δευτερη γεφυρα του βοσπορου
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Ήμασταν περίπου ίδιες ημέρες στην Κωσταντινουπολη,ήσασταν πολύ τυχεροί που δεν πετύχατε την απίστευτη κίνηση στα σύνορα, 5 ώρες αναμονή όταν πηγαίναμε και άλλες 3.30 όταν γυρνούσαμε ..την κάρτα για τα διόδια hgs την βγάζετε 70 χλμ πριν την πόλη έχει διόδια χωρίς μπάρες.εκει αριστερά έχει γραφείο όπου βγάζεις την κάρτα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ήμασταν περίπου ίδιες ημέρες στην Κωσταντινουπολη,ήσασταν πολύ τυχεροί που δεν πετύχατε την απίστευτη κίνηση στα σύνορα, 5 ώρες αναμονή όταν πηγαίναμε και άλλες 3.30 όταν γυρνούσαμε ..την κάρτα για τα διόδια hgs την βγάζετε 70 χλμ πριν την πόλη έχει διόδια χωρίς μπάρες.εκει αριστερά έχει γραφείο όπου βγάζεις την κάρτα
Πήγαμε Παρασκευή πρωί, και γυρίσαμε στις 27 του μήνα οποτε λογικό να μην πετύχουμε κίνηση στα σύνορα. Δε θα θελα να το ζήσω με τίποτα!
Το είχαμε πληροφορηθεί ότι ενδέχεται να υπάρχει γραφείο πριν τη Πόλη, αλλά δε το βρήκαμε ποτέ! Μεγάλο μπάχαλο αυτό με τα διόδια και πολύ κακή εώς ανύπαρκτη πληροφόρηση. Είχαμε όλη τη καλή διάθεση, αλλά το σύστημα είναι απαράδεκτο. Αφού βρήκατε άκρη πάλι καλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom