Τουρκία Κωνσταντινούπολη:3 μήνες μετά το πραξικόπημα!

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ετυχε να παω για τριτη φορα 3 μηνες μετα το πραξικοπημα! κ παλι τα πραγματα ηταν ησυχα.κ αυτη τη στιγμη ειναι στην Πολη μια γνωστη μου που επισκεπτεται την πολη τουλαχιστον μια-δυο φορες το χρονο!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλημερα απο την Πολη! Εγω ειμαι εδω καμμια βδομαδα,απο την πρωτη μερα που εγεινε το περιστατικο, λοιπον αν δεν ειχα ιντερνετ ουτε που θα το μαθαινα.... δεν υπαρχει κανενα θεμα εδω με τον Τουρισμο ειναι γεματη κοσμο! Εχουν ξαναγυρισει μετα το σοκ των τρομοκρατικων επιθεσεων...δεν ξερω τι αλλο θελεις να μαθεις; επισης παντου αστυνομια και κανουν συνεχεια ελεγχους
..απο ασφαλεια καλα..τωρα το πατριωτικο εμπαργκο δεν ξερω αν σε πιασει και δεν ερθεις ( πλακα κανω)

Η γνωστη του @mpampis1979 ... :haha:
 
Last edited by a moderator:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλημερα απο την Πολη! Εγω ειμαι εδω καμμια βδομαδα,απο την πρωτη μερα που εγεινε το περιστατικο, λοιπον αν δεν ειχα ιντερνετ ουτε που θα το μαθαινα.... δεν υπαρχει κανενα θεμα εδω με τον Τουρισμο ειναι γεματη κοσμο! Εχουν ξαναγυρισει μετα το σοκ των τρομοκρατικων επιθεσεων...δεν ξερω τι αλλο θελεις να μαθεις; επισης παντου αστυνομια και κανουν συνεχεια ελεγχους
..απο ασφαλεια καλα..τωρα το πατριωτικο εμπαργκο δεν ξερω αν σε πιασει και δεν ερθεις ( πλακα κανω)
ετσι!!! δωσε στιγμα απο Πολη! :clap:
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Όποτε και να πας στην πόλη έχει τουρισμό! το πρόβλημα είναι μην σου τύχη καμιά στραβή και μπλέξεις πουθενά, άκρη δεν πρόκειται να βρεις.....
 

jonkyr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλημερα απο την Πολη! Εγω ειμαι εδω καμμια βδομαδα,απο την πρωτη μερα που εγεινε το περιστατικο, λοιπον αν δεν ειχα ιντερνετ ουτε που θα το μαθαινα.... δεν υπαρχει κανενα θεμα εδω με τον Τουρισμο ειναι γεματη κοσμο! Εχουν ξαναγυρισει μετα το σοκ των τρομοκρατικων επιθεσεων...δεν ξερω τι αλλο θελεις να μαθεις; επισης παντου αστυνομια και κανουν συνεχεια ελεγχους
..απο ασφαλεια καλα..τωρα το πατριωτικο εμπαργκο δεν ξερω αν σε πιασει και δεν ερθεις ( πλακα κανω)

Η γνωστη του @mpampis1979 ... :haha:
Καλημέρα. Όπως ανέφερα, έχω φίλους Τούρκους που με διαβεβαίωσαν ότι δεν είχαν ιδέα για το περιστατικό αφού ούτε τα mainstream media ανέφεραν κάτι. Ήθελα όμως άποψη από Έλληνα, ΑΚΡΙΒΩΣ για τον λόγο που έγραψε ο συμφορουμίτης πριν λίγο:

το πρόβλημα είναι μην σου τύχη καμιά στραβή και μπλέξεις πουθενά, άκρη δεν πρόκειται να βρεις.....
Γενικά δεν τρέφω ψευδαισθήσεις για την... επιτυχία των πατριωτικών εμπάργκο, δεν ήξερα όμως τι είδους "πατριωτικά" συναισθήματα τρέφουν οι ντόπιοι για εμάς :D

Μία τελευταία ερώτηση:
Καταλαβαίνω το "παντού αστυνομία", αλλά τι ακριβώς σημαίνει το "κάνουν συνέχεια ελέγχους"; Σημαίνει ότι έχουμε συνεχώς το διαβατήριο μαζί μας; Έλεγχος σε ποια σημεία γίνεται και τι ακριβώς περιλαμβάνει;

@Vegerazaros σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Όπως και τους @mpampis1979 @escursione για τη συνδρομή.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλημέρα. Όπως ανέφερα, έχω φίλους Τούρκους που με διαβεβαίωσαν ότι δεν είχαν ιδέα για το περιστατικό αφού ούτε τα mainstream media ανέφεραν κάτι. Ήθελα όμως άποψη από Έλληνα, ΑΚΡΙΒΩΣ για τον λόγο που έγραψε ο συμφορουμίτης πριν λίγο:



Γενικά δεν τρέφω ψευδαισθήσεις για την... επιτυχία των πατριωτικών εμπάργκο, δεν ήξερα όμως τι είδους "πατριωτικά" συναισθήματα τρέφουν οι ντόπιοι για εμάς :D

Μία τελευταία ερώτηση:
Καταλαβαίνω το "παντού αστυνομία", αλλά τι ακριβώς σημαίνει το "κάνουν συνέχεια ελέγχους"; Σημαίνει ότι έχουμε συνεχώς το διαβατήριο μαζί μας; Έλεγχος σε ποια σημεία γίνεται και τι ακριβώς περιλαμβάνει;

@Vegerazaros σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Όπως και τους @mpampis1979 @escursione για τη συνδρομή.
Σταματουν κυριως μελαχρινους κ ζητουν ταυτοτητες αν δειξεις ταυτοτητα ελληνικη ..ουτε καν την κοιτουν...δεν ειναι τιποτα το τρομερο...απλως υπαρχει καποιος ελεγχος στα τουριστικα μερη κυριως. Ουτε κ σε σταματουν σε καθε βημα...χαλαρα..ειναι χαλαρα..
 

"Teodores"

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Ερώτηση...κατεβαίνοντας από το λεωφορείο στην Otogar ποια είναι η πρώτη μου δουλειά για να βρω συνάλλαγμα αφού το ξενοδοχείο μου είναι Σουλτάν Αχμέτ?υπάρχει ένα ανταλλακτικό στην Otogar απ όσο ξέρω....με τα λεωφορεία της Metro τι παίζει?
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ερώτηση...κατεβαίνοντας από το λεωφορείο στην Otogar ποια είναι η πρώτη μου δουλειά για να βρω συνάλλαγμα αφού το ξενοδοχείο μου είναι Σουλτάν Αχμέτ?υπάρχει ένα ανταλλακτικό στην Otogar απ όσο ξέρω....με τα λεωφορεία της Metro τι παίζει?
ανταλλακτηρια θα βρεις παντου στην Πολη,απλα αλλαζεις χρηματα οπου βρεις καλυτερη ισοτιμια.Γενικα αποφευγεις ανταλλακτηρια κοντα στο Grand bazzar κ στην Istiklal
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα, Νεα Υορκη!
ανταλλακτηρια θα βρεις παντου στην Πολη,απλα αλλαζεις χρηματα οπου βρεις καλυτερη ισοτιμια.Γενικα αποφευγεις ανταλλακτηρια κοντα στο Grand bazzar κ στην Istiklal


Μολις χθες γυρισαμε απο την Πολη, και τα καλυτερα rates τα βρηκαμε ακριβως σε αυτα τα ανταλλακτηρια που προτεινεις προς αποφυγη. Εγω με βαση την πολυ προσφατη εμπειρια μου θα προτεινα να αποφευχθουν ανταλλακτηρια στο Soultanahmet γιατι εχουν πολυ χαμηλο rate. Στο μεγαλο παζαρι βρηκαμε την καλυτερη ισοτιμια με 4,74! Ωστοσο αυτα αλλαζουν απο μερα σε μερα αλλα και απο ωρα σε ωρα, ομως αυτα με την καλυτερη ισοτιμια ηταν στην Istiklal και στο Μεγαλο Παζαρι.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Οντως αλλαζουν συνεχως! Καλη η παρατηρηση σου για το που ειναι καλυτερα! Παλαιοτερα ειχαν τη χειροτερη ισοτιμια, τωρα προφανως εστρωσαν! Θα βοηθησει πολλους!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τις καλύτερες ισοτιμίες τις βρήκα και εγώ στο grand baazar και μετά στην Ιστικλαλ και στα δύο ταξίδια μου στη πόλη....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom