Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
1 ευρώ = 7,89 τούρκικες λίρες δεν ειναι ιδανική ισοτιμια για διακοπες τώρα στην Τουρκία;;;;
Έχει πέσει στα 6,80.
Υπάρχουν και θα υπάρξουν πολλές αυξομειώσεις...
Αν συνεχιστεί η κόντρα πλανητάρχη-σουλτάνου θα βολέψει περισσότερο στο κομμάτι της ισοτιμίας, αλλά ενδεχομένως να έχουμε άλλου είδους αλλαγές (ας μην προτρέχουμε όμως)
Λάβε υπόψιν ότι και ο πληθωρισμός καλπάζει, δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Καλησπέρα σας! Καταρχάς το topic υπέροχο καθώς είναι όλα συγκεντρωμένα και μας ξελασπώνεις από τεράστιο ψάξιμο!

εγώ θα κάνω μία χαζή ερώτηση που έχει να κάνει με το συνάλλαγμα και όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει. Αυτή την στιγμή η ισοτιμία που βλέπω είναι 1 ευρώ : 6,10 λίρες. Λογικά αυτή είναι και η επίσημη ισοτιμία (αλλάζει ανα πάσα στιγμή το γνωρίζω) αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι το εξής: αν πάω σε ένα ανταλλακτήριο στην αθήνα που μου δινει ακριβώς αυτή την ισοτιμία που βρίσκω στο ίντερνετ και χωρίς κομίσιον, σε ανταλλακτήριο στην κων/πολη ή σερ οοποιαδ΄ποτε πόλη του εξωτερικού τι το διαφορετικό μπορεί να βρω;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Συνήθως στη χώρα προορισμού βρίσκεις καλύτερες ισοτιμίες.
Για τη λίρα Τουρκίας ισχύει 100%.
Το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο να αγοράσεις π.χ. στην Κωνσταντινούπολη με 100 ευρώ 600 λίρες και την ίδια μέρα στην Αθήνα με 100 ευρώ 610 λίρες.
Επίσης, η "επίσημη" τιμή που βλέπεις στο internet είναι ο "μέσος 'ορος" των τιμών αγοράς και πώλησης συναλλάγματος (οι οποίες είναι διαφορετικές και αφορούν ουσιαστικά την προμήθεια του ανταλλακτηρίου, τράπεζας κλπ.). Αν στο παραπάνω παράδειγμα με 100 ευρώ αγοράσεις 600 λίρες, με 600 λίρες δε θα αγοράσεις 100 ευρώ, αλλά 97.
Τα παραπάνω πολύ "χοντρικά" και απλοποιημένα...
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Τα παραπάνω πολύ "χοντρικά" και απλοποιημένα...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύια την επεξηγηση. Η Αλήθεια είναι ότι Παντα από αθηνα τα αλλάζουμε όλα τα χρήματα, ντάξει πόσο να ναι η χασούρα 10 15 ευρώ σε συνάλλαγμα για 300€.

Ευχαριστώ κ παλι
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η αγορά πλέον στην Κωνσταντινούπολη είναι πιο φθηνή με αυτή την ισοτιμία, σε σχέση με πριν ένα χρόνο;
Γενικά το κόστος ταξιδιού στην Κωνσταντινούπολη σε σχέση με ένα χρόνο πριν είναι λίγο πιο χαμηλό, καθώς από τη μία η ισοτιμία είναι υπέρ μας, αλλά από την άλλη ο πληθωρισμός αυξήθηκε κατά πολύ, οπότε η διαφορά δεν είναι μεγάλη
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.076
εὶμαι παρὲα με κουβὰ γιομὰτο ανὰλατα φυστὶκια αιγὶνης καὶ αρχινὼ νὰ διαβὰζω.

Το νὴμα εὶναι γαμιστερὸν, ευχαριστούμε τὸν πὰσα ὲνα που συνεὶσφερε.!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.076
απο ό,τι βλέπω, ενδείκνυται η αγορα ηλεκτρονικως, εισιτηριου για την Αγια Σοφια... Αποφεύγεις την σειρά με αυτον τον τροπο; Αρκεί, επίσης, το Pdf να ειναι στο κινητο τηλέφωνο ή πρέπει να τυπωθεί;
 

kavem

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Οδηγίες για Κωνσταντινούπολη

Μετά το πρόσφατο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη (Πάσχα 2019) θα σας δώσω πλήρεις οδηγίες

1.Διαμονή αυστηρά και μόνο στο sultanahmet ,εκτός και θες νυκτερινή ζωή και μπαρ όποτε πας ταξιμ.Απο το sultanahmet πάς παντού με τα πόδια (Αγία Σοφία-μπλέ τζαμί -τοπκαπί –βασιλική δεξαμενή,μεγάλο παζάρι,αιγυπτιακή αγορά,δεξαμενή του θεοδοσίου.Οι μετακινήσεις με το τραμ είναι τραγικές τέτοιο στριμωξίδι δεν έχω φάει ποτέ στην ζωή μου

2 Απο το αεροδρόμιο sabiha o καλύτερος τρόπος είναι havatas bus 18 λίρες για ταξιμ και 14 για kantikoy από οπου παίρνεις καραβάκι με 3 λίρες και σε κατεβάζει eminonu ,αν μείνεις ταξιμ παιρνεις το λεωφορείο για ταξιμ.Απο το εμινονου –προβλήτα πας πολύ εύκολα στο sultanahmet ακόμα και με τα πόδια 10 λεπτά

3.Χρήση ταξί .Είναι όπου σε πιάσει κλέβουν χοντρά απο ταξιμ για σουλταναχμέτ μου ζήτησε 75 λίρες ,τελικά του είπα είσαι ακριβός και μου είπε 65.Πριν μπεις θα του πείς να βάλει ταξίμετρο και πόσο περίπου θα κοστίσει η διαδρομή.Επειδή την πάτησα το βράδυ της ανάστασης ήθελα να πάω πατριαρχείο ,ο πρώτος που ρώτησα μου ζήτησε 65 έφυγα ,ο δεύτερος ήθελε 35 του τα έδωσα γιατί βιαζόμουν ,το βράδυ μετα την ανάσταση 1 ώρα μετά τα μεσάνυχτα έπεσα σε ένα τίμιο 11.50 λίρες για την ιδια διαδρομή !!!!!! έβαλε ταξίμετρο κανονικά Μεγάλοι απατεώνες

3 Οτιδήποτε αγοράζεις που δεν αναγράφει τιμή θα ρωτάς πόσο κοστίζει ακόμα και για ένα καφέ,οι τιμές διαφέρουν εξωφρενικά

4 Απο το μεγάλο παζάρι κάντε βόλτες αλλά μην αγοράσετε ΤΙΠΟΤΑ οι τιμές είναι 40%-100% πάνω απο οπουδήποτε αλλού

5 Από τους παγωτατζίδες που κάνουν τα τσαλίμια μακρυά .το παγωτό ντοτουρμάς δεν θα σας αρέσει σιγά αυτό να μην είναι παγωτό (χλαπάτσα του jumpo είναι ) και πανάκριβο 2 παγωτά 50 λίρες

6.φαγητό θα τρώτε όπου βλέπετε πολλους ντόπιους να τρώνε .Εχει και πολύ ωραία μαγεριά με μαγειρευτά φαγητά self service εκεί τρως καλά πχ το Balkan locantasi

7.Na πας οπωσδήποτε στο kadikoy 2 στενά πάνω απο΄το λιμάνι γίνεται χαμός στις αγορές παζάρια και πολλά και καλά φαγάδικα.Να πας και στην ελληνική εκκλησία αγία ευφημία να ανάψεις ένα κεράκι και να πάρεις αγίασμα της Αγίας Παρασκευής (είναι πολύ κοντά στο λιμάνι) να πας με πλοίο της γραμμής 3 λίρες (έχει και ένα μικρό μαγαζάκι με καταπληκτικό λαχματζούν !!!!!!!! 7 λίρες


8.οπωσδήποτε κάρτα μουσείων ,μόνο την ουρά της Αγίας Σοφίας να γλυτώσεις φτάνει,με την κάρτα αυτή να πας και στο αρχαιολογικό μουσείο είναι καλό.το μουσουλμανικό δεν αξίζει μία ,αλλά είναι και κέντρο και πήγαμε μιά και ήταν στην κάρτα

9 στην βασιλικη δεξαμενή να πάτε 20 λίρες είσοδος (μόνο μετρητά λίρες) και δεν περιλαμβάνεται στην κάρτα,επίσης να πάτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην δεξαμενή του θεοδοσιου είναι παρα πολύ ωραία και τζάμπα

10.Σε τζαμί μπήκα μόνο στο μπλέ μεγάλη ουρά ,δεν μου άρεσε και μύριζε και ποδαρίλα,και δεν μου άρεσε να βγάζω τα παπούτσια μου Τα τζαμιά λοιπόν μόνο απέξω

11.balik ekmek δεν έφαγα δεν μου γέμισε το μάτι , το ψάρι δεν μου άρεσε η μυρωδιά του

12.Τα γλυκά ωραία εχουν πολύ βούτυρο και είναι βαρειά αλλά να δοκιμάσετε οπωσδήποτε
(του κωνσταντινίδη εδώ στην Ελλάδα μου αρέσουν καλύτερα)

13 Κάντε βόλτες γύρω απο την αιγυπτιακή αγορά πολλά παζάρια και φθηνά

14.Κρουαζίερα στον βόσπορο πήρα την μικρή διαδρομή 12 λίρες περίπου 2 ωρες με το καραβάκι χωρίς στάσεις ,τρομερό στριμωξίδι στην είσοδο στα όρια ποδοπατήματος φεύγει απο εμινονου 14.30-- τρίτο κιοσκι δεξιά απο την γέφυρα του γαλατά εισιτήρια----Το πρώτο κιόσκι είναι και kadikoy

15.Bγάλτε κάρτα instanbul card για τα τραμ καραβάκια,παρότι είχα διαβάσει λεπτομερώς τις χρεώσεις ποτέ δεν κατάλαβα τι με χρέωνε,τέλος πάντων δεν με πολυένιαξε για 3 λίρες θα συζητάμε τώρα ανα διαδρομή.ΠΡΟΣΟΧΗ στο τραμ κτυπάς τα εισιτήρια πριν μπείς.(πολυ στριμωξίδι!!!!! μέσα )

16 Στα havatas buses από αεροδρόμιο παίρνουν και ευρώ ,μόνο χαρτονομίσματα ,και γυρίζουν ρέστα σε λίρες (αν δεν έχεις προλάβει να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ ,είναι βολικό)

17 Ποτέ δεν θα πληρώνεις σε ευρώ μέσα στην πόλη ή ειδικά τους ταξιτζήδες

18.Η πόλη είναι ασφαλής να κυκλοφορείς -----πολυ καλύτερα απο παρίσι και λονδίνο ,όπου σου κλέβουν το πορτοφόλι ταχυδακτυλουργικά

19.Για ιντερνετ ειχα αγοράσει μια κάρτα poginet απο ebay πιάνει σε όλο τον κόσμο 0,01 ευρώ το ΜΒ
συνεχώς ανοικτό google maps 4 ημέρες 5 ευρώ μου στοίχισε ,προπληρωμένη κάρτα
 
Last edited:

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Η ισοτιμια ειναι 1 τουρκικη λιρα = 0.15 λεπτα του Ευρω.
Το γραφω να διευκολυνω τους επομενους γιατι οι τιμες που αναφερεις ειναι σε τουρκικη λιρα.

Να πω επισης οτι για Κωνσταντινουπολη αν ειστε παρεα δεν υπαρχει κανενας λογος να μην παρετε ταξι. Αφου κανετε ολα οσα ειπωθηκαν παραπανω και σε απατεωνα να πεσετε δεν προκειται να δωσετε πανω απο 3-4 ευρω ο καθενας για λογικές διαδρομές.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Καλησπερα στην παρέα !!! Επειδη την Παρασεκυη που μας έρχεται αποφασίσαμε ετσι ξαφνικά να παμε στην Πολη οικογενειακώς με τα δυο μου παιδια 9,5 και 11,5 για δεύτερη φορα όλοι μαζι και τριτη μονο οι μεγάλοι, θα χρειαστώ κάποιες πληροφορίες UPTDATED;)
  • Αγοράζω το αυτοκόλλητο HGS από το ταχυδρομικο κατάστημα στα συνορα;
  • Το Πετρέλαιο που είναι πιο φθηνο Ελλάδα ή Τουρκια;
  • Υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω που εχει συμβεί τον τελευταίο καιρο στους δρομους ή τα μουσεια; (π.χ κάποιοι κλειστοί δρομοι ή κλειστα μουσεια)
  • Θα μενουμε κοντα στην Ταξιμ . Να κινηθω με ταξι ή να βρισκω παρκινγκ για το αυτοκινητο; Το λεω για τι τα ΜΜΜ με 4 άτομα δεν ξερω αν συμφέρουν. Πριν χρονια όταν ξαναπηγα και ηταν μικρά τα παιδια βρισκαμε παρκινγκ κοντα στα αξιοθέατα και ηταν πολύ καλή λύση.
  • Συνάλλαγμα που να βγαλω;
  • Αφου ξαναπηγα όπως ηδη εχω πει και τωρα ο καιρος δεν ευνοει τις πολλες βολτες σκεφτομαι μηπως αυτήν την φορα κανω την εκπληξη και πραγματοποιήσω κάποιες αγορες. Τι θα μου προτείνατε για ρουχα; Υπαρχει ισως καποιο outlet ή πολυκαταστημα με καλες τιμες με τις γνωστες αθλητικες μαρκες ή με αντρικα/παιδικά σπορ ρουχα;
  • Τα βασικα αξιοθεατα της Πολης τα εχω δει και σε καποια από αυτά σκοπευω να ξαναπαω να τα δουν τα παιδια και τωρα που μεγαλωσαν π.χ. Αγια Σοφια-Τοπ Καπι-Μπλε Τζαμι- Βασιλικη κινστερνα-Πατριαρχείο-Πιερ Λοτι. Αν εχετε να μου προτεινεται κατι πιο ψαγμενο ευχαριστως να το ακουσω
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Μετά το πρόσφατο ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη (Πάσχα 2019) θα σας δώσω πλήρεις οδηγίες

1.Διαμονή αυστηρά και μόνο στο sultanahmet ,εκτός και θες νυκτερινή ζωή και μπαρ όποτε πας ταξιμ.Απο το sultanahmet πάς παντού με τα πόδια (Αγία Σοφία-μπλέ τζαμί -τοπκαπί –βασιλική δεξαμενή,μεγάλο παζάρι,αιγυπτιακή αγορά,δεξαμενή του θεοδοσίου.Οι μετακινήσεις με το τραμ είναι τραγικές τέτοιο στριμωξίδι δεν έχω φάει ποτέ στην ζωή μου

2 Απο το αεροδρόμιο sabiha o καλύτερος τρόπος είναι havatas bus 18 λίρες για ταξιμ και 14 για kantikoy από οπου παίρνεις καραβάκι με 3 λίρες και σε κατεβάζει eminonu ,αν μείνεις ταξιμ παιρνεις το λεωφορείο για ταξιμ.Απο το εμινονου –προβλήτα πας πολύ εύκολα στο sultanahmet ακόμα και με τα πόδια 10 λεπτά

3.Χρήση ταξί .Είναι όπου σε πιάσει κλέβουν χοντρά απο ταξιμ για σουλταναχμέτ μου ζήτησε 75 λίρες ,τελικά του είπα είσαι ακριβός και μου είπε 65.Πριν μπεις θα του πείς να βάλει ταξίμετρο και πόσο περίπου θα κοστίσει η διαδρομή.Επειδή την πάτησα το βράδυ της ανάστασης ήθελα να πάω πατριαρχείο ,ο πρώτος που ρώτησα μου ζήτησε 65 έφυγα ,ο δεύτερος ήθελε 35 του τα έδωσα γιατί βιαζόμουν ,το βράδυ μετα την ανάσταση 1 ώρα μετά τα μεσάνυχτα έπεσα σε ένα τίμιο 11.50 λίρες για την ιδια διαδρομή !!!!!! έβαλε ταξίμετρο κανονικά Μεγάλοι απατεώνες

3 Οτιδήποτε αγοράζεις που δεν αναγράφει τιμή θα ρωτάς πόσο κοστίζει ακόμα και για ένα καφέ,οι τιμές διαφέρουν εξωφρενικά

4 Απο το μεγάλο παζάρι κάντε βόλτες αλλά μην αγοράσετε ΤΙΠΟΤΑ οι τιμές είναι 40%-100% πάνω απο οπουδήποτε αλλού

5 Από τους παγωτατζίδες που κάνουν τα τσαλίμια μακρυά .το παγωτό ντοτουρμάς δεν θα σας αρέσει σιγά αυτό να μην είναι παγωτό (χλαπάτσα του jumpo είναι ) και πανάκριβο 2 παγωτά 50 λίρες

6.φαγητό θα τρώτε όπου βλέπετε πολλους ντόπιους να τρώνε .Εχει και πολύ ωραία μαγεριά με μαγειρευτά φαγητά self service εκεί τρως καλά πχ το Balkan locantasi

7.Na πας οπωσδήποτε στο kadikoy 2 στενά πάνω απο΄το λιμάνι γίνεται χαμός στις αγορές παζάρια και πολλά και καλά φαγάδικα.Να πας και στην ελληνική εκκλησία αγία ευφημία να ανάψεις ένα κεράκι και να πάρεις αγίασμα της Αγίας Παρασκευής (είναι πολύ κοντά στο λιμάνι) να πας με πλοίο της γραμμής 3 λίρες (έχει και ένα μικρό μαγαζάκι με καταπληκτικό λαχματζούν !!!!!!!! 7 λίρες


8.οπωσδήποτε κάρτα μουσείων ,μόνο την ουρά της Αγίας Σοφίας να γλυτώσεις φτάνει,με την κάρτα αυτή να πας και στο αρχαιολογικό μουσείο είναι καλό.το μουσουλμανικό δεν αξίζει μία ,αλλά είναι και κέντρο και πήγαμε μιά και ήταν στην κάρτα

9 στην βασιλικη δεξαμενή να πάτε 20 λίρες είσοδος (μόνο μετρητά λίρες) και δεν περιλαμβάνεται στην κάρτα,επίσης να πάτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην δεξαμενή του θεοδοσιου είναι παρα πολύ ωραία και τζάμπα

10.Σε τζαμί μπήκα μόνο στο μπλέ μεγάλη ουρά ,δεν μου άρεσε και μύριζε και ποδαρίλα,και δεν μου άρεσε να βγάζω τα παπούτσια μου Τα τζαμιά λοιπόν μόνο απέξω

11.balik ekmek δεν έφαγα δεν μου γέμισε το μάτι , το ψάρι δεν μου άρεσε η μυρωδιά του

12.Τα γλυκά ωραία εχουν πολύ βούτυρο και είναι βαρειά αλλά να δοκιμάσετε οπωσδήποτε
(του κωνσταντινίδη εδώ στην Ελλάδα μου αρέσουν καλύτερα)

13 Κάντε βόλτες γύρω απο την αιγυπτιακή αγορά πολλά παζάρια και φθηνά

14.Κρουαζίερα στον βόσπορο πήρα την μικρή διαδρομή 12 λίρες περίπου 2 ωρες με το καραβάκι χωρίς στάσεις ,τρομερό στριμωξίδι στην είσοδο στα όρια ποδοπατήματος φεύγει απο εμινονου 14.30-- τρίτο κιοσκι δεξιά απο την γέφυρα του γαλατά εισιτήρια----Το πρώτο κιόσκι είναι και kadikoy

15.Bγάλτε κάρτα instanbul card για τα τραμ καραβάκια,παρότι είχα διαβάσει λεπτομερώς τις χρεώσεις ποτέ δεν κατάλαβα τι με χρέωνε,τέλος πάντων δεν με πολυένιαξε για 3 λίρες θα συζητάμε τώρα ανα διαδρομή.ΠΡΟΣΟΧΗ στο τραμ κτυπάς τα εισιτήρια πριν μπείς.(πολυ στριμωξίδι!!!!! μέσα )

16 Στα havatas buses από αεροδρόμιο παίρνουν και ευρώ ,μόνο χαρτονομίσματα ,και γυρίζουν ρέστα σε λίρες (αν δεν έχεις προλάβει να κάνεις ανάληψη απο ΑΤΜ ,είναι βολικό)

17 Ποτέ δεν θα πληρώνεις σε ευρώ μέσα στην πόλη ή ειδικά τους ταξιτζήδες

18.Η πόλη είναι ασφαλής να κυκλοφορείς -----πολυ καλύτερα απο παρίσι και λονδίνο ,όπου σου κλέβουν το πορτοφόλι ταχυδακτυλουργικά

19.Για ιντερνετ ειχα αγοράσει μια κάρτα poginet απο ebay πιάνει σε όλο τον κόσμο 0,01 ευρώ το ΜΒ
συνεχώς ανοικτό google maps 4 ημέρες 5 ευρώ μου στοίχισε ,προπληρωμένη κάρτα
Μπράβο!πολύ χρήσιμες πληροφορίες,ευχαριστουμε.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom