Τουρκία Κων/πολη, αναλυτικό πρόγραμμα και απορίες

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
μιας και περνανε οι μερες και ετοιμαζουμε το ταξιδι μας στην πολη,7-13 νοεμβριου,θα σας πω, πως σκεφτομαι το προγραμμα μας να κανω διορθωσεις αν χρειαζεται.
-για αρχη επελεξα να μεινουμε στον πυργο του γαλατα για να μοιρασω της αποστασεις για το περπατημα
λοιπον..
-μερα 1 κυριακη,.φτανουμε απογευμα απλη βολτα στην γεφυρα και περιξ
-μερα 2.δευτερα ,αγ.σοφια,μπλε τζαμι,τοπ καπι,μ.αγ.σοφια,υδραγωγειο ιουστινιανου και θεοδωσιου,ιπποδρομος, εφικτα η υπερ-αισιοδοξος?
-μερα 3,τριτη,πατριαρχειο,μεγ. του γενους σχολη,μονης της χωρας(ειναι ανοιχτη?),καπαλι τσαρσι
-μερα 4,τεταρτη,πλατεια ταξιμ, πεζοδρομο του περα(ζωγραφειο,στοα κτλ.),αιγυπτιακη αγορα,κρουαζιερα
-μερα 5, πεμπτη,ντολμα μπαχτσε,vodafone arena,βολτα σε μεσοχωρι και μπεσικτας
-μερα 6 ,παρασκευη, ασιατικη κων/πολη βολτα απο χαλκηδονα και βορεια προς τον πυργο του λεανδρου
-μερα 7,σαββατο τελευταια βολτα επιστροφη με πτηση το απογευμα
Εχω κατι sos εκτος που θα πρεπει να μπει?Γενικα πως το βλεπετε θα το καταφερουμε το μεγαλυτερο μερος να το κανουμε με τα ποδια?
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
μιας και περνανε οι μερες και ετοιμαζουμε το ταξιδι μας στην πολη,7-13 νοεμβριου,θα σας πω, πως σκεφτομαι το προγραμμα μας να κανω διορθωσεις αν χρειαζεται.
-για αρχη επελεξα να μεινουμε στον πυργο του γαλατα για να μοιρασω της αποστασεις για το περπατημα
λοιπον..
-μερα 1 κυριακη,.φτανουμε απογευμα απλη βολτα στην γεφυρα και περιξ
-μερα 2.δευτερα ,αγ.σοφια,μπλε τζαμι,τοπ καπι,μ.αγ.σοφια,υδραγωγειο ιουστινιανου και θεοδωσιου,ιπποδρομος, εφικτα η υπερ-αισιοδοξος?
-μερα 3,τριτη,πατριαρχειο,μεγ. του γενους σχολη,μονης της χωρας(ειναι ανοιχτη?),καπαλι τσαρσι
-μερα 4,τεταρτη,πλατεια ταξιμ, πεζοδρομο του περα(ζωγραφειο,στοα κτλ.),αιγυπτιακη αγορα,κρουαζιερα
-μερα 5, πεμπτη,ντολμα μπαχτσε,vodafone arena,βολτα σε μεσοχωρι και μπεσικτας
-μερα 6 ,παρασκευη, ασιατικη κων/πολη βολτα απο χαλκηδονα και βορεια προς τον πυργο του λεανδρου
-μερα 7,σαββατο τελευταια βολτα επιστροφη με πτηση το απογευμα
Εχω κατι sos εκτος που θα πρεπει να μπει?Γενικα πως το βλεπετε θα το καταφερουμε το μεγαλυτερο μερος να το κανουμε με τα ποδια?
Δεν είναι δύσκολο το πρόγραμμα σου, απλώς να σου αναφέρω ότι τώρα που έχει γίνει τζαμί η Αγία σοφία ίσως να μην μπορείς να μπείς ότι ώρα θες ( Δεν το γνωρίζω) αλλά σίγουρα στο μπλέ τζαμί έχει ωράρια επίσκεψης.

Απο κάτω είναι και η ιστορία μου όταν είχα πάει τον Οκτ. 19, αν θές ρίξει μια ματιά μήπως σε βοηθήσει σε κάτι.
Καλά να περάσεις!!

Τουρκία - Κωνσταντινούπολη - Οκτώβριος 2019
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Από αυτά που σημειώνεις, το μπλε τζαμί είναι υπό ανακαίνιση, στην αγιασοφια μόνο όταν είναι ώρα προσευχής που κρατά λίγο καλό είναι να μην μπεις, μονή χώρας κλειστή.
Μέχρι τότε ευελπιστούν να έχει λυθεί και το μεγάλο πρόβλημα έλλειψης καρτών για τα μμμ...
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν είναι δύσκολο το πρόγραμμα σου, απλώς να σου αναφέρω ότι τώρα που έχει γίνει τζαμί η Αγία σοφία ίσως να μην μπορείς να μπείς ότι ώρα θες ( Δεν το γνωρίζω) αλλά σίγουρα στο μπλέ τζαμί έχει ωράρια επίσκεψης.

Απο κάτω είναι και η ιστορία μου όταν είχα πάει τον Οκτ. 19, αν θές ρίξει μια ματιά μήπως σε βοηθήσει σε κάτι.
Καλά να περάσεις!!

Τουρκία - Κωνσταντινούπολη - Οκτώβριος 2019
ευχαριστω,εννοειτε πως την εχω διαβασει και ειναι ο μπουσουλας μου,οπως και του @psilos3 και του @mpampis1979 .απο εσας ειδα οτι ειναι εφικτο να παω στα περισσοτερα με τα ποδια!

Από αυτά που σημειώνεις, το μπλε τζαμί είναι υπό ανακαίνιση, στην αγιασοφια μόνο όταν είναι ώρα προσευχής που κρατά λίγο καλό είναι να μην μπεις, μονή χώρας κλειστή.
Μέχρι τότε ευελπιστούν να έχει λυθεί και το μεγάλο πρόβλημα έλλειψης καρτών για τα μμμ...
ευχαριστω για την βοηθεια.να μην μπω αγ.σοφια λογο συνωστισμου?ωραια στο τελος δεν θα δω τιποτα απο μεσα ..γνωριζετε αν το καστρο της ρουμελης αξιζει μια επισκεψη δεν το εχω στο προγραμμα,δεν μου κολλαει καπου.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ξανακοιτώντας το ποστ σου, να σου πω αρχικά πως η Πόλη αν και περπατιέται με το πρόγραμμα που έφτιαξες, δεν είναι επίπεδη και οι μακρινές αποστάσεις έχουν αρκετές ανηφοροκατηφόρες. Πρόσεξε μην αναγκαστείτε να βγείτε εκτός προγράμματος την τέταρτη μέρα για ξεκούραση.
Ο καιρός είναι επίσης ένα θέμα τον Νοέμβριο, μπορεί κάποιες μέρες να βρέχει που θα σας δυσχεραίνει στο πρόγραμμα. Έχεις επτά μέρες εκεί, είναι κατά τη γνώμη αρκετός χρόνος να δεις και να επισκεφτείς πολλά διαφορετικά μέρη χωρίς να χρειαστεί να χάνεις το χρόνο σου και να κουράζεσαι, όπου είναι μακριά και δεν υπάρχει λόγος, περπατώντας.
Η Πόλη αν και έχει τόσο πολύ πληθυσμό, χαρακτηρίζεται από ένα εντυπωσιακό δίκτυο συγκοινωνιών που καταφέρνει να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες των κατοίκων της και πραγματικά η χρήση και η κίνηση με αυτά είναι μια απολαυστική εμπειρία από μόνη της, που είναι κρίμα να μην την ζήσεις. Μαθαίνω ότι οι νέες κόκκινες ιστανμπουλκαρτ, άρχισαν να ξαναγεμίζουν τα μηχανήματα και άρα δεν υπάρχει λόγος να μην τη χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να σου δείξουν ακριβώς ποια μέσα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να μετακινηθείς στον προορισμό σου.
Αν κάποιο μνημείο είναι κλειστό, μην σε απογοητεύει, κάποιο άλλο μικρότερο μπορεί να αποδειχθεί πολύ πιο ενδιαφέρον. Για παράδειγμα στο μπλε τζαμί, αν θέλεις να δεις άλλο στον ίδιο εντυπωσιακό όγκο, μπορείς να επισκεφτείς το Σουλεϊμανιέ, αν θέλεις να θαυμάσεις τα μπλε πλακάκια για το οποίο είναι διάσημο, μπορείς να δεις εξίσου εντυπωσιακά στο Σοκολού Μεχμέτ Πασά (κατεβαίνοντας για μικρή αγιασοφιά) το οποίο περιέχει και εντοιχισμένα τμήματα από την ιερή πέτρα της Κααμπά, ή το πολύ κομψό και με εντυπωσιακότατο διάκοσμο τζαμί Ρουστέμ Πασά στο Εμίνονου -μην το χάσεις όταν βρεθείς εκεί.
Ξεκίνα την επίσκεψη την πρώτη μέρα πηγαίνοντας νωρίς νωρίς το πρωί στο Τοπκαπι για να μή χρειαστεί να περιμένεις πολύ στην ουρά μια και είναι και το μόνο πλέον τουριστικό αξιοθέατο στην περιοχή με εισιτήριο που συγκεντρώνει μεγάλα πλήθη...
Αντί της βασιλικής κινστέρνας (δεν ξέρω αν αυτή εννοείς γράφοντας υδραγωγείο) η οποία είναι κλειστή, έχει τόσες άλλες κινστέρνες που δεν σου πάει το μυαλό ότι βρίσκονται εκεί, χωρίς νερό βέβαια.
Κοιτώντας το πρόγραμμά σου, θα έβαζα την ίδια μέρα Εμίνονου και Καπαλίτσαρσι, μπορείς να ανέβεις περπατώντας από το ένα στο άλλο μέσα από τα δαιδαλώδη δρομάκια από τα εντυπωσιακά χάνια του Ταχτάκαλε.
Προσωπικά θα επιχειρούσα να προσθέσω στο πρόγραμμα μια βόλτα και σε κάποιο από τα παλιά βοσπορίτικα χωριά, όπως το Κουσγκουντζούκ δίπλα στο Ουσκουντάρ, ή το Κουρούτσεσμε/Ξηροκρήνη από την ευρωπαϊκή. Θα πρόσθετα επίσης και μια βόλτα σε κάποια από τις μοντέρνες και ακριβές συνοικίες, όπως το Νισάντασι ή το Λεβέντ ή το Μπεμπέκ. Μια και θα μένεις Καράκιοϊ, κάνε και μια βόλτα στα Τσουκούρτζουμα και στο Τσιχάνγκιρ, μη γυροφέρνεις σαν τους περισσότερους τουρίστες άσκοπα στην Ιστικλάλ μόνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom