Κως Κως -Περιοχή για διαμονή ?

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το ποια είναι η ιδανικότερη και ομορφότερη τοποθεσία για διαμονή 3ημέρου στο νησί του Ιπποκράτη ( δεδομένου ότι θα έχουμε αυτοκίνητο )!


ευχαριστώ προκαταβολικά !!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις προς Ψαλίδι και Άγιο Φωκά. Αν και οι περισσότερες καλές παραλίες του νησιού είναι μάλλον προς την άλλη πλευρά του νησιού (προς την Κέφαλο δηλαδή), νομίζω ότι η περιοχή προς το Ψαλίδι θα σας βολέψει καλύτερα για βολτίτσες στην πόλη της Κω οποιαδήποτε ώρα την ημέρα. Επιπλέον η περιοχή αυτή έχει και ορισμένες πολύ όμορφες ξενοδοχειακές μονάδες και ωραίο αγνάντι προς τις απέναντι τουρκικές ακτές. Βέβαια εξαρτάται και τί τύποι είστε. Για παράδειγμα εάν είστε υπερβολικά της παραλίας και σας αρέσει να αράζετε στην άμμο όλη την ημέρα, ίσως δεν θα ήταν και άσχημα να μείνετε προς την Κέφαλο ή γιατί όχι και προς το Τιγκάκι. Πολλά επίσης εξαρτώνται και από το budget που μπορείτε να διαθέσετε για διαμονή. Για παράδειγμα έξω από τα Καρδάμαινα (το χωριό το ίδιο είναι tragic κατά τη γνώμη μου) υπάρχουν πολλά ωραία resorts τα οποία είναι κοντά σε μερικές από τις πιο ωραίες παραλίες του νησιού.
Σε κάθε πάντως περίπτωση, εάν δεν είστε υπερβολικά της παραλίας, προτιμήστε καλύτερα το κομμάτι από το Ψαλίδι μέχρι Άγιο Φωκά και Θερμά για να είστε πιο κοντά σε όλα τα ενδιαφέροντα σημεία του νησιού.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Συμφωνώ κι εγώ για Ψαλίδι και Άγιο Φωκά ως τοποθεσία, αν και υστερεί λίγο στο θέμα θάλασσας (πολλές πέτρες) αλλά όπως λέει και ο @thanos75 είσαι κοντά στην πόλη και σε όλα τα αξιοθέατα. Αμμουδερή ωραία και μεγάλη παραλία είναι αυτές στο Τιγκάκι, στο Μαρμάρι και στο Μαστιχάρι αλλά έχουν το μειονέκτημα επειδή είναι βόρειες όταν φυσάει έχει πολύ κύμα και σηκώνεται άμμος.
Από την δυτική πλευρά της πόλης και πολύ κοντά είναι και η περιοχή του Λάμπη αλλά προσωπικά δεν την προτιμώ γιατί έχει πολύ κόσμο και φασαρία (συνήθως αλλοπαρμένους πιτσιρικάδες από τις βόρειες χώρες).
Η Κως είναι αγαπημένος προορισμός(την θεωρώ δεύτερη πατρίδα μου) και από μικρό παιδί έχω περάσει εκεί τα περισσότερα καλοκαίρια μου και όχι μόνο. Νομίζω ότι "ευτύχησε" , αν και ακούγεται λίγο οξύμωρο, λόγω της Ιταλικής κατοχής που πέρασε να μείνουν στην πόλη σπουδαία και πανέμορφα κτήρια.
Καλά να περάσετε!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Eγώ από τη μεριά μου θα σου πω να μη χάσεις το ηλιοβασίλεμα από την παραλία στο Μαστιχάρι, το ηλιοβασίλεμα και γενικά την βόλτα στο χωριό Ζιά, την παραλία θερμά ειδικά στο σούρουπο, και βέβαια να δείτε καλά την πόλη της Κω. Υπόψιν πως από Αντιμάχεια και δυτικά έχει πολλά ωραία μέρη και αρχαιολογικού ενδιαφέροντος, και φωτογραφικού όπως το κάστρο της Αντιμάχειας και ο Αγιος Στέφανος με το νησάκι και διάσημες παραλίες όπως η Paradise Beach, ενώ από την Κέφαλο και μετά βρίσκονται οι πιο απόκρημνες και άγριες παραλίες του νησιού.

Αλλά έχετε μόνο τρείς μέρες οπότε δεν προλαβαίνετε. Εγώ είχα μείνει στο Τιγκάκι (αναγκαστικά) αλλά ήταν πολύ βολικά είτε με συγκοινωνία είτε με αυτοκίνητο γιατί είναι πολύ κοντά στην πόλη της Κω και σαν μέρος συμπαθητικό. Αλλά η παραλία μέτρια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ κι εγώ για Ψαλίδι και Άγιο Φωκά ως τοποθεσία, αν και υστερεί λίγο στο θέμα θάλασσας (πολλές πέτρες) αλλά όπως λέει και ο @thanos75 είσαι κοντά στην πόλη και σε όλα τα αξιοθέατα. Αμμουδερή ωραία και μεγάλη παραλία είναι αυτές στο Τιγκάκι, στο Μαρμάρι και στο Μαστιχάρι αλλά έχουν το μειονέκτημα επειδή είναι βόρειες όταν φυσάει έχει πολύ κύμα και σηκώνεται άμμος.
Από την δυτική πλευρά της πόλης και πολύ κοντά είναι και η περιοχή του Λάμπη αλλά προσωπικά δεν την προτιμώ γιατί έχει πολύ κόσμο και φασαρία (συνήθως αλλοπαρμένους πιτσιρικάδες από τις βόρειες χώρες).
Η Κως είναι αγαπημένος προορισμός(την θεωρώ δεύτερη πατρίδα μου) και από μικρό παιδί έχω περάσει εκεί τα περισσότερα καλοκαίρια μου και όχι μόνο. Νομίζω ότι "ευτύχησε" , αν και ακούγεται λίγο οξύμωρο, λόγω της Ιταλικής κατοχής που πέρασε να μείνουν στην πόλη σπουδαία και πανέμορφα κτήρια.
Καλά να περάσετε!
Λατρεύω και εγώ το νησί και με συνδέουν και εμένα δεσμοί (και συγγένειας) με αυτό. Και ναι δεν είναι καθόλου οξύμωρο, το νησί ευτύχησε λόγω της ιταλοκρατίας (όπως και όλα τα Δωδεκάνησα βεβαίως) να έχει μια υποδειγματική πρωτεύουσα με πανέμορφα κτίρια, την οποία χαίρεσαι να την περιδιαβαίνεις και να απολαμβάνεις όλο αυτό το αμάλγματα των πολιτισμών.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
το νησί ευτύχησε λόγω της ιταλοκρατίας (όπως και όλα τα Δωδεκάνησα βεβαίως) να έχει μια υποδειγματική πρωτεύουσα με πανέμορφα κτίρια, την οποία χαίρεσαι να την περιδιαβαίνεις και να απολαμβάνεις όλο αυτό το αμάλγματα των πολιτισμών.
Με εξαιρετική ρυμοτομία (που μπορεί να συγκριθεί και με αυτή της Βαρκελώνης για παράδειγμα, όπου σε πολλά σημεία δύο διασταυρούμενοι δρόμοι δεν σχηματίζουν ορθή γωνία αλλά ένα ημικύκλιο και έτσι ο οδηγός ελέγχει καλύτερα μία διασταύρωση!), πολύ πράσινο, πολλά ελληνικά και ρωμαϊκά μνημεία και το σπουδαιότερο πόλη φιλική για τον ποδηλάτη.
Έως και τα μέσα του '70 το ποδήλατο ήταν το αποκλειστικό μέσο μεταφοράς μέχρι να ολοκληρωθεί το λιμάνι και τα μεγάλα πλοία να προσεγγίζουν πλέον σε αυτό και να έρχονται τα πρώτα αυτοκίνητα. Οι περισσότεροι θυμόμαστε την κλασσική ελληνική ταινία "Ποιά είναι η Μαργαρίτα" με την Τζένη Καρέζη και την ποδηλατάδα των ηθοποιών στα αξιοθέατα της πόλης.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά μετά από μια μίνι έρευνα που έκανα μετά των πληροφοριών σας, κατέληξα ότι όντως είναι πολύ βολική τοποθεσία Ψαλίδι - Άγιος Φωκάς και μάλλον προς τα εκεί μας βλέπω!

Κατά τ'άλλα , έχουμε και λέμε :
1)επίσκεψη οπωσδήποτε στο Ασκληπιείο,
2)ξεζουμίζουμε την παλιά πόλη (όσο γίνεται!) - ομολογώ @vasnorth ότι η σύγκριση με την Βαρκελώνη με πέθανε, με την καλή έννοια βεβαίως, μιας και έχω ζήσει εκεί κ την ΛΑΤΡΕΥΩ -
3)ηλιοβασίλεμα και βόλτα στη Ζία
4)Βραδινό μπάνιο στα Θερμά
5)Παραλίες ( δεν είμαστε της πολύ - πολυκοσμίας, αλλά δεν θα απέκλεια κάποια για αυτόν τον λόγο) : Cavo Paradiso, Paradise, Άγιος Στέφανος, Τιγκάκι, Μαρμάρι
6)ηλιοβασίλεμα και βόλτα στο Μαστιχάρι

Το πρόγραμμα δεν με νοιάζει να είναι κ όσο γεμάτο γίνεται μιας και θα έχει προηγηθεί χαλάρωση σε Πάτμο & Κάλυμνο !

P.s : ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παιδιά μετά από μια μίνι έρευνα που έκανα μετά των πληροφοριών σας, κατέληξα ότι όντως είναι πολύ βολική τοποθεσία Ψαλίδι - Άγιος Φωκάς και μάλλον προς τα εκεί μας βλέπω!

Κατά τ'άλλα , έχουμε και λέμε :
1)επίσκεψη οπωσδήποτε στο Ασκληπιείο,
2)ξεζουμίζουμε την παλιά πόλη (όσο γίνεται!) - ομολογώ @vasnorth ότι η σύγκριση με την Βαρκελώνη με πέθανε, με την καλή έννοια βεβαίως, μιας και έχω ζήσει εκεί κ την ΛΑΤΡΕΥΩ -
3)ηλιοβασίλεμα και βόλτα στη Ζία
4)Βραδινό μπάνιο στα Θερμά
5)Παραλίες ( δεν είμαστε της πολύ - πολυκοσμίας, αλλά δεν θα απέκλεια κάποια για αυτόν τον λόγο) : Cavo Paradiso, Paradise, Άγιος Στέφανος, Τιγκάκι, Μαρμάρι
6)ηλιοβασίλεμα και βόλτα στο Μαστιχάρι

Το πρόγραμμα δεν με νοιάζει να είναι κ όσο γεμάτο γίνεται μιας και θα έχει προηγηθεί χαλάρωση σε Πάτμο & Κάλυμνο !

P.s : ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις :)
Μερικά βοηθητικά σχόλια στα πολύ ωραία σου must::)
1) Nαι οπωσδήποτε
2) Εννοείται
3) Ναι, αν κα αφού θα έχετε αυτοκίνητο θα σου συνέστηνα να μην επικεντρθωθείς μόνο στη Ζια και μόνο για το ηλιοβασίλεμα. Αξίζει να διασχίσετε τον ορεινό δρόμο και να δείτε και τα χωριουδάκια Άγιος Δημήτριος και Ασφενδιού που είναι τόσο όμορφα αρχιτεκτονικά. Εξάλλου όλη αυτή η περιοχή έχει και φυσική ομορφιά και ωραίο ηλιοβασίλεμα από παντού. Στη Ζια πάντως αξίζει να καταλήξετε για φαγητό. Το χωριό είναι πολύ δροσερό και σε κάποιες ταβέρνες του μπορείτε να δοκιμάστε και παραδοασιακά κώτικα φαγητό (συστήνω τις ταβέρνες Ολυμπία και Ωρομέδων). Εάν φτάσετε πιο νωρίς στη Ζϊα αξίζει να δείτε και το πάρκο άγριας φύσης
4) Εάν μείνετε τελικά προς Αγιο Φωκά ή Ψαλίδι είναι μια παραλία που ούτως ή άλλως αξίζει να επισκεφθείτε. Όσο για το βραδινό μπάνιο, ξέρω ότι πολλοί ντόπιοι νέοι το κάνουν, αλλά έχετε υπόψη πως περπατάτε και χωματόδρομο (κατηφορικό όταν πάτε, ανηφορικό όταν γυρνάτε) για να φτάσετε μέχρι εκεί. Επομένως, εάν το κάνετε, οπωσδήποτε καλός φακός κινητού ή γενικά φακός. Υποψιάζομαι πάντως πως με γεμάτο φεγγάρι θα είναι μια μαγική εμπειρία (δεν το έχω κάνει προσωπικά)
5) Ναι ναι ναι σε όλες....
6) Ναι και μπορείτε να το συνδυάσετε με ψαροφαγία στις ταβέρνες που είναι στο λιμανάκι που αναχωρούν τα καραβάκια για την Κάλυμνο ή με μπανάκι και καφεδάκι στο κοντινό beach bar Ταμ-Ταμ. Πάντως επειδή βλέπω ότι σας αρέσουν τα ηλιοβασιλέματα, νομίζω τελικά πως το πιο επιβλητικό είναι από τον Λιμνιώνα...είναι λιμανάκι βόρεια της Κεφάλου- ο δρόμος είναι λίγο κακοτράχαλος, αλλά είναι ήσυχα και έχει και εκεί 2 (αν θυμάμαι καλά ψαροταβέρνες). Εάν είστε λίγο του trekking, just do it:)
Και ένα έξτρα δικό μου must
- Επισκεφθείτε το χωριό Πλατάνι ( 3 χλμ έξω από την πόλη στο δρόμο προς το Ασκληπιείο), στο οποίο κατοικεί η πλειονότητα των γηγενών μουσουλμάνων κατοίκων της Κω. Εκτός του ότι αξίζει να φάτε στα απίστευτα κεμπατζίδικά του(και όχι μόνο κεμπάμπ, αλλά απίστευτους γενικά ανατολίτικους μεζέδες), αξίζει να περπατήσετε και λίγο το χωριό. Δεν είναι ιδιαίτερα γραφικό, όμως θα δείτε ένα πραγματικό χωριό με ανθρώπους που ασχολούνται ακομα με τη γη τους (και όχι μόνο), και -το σημαντικότερο- θα δείτε και το πώς συνυπάρχουν οι μουσουλμάνοι με τους χριστιανούς. Κάποιοι μάλιστα από τους μουσουλμάνους κατοίκους του χωριού είναι απόγονοι Τουρκοκρητών. Επιπλέον, κάντε μια στάση και στα τζαμί και την εκκλησία του χωριού και στην επιστροφή σας προς την Κω, παρατηρήστε το μουσουλμανικό και το εβραικό νεκροταφείο. Έτσι θα συνειδητοποιήσετε το πόσο πολυπολιτισμικός ήταν και είναι αυτός ο τόπος.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
ηλιοβασίλεμα και βόλτα στο Μαστιχάρι
και μπορείτε να το συνδυάσετε με ψαροφαγία στις ταβέρνες που είναι στο λιμανάκι που αναχωρούν τα καραβάκια για την Κάλυμνο
Και οπωσδήποτε εκτός των άλλων ψαρομεζέδων μην παραλείψετε να δοκιμάσε το συμιακό γαριδάκι. Είναι απλά μοναδικό!!! Όποτε βρίσκομαι στο Μαστιχάρι τρώμε στην ταβέρνα ''Νόστος" που βρίσκεται μπροστά στο λιμανάκι, στο σιντριβάνι με το άγαλμα του Ποσειδώνα και πάντα μένουμε ευχαριστημένοι.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Δεν είναι ιδιαίτερα γραφικό, όμως θα δείτε ένα πραγματικό χωριό με ανθρώπους που ασχολούνται ακομα με τη γη τους (και όχι μόνο), και -το σημαντικότερο- θα δείτε και το πώς συνυπάρχουν οι μουσουλμάνοι με τους χριστιανούς. Κάποιοι μάλιστα από τους μουσουλμάνους κατοίκους του χωριού είναι απόγονοι Τουρκοκρητών. Επιπλέον, κάντε μια στάση και στα τζαμί και την εκκλησία του χωριού και στην επιστροφή σας προς την Κω, παρατηρήστε το μουσουλμανικό και το εβραικό νεκροταφείο. Έτσι θα συνειδητοποιήσετε το πόσο πολυπολιτισμικός ήταν και είναι αυτός ο τόπος.
Πραγματικά σε ευχαριστώ γιατί δεν το γνώριζα και το βρίσκω πάρα πολύ σημαντικό να βλέπω μέρη/εικόνες κλπ που δείχνουν την/μία πραγματική εικόνα του τόπου που επισκέπτομαι !Οπότε σίγουρα θα περάσουμε κ από εκεί !
 

MaxHead

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα στην παρέα!

Ανοίγω ξανά το θέμα, μια που έχω ένα σενάριο πολύ παρόμοιο με της αρχικής συντάκτριας, αλλά έξι χρόνια μετά.
Θα πάμε κι εμείς στην Κω για ένα τριήμερο στα μέσα του ερχόμενου Σεπτέμβρη. Θα φτάσουμε με το πρωινό αεροπλάνο την Παρασκευή και θα φύγουμε μεσάνυχτα Κυριακής, οπότε έχουμε τρεις σχεδόν πλήρεις ημέρες στη διάθεσή μας.
Είναι πολύ πιθανό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, για τις μετακινήσεις μας.

Σκοπός της επίσκεψης είναι βέβαια να περάσουμε καλά και να δούμε κάποια από τα πιο σημαντικά του νησιού, χωρίς να είμαστε όλη την ώρα στους δρόμους όμως.
Κυρίως μας ενδιαφέρει να δούμε την πόλη και κάποια όμορφα χωριά, να κάνουμε το μπάνιο μας στις δυο-τρεις ωραιότερες αμμουδερές παραλίες, να φάμε καλά και να πιούμε το βράδυ το ποτό μας κάπου χωρίς υπερβολική βαβούρα.

Ας ξεκινήσουμε από το βασικότερο: που να μείνουμε; Οι προτάσεις σας ευπρόσδεκτες, τόσο για περιοχές γενικά, όσο και για συγκεκριμένα καταλύματα. Είμαστε προσαρμοστικοί, οπότε μας ενδιαφέρουν όλα τα είδη αρκεί να είναι ποιοτικά, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον θα προτιμούσαμε είτε κάποιο resort σε καλή παραλία είτε κάποιο καλό ξενοδοχείο μέσα στην πόλη. Το μπάτζετ μας κινείται στη μεσαία περιοχή (ας πούμε μέγιστο 350-500€ για τις δύο διανυκτερεύσεις) και βέβαια θα προσαρμοστεί στο είδος και τις παροχές του καταλύματος.

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom