Κως Κως

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Την επόμενη εβδομάδα πετάω για ένα τετραήμερο στο νησί του Ιπποκράτη. Υποτίθεται ότι θα ήταν ένα διάλειμμα ξεκούρασης όπου δεν θα έκανα απολύτως τίποτε, αλλά τελικά ήδη έχω αρχίσει να τρώγομαι με τα ρούχα μου:D, τι θα δω και που θα πάω.

Γι'αυτό λοιπόν, όσοι γνώστες, τα φώτα σας παρακαλώ. Εκδρομές που αξίζει να κάνουμε από την πόλη όπου και θα μένουμε, μέρη να βγούμε να φάμε κλπ (ξέρετε τώρα εσείς, είστε αστέρια).

Σημειώνω ότι κάποια SOS όπως πχ το Ασκληπιείο ή το κάστρο τα επισκεφτήκαμε σε παλαιότερη επίσκεψη.

Ευχαριστώ!
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
  1. φαί στη μεγαλύτερη ταβέρνα της κεντρικής πλατείας του τούρκικου χωριού (δεν θυμάμαι το όνομα) - είναι πολύ κοντα από τη χώρα (must: τα αδάνα κεμπάπ του)
  2. το χωριό Ζια, για τη γραφικότητα και το ηλιοβασίλεμά του (είναι πάνω στο βουνό, λίγο δύσκολη διαδρομή, αλλά σε αποζημειώνει το φυσικό τοπίο)
  3. αποφύγετε τα Καρδάμαινα- τίγκα σε γκρουπ Άγγλων
  4. τα Θερμά- ιαματικά λουτρά (στην ουσία είναι μια πηγή που καταλήγει στη θάλασσα και έχει δημιουργηθεί ένα είδος "αυτοσχέδιας πισίνας" με πέτρες μέσα στη θάλασσα)
  5. η παλιά πόλη της Κω
  6. κοντινές εκδρομές στην Κάλυμνο (Βαθύ), Ψέριμο και Νίσυρο
  7. στην παλιά πόλη της Κω,το μεζεδοπωλείο Ελιά και το Πέτρινο (και τα 2 είναι σε παραδοσιακά κτίρια)
  8. το beach bar Μύλος, ιδίως το βραδάκι υπό το φως κεριών και το κλαμπ Χαμαμ (είναι ένα παλιό τούρκικο χαμαμ)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
να πας στο στρατόπεδό μου, το 295 :)

η πόλη είναι πολύ όμορφη. Ανατολικά του αεροδρομίου, πευκόδασος. Ο Κέφαλος δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο αλλά έχει όμορφη θέα προς το νησί. Το Καμάρι ακριβώς από κάτω, είχε όμορφη παραλία και ήπια τουριστική ανάπτυξη
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
να πας στο στρατόπεδό μου, το 295 :)

η πόλη είναι πολύ όμορφη. Ανατολικά του αεροδρομίου, πευκόδασος. Ο Κέφαλος δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο αλλά έχει όμορφη θέα προς το νησί. Το Καμάρι ακριβώς από κάτω, είχε όμορφη παραλία και ήπια τουριστική ανάπτυξη



οχι μόνο στο 295
Σπύρο να παει και στο φυλάκιο του στρατού με την τεράστια ελληνική σημαία και δίπλα που ειναι τα ζεστα νερά που βγαίνουν απο την θάλασσα.

δεν ξερω μόνο αν υπάρχει ακόμα η αμφίβια μόιρα καταδρομών να παει η ντόροθυ για pr :haha::haha:.

πάντως απο τα μερη που δεν μου άρεσαν καθόλου ηταν τα Καρδάμενα ξόφλα εντελώς :haha:
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Επιβάλλεται εκδρομή μέχρι τον Κέφαλο και να φάτε φρέσκο ψάρι. Οικιστικά δε λέει τίποτα, αλλά έχει υπέροχη θέα και αξίζει γαστρονομικά.
Το Μαστιχάρι επίσης είναι όμορφο παραθαλλάσιο χωριό και φεύγουν από εκεί φερυ μποτ για τη γράφικη Κάλυμνο, που αξίζει νομίζω να κάνετε μια μίνι εκδρομή.
Οπωσδηποτε Ζια, όπως σου είπαν.
Τώρα αν σου αρέσουν τόσο πολύ οι Αρχαιολογικοί Χώροι, κάνε μια επίσκεψη να δεις έστω απέξω το κάστρο της Αντιμάχειας.
Τουρισμό θα έχει ήδη σίγουρα, μπαράκια θα βρεις αμέτρητα, κοντά στον πλάτανο του Ιπποκράτη.
Τα Καρδάμαινα δε θα είναι ακόμη τίγκα στους Αγγλους, αλλά δε λένε και κάτι το ιδιαίτερο, εκτός και αν πήγαινες για την απέραντη αμμουδιά.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Σειρούλες μια που βρεθήκατε όλοι εδώ δεν δίνετε και κάνα τιπ?
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Kalspiros, XRISTOS71, traveller για πείτε πότε υπηρετήσατε στην Μποχαλία. Εγώ καρακόλι (στρατονόμος) 99Β' ΕΣΣΟ.
Λέτε να σας έχω "γράψει":haha::haha::haha:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
οχι μόνο στο 295
Σπύρο να παει και στο φυλάκιο του στρατού με την τεράστια ελληνική σημαία και δίπλα που ειναι τα ζεστα νερά που βγαίνουν απο την θάλασσα.
Που ξέρεις τα της Κω? Ρε Χρήστο, πως νόμιζα ότι υπηρέτησες στο 521 στον Βόλο?...

Αυτό δεν το πιστεύω... στα ίδια μέρη υπηρετήσαμε? Αχ τι υπέροχα που ήταν!!
Da Da! ΕΜΛ και λόχο στρατηγείου!

98ΣΤ' ψαρούκλες:haha::haha::bleh:!!!

(κάτσε να προσθέσω και κάτι μην είμαι εντελώς off:haha:)

Πολύ καλό ήταν και το Πυλί προ 10ετίας
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τιπς για κω(πρωην κατοικος): για καφε α) στο ''ναο'' στην κεντρικη πλατεια β) στο ''Η2Ο'' διπλα στη θαλασσα(μπορεις να το συνδιασεις και με φαγητο) γ) ''Λοφακι'' 5-6 km εξω απ την πολη ,αλλα με τρομερη θεα πιατο την πολη δ)Καφε ''Μαρινα'' με θεα τα σκαφη κ το απεραντο γαλαζιο ε) ''villa cafe'' μετα την περιοχη ψαλιδι και λιγο πριν τα θερμα(ιαματικα λουτρα)-με τρομερη θεα τα τουρκικα παραλια στ) ''Σουηδικο'' για καφε και υπεροχα γλυκα!!! ζ) Στη Βαλια για εντεχνη μουσικη (καφε και μεζεδες)
για φαγητο α)''Νικολας ο ψαρας'' για ψαρι β)'' Avanti '' για Ιταλικη κουζινα γ)''Ελια'' στην παλιά πόλη δ) Στην περιοχη Πλατανι(περιοχη Μουσουλμανων) για ανατολιτικες νοστιμιες (Αλης)
για ποτο α) ''da capo'' μπορει να πετυχεις καποιο live β) εξαρχεια αν εισαι του ξεφρενου κεφιου για rock καταστασεις οπως ''doors''γ) ο ''Mυλος'' αν εχει ανοιξει κλπ

mega tip: να νοικιασεις οπωσδηποτε ποδηλατο .Η πολη ειναι φλατ και εχει ποδηλατοδρομους

Αν Θες καλο ψαρι Κεφαλο και Μαστιχαρι.Μπορεις να περασεις Καλυμνο απ το Μαστιχαρι ,με τακτα δρομολογια(45' η αποσταση).Επισης Ζια οπωςδηποτε για φαγητο,με τρομερη θεα.Το χωριο διαφερει απ τα υπολοιπα

Αν θυμηθω κατι αλλο θα το συμπληρωσω:p (Αγγλους και Σκανδιναβους θα εχει ελαχιστους αυτη την εποχη)
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Που ξέρεις τα της Κω? Ρε Χρήστο, πως νόμιζα ότι υπηρέτησες στο 521 στον Βόλο?...



Da Da! ΕΜΛ και λόχο στρατηγείου!

98ΣΤ' ψαρούκλες:haha::haha::bleh:!!!

(κάτσε να προσθέσω και κάτι μην είμαι εντελώς off:haha:)

Πολύ καλό ήταν και το Πυλί προ 10ετίας
Λοχος Στρατηγειου 1981 στο Λαγουδι στα 2
φυλάκια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom