Κως Κως

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Πολυ καλησπερα σας. Είμαι καινουρια..μολις σημερα ανακαλυψα τυχαια την ιστοσελιδα..κι απ'οτι διαπιστωνω ειστε ολοι κοσμογυρισμενοι :)
Λοιπον, εχω κλεισει για 9 μερες στην Κω.. κ πολυ φοβαμαι οτι ισως μετα το πρωτο 4ημερο βαρεθουμε, εχετε να προτεινετε καποια μονοημερη επισκεψη σε καποιο αλλο κοντινο νησι; Σκεφτομαστε επισης μια μερα να παμε απεναντι στην Τουρκια.
Ακουω τις προτασεις σας κ σας ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Πολύ ωραία ημερήσια βόλτα εκτός από την Τουρκία (Μπόντρουμ) είναι και στην Νίσυρο αλλά και στην Κάλυμνο. Επίσης, στο παλιό λιμάνι της Κω θα βρείς άπειρα καραβάκια που κάνουν και άλλες μίνι κρουαζιέρες, σε διάφορα νησάκια.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
τουρκια και ειδικα Μποντρουμ δεν αξιζει κατ εμε..θα φατε τρελη ζεστη και υγρασια..υπαρχουν οι εξης επιλογες:
1)πας Μαρμαρι και περνας Καλυμνο.Μπορεις να παρεις και αυτοκινητο μαζι...επισης απο το Μασουρι Καλυμνου μπορεις να περασεις απεναντι στην Τελενδο να φας το ψαρακι σου!
2)πας Καρδαμαινα και πας Νισηρο...Μολις κατεβεις στo Μανδρακι θα σε περιμενουν λεωφορεια(στην τιμη του καραβιου θα περιλαμβανεται και η ξεναγηση) και σε πανε Εμπορειο,Νικια και ηφαιστειο.
3)Παιρνεις δελφινι απο την πολη της Κω και πας στην πανεμορφη Λερο
4)Αν δε θες Λερο προχωρας για ενα απο τα ομορφοτερα ,κατ εμε ,νησια στην Ελλαδα,την Πατμο
5)Απο την Κω επισης ξεκινανε καραβακια και πανε σε δυσπροσιτες παραλιες στην καλυμνο,σταματανε Ψεριμο κλπ
6)Να παρεις το αεροπλανακι( καμια 30αρια θεσεις) και να πας Αστυπαλαια...το απολυτο νησι

αμα σκεφτω κατι αλλο θα το προσθεσω!!!
Αν θες tips για Κω πες μου.Εχω μεινει 2 χρονια
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο dimitrak στα είπε όλα. Συνυπογράφω για Κάλυμνο.
Δε νομίζω ότι θα βαρεθείτε στην Κω. Εχει ωραίες παραλίες, 2-3 αξιόλογα χωριουδάκια (Κέφαλο για ψάρι must), μερικούς αρχαιολογικούς χώρους, η πόλη έχει έντονη ζωή. Τι άλλο ψάχνετε;
Για Τουρκία να ξέρεις υπάρχουν και πακέτα με διανυκτέρυση, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Που θα μεινετε στην Κω?Χιλιες φορες να μεινει πχ ενα βραδυ στη Λερο παρα Μποντρουμ.Να παει Μποντρουμ για να πει οτι πηγε Τουρκια...δεν αξιζει.Αν θες επισης προτασεις διαμονης,φαγητου,παραλιων κλπ στα αλλα νησια μου λες
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Μέσα στην Κω (αν δεν κανω λαθος δεν εχει αλλο ονομα η πρωτευουσα) θα μεινουμε...έχουμε κ γνωστο εκει που μενει μονιμα, οποτε οσον αφορα για φαγητο κ διασκεδαση θα μας κατατοπισει. Ωστοσο αν εχετε να προτεινετε καποια καλη ταβερνα, εστιατοριο, μπαρ κλπ κλπ που σας εχει μεινει... θα ηταν χρησιμη πληροφορια.
Μποντρουμ θελουμε να παμε οπωσδηποτε για να δουμε το Μαυσωλειο..κ το αρχαιο θεατρο! Βασικα αυτοδιορθωνομαι :p Αλικαρνασσο αν εχει τακτικη συγκοινωνια θα την επισκεφτουμε σιγουρα!
Εχω ακουσει απο φιλους που εχουν παει οτι ειναι ομορφο νησι, απλως φανταζομαι απ τις περιγραφες οτι γυριζεται ευκολα..οποτε μια μερα περα απ την Αλικαρνασσο, σκεφτηκα να δουμε κ τιποτα αλλο στα κοντα.
Η Λερος ακουγεται ενδιαφερουσα προταση ειδικα αν εχει ωραιες παραλιες
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το Μαυσωλείο δεν θα το δείτε δυστυχώς γιατί δεν έχει απομείνει τίποτα, στο Βρετανικό υπαρχουν περισσότερα τμήματά του από ότι στην Αλικαρνασσό. Το θεατρο όμως θα το δείτε όπως και ένα Μουσείο ενάλιων αρχαιοτήτων μέσα στο κάστρο, το οποίο είναι εντυπωσιακό (και το καστρο και το Μουσείο). Ψηφίζω Νίσυρο για μονοήμερη είναι όντως εντυπωσιακή!
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Απο την Αλικαρνασσο πηραμε ταξι και επισκεφθηκαμε τον ναο των Διδυμων,δευτερος μεγαλυτερος μετα της Ηρας στη Σαμο!!!Εντυπωσιακος και κομψος.Καθ οδον συναντησαμε εναν ταφο που οι πινακιδες εγραφαν οτι ηταν αντιγραφο του ταφου του Μαυσωλου.Δυστυχως δεν θυμαμαι την ακριβη ονομασια του μερους αλλα θα το ψαξω...
Συμφωνω για την Νισυρο,νησι με ηφαιστειο αποτελει εγγυηση
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Πολυ ενδιαφερον! Περυσι πηγα Σαμο..οποτε η ιστορια συνδεεται! Δεν τον ειχα ξανακουσει τον ναο των Διδυμων. Εχω ψηθεί ήδη για Νισηρο, τον εχετε ηδη προτινει 3 ατομα..κι απ οτι βλεπω στο χαρτη ειναι μικρο νησακι κ πολυ κοντα (η τουλαχιστον ετσι φαινεται στον χαρτη), οποτε εκλεισαν κ οι ημερησιες εξορμησεις! Σας ευχαριστω πολυ όλους! ααα. κ οπως προειπα..καθε προταση για εξοδο στην Κω ειναι καλοδεχουμενη. :)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Εγώ θα έλεγα να πας Μπόντρουμ, η εκδρομή μου άρεσε. Στο εισιτήριο συμπεριλαμβάνεται και η ξενάγηση στην αρχαία Αλικαρνασσό, και μετά ακολουθεί επίσκεψη σε κάποιο shopping center την οποία εμείς αποφύγαμε παίρνοντας ταξί για την παραλία Γκιουμπέτ ή κάπως έτσι. Αν και το μέρος είναι παρηκμασμένο πλέον (έκδηλη η ξέφρενη ανάπτυξη των 70s, αλλά σήμερα είναι ορατή η φθορά του χρόνου) αξίζει τη βόλτα και για να πάρεις άρωμα ανατολής στην αγορά της πόλης στο λιμάνι, και για μια γεύση της τούρκικης κουζίνας (έστω τουριστικής). Η ημερήσια αυτή άρεσε σε όλη την παρέα, δες την και σαν μια ευκαιρία να πάρεις μια γεύση από εξωτερικό.
Τώρα από ημερήσιες, η Κάλυμνος και η Νίσυρος είναι οι εύκολες επιλογές, το highlight για μένα είναι η υπέροχη αμμουδιά της Ψερίμου, σταθμού των ημερησίων κρουαζιέρων.
Από τα must και η επίσκεψη στα εστιατόρια στην τουρκική συνοικία της πόλης κοντά στο Ασκληπιείο (μου διαφεύγει το όνομα, νομίζω Πλατάνι στα ελληνικά), καθώς και στην ορεινή Ζία.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ψηφίζω Νίσυρο, την Κόρη του Ηφαιστείου, αλλά ουχί για μονοήμερη. Σου προτείνω να μείνεις ένα βράδυ, να δεις το νησί όπως δεν το βλέπουν οι ορδές των 9-5 τουριστών και να γνωρίσεις τη μοναδική φιλοξενία των κατοίκων -εγώ έμεινα τρεις μέρες, το καταφχαριστήθηκα κ ίσως ξαναπάω φέτος!

Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής: καταρχήν φτάνεις στο Μανδράκι, πετάς τα πράγματα στο ξενοδοχείο (προσωπικά είχα μείνει στο Πορφυρίς με 60 ευρώ τη βραδιά, αλλά τα Λιοτρίδια φαίνονται επίσης εξαιρετικά και είναι πάνω στο κύμα) έπειτα νοικιάζεις ένα παπί και κάνεις το γύρο του νησιού. Φυσικά πρώτα πας στον Στέφανο, το ηφαίστειο. Εντάξει δεν υπάρχει η εμπειρία του να περπατάς και να νιώθεις τη γη κάτω από τα πόδια σου να πάλλεται και να βρυχάται.. Ο "9-5" γκρουπάτος τουρίστας θα δει το στέφ και θα φύγει: εσύ που έχεις χρόνο μπορείς να πας στους άλλους δύο μικρότερους κρατήρες, να μείνεις έκθαμβος με το πόσες διαφορετικές αποχρώσεις μπορεί να πάρει ένα πέτρωμα ..

Φεύγεις από κει και ανεβαίνεις στα Νικιά, ένα χωριό κυριολεκτικά κρεμασμένο στο χείλος του ηφαιστείου με την υπέροχη πλατεία και τον ακόμα πιο υπέροχο παππού να κερνάει τσίπουρα και ιστορίες (μου διαφεύγει όνομα) εδώ υπάρχει και ένα ηφαιστειακό μουσείο αν είσαι φαν. επόμενη στάση εμπορειός και φαί στο Μπαλκόνι του Εμπορειού, όχι τόσο για το κεφτεδάκι, όσο για το ότι θα φας παρέα με το Στέφανο. Προσωπικά είχα πάθει πλάκα με το ηφαίστειο, δεν το συζητώ ότι η καλντέρα είναι μοναδική αλλα μην ξεχνάς ότι εδώ ο Πολυβώτης είναι ακόμα ζωντανός.

Εντάξει σε έφαγε ο ήλιος ο δρόμος και η σκόνη, τώρα μπορείς να δροσιστείς στην Παχιά Άμμο, μαζί με το νεαρόκοσμο του νησιού. Προσοχή οι παραλίες στη Νίσυρο είναι ηφαιστειακές, μαύρες δηλαδή.. Αν σου πέφτει πολύ μακριά από το σπίτι, η το μονοπάτι που πρέπει να διασχίσεις σου φαίνεται γκρεμίλα (εντάξει, είναι λίγο..) γυρνάς στο Μανδράκι και βουτάς στην παραλία Χόχλακοι ή τρώς στην συνονόματη ταβέρνα λίγο πιο δίπλα. Βράδυ θα βγεις που αλλου? Πάλι εδώ και στα μπαράκια στη σειρά μπρος στη θάλασσα. Ο κόσμος είναι χαλαρός και κεφάτος, μην περιμένεις όμως τίποτε χαρντκορ καταστάσεις- αγαπημένο Εναλλάξ κυρίως αλλά και Λιοτρίδια.

Επόμενη μέρα βόλτα στο Μανδράκι. Απόλαυση. Αν ο φακός είναι φίλος σου, κάθε στενάκι κρύβει και μια έκπληξη: μια αυλίτσα, μια εκκλησίτσα, ένα καφενεδάκι. Αλλά σήμερα καφέ πίνουμε στην πλατεία της Ηλικιωμένης και στο καφενείο του Αντρέα (ακόμα καλύτερα να πίναμε τσίπουρο και να κάναμε πλάκες το βράδυ με τους υπόλοιπους ντόπιους, αλλά δεν ξέρω το στιλ σου..) Άμα έχεις ποδάρια, ανεβαίνεις μία και στο κάστρο να δεις το Μαντράκι από ψηλά!

θα ανέβαζα φωτό από το ηφαίστειο αλλά είναι 2 το πρωί και με έχει πιάσει η τεμπελιά μου.. επιφυλάσσομαι για αύριο :D

ΥΓ ...την αγαπώ!
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δε θα βαρεθεις αν εχεις επιλεξει το συγκεκριμενο προορισμο για "διακοπες".
αν ομως θες "τουρισμο",υπαρχει ενα θεματακι.
εχει πολυ καλη νυχτερινη ζωη και μεσα στη πολη και στα καρδαμαινα.
το οδικο δικτυο δεν θυμιζει νησι...ειναι υψηλου επιπεδου.
ξενοδοχεια πολλα...η επιλογη μου neptune resort στο μαστιχαρι...θα τρελλαθειτε...
καλα να περασετε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom