Κως Κως

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα! Θα φτάσω στην Κω βράδυ, στις 11, θα υπάρχει λεωφορείο τέτοια ώρα ή θα πρέπει να πάρω ταξί για να πάω στο ξενοδοχείο; Γιατί κάπου ειδα στο Ίντερνετ ότι το τελευταίο λεωφορείο είναι κάπου στις 8… Πού προτείνετε διαμονή γενικά; Γιατί δεν θα μείνω πολύ, την επόμενη μέρα θα φύγω για Καλυμνο,οποτε είναι καλύτερα να μείνω στην πολη ή στο Μαστιχαρι, από όπου θα πάρω το πλοίο;
Εάν φτάνεις αεροπορικώς στην Κω, και φεύγεις την άλλη μέρα για Κάλυμνο, μείνε Μαστιχαρι. Είναι πολύ κοντά στο αεροδρόμιο της Κω και το ταξί μέχρι εκεί θα σου πάρει πολύ λιγοτερα. Η πόλη της Κω απέχει κάπου 25 χλμ από το αεροδρόμιο. Πολύ Καλυμνιοι (αλλά κ επισκέπτες της Καλύμνου) πηγαίνουν στο νησί τους απευθείας χρησιμοποιώντας το αεροδρόμιο της Κω κ το λιμανι του Μαστιχαριου.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εάν φτάνεις αεροπορικώς στην Κω, και φεύγεις την άλλη μέρα για Κάλυμνο, μείνε Μαστιχαρι. Είναι πολύ κοντά στο αεροδρόμιο της Κω και το ταξί μέχρι εκεί θα σου πάρει πολύ λιγοτερα. Η πόλη της Κω απέχει κάπου 25 χλμ από το αεροδρόμιο. Πολύ Καλυμνιοι (αλλά κ επισκέπτες της Καλύμνου) πηγαίνουν στο νησί τους απευθείας χρησιμοποιώντας το αεροδρόμιο της Κω κ το λιμανι του Μαστιχαριου.
Ναι,παράλειψη μου, αεροπορικώς φτάνω. Ναι, το πλάνο είναι να πάω καλυμνο την επόμενη μέρα, απλά έλεγα μήπως έβλεπα λίγο και από την Κω, οπότε δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο. Αξίζει να δω την πόλη του νησιού ή έχει και το Μαστιχάρι ενδιαφέρον και θα μπορούσα να μείνω εκεί;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ναι,παράλειψη μου, αεροπορικώς φτάνω. Ναι, το πλάνο είναι να πάω καλυμνο την επόμενη μέρα, απλά έλεγα μήπως έβλεπα λίγο και από την Κω, οπότε δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο. Αξίζει να δω την πόλη του νησιού ή έχει και το Μαστιχάρι ενδιαφέρον και θα μπορούσα να μείνω εκεί;
Ανάλογα πόσο χρόνο έχεις την επόμενη μέρα. Οπωσδήποτε η πόλη της Κω είναι πολυ ομορφη και έχει αξιοθέατα και σίγουρα αξίζει κάποια στιγμή να την επισκεφθείς. Εάν την άλλη μέρα μπορείς να πας σχετικά αργά στην Κάλυμνο ίσως κ να αξίζει να πας μια βόλτα στην πόλη της Κω. Επιπλέον κάποια απογεύματα υπάρχει και πλοίο από την πόλη της Κω για Κάλυμνο. Μπορείς να τσεκάρεις και αυτή την επιλογή.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ανάλογα πόσο χρόνο έχεις την επόμενη μέρα. Οπωσδήποτε η πόλη της Κω είναι πολυ ομορφη και έχει αξιοθέατα και σίγουρα αξίζει κάποια στιγμή να την επισκεφθείς. Εάν την άλλη μέρα μπορείς να πας σχετικά αργά στην Κάλυμνο ίσως κ να αξίζει να πας μια βόλτα στην πόλη της Κω. Επιπλέον κάποια απογεύματα υπάρχει και πλοίο από την πόλη της Κω για Κάλυμνο. Μπορείς να τσεκάρεις και αυτή την επιλογή.
Κατάλαβα, ωραία, θα το σκεφτώ τότε. Στο αεροδρόμιο βρίσκεις εύκολα ταξί ή συνηθίζεται να κάνεις κάποια κράτηση από πριν; Δεν έχω και μεγάλη ταξιδιωτική εμπειρία από νησιά 😅
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κατάλαβα, ωραία, θα το σκεφτώ τότε. Στο αεροδρόμιο βρίσκεις εύκολα ταξί ή συνηθίζεται να κάνεις κάποια κράτηση από πριν; Δεν έχω και μεγάλη ταξιδιωτική εμπειρία από νησιά 😅
Ειδικά αυτή την εποχή πολύ άνετα. Αλλά ακόμα κι αν δεν βρεις, εύκολα με ένα τηλέφωνο (22420 23333-4). Να ξέρεις πάντως πως το ταξί από το αεροδρόμιο για την πόλη της Κω είναι καμιά 45αρια ευρώ. Για το Μαστιχάρι υποθέτω δε νομίζω να σου πάρει πάνω από 15 ευρώ. Τσέκαρε και αυτή τη σελίδα
Ενδεικτικές Τιμές | www.kosradiotaxi.gr
 

maria30fyllou

Member
Μηνύματα
12
Likes
15
Καλησπέρα σε όλους,

Σκοπεύουμε με τον άντρα μου να πάμε 7-8 μέρες στη Κω
Η άδεια μας είναι 15-30 Σεπτεμβρίου (οπότε θα δούμε αν θα πάμε πρώτη η δεύτερη εβδομάδα)
Ερωτήσεις:
1)που αξίζει να μείνουμε?
2)έχετε εικόνα για φθηνή ενοικίαση αυτοκινήτου?
3) επίσης κάποια καλή πρόταση για διαμονή?

Ευχαριστώ πολύ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα, πολύ ωραίος μήνας ο Σεπτέμβριος για να απολαύσει κανείς την Κω. Έχουμε λοιπόν και λέμε:
1. Γενικά θα συνεστηνα την περιοχή Ψαλίδι και την περιοχή του Αγίου Φωκά, αλλά νομίζω αφού θα νοικιάσετε αυτοκίνητο, και λίγο πιο μακριά να μείνετε, it's OK. Βασικά ανάλογα με το που είναι το κατάλυμα που θα σας κάνει κλικ
2. Cosmos- rentals κ Kayak είναι 2 πολυ συμπαθητικές τοπικές εταιρείες
3. Συνήθως έμενα στο kypriotis panorama hotel αλλά άκουσα πέρσι ότι πήγαινε για κλείσιμο. Δεν ξέρω βέβαια και το στυλ καταλύματος που ψάχνετε. Δείτε ίσως και το Grecotel η το Mitsis. Γενικά πολλά μεγάλα ξενοδοχεία έχουν συμφέρουσες προσφορές εκείνη την περίοδο. Στην πόλη της Κω υπάρχουν και πολλές airbnb επιλογές
 

xina

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες θα πάω στη Κω και στη Κάλυμνο. Γνωρίζετε κάποια καλά ταβερνάκια με παραδοσιακά φαγητά και παραδοσιακές ψαροταβέρνες?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες θα πάω στη Κω και στη Κάλυμνο. Γνωρίζετε κάποια καλά ταβερνάκια με παραδοσιακά φαγητά και παραδοσιακές ψαροταβέρνες?
Το παραδοσιακό καφενείο στο χωριό Χαιχούτες.Μόνον μεσημέρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom