Κόστος ταξιδίων με γκρουπ και μεμονωμένα

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Επειδη παντα ταξιδευω καποια κλασικα τετραημερα γιορτων η αυγουστο,λογω δουλειας, οσες φορες κι αν εχω κοιταξει για αεροπορικα ακομη και πολυ καιρο πριν ειναι παντα πολυ φθηνοτερα στα πακετα πρακτορειων απο οτι μεμονομενα! Τις υπολοιπες περιοδους συμφερει μεμονομενα. Οσο για τα γκρουπ, δεν ειναι υποχρεωτικο να ακολουθησεις ολο το προγραμμα...
Εκτος αυτου εχουμε καθιερωσει μια παρεα καμια 20 ατομα και οποιος πιστος ακολουθει και ειμαστε ενα γκρουπ ολοι λιγο πολυ γνωστοι, κανουμε συμφωνια με πρακτορειο κανουμε το προγραμμα εμεις, ειμαστε ενα γκρουπ μονο εμεις! Δεν ηταν παντα ολα τελεια η αψογα αλλα παντα το διασκεδαζουμε!!!!!!!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Επαναφέρω το θέμα γιατί από ένα από τα τελευταία μου ταξίδια μου έχει μείνει απορία και ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας:
Σκεφτόμασταν να πάμε εκτός Ευρώπης αρχές Μαιου και είπαμε να δούμε και μέσω γραφείου γιατί το αποφασίσαμε τελευταία στιγμή (1 βδομάδα πριν) και εκείνη την περίοδο είχαμε πάρα πολλή δουλειά οπότε λέγαμε ότι δε θα προλάβουμε να το οργανώσουμε μόνοι μας.
Οι στιχομυθίες ήταν παρόμοιες και στα 2 γραφεία που πήγαμε:
Μέρος 1ο: - Γεια σας, θέλουμε να πάμε εκτός Ευρώπης σε μια βδομάδα από τώρα.
- Πότεεεεεε;;;;;
Μέρος 2ο (αφού ξεπεράσαμε το σοκ της 1ης ερώτησης):
- Θα θέλαμε να πάμε σε κάποιο μέρος που να μην είναι πολύ τουριστικό και να έχει τα τάδε και τάδε χαρακτηριστικά
- Σας προτείνω τις Μαλδίβες
- Κάτι σε λιγότερο τουριστικό;
- Μαυρίκιο
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Το γράφω σπαστά για να μην το χάσω (μετά από ένα πάθημα πρόσφατο)

Αφού τους είπαμε εμείς ένα μέρος που θέλαμε να πάμε και γενικά τι θέλαμε να κάνουμε, πόσες μέρες στο κάθε μέρος, κλπ, το ένα γραφείο μας είπε ότι θα μας δώσει προσφορά, το άλλο ότι δεν έχει συνεργασία σε αυτό το μέρος οπότε δεν προλαβαίνει.
Μας έρχεται η προσφορά, η οποία περιλάμβανε αυτά που είχαμε δει κι εμείς (με το ίδιο ξενοδοχείο για το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού).

Όταν είδαμε την τιμή, τα κλείσαμε όλα μόνοι μας (μέσα σε 2-3 ημέρες). Αυτά που κλείσαμε είχαν τις εξής διαφορές από την προσφορά του γραφείου:
- Καλύτερη αεροπορική
- Θα μέναμε σε 2 ξενοδοχεία: για το ένα κλείσαμε καλύτερο ξενοδοχείο από αυτό της προσφοράς / για το άλλο κλείσαμε το ίδιο ξενοδοχείο (αυτό το είχαμε δει πριν πάμε στο γραφείο, έτσι κι αλλιώς δεν υπήρχαν και πολλά στην περιοχή) αλλά με καλύτερα δωμάτια (θέα θάλασσα) + κάποιες επιπλέον παροχές + πλήρη διατροφή (είμαστε κατά, αλλά η διαφορά στην τιμή ήταν αμελητέα και όντως τελικά ήταν πρακτικό) ενώ το γραφείο μας έδινε μόνο με πρωινό
- Ποια ήταν η διαφορά στην τιμή; Πληρώσαμε ακριβώς τα 2/3 για όλα-όλα τα έξοδά μας, σε σχέση με την προσφορά του γραφείου! :shock:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.542
Likes
7.950
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
δεν παει έτσι...για τα ίδια πράγματα μόνος ή με γκρούπ,ειναι φθηνότερο το γκρούπ.
μιλάμε για να φτιάξομε ένα ταξίδι στα μέτρα μας και φυσικά να το μελετήσομε αρκετό καιρό πρίν,να το ψάξομε να προλάβομε τιμες αεροπορικών φτηνές,να βρούμε ξενοδοχεία με εναλλακτικές προσφορές κλπ...
Ρενατα τα ιδια πραγματα με γρουπ για τη Μαδαγασκαρη και για την ακριβεια ειχαμε μια πτηση παραπανω εμεις θυμασαι μας κοστισε λιγοτερα κατα 2000 ευρω.....
Για τη Γουατεμαλα δε .. το ιδιο προγραμμα περιπου το γκρουπ ειχε μια πτηση σε ενα νησι παραπανω αλλα δεν πηγαν Τικαλ μου κοστισε 1700 λιγοτερα....:lol::lol:
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
1) Θεωρώ πολύ λογικό να φρίξει το γραφείο ή να μη μπορεί να σε εξυπηρετήσει όταν εσύ αποφασίσεις ότι θέλεις να πας ταξίδι εκτός Ευρώπης μία βδομάδα πριν, γιατί δεν έχουν να ασχολούνται μόνο με εσένα στην τελική.
2) Κατανοώ ότι έχουν συνεργασίες σε ορισμένα μέρη και άρα αυτά θα σου προτείνουν πρώτα και θα σου πουν ότι όοοχι, δεν είναι τόσο τουριστικά.

Επίσης, ήταν και στα 2 γραφεία ευγενικοί και συνεπέστατοι στις απαντήσεις τους

Όμως, αν ένα ταξ. γραφείο δυσκολεύεται ή εκπλήσσεται στο να μου προσφέρει ένα ταξίδι που εγώ έκλεισα μέσα σε 2-3 μέρες, αν δε μπορεί να μου προτείνει κάτι που να ανταποκρίνεται σε αυτά που θέλω (βλ. τουριστικό) και τέλος αν μου προτείνει λιγότερο καλές υπηρεσίες σε εξαιρετικά ακριβότερη τιμή, γιατί να πάω με γραφείο;

Αυτό που δεν κατάλαβα πάνω απ'όλα, ήταν που οφειλόταν η τεράστια διαφορά στην τιμή. Κλείσαμε τα ίδια διεθνή και εσωτερικά δρομολόγια (αεροπορικώς), τις ίδιες οδικές μεταφορές, καλύτερα ξενοδοχεία και λοιπές παροχές. Τι είναι αυτό που μπορεί να δικαιολογεί μια τέτοια διαφορά στην τιμή;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.542
Likes
7.950
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
1) Θεωρώ πολύ λογικό να φρίξει το γραφείο ή να μη μπορεί να σε εξυπηρετήσει όταν εσύ αποφασίσεις ότι θέλεις να πας ταξίδι εκτός Ευρώπης μία βδομάδα πριν, γιατί δεν έχουν να ασχολούνται μόνο με εσένα στην τελική.
2) Κατανοώ ότι έχουν συνεργασίες σε ορισμένα μέρη και άρα αυτά θα σου προτείνουν πρώτα και θα σου πουν ότι όοοχι, δεν είναι τόσο τουριστικά.

Επίσης, ήταν και στα 2 γραφεία ευγενικοί και συνεπέστατοι στις απαντήσεις τους

Όμως, αν ένα ταξ. γραφείο δυσκολεύεται ή εκπλήσσεται στο να μου προσφέρει ένα ταξίδι που εγώ έκλεισα μέσα σε 2-3 μέρες, αν δε μπορεί να μου προτείνει κάτι που να ανταποκρίνεται σε αυτά που θέλω (βλ. τουριστικό) και τέλος αν μου προτείνει λιγότερο καλές υπηρεσίες σε εξαιρετικά ακριβότερη τιμή, γιατί να πάω με γραφείο;

Αυτό που δεν κατάλαβα πάνω απ'όλα, ήταν που οφειλόταν η τεράστια διαφορά στην τιμή. Κλείσαμε τα ίδια διεθνή και εσωτερικά δρομολόγια (αεροπορικώς), τις ίδιες οδικές μεταφορές, καλύτερα ξενοδοχεία και λοιπές παροχές. Τι είναι αυτό που μπορεί να δικαιολογεί μια τέτοια διαφορά στην τιμή;
βγαζουν το κερδος , τα εξοδα του συνοδου και υπολογιζουν εξοδα τους ( γραφεια, τηλ. υπαλληλους Ικα κτλ...)
 

panos2080

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ισως να ηταν καλυτερα αν κλεινεις καποιος εισητηρια κ ξενοδοχεια μεσω πρακτορειου αλλα εκει ειναι μονος.Το ψαχνω αυτο τον τελευταιο καιρο για ενα ταξιδι στις ΗΠΑ που οργανωνω αλλα ακομα δεν εχω καταληξει εαν συμφαιρει τελικα να τα κλεισεις ΟΛΑ μονος μεσω internet η να κλεισεις εισητηρια κ ξενοδοχεια μονο απο πρακτορειο.Και το λεω αυτο γιατι μου δωσανε μια τιμη απο ενα πρακτορειο για αεροπορικα που δεν τα εχω βρει πουθενα στο internet και πιστεψτε με ψαχνω πολυ.Ποια ειναι η γνωμη σας?
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
νομιζω παντως οτι για να βρηκαν αυτοι αεροπορικα φτηνα, θα βρεις και εσυ....εισαι σιγουρος οτι στα αεροπορικα ειναι π.χ και φοροι αεροδρομιων? συνηθως δε τους βαζουν τα πρακτορεια απο οτι εχω δει....και ψαξε μια ουκρανικη εταιρεια....δε θυμαμαι ονομα, ενας γνωστος μου πηγε με 400 και γυρισε προσφατα
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ρενατα τα ιδια πραγματα με γρουπ για τη Μαδαγασκαρη και για την ακριβεια ειχαμε μια πτηση παραπανω εμεις θυμασαι μας κοστισε λιγοτερα κατα 2000 ευρω.....
Για τη Γουατεμαλα δε .. το ιδιο προγραμμα περιπου το γκρουπ ειχε μια πτηση σε ενα νησι παραπανω αλλα δεν πηγαν Τικαλ μου κοστισε 1700 λιγοτερα....:lol::lol:
Άρα και στην περίπτωση τη δική σας το ίδιο συνέβη.
Άσε που εμάς δεν ίσχυε και αυτό που είπε η Ρενάτα ότι αν τα κλείσεις πολύ πριν φθηνότερα... Βέβαια, εμείς ίσως κλείσαμε φθηνά λόγω last minute. Αλλά καλά για τα αεροπορικά, εμείς πετύχαμε προσφορά, πες ότι το γραφείο δε μπορεί να κάνει το ίδιο. Το ξενοδοχείο; Όλη αυτή η διαφορά στην τιμή ήταν μόνο από τα αεροπορικά;
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
βγαζουν το κερδος , τα εξοδα του συνοδου και υπολογιζουν εξοδα τους ( γραφεια, τηλ. υπαλληλους Ικα κτλ...)
Δεν θα είχαμε συνοδό, απλά τους ζητήσαμε να μας κλείσουν ξενοδοχεία, πτήσεις, οδικές μεταφορές, ακτοπλοϊκές (ναι, είχαμε απ'όλα εκτός από αερόστατο!). Έτσι κι αλλιώς θα πηγαίναμε χωρίς group, η διαφορά ήταν αν θα μας τα έκλεινε το γραφείο ή εμείς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.162
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ισως να ηταν καλυτερα αν κλεινεις καποιος εισητηρια κ ξενοδοχεια μεσω πρακτορειου αλλα εκει ειναι μονος.Το ψαχνω αυτο τον τελευταιο καιρο για ενα ταξιδι στις ΗΠΑ που οργανωνω αλλα ακομα δεν εχω καταληξει εαν συμφαιρει τελικα να τα κλεισεις ΟΛΑ μονος μεσω internet η να κλεισεις εισητηρια κ ξενοδοχεια μονο απο πρακτορειο.Και το λεω αυτο γιατι μου δωσανε μια τιμη απο ενα πρακτορειο για αεροπορικα που δεν τα εχω βρει πουθενα στο internet και πιστεψτε με ψαχνω πολυ.Ποια ειναι η γνωμη σας?
Ότι πιθανόν και να σε κλέβουν και να εμφανίσουν κρυφές χρεώσεις, ακόμα και τελευταία στιγμή. Βεβαιώσου ότι η τιμή που σου δίνουν είναι απολύτως τελική, και ρώτα τι περιλαμβάνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.368
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom