Ικαρία Κύθηρα ή Ικαρία;

Κύθηρα ή Ικαρία;


  • Total voters
    10

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κύθηρα ή Ικαρία αρχές Αυγούστου για μία εβδομάδα; Τί είναι καλύτερο;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Fitz ερώτηση είναι αυτή ή δημοψήφισμα; :p
Ικαρία δεν έχω πάει αλλά νομίζω επειδή έχω πάει Κύθηρα 2-3 φορές και από αυτά που μου έχουν πει φίλοι για Ικαρία τα 2 νησιά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και δεν εννοώ μόνο από άποψης φύσης, παραλιών κτλ. Η Ικαρία είναι πιο ''μποέμ'' πιστεύω, τα Κύθηρα πιο mainstream.
Εξαρτάται και από τη σύνθεση της παρέας... τα Κύθηρα αν και κατ΄εμέ είναι ένα πολύ ενδιαφέρον νησί ίσως δεν ενδείκνυται για π.χ παρέες 25άρηδων, για μπακουροπαρέες δε νομίζω ούτε λόγος, για ζευγαράκι όμως ναι... :D
Για Ικαρία θα σε διαφωτίσουν άλλοι αλλά πες και τι είδους διακοπών θες να σου πω περισσότερα για Κύθηρα. Να έχεις υπόψιν οτι τα Κύθηρα θέλουν οπωσδήποτε αυτοκίνητο ή μεγάλη μηχανή, μηχανάκι μικρό ξέχνα το οι δρόμοι είναι ταλαιπωρία και επίσης αν και έχουν ωραίες παραλίες νομίζω οτι όλη η ομορφιά τους κρύβεται στο να ανακαλύψεις τα χωριουδάκια, οπότε αν φαντάζεσαι άραγμα. μαύρισμα, μπύρες και όλη μέρα παραλία φάση ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή...
(Βέβαια απέναντι από τα Κύθηρα βρίσκεται η Νεάπολη που έχει φοβερά άτομα...αν με πιάνεις... :p)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτά είναι διλήμματα! :D
Δεν έχω πάει σε κανένα, θέλω να πάω και στα δύο, έχω ακούσει και για τα 2 πολλά και καλά και απλά ζηλεύω πάρα πολύ!
Από όσο γνωρίζω τα Κύθηρα είναι περισσότερο κατάλληλα για ζευγαροκατάσταση και η Ικαρία για παρέα, αλλά χωρίς αυτό να είναι απόλυτο! Επίσης τα Κύθηρα είναι ακριβότερα. Αλλά έχουν και καταρράκτη (αναστεναγμός).
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.928
Ικαρια αρχες Αυγουστου στην βορεια πλευρα κατα 99% θα εχει πολυ κυμα, ομως ειναι και η περιοδος που γινονται πολλα πανηγυρια, δηλαδη η βασικη ατραξιον του νησιου.... Γενικα, οπως εχει ειπωθει ειναι χυμα νησι, σουπερ για παρεες ειτε μικτες ειτε μπακουρό, εγω τη συνιστω...
 

APOLLON 3E

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους και εγώ σκέπτομαι φέτος το καλοκαίρι να πάω Κύθηρα αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι, όλοι μου είπαν πως δεν έχει νυχτερινή ζωή, και πως είναι ακριβό σαν νησί, όμως έχει πολύ καλές παραλίες... αλλά και γυμνιστών ( που μας ενδιαφέρει)...
Ευχάριστες εμπειρίες δεκτές !!!!
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Εγω θα ψηφιζα Ικαρια αν κ μιλαμε για διαφορετικα μερη...Αν κ ζευγαρι τα κυθηρα δε μας γοητευσαν,ολα θεμα γουστου βεβαια.Δες τι ακριβως ψαχνεις κ μην επηρεαζεσαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom