Κύθηρα Κύθηρα 2010

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Τips:
1) Μαγευτικότερη θέα: Αγ. Γιώργης (μετά την Αγία Μόνη)
2) Εύκολα προσβάσιμη αλλά με ελάχιστο κόσμο παραλία: Κομπονάδα
3) ΜUST-MUST-MUST (!!!) για περισυλλογή και αίσθηση της ιστορίας: Παλαιόχωρα
4) Extreme sport: canyoning από την εκβολή του φαραγγιού της Παλαιόχωρας (ανατολικά της Αγίας Πελαγίας) και προς τα πάνω...
5) Χωριά ξεχασμένα απ' το θεό: Γερακάρι, Βιαράδικα...
6) Εξερεύνηση για σπήλαιο Αγίας Σοφίας κοντά στις Σπηλίες (όχι το ομώνυμο του Μυλοποτάμου)
7) Καλύτερη μέρα του χρόνου για να βρίσκεσαι στο νησί: Μεγ. Παρασκευή, στο κάστρο.
8) Καλύτερος ψαρότοπος (βλ. 15κιλο μαγιάτικο.....έφαγε όλη η γειτονιά...): Χύτρα (ή Αυγό), απέναντι από το Καψάλι.

καλά να περάσετε...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Όταν πας στη Μυρτιδιώτισα να ζητήσεις να σε ξεναγήσουν
στα υπόγεια της εκκλησίας. Σπάνια εκκλησιαστικά κειμήλια και παμπάλαιος ο χώρος. Βάλτε κάποιον να σας περιγράψει την εικόνα της Παναγίας (ο λόγος που φορά το στέμμα, γιατί υπάρχει ένα μισοφέγγαρο πιο κάτω κλπ.) Πέρυσι μας έδειξαν και μια εικόνα αφιέρωση της Μαρίκας (τότε που ο Ψηλός ήταν πρωθυπουργός), που την είχε τάξει αν θα πήγαινε καλά το συνέδριο στη Λισσαβόνα!!!!!!!!!!!!!!!κι από ότι έλεγαν την πήγε γονατιστή......

καλύτερη μέρα επίσης, ποια άλλη από το πανηγύρι τον 15αυγουστο,
αλλά το μεγάλο πανηγύρι της Μυρτιδιώτισας είναι 8 Σεπτέμβρη (αν θυμάμαι..). μαζεύονται όλοι οι ξενιτεμένοι. στην Ελλάδα και το εξωτ.

κι όπως προαναφέρθηκε πεζοπορία στο φαράγγι και μπάνιο κάτω από τον καταρράκτη
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Να συμπληρώσω κι εγώ λίγα,για το αγαπημένο μου νησί.
Στο Μυλοπόταμο και τη χώρα διατηρούνται ακόμα και τώρα
μεσαιωνικά σπίτια με το οικόσημο στην εξώπορτα.
Απ τον καταράκτη στη Νεράιδα μπορείς, αν φυσικά έχεις όρεξη για εξερεύνηση,ν ακολουθήσεις το μονοπάτι προς τους παλιούς και προσφάτως
ανακαινισμένους νερόμυλους.
Η φυσική ομορφιά,πίστεψέ με θα σε αποζημιώσει.
Απλά θα φροντίσεις να πας με τα κατάλληλα κλειστά παπούτσια.
Παραλία Καλαδί (ανατολική) κοντά στην Παλαιόπολη,παλιά για να φτάσεις
τσούλαγες απ το βουνό,είχε φυσικά τη φάση του και πολύ λίγο κόσμο,
τώρα φτάνεις κυριλέ απ τα σκαλάκια.
Μελιδόνι (νότια) μοιάζει με πισίνα,μακρύς και άσχημος ο δρόμος
αλλά αξίζει.
Εκκλησίες Μέσα Βούργου στη Χώρα ακριβώς κάτω από το κάστρο,
καταπληκτική θέα προς το Καψάλι ,αν πετύχεις βραδιά με φεγγάρι θα σου μείνει αξέχαστη.Παιρνάς μέσα από τις αυλές των σπιτιών,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα από τους κατοίκους,άλλωστε αυτός είναι ο μοναδικός δρόμος.
Καλύτεροι μήνες να πας το καλοκαίρι είναι ο Ιούνιος και ο Ιούλιος που χει
ησυχία.
Η Άνοιξη μοναδική, όπως ανέφερε και η Ρόζα,αφού όλα είναι ανθισμένα.Στο δρόμο προς την Παλαιόχωρα βρίσκεις άγριες τουλίπες
και ορχιδέες.
Μπορώ να μιλάω ώρες για το συγκεκριμένο νησί αφού το έχω επισκεφθεί
παρα πολλές φορές,οι προλαλήσαντες όμως κάλυψαν τα πάντα.;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
μια χαρα τα λεει. θα διαφωνησω βεβαια στην αστακομακαροναδα(εμενα δεν μου αρεσε), θα ελεγα φρεσκο ψαρι στον αβλεμονα. αν δεν μεινεις χωρα-καψαλι προτιμησε κατι κοντα σε αυτα. απιστευτη ταλαιπωρια ομως για να φυγεις απο το νησι.πρεπει να κοψεις εισιτηρια με το που θα φτασεις. διαφορετικα πρεπει να πας απο το πρωι και να περιμενεις ποτε θα δωσει αδειες θεσεις το καραβι, σχεδον παντα εχει, αλλα περιμενουν ορδες για να φυγουν. επισης καλο φαγητο ειχε και το καφενειο στον μυλοποταμο, οπωσδηποτε βολτα και μπανιο στους καταρρακτες. εμενα παντως η γνωμη μου ειναι οτι σαν νησι ηταν (γιατι εχω να παω απο το 2005) ακριβο και διαμονη και φαγητο, με δυσκολια στην προσβαση. ομορφο ομως αξιζει να το δεις.
Mε προλαβες και με καλυψες απολυτα σ αυτο που ηθελα να πω για την προσβαση .Εχω παει 2 φορες στο νησι ,ειναι πανεμορφο αλλα δυσκολο στην προσβαση.
Περσι που πεταχτηκαμε για 3 μερες απο Μανη εκανα τη βλακεια να μην κλεισω την επιστροφη και μας ειπαν αυτο ακριβως που λες δηλ. να στηθουμε στο λιμανι και να περιμενουμε ποτε θα αδειασουν θεσεις .Κατι τετοιο βεβαια θα απασχολουσε ολη την ημερα μας ...δεν θα καναμε τιποτα αλλο απο το να περιμενουμε στο λιμανι.
Τελικα με τα πολλα επιλεξαμε να επιστρεψουμε με το κρητικο καραβι που ερχοταν απο Καστελι και κατεληγε Καλαματα .Ηρθε στο Διακοφτι στις 2,30 το πρωι:shock: απο Καλαματα επιστρεψαμε οδικως στη Μανη.
Γενικα προσεξε λοιπον πολυ να εξασφαλισεις τον ερχομο και την επιστροφη σου.
Απ οσο θυμαμαι παντως η Νεαπολη εξυπηρετει περισσοτερο γιατι απο Αθηνα και Γυθειο εχει κατι περιεργες ωρες αναχωρησης και επιστροφης ..βραδυνες κλπ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
O Μυλοπόταμος αξίζει για διαμονή? Εαν πάμε με δικό μας αυτοκίνητο και έχουμε σκοπό το βραδάκι να πηγαίνουμε Καψάλι-Χώρα θα αξίζει ή θα είναι κουραστικό? Πόση ώρα απέχουν περίπου με το αυτοκίνητο?
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
O Mυλοπόταμος είναι πανέμορφος και έχει και πολλά πράγματα να δεις.
Δεν ξέρω αν αξίζει για διαμονή, αλλά για Χώρα πιστεύω θέλω κανένα μισαωράκι. Βέβαια, το νησί είναι μεγάλο όπως και οι αποστάσεις. Αν θες να είσαι κοντά σε Χώρα-Καψάλι καλύτερα να βρεις κατάλυμα στο Λιβάδι, Καρβουνάδες ή στα γύρω χωριά.
Το καλό (πιστεύω) με τον Μυλοπόταμο, είναι ότι βρίσκεται στο κεντρικα του νησιού, οπότε ίσως σε διευκολύνει σε διαδρομές
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Στον Μυλοπόταμο είναι πολύ ωραία αλλά αν θέλετε να πηγαίνετε κάθε βράδυ Χώρα ή Καψάλι, πιστεύω πως η απόσταση θα σας κουράσει..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
O Μυλοπόταμος αξίζει για διαμονή? Εαν πάμε με δικό μας αυτοκίνητο και έχουμε σκοπό το βραδάκι να πηγαίνουμε Καψάλι-Χώρα θα αξίζει ή θα είναι κουραστικό? Πόση ώρα απέχουν περίπου με το αυτοκίνητο?
Είχα μείνει στο Μυλοπόταμο σε ενα υπέροχο παραδοσιακό σπίτι.... με καμάρες ,τζάκια κλπ. ηταν απλώς υπέροχα!!!!
Το εστιατόριο κατω απο τον μεγάλο πλάτανο ειναι μετριότατο άλλα το μπαράκι διπλα το ποταμάκι με τις πάπιες φοβερό.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Το εστιατόριο κατω απο τον μεγάλο πλάτανο ειναι μετριότατο άλλα το μπαράκι διπλα το ποταμάκι με τις πάπιες φοβερό.
Δεν ειναι εστιατοριο,αλλα καφενειο,οποτε δεν περιμενεις πολλα..αλλα πραγματι,εκει αδειαζεις το μυαλο σου,για λιγες ωρες..
Ο Μυλοποταμος,δεν εχει τιποτα αλλο,να προσφερει,οποτε,μηπως καλυτερα να μενατε,σε καποιο χωριο,πιο οργανωμενο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν ειναι εστιατοριο,αλλα καφενειο,οποτε δεν περιμενεις πολλα..αλλα πραγματι,εκει αδειαζεις το μυαλο σου,για λιγες ωρες..
Εχει καποια πιατα , οχι μεγαλη ποικιλια ( πριν μια εβδομαδα βρισκομουν εκει και μας ενημερωσαν οτι σερβιρουν και φαγητο)
Εμεις αρκεστηκαμε σε ενα φλυτζανι καφε και γλυκο του κουταλιου (συκο , κολοκυθα και σταφυλι )
Ειναι τοσο ομορφα να χαλαρωνεις κατω απο τον πλατανο !
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Για το νησί μπορεί κανεις να μιλά για ώρες.Είναι πανέμορφο και καθότι από εκεί είναι η καταγωγή μου μπορώ να σε κατατοπίσω αρκετά.Όλοι οι παραπάνω έχουν δίκιο.Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρη είναι για το "φρέσκο" ψάρι που θα φας.Το καλοκαίρι αν δεν το ψαρέψεις εσύ δύσκολο.Χώρα υπέροχη.Στο Καψάλι δεν γίνεται και τόσο ο χαμός τα τελευταία χρόνια.Το Καλαδί τα τρία τελευταία χρόνια που το επισκέφτηκα ήταν λίγο βρώμικο.Μελιδόνι πολυκοσμία αλλά super.Ο Μυλοπόταμος γραφικός και αριστοκρατικός αλλά οι καταρράχτες Νεράιδα λίγο παρατημένοι.Υπαρχει και ένα πολύ όμορφο ,κατα τη γνώμη μου,χωριουδάκι , ο Καραβάς που μοιάζει σα να είναι βγαλμένο από μυθιστορήματα της Φακίνου.Οπωσδήποτε να πας στην Παλιόχωρα.Χρειάζεσαι σίγουρα αυτοκίνητο.Βενζίνη πανάκριβη.Δεν ξέρω για τις τιμές των δωματίων αλλά μέχρι πρόσφατα ήταν αρκετά ανεβασμένες.Και εγώ θα σου πρότινα να μείνεις Χώρα,Καψάλι,Λιβάδι και δεν ξέρω αν το χωριό Κάλαμος είναι καλά γιατί οι περισσότερες καλές παραλίες είναι κοντά.Επίσης αριστούργημα είναι και ο Αυλαίμωνας.Φαγητό στη Φιλιώ, στον Ποταμό στον Πανάρετο και στοΥδραγωγείο στο Καψάλι.Μην ψάχνεις για ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή.Το νησί προσφέρεται για αγνάντεμα ,περαντζάδα και ρομαντισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom