Γενικά Κύθνος ή Κέα (Τζιά);

Μηνύματα
51
Likes
45
Καλημέρα σε όλους!
Σκέφτομαι να πάω μερικές μερούλες στην Κύθνο ή στην Κέα, δεν έχω ξαναπάει σε κανένα από τα 2 νησιά. Ποιό από τα δύο προτείνετε;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και τα δύο είναι κοντά, ήσυχα και με συμπαθητικές παραλίες. Ό,τι πρέπει για 2-4 μέρες.
Απλά έχε υπόψη σου ότι στην Κέα πας μόνο από Λαύριο. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό, αλλά μέχρι πριν από λίγα χρόνια δεν μπορούσες να κάνεις on-line κράτηση για το πλοίο. Επικοινωνούσες με πρακτορείο του Λαυρίου όπου σου έκαναν τηλεφωνική κράτηση και πήγαινες λίγο πριν την ώρα αναχώρησης, πλήρωνες και έπαιρνες τα εισιτήρια.

Επίσης, θα χρειαστείς κάποιο μεταφορικό μέσο (δίκυκλο ή αυτοκίνητο) και στις δύο περιπτώσεις.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλημερα!κεα εχω παει (πανε καποια χρονια βεβαια) αλλα δεν τρελαθηκα..ξερονησι ειναι..το χειροτερο απο ολα ειναι οι κατοικοι, ειναι αρκετα αγενεις με τους τουριστες..
κυθνο δεν εχω παει, αλλα θα παω μεσα στον ιουνη μαλλον..απο φωτος που εχω δει και απο μαρτυριες φιλων, νομιζω οτι ειναι πολυ ωραιο νησι, με καποιες ομορφες (και ανοργανωτες δυστυχως) παραλιες!
οποτε εγω προτεινω κυθνο!
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Σε ευχαριστώ πολύ anny για τις πληροφορίες! Έχω κυττάξει αρκετά μέσω Ίντερνετ, έχω δεί και για δρομολόγια. Απλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω σε ποιό απο τα 2 να πάω... Εσύ έχεις πάει και στα δύο νησιά; Πιο είναι πιο ωραίο; Έχουν κάποια σημαντική διαφορά σε παραλίες, κόσμο; αξιοθέατα; φαγητό; κτλ;
 
Μηνύματα
51
Likes
45
καλημερα!κεα εχω παει (πανε καποια χρονια βεβαια) αλλα δεν τρελαθηκα..ξερονησι ειναι..το χειροτερο απο ολα ειναι οι κατοικοι, ειναι αρκετα αγενεις με τους τουριστες..
κυθνο δεν εχω παει, αλλα θα παω μεσα στον ιουνη μαλλον..απο φωτος που εχω δει και απο μαρτυριες φιλων, νομιζω οτι ειναι πολυ ωραιο νησι, με καποιες ομορφες (και ανοργανωτες δυστυχως) παραλιες!
οποτε εγω προτεινω κυθνο!
Αντε, τόσο αγενείς ήταν;; Αν είναι έτσι μάλλον για Κύθνο με βλέπω... Σε ευχαριστώ πολύ!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Πώς είναι η πρόσβαση στις παραλίες της Κύθνου; Χαίρομαι που είναι ανοργάνωτες!
Υπάρχει όμως πρόσβαση οδικώς; Είχα ακούσει ότι σε πολλές πας μόνο με σκάφος (και ντεν έχω σκάφος καρντιά μου!)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
'Εχω πάει και στα δύο. Στην Κύθνο έμεινα Σ/Κ, στη Τζια πήγα μονοήμερη.
Και φυσικά είναι και τα δύο ξερονήσια. Στις Κυκλάδες ανήκουν, οπότε μην περιμένεις πυκνή βλάστηση.

Οι παραλίες στην Κύθνο, όπως λέει και η latina είναι ανοργάνωτες, αλλά εγώ προσωπικά το θεωρώ καλό και όχι κακό. Κόσμο γενικά δεν έχει πολύ, το φαγητό είναι καλό, για νυχτερινή ζωή δεν ξέρω αλλά δε νομίζω να παίζει και κάτι το ιδιαίτερο.
Δωμάτια αν θες κοντά στη θάλασσα, προτίμησε στο λιμάνι ή στα Λουτρά. Στην Κανάλα έχει επίσης πολλά δωμάτια αλλά εμένα δε μου άρεσε καθόλου το μέρος. Είναι λίγο "ΚΑΠΗ".
Η χώρα είναι πολύ γραφική. Το νησί γενικά είναι ορεινό. Οι κεντρικοί δρόμοι είναι όλοι ψηλά.

Η Τζια είναι επίσης γραφική, αλλά σε άλλο στυλ από την Κύθνο. 'Εχει πολλούς Αθηναίους με εξοχικά, οι οποίοι μαζεύονται κάθε Σ/Κ.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
η προσβαση ειναι μια χαρα!!χρειαζεται βεβαια τουτου και οι δρομοι ειναι λιγο κακοτραχαλοι..αλλα στην παραλια φτανεις!!εχει και καικακια που σε πηγαινουν σε καποιες παραλιες!!
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές!
Εάν πάω με το καλό, μόλις επιστρέψω θα σας γράψω εντυπώσεις!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές!
Εάν πάω με το καλό, μόλις επιστρέψω θα σας γράψω εντυπώσεις!
ευχομαι να πας και να περασεις τελεια!και οταν γυρισεις, περιμενουμε!!!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Εγώ Κέα δεν έχω πάει. Έχω πάει όμως στην Κύθνο τρεις φορές και μου αρέσει πολύ αυτό το νησί (όχι για πολυήμερες διακοπές) ακριβώς γιατί δεν έχει τον "τρελλό" κόσμο κι έχει ωραίες παραλίες, ανοργάνωτες όπως είπαν και τα κορίτσια πριν. Τα Λουτρά προσωπικά δεν μου άρεσαν! Η Κανάλα είναι όμορφη, αλλά μαζεύει όντως μεγαλύτερες ηλικίες!
Πάντως αν τελικά καταλήξεις στην Κύθνο, μην παραλείψεις να πας στην Κολώνα! Εκπληκτική παραλία!!!! :D
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Σε ευχαριστώ!
Δεν με πειράζει να μην έχει πολύ κόσμο, αντιθέτως μάλιστα, τον πολύ κόσμο είναι που δεν μπορώ.
Μου αρέσουν οι ήσυχες και ξεκούραστες διακοπές, και κανένα κλάμπ να μην έχει το νησί ακόμη καλύτερα για μένα!!!
Από ότι κατάλαβα θα μου αρέσει πολύ η Κύθνος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.841
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom