Κύθνος Κύθνος basics!

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
5 βράδια για Κύθνο είναι πολλά; Λέμε τόσα ώστε να χαλάσουμε τελείως...
3-4 βράδια είναι καλά. Θα βρεις δωμάτια σε πιο φυσιολογικές τιμές αν πάρεις τηλέφωνα. Κοίτα και στη Χώρα και στη Δρυοπιδα. Ο Μεριχας δεν λέει πολλά αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε να βλέπεις θάλασσα προτίμησε τον.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ποτέ δεν είναι χαμένο ένα βράδυ στις Κυκλάδες, όχι 4, αλλα 24 να μένατε ακόμα ένα πάντα χωράει! :haha:
Να το κλείσετε, θα βρεις και φθηνή λογικά διαμονή. Το θέμα είναι που... Βολεύει γενικώς ο Μέριχας αλλά δεν είναι και το πιο όμορφο μέρος του νησιού.
Όπως και να 'χει πάντως από θέμα τιμών, όσα είναι κοντά στην Αττική βαράνε, δε χαρίζουν!
Εφόσον θα έχουμε αμάξι δεν βολεύει όπου και να μείνουμε;

Στην Κυθνο με τις αμέτρητες παραλίες όχι ούτε 15 είναι πολλές. Θα ξεχαστείτε από τα πάντα.
Επίσης προτείνω το Αλοζι στο Μεριχα, εξαιρετική διαμονη με φανταστική θέα. Θα το βρείτε σε ινσταγκραμ και Facebook
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Έχοντας πάει ήδη 5 φορές στην Κύθνο και έχοντας μείνει σχεδόν σε όλες τις πιθανές περιοχές θα έλεγα ότι θα προτιμούσα να μείνω στα ενοικιαζόμενα της Μεγάλης Άμμου στην Κανάλα, παρόλο που είναι σχετικά απομακρυσμένο από τα άλλα μέρη του νησιού.
Μέριχα έχω τις χειρότερες εντυπώσεις. Δωμάτια υπερτιμημένα, πολύ ζεστά (εκτός αν πάτε χειμώνα ;)) μέχρι και κάτω από σκάλες έχω μείνει με τιμές 4άστερου.
Ευχαριστούμε, θα κοιτάξουμε και εκεί να δούμε τι τιμές παίζουν, γιατί στην Καναλα είδα κάτι πανάκριβες βίλες / σουίτες.

3-4 βράδια είναι καλά. Θα βρεις δωμάτια σε πιο φυσιολογικές τιμές αν πάρεις τηλέφωνα. Κοίτα και στη Χώρα και στη Δρυοπιδα. Ο Μεριχας δεν λέει πολλά αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε να βλέπεις θάλασσα προτίμησε τον.
3 είναι αρκετά λίγα για τις "βασικές" μας διακοπές... 4 είναι τα στάνταρ μας κάθε χρόνο. Φέτος λέγαμε να του δώσουμε λίγο παραπάνω... Αλλά αφού λέτε οι περισσότεροι 4...😀
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
3 είναι αρκετά λίγα για τις "βασικές" μας διακοπές... 4 είναι τα στάνταρ μας κάθε χρόνο. Φέτος λέγαμε να του δώσουμε λίγο παραπάνω... Αλλά αφού λέτε οι περισσότεροι 4...😀
Αν είναι οι βασικές σας διακοπές, τότε αλλάζω την απάντηση. 5 βράδια. Να καεί το πελεκούδι :xalara:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εφόσον θα έχουμε αμάξι δεν βολεύει όπου και να μείνουμε;
Τι να σου πω δε την εξάντλησα τόσο διεξοδικά όσο οι φίλοι, θα έλεγα να εμπιστευτείς τις προτάσεις τους και να το ψάξεις. Πάντως αν ξαναπήγαινα μια φορά στο Μέριχα δε θα έμενα. Θα προτιμούσα Χώρα ή Δρυοπίδα, κάτι που λέω χωρίς να ξέρω τι παίζει εκεί από διαμονή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Θα σας φανε οι λυκοι στην Καναλα. Ειναι για ψαροντουφεκαδες και ζορικος ο δρομος ως εκει. Ειχα πρωτοκλεισει εκει, μειναμε ενα βραδυ, το πρωι πακεταραμε και φυγαμε για τον πολιτισμο. Καλη θαλασσα, δεν λεω, αλλα πληξη.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να φανταστώ πως δρομολόγια πλοίων θα αλλάξουν για τον Αύγουστο. Σωστά; Γιατί χαζεύω και βλέπω δεν έχει για την ημέρα που θέλω 😒

80€ / Βράδυ με πρωινό στον Μεριχα πως σας φαίνεται; Είναι αρκετά αξιόλογο κατάλυμα και δεν περίμενα τέτοια τιμή. Βέβαια με ενοχλεί το ελάχιστες διανυκτέρευσεις 5 βράδια = 400€. Νομίζω δεν ειναι και φτηνά... Ίσως για το νησί να είναι...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να φανταστώ πως δρομολόγια πλοίων θα αλλάξουν για τον Αύγουστο. Σωστά;
Ενδεχομένως να προστεθούν, κοίτα και από τα άλλα λιμάνια όχι μόνο από Πειραιά.
80€ / Βράδυ με πρωινό στον Μεριχα πως σας φαίνεται;
Εξαρτάται το κατάλυμα, όλα είναι πολύ σχετικά. Στα δικά μου θέλω φαντάζουν πολλά πάντως, αλλά αμα είναι υψηλής κατηγορίας μπορεί να τα δικαιολογεί. Το νησί είναι ένα κλικ πιο ακριβό πάντως συγκριτικά με άλλα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ενδεχομένως να προστεθούν, κοίτα και από τα άλλα λιμάνια όχι μόνο από Πειραιά.

Εξαρτάται το κατάλυμα, όλα είναι πολύ σχετικά. Στα δικά μου θέλω φαντάζουν πολλά πάντως, αλλά αμα είναι υψηλής κατηγορίας μπορεί να τα δικαιολογεί. Το νησί είναι ένα κλικ πιο ακριβό πάντως συγκριτικά με άλλα.
Απο Λαύριο κοιτάω μιας και είναι κοντά μου και δεύτερον ποιο φτηνό.

Και για τα δικά μου θέλω πολλά είναι. Το κατάλυμα πάντως είναι όμορφο αρκετά σε σχέση με άλλα. Το κακό είναι ο περιορισμός στις διανυκτέρευσεις και πρώτη φορά το ακούω.. Αν π.χ το κάναμε 4 βράδια στα 320€ ακούγεται καλύτερα..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το κακό είναι ο περιορισμός στις διανυκτέρευσεις και πρώτη φορά το ακούω..
Απορώ πως δεν είχε τύχει να το διαβάσεις εδώ μέσα, μιας κι εμένα από το φόρουμ μου έμεινε και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Έχουν αυτή τη πολιτική τα νησιά κοντά στην Αττική (Κύθνος, Τζια), ακρίβεια και περιορισμό στις διανυκτερεύσεις, την έχουνε δει κάπως δε ξέρω. Όχι όλοι βέβαια, οι περισσότεροι.
Θέλει καλό ψάξιμο, ευτυχώς έχεις χρόνο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Απορώ πως δεν είχε τύχει να το διαβάσεις εδώ μέσα, μιας κι εμένα από το φόρουμ μου έμεινε και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Έχουν αυτή τη πολιτική τα νησιά κοντά στην Αττική (Κύθνος, Τζια), ακρίβεια και περιορισμό στις διανυκτερεύσεις, την έχουνε δει κάπως δε ξέρω. Όχι όλοι βέβαια, οι περισσότεροι.
Θέλει καλό ψάξιμο, ευτυχώς έχεις χρόνο.
Ναι πράγματι πρώτη φορά το είδα, μάλλον γιατί πρώτη φορά ξεκίνησα το ψάξιμο εντατικά για εκεί. Όταν έχεις γυρίσει αρκετά νησιά, μετά αρχίζει και ζορίζει η αναζήτηση νέου προορισμού.

Το ξέρεις καλύτερα εσύ... 😇

Οπότε μιας και αγαπάμε Κυκλάδες και όχι μόνο, θα βάλουμε το χέρι στην τσέπη κ αυτή την φορά.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
Να φανταστώ πως δρομολόγια πλοίων θα αλλάξουν για τον Αύγουστο. Σωστά; Γιατί χαζεύω και βλέπω δεν έχει για την ημέρα που θέλω 😒
Τα εποχικά θερινά δρομολόγια εγκρίνονται συνήθως το διάστημα 15 Μαΐου μέχρι Αγίου Πνεύματος. Είναι τραγικά νωρίς να κλείσεις από τώρα. Δρομολόγιο θα υπάρχει κάθε μέρα εννοείται.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να φανταστώ πως δρομολόγια πλοίων θα αλλάξουν για τον Αύγουστο. Σωστά; Γιατί χαζεύω και βλέπω δεν έχει για την ημέρα που θέλω 😒

80€ / Βράδυ με πρωινό στον Μεριχα πως σας φαίνεται; Είναι αρκετά αξιόλογο κατάλυμα και δεν περίμενα τέτοια τιμή. Βέβαια με ενοχλεί το ελάχιστες διανυκτέρευσεις 5 βράδια = 400€. Νομίζω δεν ειναι και φτηνά... Ίσως για το νησί να είναι...
Από το Λαύριο ειδικά ανακοινώνονται πιο αργά τα δρομολόγια- συνήθως από Μάρτιο. Υπάρχει κάθε μέρα 1 με 2 δρομολόγια (2 συνήθως Παρασκευές και Κυριακές) για Κύθνο. Περιέργως και από Πειραιά συνήθως υπάρχει 1 δρομολόγιο την ημέρα (είνια πιο πυκνά τα δρομολόγια για Σέριφο και κάτω...).
Επειδή το έψαχνα και εγώ το καλοκαίρι του 2020 για Κύθνο (Λόγω του πρώτου χαμού και της ανασφάλειας εξ'αιτίας του COVID έψαχνα κάτι κοντινό και θεωρητικά πιο ήσυχο), νοιώθω την ανάγκη να πω πως είχα και μια περίεργη αντιμετώπιση από τους επιχειρηματίες των καταλυμάτων. Παρ' όλο που είχα κλείσει καταλύματα με δωρεάν ακύρωση μέχρι 2 εβδομάδες πριν την άφιξη, με έπαιρναν τηλέφωνο και μου ζητούσαν την προκαταβολή πιο πριν! Εντελώς ανεκδιήγητο και εκβιαστικό. Και στις 2 περιπτώσεις είχα κάνει την κράτηση μέσω των sites των καταλυμάτων με τηλεφωνική επιβεβαίωση. Τελικά εννοείται δεν τους έστειλα φυσικά τίποτα, δεν πήγα καν στην Κύθνο, και πήγα σε μια ονειρική - τον Ιούλιο του 2020 πάντα(1)- Μύκονο (με ολίγην και από Τήνο λόγω φίλων που ήταν εκεί)
Υ.Γ. Και πίστεψέ με χωρίς τρομακτική διαφορά στην τιμή των καταλυμάτων τότε αν και Μύκονος
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom