Κύθνος Κύθνος basics!

maria5

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν η κυθνος εχει καλες συγκοινωνιες τον ιουλιο.γιατι θελω να παω χωρις αυτοκινητο..θα μπορεσω να δω 2-3 παραλιες;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν η κυθνος εχει καλες συγκοινωνιες τον ιουλιο.γιατι θελω να παω χωρις αυτοκινητο..θα μπορεσω να δω 2-3 παραλιες;
Καλησπερα!

δυστυχως, δεν ξερω καθολου να σου πω τι παιζει με τις συγκοινωνιες, διοτι δεν τις χρησιμοποιησα καθολου!2-3 παραλιες παντως θα μπορεσεις να τις δεις πιστευω..:D
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Αύγουστος στη Κύθνο

Γράφω πρώτη φορά στο forum,οπότε.......καλώς σας βρήκα:)
Σχεδιάζουμε με την γυναίκα μου να πάμε τον Αύγουστο μια βδομάδα στην Κύθνο.
Είδα πιο πάνω στον μίνι αλλά ουσιαστικό οδηγό της latina,ότι προτείνει για διαμονή Χώρα η Μέριχα.Δεν μας ενδιαφέρει ντε και καλά να είμαστε σε παραθαλάσσιο μέρος,αλλά να είμαστε κάπου που να είναι γραφικά,αλλά να έχουμε και τις επιλογές μας για φαγητό,ποτό, χαλαρά και όμορφα.Δεν μας πειράζει να παίρνουμε το λεωφορείο για να πηγαίνουμε στις παραλίες.
Τα Λουτρά δεν προτείνονται ε?
Μάλλον για την Χώρα θα κοιτάξουμε αλλά δεν βλέπω και πολλά ενοικιαζόμενα δωμάτια.Εκτός από τα ''φιλοξένια studios'' που προτείνει η latina καμμιά άλλη πρόταση?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γράφω πρώτη φορά στο forum,οπότε.......καλώς σας βρήκα:)
Σχεδιάζουμε με την γυναίκα μου να πάμε τον Αύγουστο μια βδομάδα στην Κύθνο.
Είδα πιο πάνω στον μίνι αλλά ουσιαστικό οδηγό της latina,ότι προτείνει για διαμονή Χώρα η Μέριχα.Δεν μας ενδιαφέρει ντε και καλά να είμαστε σε παραθαλάσσιο μέρος,αλλά να είμαστε κάπου που να είναι γραφικά,αλλά να έχουμε και τις επιλογές μας για φαγητό,ποτό, χαλαρά και όμορφα.Δεν μας πειράζει να παίρνουμε το λεωφορείο για να πηγαίνουμε στις παραλίες.
Τα Λουτρά δεν προτείνονται ε?
Μάλλον για την Χώρα θα κοιτάξουμε αλλά δεν βλέπω και πολλά ενοικιαζόμενα δωμάτια.Εκτός από τα ''φιλοξένια studios'' που προτείνει η latina καμμιά άλλη πρόταση?
καλησπερα και καλως ήρθες στο φορουμ!
για τα λουτρα, τι να σου πω?δεν ξερω και την ηλικια σας..
αλλα προσωπικα δεν θα τα συνιστουσα για διαμονη γιατι δεν ειναι και καλη αφετηρια σε περιπτωση που θα παιρνετε το λεωφορειο για τις παραλιες!

αχ, η κύθνος..ισως ξαναπαω και φετος!το σκεφτομαι σοβαρα!!
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Είμαστε ένα ζευγάρι 45άρηδων που μας αρέσει και η ηρεμία αλλά ''πετάμε και την σκούφια μας'' για κανένα τζέρτζελο :)
Α...μας αρέσει να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα,αλλά δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν χάσουμε και κάνα μπάνιο, έτσι γιατί βαρεθήκαμε η γιατί ''μπλέξαμε'' με καμμιά παρέα και ήπιαμε κάνα τσιπουράκι :)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Είμαστε ένα ζευγάρι 45άρηδων που μας αρέσει και η ηρεμία αλλά ''πετάμε και την σκούφια μας'' για κανένα τζέρτζελο :)
Α...μας αρέσει να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα,αλλά δεν χάθηκε κι ο κόσμος αν χάσουμε και κάνα μπάνιο, έτσι γιατί βαρεθήκαμε η γιατί ''μπλέξαμε'' με καμμιά παρέα και ήπιαμε κάνα τσιπουράκι :)
χώρα ή μεριχα τοτε, επιμενω!:p
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Με την παρεμβαση μου αυτή θα ήθελα να συμπληρώσω το πολύ ωραίο αφιέρωμα της φίλης για τη Κύθνο. Παραθερίζω στη Κύθνο 10 χρόνια. Πήγα τη πρώτη φορά για διακοπές και κόλλησα. Μένω σε ένα σπίτι πάνω στη θάλασσα στη παραλία της Κανάλας. Ψαρεύουμε, κολυμπάμε και απολαμβάνουμε τη θάλασσα όλη μέρα.
Ξεκινώ να σας δώσω κάποια στοιχεία συμπληρωματικά.Καθε ένας διαβάζει και ανάλογα με το τι διακοπές επιθυμεί αποφασίζει.
Το νησί είναι χωρισμένο στα δύο. Η μια πλευρά της Δρυοπίδας και η άλλη της χώρας.
Θεωρώ ότι η πλευρά της Δρυοπίδας έχει τις καταπληκτικότερες παραλίες του νησιου. Η καλύτερη η Γαιδουρόμαντρα. Αλλες του σκύλου, το σιμουσί, άγιος νικόλαος. Δεν έχουν καμμία σχέση με τις παραλίες της άλλης πλευράς.
Το νησί δεν έχει καλή συγκοινωνία. Εχει 2 λεωφορεία το ένα πάει Δρυοπίδα- Κανάλα και το άλλο χώρα-Λουτρά δηλ σε 2 μόνο παραλίες. Χωρίς αυτοκίνητο αποκλείεται να γυρίσεις το νησί.
Ο Μερίχας το λιμάνι δηλ έχει πολύ κόσμο, εκεί μαζεύονται όλοι τα βράδια και επίσης πολύ ζέστη αποπνικτική πολλές φορές γιατί είναι κλειστό. Δεν θα το πρότεινα για διαμόνή. Απο εκεί ξεκινούν τα δυο λεωφορεία.
Θα ήθελα να προτείνω και τη ταβέρνα της Κουλας στον Αγ Δημήτρη- Το Ακρογιάλι- κάνω 20 χιλ για να πάω για φαγητό εκεί. Η καθαρώτερη ταβέρνα με γελαστούς ευχάριστους ανθρώπους, καλό φαγητό, τα κρέατα εκτρέφει ο ίδιος ,φτιάχνει τυρί, κρασί, μέλι και πάντα η Κούλα θα σε κεράσει ένα γλυκό που έχει φτιάξει μόνη της.Διατηρεί και πολύ ωραία δωμάτια που είναι μπροστά στη θάλασσα.
Οτιδήποτε θέλεται είμαι διαθέσιμη να σας πληροφορίσω.
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Σας ευχαριστώ πολύ latina και aspa.
'Αρα.....με δύο σημαντικά δεδομένα,ότι δηλαδή δεν θα έχουμε αυτοκίνητο άλλα και δεν ''τρελλενόμαστε'' να κάνουμε καμμιά 15αριά μπάνια σε μια βδομάδα και με τα ''αρνητικά'' του Μέριχα κατά την aspa, μας βλέπω για Χώρα:roll:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Σας ευχαριστώ πολύ latina και aspa.
'Αρα.....με δύο σημαντικά δεδομένα,ότι δηλαδή δεν θα έχουμε αυτοκίνητο άλλα και δεν ''τρελλενόμαστε'' να κάνουμε καμμιά 15αριά μπάνια σε μια βδομάδα και με τα ''αρνητικά'' του Μέριχα κατά την aspa, μας βλέπω για Χώρα:roll:

Στη χώρα δεν έχει θάλασσα. Στα Λουτρά θες να πείς. Ομως η θάλασσα δεν είναι σαν της άλλης πλευράς Στη χώρα όμως έχει νυχτερινή ζωή, πολλά μπαράκια κ εστιατόρια. Είναι 5 χιλ απο τα Λουτρά.
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Μα aspa δεν θέλουμε ντε και καλά η θάλασσα να είναι μπροστά μας.Θα παίρνουμε το λεωφορείο και κανά καικάκι απο το λιμάνι (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα) και θα πηγαίνουμε στις καλές παραλίες και μόνο στίς καλές.Κάθε μέρα σε διαφορετική παραλία;).Αν εκεί που θα πηγαίνουμε για μπάνιο έχει και καμμιά αξιόλογη ταβερνούλα ίσως τρώμε κιόλας.
Το απογευματινό μπάνιο δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα.Το βράδυ θέλουμε να βγαίνουμε για φαγητό η κανά ποτάκι σε ωραία μαγαζάκια εκεί που θα μένουμε,χωρίς δηλαδή να χρειάζεται αυτοκίνητο.
Για όλα αυτά, μάλλον πιστεύω ότι θα πρέπει να μείνουμε στη Χώρα;)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
εγω παλι, που για λιγες μερες θελω να εχω καλη/ες παραλια/ες κοντα μου, που προτεινετε να μενω;;;

προτιμω την χωρα για τις βολτες μου...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω παλι, που για λιγες μερες θελω να εχω καλη/ες παραλια/ες κοντα μου, που προτεινετε να μενω;;;

προτιμω την χωρα για τις βολτες μου...
μεινε μεριχα..να χεις στα ποδια σου τα μαρτινακια και την επισκοπη (γινεται και με τα ποδια η διαδρομη, κανα μισαωρο πρεπει να ναι)..
να παρεις αμα θες και καραβακι για κολωνα!

και βραδακι συγκοινωνια μεριχα-χωρας θα υπαρχει πιστευω!!

μετρας αντιστροφα για τελος εξεταστικης βλεπω, οποτε μην μεινεις με τιποτα στα λουτρα!!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom