Καζακστάν Κιργιστάν Ουζμπεκιστάν Τατζικιστάν Τουρκμενιστάν Κύπρος,Καζακστάν,Ουζμπεκιστάν,Τουρκμενιστάν,Κιργιστάν και Τατζικιστάν. Χωρίς γιούρτες, με κατεχόμενα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΥΠΡΟΥ

Δεν την περίμενα τόσο ενδιαφέρουσα την Κύπρο. Είχε αρκετές εκπλήξεις και ήταν λιγότερο τουριστικοποιημένη απ' ό,τι περίμενα. Είχε και κάποιες απογοητεύσεις (πχ. τα χωριά στην περιοχή Τρόοδος) αλλά γενικά ήταν μάλλον μια θετική έκπληξη και δε βαρέθηκα καθόλου. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, αλλά σίγουρα έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις, που αποτυπώνονται και στη βαθμολογία της. Η οποία είναι η εξής:

Φύση: Ε δεν τρελάθηκα κιόλας. Πολύ όμορφη η ανθισμένη φύση στη χερσόνησο της Καρπασίας, κάποιες άδειες παραλίες, αλλά μέχρι εκεί. Γενικά σημεία αναφοράς όπως π.χ η καλντέρα στη Σαντορίνη ή τα Μετέωρα, δε διαθέτει το νησί. Άσχημο δεν το λες, παίρνει όμως ελαφρώς κάτω από τη βάση. Ένα αξιοπρεπές 3.

Αρχαιολογία: Πολύ πράγμα και αρκετά ενδιαφέρον. ΟΚ, δεν έχει κανένα παγκόσμιο καρα-χάιλάιτ τύπου Άνγκορ Βατ ή Πέτρα, αλλά πολλά αρχαιολογικά μνημεία, εξαιρετικά μωσαϊκά, μέχρι και το νεολιθικό ενδιαφέρον ήταν, εύκολα 7.

Αρχιτεκτονική: Από πλευράς πόλεων και χωριών, Κυρήνεια και Αμμόχωστος είναι όμορφες, ενώ Μπελαπαϊς, Κάρμι και κάποια κομμάτια από τις μεγαλουπόλεις ήταν όμορφα. Από εκκλησίες και τζαμιά τίποτε τρομερό, αλλά είχε τα όμορφα κομμάτια της, ειδικά η ΤΚ πλευρά. Πολύ άσχημες οι πόλεις πάντως, θα πάρει ένα αξιοπρεπές 6.

Άνθρωποι: Θα τους βάλω 9! Ευγενέστατοι και ενδιαφέροντες, λόγω της ιδιάζουσας κατάστασης του νησιού. Όπου πήγαμε μόνο καλοσύνη είδαμε, εκτός από λίγους ΕΚ οδηγούς. Άψογοι.

Κόστος: Ακριβή, ειδικά η ΕΚ πλευρά. Ε όχι και Νορβηγία, αλλά θα της βάλω 5, βασικά λόγω της ΤΚ που κάπως το σώζει.

Ασφάλεια: Θα πάρει 9, κανένα πρόβλημα πουθενά. Ουδεμία αίσθηση ανασφάλειας.

Μοναδικότητα: Προβληματίστηκα εδώ. Δε θα έλεγα ότι διαθέτει κάτι το νησί που δεν υπάρχει αλλού, ειδικά σε Ελλάδα και Τουρκία τα βλέπεις. Έχει όμως μια πολύ έντονη πολιτική και ιστορική ιδιαιτερότητα, οπότε θα πάρει ένα 7.

Αυθεντικότητα: Κι εδώ προβληματίστηκα. Από τη μία έχεις μια πλευρά με υπερβολικά πολύ τουρισμό που φαίνεται να ζει κυρίως από αυτό, με άσχημες οικοδομές και πλέον λίγη παραδοσιακή ζωή. Κι από την άλλη ένα "κράτος" σχεδόν ξεχασμένο, παράνομο, ένα μεγάλο κομμάτι του οποίου, χωρίς να είναι φτωχό, είναι απομονωμένο, ανεκμετάλλευτο, αυθεντικό. Δεν είναι και η Αιθιοπία, αλλά ούτε και το Ντουμπάι. Κατέληξα στο 6.

Φαγητό: Αν είχε περισσότερη ποικιλία θα πήγαινε και ψηλότερα, αλλά κακά δεν τρως σε χώρα με συνδυασμό ελληνικής και τουρκικής κουζίνας. 8.

Ποικιλία: Δύο γλώσσες, δύο τουλάχιστον θρησκείες (δεν πρόλαβα να ασχοληθώ και με τις υπόλοιπες), μικρή ποικιλία σε τοπία, αρκετά πράγματα να κάνεις και δεις, από παραλίες μέχρι αρχαιολογικούς χώρους, θα πάρει ένα 7.

ΣΥΝΟΛΟ: Έλαβον 67, αναπάντεχα υψηλή βαθμολογία. Κατατάσσεται στην 35η θέση σε σύνολο 107 χωρών, πάρα πολύ καλά. Δεν της το είχα.

ΟΚ, πάμε στην Κεντρική Ασία τώρα!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωστά, είχε αρκετές εσωτερικές πτήσεις, ενοικίαση τζιπ σε Κιργιστάν και Τατζικιστάν, το Τουρκμενιστάν υποχρεωτικά γίνεται μέσω πρακτορείου όπου πρέπει να μας έφυγε κανένα χιλιάρικο μόνο για την εβδομάδα εκεί και η Κύπρος δεν ήταν φτηνή επίσης. Χοντρικά στην Κύπρο έφευγαν 25-30€/ημέρα σε κατάλυμα, 15€ σε αυτοκίνητο/πάρκινγκ, άλλα 10-15€ σε βενζίνες, περίπου 10€ σε εισόδους και καμιά 25αριά σε πρωινό κι ένα καλό γευμα, συν καμιά τυρόπιτα, νερό, την ασφάλεια εισόδου του αυτοκινήτου στα ΤΚ, ε σχεδόν κατοστάρικο ημερησίως, τρώγοντας πολύ καλά πάντως. Τέλος, μην ξεχνάμε και τις βίζες για την Κεντρική Ασία, δεν ήταν φτηνές.

Εντός της επόμενης ώρας το επόμενο κεφάλαιο.
Επειδή τα βρήκα, για να είμαι ακριβής: 62 μέρες και 4.322 €.

Τα δε εισιτήρια έχουν ως εξής:
Αθήνα-Λάρνακα 48€
Κατεχόμενα - Αστάνα 112€ (με μίλια)
Τερμέζ - Μπισκέκ 192€
Osh - Μόναχο 160€
Φρανκφούρτη - Αθήνα 65€
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΥΠΡΟΥ

Δεν την περίμενα τόσο ενδιαφέρουσα την Κύπρο. Είχε αρκετές εκπλήξεις και ήταν λιγότερο τουριστικοποιημένη απ' ό,τι περίμενα. Είχε και κάποιες απογοητεύσεις (πχ. τα χωριά στην περιοχή Τρόοδος) αλλά γενικά ήταν μάλλον μια θετική έκπληξη και δε βαρέθηκα καθόλου. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, αλλά σίγουρα έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις, που αποτυπώνονται και στη βαθμολογία της. Η οποία είναι η εξής:
Μάλλον θα ήταν καλύτερο να γίνουν δύο αξιολογήσεις για την Κύπρο -για το νότιο και βόρειο κομμάτι- διότι λόγω των ιστορικών γεγονότων έχουν ακολουθήσει άλλη πορεία οι δύο περιοχές (όσο και αν δεν μας αρέσει αυτό). Μακάρι να υπάρξει μια ενιαία Κύπρος αλλά για την ώρα μιλάμε για δύο διαφορετικές οντότητες. Όπως μιλάμε για Αμπχαζία και Γεωργία, Ναγκόρνο και Αζερμπαϊτζάν, Υπερδνειστερία και Μολδαβία, Σομαλιλάνδη και Σομαλία, Παλαιστίνη και Ισραήλ, κλπ. (Και νομίζω ότι τους μεγαλύτερους βαθμούς τους παίρνει το βόρειο κομμάτι. Θεωρώ ότι αυτοί οι βαθμοί δε αντιπροσωπεύουν το νότιο κομμάτι αν κάποιος επισκεφτεί μόνο αυτό. -προσωπικά μιλώντας)
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Η Κύπρος είναι μια κατηγορία μόνη της. Τα γνωστά γεγονότα τα οποία διαμόρφωσαν τη ζωή χιλιάδων ανθρώπων είναι σχετικά πρόσφατα και οι μνήμες είναι νωπές ακόμα. Μιλάμε για δυο λαούς που ζούσαν μαζί κυριολεκτικά, που από τα μια στιγμή στην άλλη χωρίστηκαν βίαια. Υπάρχουν τουρκοκυπριακά χωριά στις ελεύθερες περιοχές που είναι παρατημένα από το 74, υπάρχουν τα λεγόμενα μικτά χωριά που οι μιναρέδες και οι περιουσίες των ΤΚ υπάρχουν ακόμα όπως ήταν παλιά ( όχι όλες, αρκετές δόθηκαν σε ΕΚ πρόσφυγες). Μετά το άνοιγμα των οδοφραγμάτων ακολούθησαν αμέτρητες συγκινητικές επανενωσεις φίλων γειτόνων που ζούσαν και μεγάλωσαν μαζί. Θα ήταν ωραία αν βρισκόταν μια λύση. Δυο οντότητες, ένας λαός.
Νομίζω ο πεδουλας φίλε Γιώργο δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των ορεινών χωριών. Υπάρχουν πάμπολλα που διατηρούν την παραδοσιακή αρχιτεκτονική και κουλτούρα αναλόγως περιοχης του νησιού. Κρίμα, θα ήταν ευχαρίστηση μου να σας ξεναγήσω. Πάντως διάβαζω με μεγάλο ενδιαφέρον τις ιστορίες σου και τη συγκεκριμένη που αφορά τον τόπο μου με ακόμα μεγαλύτερο.
 

Theo1983

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Σωστά, είχε αρκετές εσωτερικές πτήσεις, ενοικίαση τζιπ σε Κιργιστάν και Τατζικιστάν, το Τουρκμενιστάν υποχρεωτικά γίνεται μέσω πρακτορείου όπου πρέπει να μας έφυγε κανένα χιλιάρικο μόνο για την εβδομάδα εκεί και η Κύπρος δεν ήταν φτηνή επίσης. Χοντρικά στην Κύπρο έφευγαν 25-30€/ημέρα σε κατάλυμα, 15€ σε αυτοκίνητο/πάρκινγκ, άλλα 10-15€ σε βενζίνες, περίπου 10€ σε εισόδους και καμιά 25αριά σε πρωινό κι ένα καλό γευμα, συν καμιά τυρόπιτα, νερό, την ασφάλεια εισόδου του αυτοκινήτου στα ΤΚ, ε σχεδόν κατοστάρικο ημερησίως, τρώγοντας πολύ καλά πάντως. Τέλος, μην ξεχνάμε και τις βίζες για την Κεντρική Ασία, δεν ήταν φτηνές.

Εντός της επόμενης ώρας το επόμενο κεφάλαιο.
Εγω πάλι Γιώργο πιστεύω ότι αν ειχα αναλάβει την οργάνωση αυτού του ταξιδιού Εγω θα μου κόστιζε σχεδόν τα δίπλα!! Δεν ξέρω αλλά όπου κ αν πάω με βγαίνουν πάντα αρκετά εξτρα κ είμαι συνεχώς εκτός προϋπολογισμού... μόνο Σερβία ήμουν μέσα στο μπατζετ που ειναι αρκετά φθηνή χώρα...
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Γιώργο είσαι φοβερός! Νομίζω πως για τις μέρες που είχατε είδατε παρα πολλά μέροι τα κυριότερα κατ εμέ , αν εξαιρέσεις ότι επιλέξατε λάθος χωριό για το Τρόοδος. Υπάρχουν πανέμορφα και πολύ γραφικά χωριά ειδικά στο Τρόοδος!! Στεναχωρήθηκα που δεν καταφέραμε να βρεθούμε αλλά τι να κάνουμε , την επόμενη φορά στη Κούβα(που θα πάει θα έρθω ).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο είσαι φοβερός! Νομίζω πως για τις μέρες που είχατε είδατε παρα πολλά μέροι τα κυριότερα κατ εμέ , αν εξαιρέσεις ότι επιλέξατε λάθος χωριό για το Τρόοδος. Υπάρχουν πανέμορφα και πολύ γραφικά χωριά ειδικά στο Τρόοδος!! Στεναχωρήθηκα που δεν καταφέραμε να βρεθούμε αλλά τι να κάνουμε , την επόμενη φορά στη Κούβα(που θα πάει θα έρθω ).
Στον οδηγό μου περιέγραφε ως γραφικότερα της περιοχής που πήγαμε τον Πρόδρομο, τον Παλιόμυλο και τον Άγιο Δημήτριο, τα οποία και επισκεφθήκαμε, αλλά η αλήθεια είναι πως κανένα δε μας φάνηκε έστω ελκυστικό. Μιας που είσαι από εκεί, αν θες γράψε 2-3 όμορφα για να μην την πατήσει κανένας άλλος σαν κι εμάς. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Εγω πάλι Γιώργο πιστεύω ότι αν ειχα αναλάβει την οργάνωση αυτού του ταξιδιού Εγω θα μου κόστιζε σχεδόν τα δίπλα!! Δεν ξέρω αλλά όπου κ αν πάω με βγαίνουν πάντα αρκετά εξτρα κ είμαι συνεχώς εκτός προϋπολογισμού... μόνο Σερβία ήμουν μέσα στο μπατζετ που ειναι αρκετά φθηνή χώρα...
Εντάξει νομίζω ούτε ακριβά ούτε φτηνά μας βγήκε, ψιλονορμάλ, εκεί που τα υπολόγιζα και λίγο παραπάνω. Είχαμε βέβαια το πλεονέκτημα ότι από το Καζακστάν και πέρα ήμασταν μίνιμουμ 3 άτομα, από κάποιο σημείο και πέρα ποτέ κάτω από 4, οπότε ταξί/διαμονές/λαδώματα/πρόστιμα βγήκαν λίγο φτηνότερα.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Στον οδηγό μου περιέγραφε ως γραφικότερα της περιοχής που πήγαμε τον Πρόδρομο, τον Παλιόμυλο και τον Άγιο Δημήτριο, τα οποία και επισκεφθήκαμε, αλλά η αλήθεια είναι πως κανένα δε μας φάνηκε έστω ελκυστικό. Μιας που είσαι από εκεί, αν θες γράψε 2-3 όμορφα για να μην την πατήσει κανένας άλλος σαν κι εμάς. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Κακοπετριά
με την πιο όμορφη και γραφική γειτονιά της Κύπρου ! Λεύκαρα με τα γνωστά χειροποίητα κεντήματα(Λευκαρίτικα) . Καλοπαναγιώτης με πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις στο χωριό (μοναστήρι Αγίου Ιωάννη Λαμπαδιστή-Θησαυροφυλάκιο , νερόμυλος και ενετικό γεφύρι , παναγία Θεοσκέπαστη , σημείο βάπτισης του Άγιου Ηρακλείδιου στο ποτάμι, κτλ) διόλου τυχαία το χωριό έχει βραβευτεί το 2011 ως «Ευρωπαϊκός προορισμός Αριστείας στον Τουρισμό και στην Ανάπλαση Φυσικών Χώρων». Λόφου με τα περισσότερα αναπαλαιωμένα σπίτια στη Κύπρο . Όμοδος το οποίο φημίζεται για τα "αρκατένα" κουλούρια του και στο οποίο βρίσκεται το μοναστήρι του Τιμίου Σταυρού. Φικάρδου πανέμορφο αλλά σήμερα το χωριό είναι σχεδόν έρημο , ανακηρύχθηκε ως αρχαίο μνημείο το 1978, ενώ το 1987 του απονεμήθηκε το βραβείο Europa Nostra.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κακοπετριά με την πιο όμορφη και γραφική γειτονιά της Κύπρου ! Λεύκαρα με τα γνωστά χειροποίητα κεντήματα(Λευκαρίτικα) . Καλοπαναγιώτης με πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις στο χωριό (μοναστήρι Αγίου Ιωάννη Λαμπαδιστή-Θησαυροφυλάκιο , νερόμυλος και ενετικό γεφύρι , παναγία Θεοσκέπαστη , σημείο βάπτισης του Άγιου Ηρακλείδιου στο ποτάμι, κτλ) διόλου τυχαία το χωριό έχει βραβευτεί το 2011 ως «Ευρωπαϊκός προορισμός Αριστείας στον Τουρισμό και στην Ανάπλαση Φυσικών Χώρων». Λόφου με τα περισσότερα αναπαλαιωμένα σπίτια στη Κύπρο . Όμοδος το οποίο φημίζεται για τα "αρκατένα" κουλούρια του και στο οποίο βρίσκεται το μοναστήρι του Τιμίου Σταυρού. Φικάρδου πανέμορφο αλλά σήμερα το χωριό είναι σχεδόν έρημο , ανακηρύχθηκε ως αρχαίο μνημείο το 1978, ενώ το 1987 του απονεμήθηκε το βραβείο Europa Nostra.
Nα σημειωθούν περικαλώ. Ευχαριστώ πολύ.
 

Theo1983

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Στον οδηγό μου περιέγραφε ως γραφικότερα της περιοχής που πήγαμε τον Πρόδρομο, τον Παλιόμυλο και τον Άγιο Δημήτριο, τα οποία και επισκεφθήκαμε, αλλά η αλήθεια είναι πως κανένα δε μας φάνηκε έστω ελκυστικό. Μιας που είσαι από εκεί, αν θες γράψε 2-3 όμορφα για να μην την πατήσει κανένας άλλος σαν κι εμάς. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.



Εντάξει νομίζω ούτε ακριβά ούτε φτηνά μας βγήκε, ψιλονορμάλ, εκεί που τα υπολόγιζα και λίγο παραπάνω. Είχαμε βέβαια το πλεονέκτημα ότι από το Καζακστάν και πέρα ήμασταν μίνιμουμ 3 άτομα, από κάποιο σημείο και πέρα ποτέ κάτω από 4, οπότε ταξί/διαμονές/λαδώματα/πρόστιμα βγήκαν λίγο φτηνότερα.
Γιώργο όντως το καλό με εσάς ειναι ότι επειδή είστε πάνω από 3-4 άτομα μετριάζεται το κόστος στα οδοιπορικά, οπωσ επειδή είστε πιο έμπειροι στην οργάνωση ταξιδιών τόσα Χρονια μπαρουτοκαπνισμένοι βοηθάει κ αυτο!!!

Μια χαρά ήταν Γιώργο, 62 μέρες με 4χιλιαδες ευρώ σχεδόν. Κ όντως ειναι καλό που έχεις αρκετούς φίλους και μοιράζεσαι τα έξοδα σε αυτοκίνητα για ενοικίαση ή οδηγούς ή κ για διάφορους άλλους λόγους!! Εγω μόνο με την γυναίκα μου ταξιδεύω κ έτσι το κόστος ειναι μεγαλύτερο! Αλλά δεν πειράζει!! Εμπειρίες ζωής ειναι το κάθε ταξίδι, το κάθε νεο μέρος που θα δεις κ τον κάθε διαφορετικό άνθρωπο που θα συναντήσεις!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom