Κύπρος Κύπρος για 4 μέρες

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
καλησπέρα
τέλος Σεπτέμβρη θα ταξιδέψω για πρώτη φορά Κύπρο για επαγγελματικούς λόγους. Θα μείνω 4 μέρες και οι υποχρεώσεις μου είναι στην Πάφο. θα ήθελα πληροφορίες

- που είναι καλύτερα να επιλέξω ξενοδοχείο μέσα στην πόλη ή στο λιμάνι? Η Πάφος κατακλύζεται και αυτή από ορδές εξαγριωμένων άγγλων τουριστών ή το γλιτώσαμε αυτό? και αν όχι πως το γλιτώνουμε? π.χ που κινούμαστε
- αξίζει να νοικιασω αυτοκίνητο και να γυρίσω και αν ναι που? είναι μεγάλες οι αποστάσεις δεδομένου ότι δεν θα έχω και πάρα πολυ ελεύθερο χρόνο.

ευχαριστώ.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για μένα είναι πιο καλά κοντά στο λιμανάκι..
δεν ξέρω και πόσα διαθέτεις για να σου που μερικά.
Οι αποστάσεις είναι πολύ κοντινές και νομίζω ότι αξίζει να ενοικιάσεις ένα αυτοκίνητο..
Εξαρτάται τι θες να δεις, μοναστήρια, αρχαία, παραλίες φύση...έχουμε από όλα...
Εννοείται πως θα έρθεις και στη πανέμορφη Λεμεσό.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
ευχαριστώ για την απάντηση. Η Πόλη μέσα δεν λέει τίποτα γιατί βλέπω ότι έχει πιο φθηνές επιλογές. και κοντά στη θάλασσα έβλεπα μόνο μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα, οπότε υπέθετα ότι δεν θα έχει τίποτα το γραφικό.
Γενικά με ενδιαφέρει ο αστικός τουρισμός και όχι η φύση.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
για κάτι πιο οικονομικό θα μείνεις στη πόλη. είναι όλα πολύ κοντά για να σε προβληματίσει κάτι.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Γενικά με ενδιαφέρει ο αστικός τουρισμός και όχι η φύση.
Η Λεμεσός απέχει 35 λεπτά με τ' αμάξι ενώ η Λευκωσία 40 λεπτά ακόμα. Αυτά αν πας από τον αυτοκινητόδρομο. Αν θελήσεις να επιστρέψεις από Λευκωσία στην Πάφο αλλά από το Τρόοδος (καθώς όλη η διαδρομή του αυτοκινητοδρόμου είναι μονότονη και άσχημη τους καλοκαιρινούς ξηρούς μήνες) να υπολογίζεις περίπου δυο ώρες και κάτι. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, ζήτα μας πληροφορίες για να σου προτείνουμε διαδρομές εντός του βουνού.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
επανέρχομαι με ερωτήσεις.
- Από Λάρνακα - Πάφο δεν βρίσκω να υπάρχει απευθείας σύνδεση με λεωφορεία. Γνωρίζει κανείς αποστάσεις και κόστος για Λάρνακα - Λεμεσσό - Πάφο?
- Γνωρίζετε το κόστος για διαδρομή με αυτά τα βανάκια/ταξί από Πάφο-Λεμεσσό-Πάφο αν αποφασίσω να κάνω ημερήσια εκδρομή?
- Τι αξίζει να δει κανείς στη Λεμεσσό?
- Ποιά είναι η καλύτερη οργανωμένη παραλία στην Πάφο για μπάνιο?
κανένα αλλο tip?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
-είτε το σπας με μια στάση στη Λεμεσό όπως φαίνεται σε αυτή τη σελίδα: Δρομολόγια Λεωφορείων είτε ρωτάς στην Travel Express
-δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά
-το κάστρο (αν το έχουν παραδώσει γιατί φτιάχνανε τους πεζόδρομους γύρω του) και την παλιά πόλη.
-Μάλλον η Coral Bay προς Πέγεια.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Tο να ψάχνεις υπεραστικά λεωφορεία στην Κύπρο μοιάζει με ανέκδοτο, το ίδιο να προσπαθήσεις να οδηγήσεις μεσα στις πόλεις (ελπίζω κάτι να έχει αλλάξει αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος). Επίσης στον αυτοκινητόδρομο κοντεύεις να αυτοκτονήσεις από βαρεμάρα, μόνη διέξοδος το Τρόοδος και οι παραλίες και οι αρχαιολογικοί χώροι (στη Πάφο εξαιρετικοί). Όλα τα υπόλοιπα σαν ένα κακό όνειρο που παρακαλάς να τελειώσει σύντομα.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
-είτε το σπας με μια στάση στη Λεμεσό όπως φαίνεται σε αυτή τη σελίδα: Δρομολόγια Λεωφορείων είτε ρωτάς στην Travel Express
-δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά
-το κάστρο (αν το έχουν παραδώσει γιατί φτιάχνανε τους πεζόδρομους γύρω του) και την παλιά πόλη.
-Μάλλον η Coral Bay προς Πέγεια.
συμφωνώ... δεν έχουν παραδώσει όλο το κομμάτι αλλά είναι πολύ ωραία..
για μπάνιο προτείνω να πας στο Λατσί..μονοήμερη εκδρομή στον Ακάμα με το πλοιάριο..25Ε με φαγητό..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αυτό που δεν μου αρέσει στο Λατσί είναι το χοντρό χαλίκι που δίνει μια "μαύρη" αίσθηση στο βυθό. Για τον δε Ακάμα έχω την χειρότερη άποψη καθώς πήγα τέλη Ιουλίου σε παραλία πριν τη Λάρα η οποία ήταν γεμάτη απόβλητα. όταν ρώτησα τον τύπο στο πλησίον κιόσκι, μου είπε βαριεστημένα ότι τα απόβλητα τα μαζεύουν μια φορά κάθε 2-3 βδομάδες. Αυτά για τον απομονωμένο και "παρθένο" Ακάμα....
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
πήγα τη περασμένη Κυριακή Ακάμα με το πλοίο μας άφησε σε ένα κόλπο για βουτιές..ούτε σε πισίνα δεν έχω δεν τόσο καθαρά νερά. ήτανε όνειρο ειλικρινά...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.438
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom