Κύπρος Κύπρος, μια μικρή βοήθεια

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Στα κατεχόμενα μπαίνεις εύκολα, είναι αλήθεια αυτό, αν και όταν παραλαμβάνεις το αυτοκίνητο, σου επισημαίνουν ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση σε αυτά. Στην πράξη βέβαια πολλοί παραβιάζουν αυτήν την επισήμανση (όπως έκανα κι εγώ). Επίσης θα πάρεις από τα σύνορα (στην τουρκική πλευρά) προσωρινή ασφάλεια (12/22 η τιμή ήταν 30 €).

Ιντερνετ στα κατεχόμενα πιάνει από την κυπριακή δημοκρατία σε περιοχές που είναι κοντά σε αυτήν. Όσο απομακρύνεσαι χάνεται (και ειδικά στην Κερύνεια και στη βόρεια πλευρά του Πενταδάκτυλου που δεν βλέπει στην ΚΔ). Μπορείς να πάρεις όμως τοπική SIM με τιμή περίπου στα 10 ευρώ. (λογικά γεμισμένη με data, δεν πήρα για να είμαι ειλικρινής γιατί πήγα για μία μέρα και τσιγκουνεύτηκα).

Μην παραλείψετε επίσκεψη στο εγκαταλελειμμένο Βαρώσι στην Αμμόχωστο, είναι συγκλονιστική η εμπειρία.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Στα κατεχόμενα μπαίνεις εύκολα, είναι αλήθεια αυτό, αν και όταν παραλαμβάνεις το αυτοκίνητο, σου επισημαίνουν ότι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση σε αυτά. Στην πράξη βέβαια πολλοί παραβιάζουν αυτήν την επισήμανση (όπως έκανα κι εγώ). Επίσης θα πάρεις από τα σύνορα (στην τουρκική πλευρά) προσωρινή ασφάλεια (12/22 η τιμή ήταν 30 €).

Ιντερνετ στα κατεχόμενα πιάνει από την κυπριακή δημοκρατία σε περιοχές που είναι κοντά σε αυτήν. Όσο απομακρύνεσαι χάνεται (και ειδικά στην Κερύνεια και στη βόρεια πλευρά του Πενταδάκτυλου που δεν βλέπει στην ΚΔ). Μπορείς να πάρεις όμως τοπική SIM με τιμή περίπου στα 10 ευρώ. (λογικά γεμισμένη με data, δεν πήρα για να είμαι ειλικρινής γιατί πήγα για μία μέρα και τσιγκουνεύτηκα).

Μην παραλείψετε επίσκεψη στο εγκαταλελειμμένο Βαρώσι στην Αμμόχωστο, είναι συγκλονιστική η εμπειρία.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Θα επανέλθω για πληροφορίες αφού οργανωθεί καλύτερα το ταξίδι :D
 

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Σε ευχαριστώ πολύ.

Κάπου διάβασα ότι δεν πιάνει internet, οπότε δεν έχεις GPS κλπ. Ισχύει;

Τρέχουμε αρκετά δεν έχουμε θέμα! Εκεί το σκεφτόμουν και εγώ 8-10 μέρες!
οπως σωστα αναφερθηκε δεν υπαρχει ιντερνετ εκτος αν παρεις τοπικη sim. η μετακινηση απο περιοχη σε περιοχη στα κατεχομενα ειναι ευκολη, λιγο μπερδεμα υπαρχει μονο εντος πολεων. στην κερυνεια παιδευτηκαμε αρκετα.

10 μερες με τρεξιμο και οργανωση βλεπετε παρα πολλα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
οπως σωστα αναφερθηκε δεν υπαρχει ιντερνετ εκτος αν παρεις τοπικη sim. η μετακινηση απο περιοχη σε περιοχη στα κατεχομενα ειναι ευκολη, λιγο μπερδεμα υπαρχει μονο εντος πολεων. στην κερυνεια παιδευτηκαμε αρκετα.

10 μερες με τρεξιμο και οργανωση βλεπετε παρα πολλα
Μια που βρηκα ευκαιρια αφου εισαι απο Παφο, ποια εταιρεια προτεινεις για transfer στο αεροδρομιο Παφου απο την πολη αφου ειδα οτι το τελευταιο λεωφορειο ειναι στις 6.30-7 το απογευμα και το ταξι μου φανηκε πολυ ακριβο?
 

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Μια που βρηκα ευκαιρια αφου εισαι απο Παφο, ποια εταιρεια προτεινεις για transfer στο αεροδρομιο Παφου απο την πολη αφου ειδα οτι το τελευταιο λεωφορειο ειναι στις 6.30-7 το απογευμα και το ταξι μου φανηκε πολυ ακριβο?
Δυστυχως δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε καμια εταιρεια. Το μονο που γνωριζω οτι η πιο δημοφιλης ειναι η kapnos airport shuttle, επικοινωνησε μαζι τους
 

EdSnow

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είναι ακόμα ενεργό αυτό το thread, όμως επειδή στην αναζήτηση δεν βρήκα κάτι πιο επίκαιρο και σχετικό, είπα να σας ρωτήσω εδώ.
Θα πετάξουμε για Κύπρο τέλη Ιουνίου και θέλουμε να δούμε και τα κατεχόμενα. Όπως είπε και ο φίλος OP δεν επιτρέπουν οι εταιρείες ενοικίασης να περάσεις στην άλλη πλευρά.
Τα ερωτήματά μου είναι:
1. Ποια εταιρεία ενοικίασης να προτιμήσουμε. Μέσω Ryanair που κοιτάω, μας προτείνεται η AERCAR. Υπάρχουν ανάμικτες κριτικές για την συγκεκριμένη εταιρεία απ'ότι είδαμε.
2. Από που προμηθευόμαστε την προσωρινή ασφάλεια;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
για εταιρειες ενοικιασης δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω, δεν γνωριζω.
ασφαλεια βγαζεις στο οδοφραγμα
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Υπάρχουν αρκετές επιλογές , Astra , Hertz , Flex
Ασφάλεια για τις κατεχόμενες περιοχές βγάζεις στο οδόφραγμα και καλύπτει μόνο έναντι τρίτων ζημιες
 

EdSnow

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Μπορεί να μάθει η εταιρεία ενοικίασης με κάποιο τρόπο, ότι πέρασα στα κατεχόμενα, πέραν του να εμπλακώ σε ατύχημα;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γιατί να μην χρησιμοποιήσετε συγκοινωνία εάν φυσικά θέλετε να περιοριστείτε μόνο σε Αμμόχωστο και Κερύνεια;
 

EdSnow

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Θέλουμε να φτάσουμε σε ένα μικρό μακρινό χωριό που νομίζω δεν έχει συγκοινωνία. Αλλιώς η πρώτη μας επιλογή θα ήταν αυτή.
 
  • Like
Reactions: GTS

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Δε νομίζω ότι η εταιρεία μπορεί να το γνωρίζει αυτό, ίσως μόνο αν σε γράψει η τροχαία εκεί και το μπιλιετάκι πάει στην εταιρεία ενοικίασης. Για να λέμε και την αλήθεια, όλες οι εταιρείες ξέρουν ότι παραπάνω από τους μισούς το χρησιμοποιούν και στα κατεχόμενα.

Αν θες να είσαι 100% ασφαλής υπάρχει και η λύση να περάσεις στα κατεχόμενα με τα πόδια από τη Λήδρας και να νοικιάσεις μέσα στη βόρεια Λευκωσία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom