Ταϊλάνδη Κoh Samui η Αφορμη ... Αιτια το παθος για ταξιδια ...

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Γεια σας παιδια , ονομαζομαι Χαρης και ειμαι λατρης των ταξιδιων ...
Ανεπαναληπτες εμπειριες αποτυπωμενες με εντονες εικονες στα κοιταπια των αναμνησεων ...
Σε συνοδευουν για παντα ...

Εχω ταξιδεψει αρκετα με πιο απομακρυσμενους προορισμους , το Las Vegas , τη Βομβαη , Την Βοστωνη την Σιγκαπουρη και την Μαλαισια ...

Οπως φανερωνει και ο τιτλος φετος το καλοκαιρι σκεπτομαι να πραγματοποιησω ταξιδι στο koh samui , και ειπα να μαθω περισσοτερες πληροφοριες ...

Οπως και να εχει καλως σας βρηκα ....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Blacktan καλωσόρισες!!!
Και μόνο στο άκουσμα του επόμενού σου προορισμού κάποιοι θα σε κατασυμπαθήσουν εδώ μέσα! :)
Καλά σου ταξίδια!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλώς όρισες! Κάτσε σε λίγο θα σκάσουν μύτη οι Ταυλανδόπληκτοι και θα σε ενημερώσουν. Στο μεταξύ εσύψαχούλεψε στο "αναζήτηση πληροφοριών" και στα Travelstories με θέμα την Ταυλάνδη έτσι ώστε να αποκομίσεις μια πρώτη ιδέα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
mpifteki,xene etc για παρουσιαστείτε!!!! ο whiteman σας γυρεύει!!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Blacktan, καλώς ήρθες.....απλά βάλε τον cursor του mouse πάνω από τη λέξη Ταυλάνδη και ξεκίνα διάβασμα.....εγώ είχα πάει Σαμούι και στα πέριξ πέρυσι, αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαστε. Α, κοίτα και φωτό, έχουμε άφθονες...
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Nα ρωτησω κατι οσους γνωριζουν ?

Τι ρισκα εμπεριεχει ο Αυγουστος στο Σαμουι ?
Ξερω πως λογω Νοτιου Ημισφαιριου , τα πραγματα "τυπικα" ειναι αναποδα στο θεμα του καιρου ....
Τι πιθανοτητες εχω λοιπον να πεσω σε κακοκαιρια και τι ειδους κακοκαιρια μπορει να ειναι αυτη στο Σαμουι ?

Επισης , επειτα απο μια ερευνα που εκανα , ο οικονομικοτερος τροπος να φτασω Σαμουι , Αυγουστο , ειναι με TURKISH AIRLINES μεσω ISTANBUL και μετα απο BKK , με απευθειας πτηση για samui ....
Μεσες ακρες στα 800 ευρω με ολους τους φορους μεσα ....

Μου προτεινεται να κλεισω απλα τα εισητηρια , και οταν φτασω SAMUI , να ψαξω να βρω το καταλυμα που θελω , η καλω θα ειναι να εχω κανει κρατηση απο Αθηνα ?

Με 300-400 ευρω ανα ατομο , βρισκω σε 4αρια η 5αρια ξενοδοχεια για 6-7 νυχτες ...

Τα ταξιδιωτικα που ρωτησα με κατωτερη τιμη τα 1200 και ανωτερη τα 1500 μου εφτιαχναν πακετα για 5η 6 βραδια maximum ....

καταληγω ετσι πως μαλλον με συμφερει η λυση της προσωπικης εξερευνησης στο διαδικτυο ...

Η κανω λαθος και θα εχω εκπληξεις ?

παρακαλω οποιος εχει εμπειρια να με βοηθησει ...

ευχαριστω Θερμα

Χαρης
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ο Αύγουστος είναι καλή εποχή για να επισκεπτείς το Σαμούι και η θάλασσα δεν έχει κύμα σε αντίθεση με τη δυτική Ταυλάνδη όπου έχει βροχές.

Η Ταυλάνδη είναι πάνω από τον Ισημερινό, στον τροπικό του Καρκίνου και επομένως στο Βόρειο Ημισφαίριο.
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ο Αύγουστος είναι όντως καλή εποχή για Samui. Μπες και δες δωμάτια κλπ στο sawadee.com, εμείς κλείσαμε μέσω αυτού και όλα ήταν μια χαρά και οικονομικότερα από πρακτορεία. Τώρα για το επιτόπου είναι μάλλον δικό σου θέμα.. θεωρώ ότι θα βρεις δωμάτια και έτσι να πας, εγώ πάλι είμαι από τους σπαστικούς που θέλουν όλα να είναι ΟΚ από πριν.. Ζηλεύω..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καιρός: Ο καιρός στην Ταϊλάνδη τους καλοκαιρινούς μήνες είναι περίεργος λόγω μουσώνων, όχι λόγω ημισφαιρίων. Τον Αύγουστο που θα πας εσύ, έχουν ξεκινήσει μεν οι μουσώνες αλλά δεν είναι σε full force ακόμη. Να περιμένεις κάποια βροχή πάντως.

Εισιτήρια/διαμονή: Αν δεν σε ενδιαφέρει να είσαι σε κάποιο ΠΟΛΥ πολυτελές και ακριβό θέρετρο, τότε συμφέρει καλύτερα αεροπορικά και δωμάτιο να κλείσεις ξεχωριστά και όχι πακέτο. Το πακέτο μάλλον συμφέρει στα ακριβά ξενοδοχεία που έχουν προσφορά για τα πακέτα. Τα 800 νομίζω είναι καλά, έχουμε δει και καλύτερες τιμές αλλά για Αύγουστο, δύσκολα.

Διαμονή: Από ξενοδοχεία δεν ξέρω αλλά αν βολεύεσαι με ένα σύγχρονο, άνετο και καθαρό bungalow κοντά στη θάλασσα, υπολόγιζε από 1000baht (20-25ευρώ) το βράδυ για δίκλινο. Πάντα εξαρτάται και από το που ψάχνεις. Ο Αύγουστος είναι high season και αν και το φτάνω και ψάχνω για δωμάτιο λειτουργεί ακόμη και τότε, αν κλείσεις από πριν (εγώ δεν το κάνω ποτέ) θα είσαι πιο άνετος (αλλά θα κλείσεις στα τυφλά, ενώ εκεί βλέπεις τι παίρνεις).

Για την Ταϊλάνδη και συγκεκριμένα για Samui υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες στο site. Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις πάρα πολλά. Επίσης αν θες ρίξε και μια ματιά στις πληροφορίες για διακοπές στην Ταϊλάνδη που έχω γράψει σε μορφή ερωταπαντήσεων.

Για ότι άλλο θες, εδώ είμαστε.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Στα πολυ σωστα που αναφερει ο φιλος mpiftex να προσθεσω οτι πρεπει να πας και στα αλλα νησακια εκει γυρω.Με το που θα φτασεις στο αεροδρομιο του samoui θα σου δωσουν φυλλαδια και αμα θες κλεινεις εισητηρια επι τοπου για Παγκαν και κο Ταο.

Τους καλοκαιρινους μηνες τα αεροπορικα εισητηρια ακριβαινουν,κανε μια ερευνα στο νετ
και κλεισε απο τωρα.
Απο την Μπαγκοκ για Σαμουι πεταει η Bangkok airways.
Κανε το ταξιδι μονος σου ειναι ευκολο,χωρις πρακτορειο.
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Παιδια , ευχαριστω για τις απαντησεις σας ...

Και εγω εκει προσανατολιζομουν , να το φτιαξω μονος μου ...

μεχρι που ελαβα προσφορα (all included) απο γνωστο πρακτορειο διοργανωσης τετοιων ταξιδιων για 5 νυχτες στο banburee resort & spa (4*) το οποιο ειναι διακαης ποθος μου , μονο με 1000 ευρω/ ατομο , εφοσον ειμαστε 4αδα ....

Θεωρω πως ειναι ασυναγωνιστη προσφορα ...

Εχει κανεις αντιστοιχη εμπειρια ? μπορει να κρυβει κατι μια τετοια προσφορα ? Πρεπει να προσεξω κατι ?

Το banburee Banburee Resort & Spa - Thailand Most Peaceful Resort on Koh Samui ειναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ , απλα ειναι εκτος chaweng απ οσο εμαθα , αλλα απ οσο διαβασα , δεν με πολυαπασχολει καθ οτι με ενα διτροχο θα μπορουμε να γυρναμε (?)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Το οτι ειναι εκτος τσαβενγκ δεν ειναι καθολου κακο.
Το καλυτερο ομως ειναι που οδηγας μηχανακι και θα πηγαινεις οπου θες.
Ο δρομος ειναι πολυ καλος,μονο να προσεχεις επειδη οδηγανε αναποδα απο μας,μην ξεχαστεις και μπεις στο αντιθετο ρευμα.
Φτιαξε βαλιτσες,βγαλε εισητηρια τωρα.:D:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom