Γαλλία ΛΥΩΝ -ΓΑΛΛΙΑ

nikoss

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Γειά σας! Σκέφτομαι στο επόμενο ταξίδι μου στη Γαλλία να επισκεφτώ και τη Λυών. Έχω ακούσει πως είναι πολυ όμορφη πόλη. Αλλα επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος μάλλον θα φτασω μεσημέρι και θα φύγω την άλλη μερα το πρωι απο Λυών. Καποιος που ναχει πάει μπόρεί να μου πεί ποια είναι τα πιο ωραλια μέρη στη Λυών να επισκεφτω μιας και θαχω περιορισμένο χρόνο, αν υπάρχει και απο που μπορώ να πάρω καποιο τουριστικό λεωφορείο που να κάνει το γύρω της πόλης καθώς και αν γινονται κρουαζιέρες στο ποτάμι όπως στο σηκουάνα στο παρίσι. Αξίζει να διαθέσω πιστευετε κι αλλη μια μέρα στη Λυών; Είμαι μπερδεμένος... Αν έχεικάπιος πληροφορίες για την πόλη αυτή ας γραψει γιατι δυστυχως στο νετ μόνο στα αγγλικα γαλλικα βρίσκω. Ευχαριστώ πολύ.



υγ. θα πάω λυων με Tgv απο παρίσι. Εχει κλεισει κανεις εισιτήρια για Tgv απο ιντερνετ?? ειναι ασφαλές; Εκτυπώνεις μόνος σου το εισιτηριο αν θες λεεί και πας κατευθείαν εκεί!!! Tgveurope λεγεται το site Πουχω βρει για εισιτήρια Tgv.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
υγ. θα πάω λυων με Tgv απο παρίσι. Εχει κλεισει κανεις εισιτήρια για Tgv απο ιντερνετ?? ειναι ασφαλές; Εκτυπώνεις μόνος σου το εισιτηριο αν θες λεεί και πας κατευθείαν εκεί!!! Tgveurope λεγεται το site Πουχω βρει για εισιτήρια Tgv.
Αυτό (www.tgv-europe.com) είναι το επίσημο site.

Αν καταφέρεις ποτέ να κλείσεις τα εισητήρια, δηλαδή.... Σπαστικότερο booking site δεν έχω χαναδεί. Με το παραμικρό πρέπει να ξανακάνεις τη διαδικασία από την αρχή, ενώ αν θες να παραλάβεις τα εισητήρια σε Γαλλικό έδαφος, πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις από το Γαλλόφωνο version του site!. Οπλίσου με γαιδουρινή υπομονή...

Κατά τα άλλα Lyon δεν έχω πάει. Ακόμα. Οπότε θα σε βοηθήσει κάποιος άλλος....
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
lyon???εκει ημουν πριν 2 εβδομαδες!μαλιστα αφου γυρισω απο βερολινο, θα ετοιμασω και μια ταξιδιωτικη ιστορια για την lyon και τα περιξ που γυρισα..εχουμε και λεμε!εγω στην lyon πηγα για να βρω μια φιλη μου που σπουδαζει εκει..δεν πηγα με μεγαλες προσδοκιες, για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, αλλα παρολα αυτα δεν με απογοητευσε!η πολη ειναι αρκετα μεγαλη(η δευτερη μεγαλυτερη της γαλλιας μετα το παρισι)..νομιζω οτι θες 2 μερες για να την δεις..εγω διεθεσα 3..τις υπολοιπες, εκδρομες!εχουμε και λεμε!την πολη διασχιζουν 2 ποταμια, ο saon και ο rhone!και τα 2 εχουν ωραιες γεφυρες!ποταμοπλοια υπαρχουν, αλλα ως εστιατορια και κλαμπ..ποταμοπλοιο που να κανει βολτα και να βλεπεις αξιοθεατα, εγω τουλαχιστον, δεν ειδα!η πολη εχει ωραιες και μεγαλες πλατειες, με αγαλματα, εντυπωσιακα κτιρια, κηπους..αξιζει να επισκεφτεις την οπερα, το δημαρχειο και την πλατεια που ειναι μπροστα του(ονομα δεν θυμαμαι, αλλα θα το ψαξω), το πανεπιστημιο lumiere(το παλιο του κτιριο), την place bellecour, τους κηπους "parc de la tete d' or"..τα τοπ αξιοθεατα της lyon ομως, βρισκονται στην λεγομενη vieux lyon(παλια lyon)..εκει ανεβαινεις ειτε με τα ποδια, ειτε με μετρο μεχρι ενα σημειο και μετα με ενα ιδιοτυπο τραμ!η παλια lyon ειναι γεματη πλακοστωτα στενα, γραφικοτατη και με φοβερα μαγαζακια!εκει θα δεις τον καθεδρικο της πολης, την "basilique de fourviere", μπες στην εκκλησια και μετα παρε το ασανσερ και κατεβα στο υπογειο της..βγαινοντας στο προαυλιο θα δεις την πιο ομορφη θεα στην πολη!αν δεν εχει ομιχλη θα ναι υπεροχα!περπατωντας στα στενακια θα δεις και την εκκλησια "saint jean tresor", μεσα στην οποια υπαρχει και ενα ρολοι υπεροχο, απο αυτα που εχουν πανω τους τα ζωδια, τα χρονια, τους μηνες(σαν αυτο της πραγας)..αν περιμενεις να παει η ωρα ακριβως θα το δεις και να χτυπαει!οσον αφορα τα μουσεια, η πολη εχει μερικα, εγω ομως βρηκα ενδιαφερον και επισκεφτηκα μονο το μουσειο καλων τεχνων!ηταν αρκετα καλο και αν σου αρεσουν αυτου του ειδους τα μουσεια θα σου το προτεινα!να σου πω ακομη οτι το μετρο καλυπτει ολοκληρη την πολη και σε παει παντου!υπαρχει και τραμ που εγω παντα το προτιμω στο εξωτερικο..εισιτηριο ημερησιο συμφερει, κανει 4,60..το σπαστικο ειναι οτι το μηχανημα δεν δεχεται χαρτονομισμα και υπαλληλοι δεν υπαρχουν,οποτε εχε τα χρηματα σε κερματα!
για το tgv που ρωτας και εγω ετσι πηγα απο παρισι!το εισιτηριο πανακριβο!!το εκλεισα εκεινη την ωρα, αλλα εχοντας τσεκαρει τις τιμες που υπηρχαν στο ιντερνετ, σε βεβαιωνω οτι ειναι οι ιδιες!η διαδρομη διαρκει 2 ωρες παρα 10 λεπτα..ο σταθμος της lyon στον οποιον θα κατεβεις λεγεται lyon part dieu!αυτα για την ωρα!αν το παρεις αποφαση και θες προτασεις για ξενοδοχεια, εστιατορια, καφε και εκδρομες γυρω απο lyon, ειμαι στην διαθεση σου!
 

nikoss

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Μάλλον θα πάμε Λυών απο Παρίσι με TGV . Θα φτάσω γύρω στις 3 - αν βρούμε το κατάλληλο δρομολόγιο και θα φύγουμε την επομενη μέρα το πρωί. Το κακό είναι πως στο site Του tgv δε βγάζει προς το παρόν τιμές για τον Απρίλιο. :( Εχω παρατηρήσει πως πολλές φορές υπάρχουν εισητήρια 25-30 ευρώ για Λυών. Αν είναι πολύ ακριβά τα εισιτήρια ίσως και να μην πάμε.. :( Για ξενοδοχείο έχω σκεφτεί το novotel part dieu. Αποτι βλεπω είναι κοντά στο Tgv και στο μετρό. οποιαδήποτε πληροφορία για τη Λυών θα μενδιέφερε! Γιατι η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι αν αξίζει να πάμε μονο για ένα απογευμα και βράδυ.... Τουλάχιστον ναναι ωραία πολη. :)
 

chelito

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σκοπεύω να πάω και γω Λυών και χαίρομαι,γιατί σύμφωνα με την περιγραφή της Latinas πρέπει να είναι ενδιαφέρουσα πόλη, πάρα πολύ καλό αυτό!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Σκοπεύω να πάω και γω Λυών και χαίρομαι,γιατί σύμφωνα με την περιγραφή της Latinas πρέπει να είναι ενδιαφέρουσα πόλη, πάρα πολύ καλό αυτό!
ειναι ενδιαφερουσα πολη και αποτελει και καλη αφετηρια για εκδρομες σε αλλες γαλλικες πολεις!εγω απο εκει εκανα μια μονοημερη εκδρομη στην grenoble και μια στην dijon!!εμεινα και μια μερα στο παρισι!!ξεκινησα να γραφω ταξιδιωτικη ιστορια για την λυον!εκει θα βρειτε πολλες λεπτομερειες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom