Ιορδανία Ισραήλ Λίβανος Λίβανος, Ιορδανία, Ισραήλ, Σεπτέμβριος 2014. Δύο εβδομάδες στη Μέση Ανατολή.

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Κοίτα να είμαι ειλικρινής το προγραμμά μου βασίστηκε στο δικό σας σε συνδυασμό με του lonely planet τα itineraries!!Και από ότι κατάλαβα για τόσες λιγές ήμερες δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.Η μια νύχτα στο Αμμάν είναι υποχρεωτική λόγω ώρας άφιξης και η 3ή για να μπορούσαμε να δούμε Γεράσα και Μαντάμπα που είναι κοντά(δύσκολο και τα 2).Περισσότερο με απασχολει η μετάβαση απο Wadi Rum σε Νεκρά γιατί αν υποθέσουμε οτι φύγουμε κατά τις 12 και κάνουμε και στάση στην Άκαμπα τότε μας βλέπω βράδυ στο Mujib(αν τελικά βρούμε εκεί γιατί το booking δεν μας το δίνει διαθέσιμο!!)
Και κάτι ακόμα απο το Αμμάν τι ώρα να υπολογίζουμε να φύγουμε για Allenby για να φτάσουμε κάποτε στην Ιερουσαλήμ;
Λοιπόν, ας σχεδιάσουμε:
Συμφωνώ με την πρώτη(1ν.) νύχτα στο Αμμάν. Επόμενη μέρα βλέπετε την πόλη.

Δεύτερη(2ν.) νύχτα στο Αμμάν. Επόμενη μέρα, χαλαρό πρωινό, παίρνετε αυτοκίνητο και ξεκινάτε για Jerash, μετά Madaba και κατάληξη για ύπνο στο Mujib (Νεκρά). (3ν.)

*Εδώ, σημείωση 1: τo chalet εδώ το έκλεισα μέσω του RSCN site και ΟΧΙ μέσω του booking.com!
Σημείωση 2: αν σκέφτεστε και για το 2ωρο trail, πρέπει να δείτε αν είναι ανοιχτό την εποχή που θα πάτε.
Συνεχίζουμε: κάνετε χαλαρά το μπάνιο σας στη Νεκρά και έχετε στόχο να φτάσετε Wadi Musa/Petra για το by night. (4ν.)

Επόμενη μέρα αφιερωμένη στην Πέτρα. Όπως είπα, δε θα ξαναπήγαινα για το ηλιοβασίλεμα μέσα, πιο σημαντικό να μπεις νωρίς το πρωί! Οπότε το απόγευμα συνεχίζετε για Aqaba.(5ν).

Βράδυ και επόμενη μισή μέρα εκεί. Μεσημέρι πάτε Wadi Rum. Είναι κοντά, να αφήσετε άνετο χρόνο για το ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ εκεί. (6ν)

Επόμενο μεσημέρι προς Amman και σύνορα Allenby.
Σε αυτό δεν έχω απάντηση. Το ρωτάτε στο ξενοδοχείο στο Αμμάν, μόλις φτάσετε και έτσι κανονίζετε τα του χρόνου της επιστροφής. Πάντως, από ό,τι είδα, αν δεν είναι καμιά τρομερή τους γιορτή και πιο αργά κλείνουν και δε γίνεται ο κακός χαμός από κόσμο! Το σημαντικό είναι να προλάβεις να βγεις από Ιορδανία και να πετύχεις σε λειτουργία τους Ισραηλινούς στα σύνορα. Άπαξ και πατήσεις Ισραήλ, η Ιερουσαλήμ άντε να είναι καμιά ώρα.

http://www.wildjordan.com/sites/default/files/mujib_2016_0.pdf

http://www.wildjordan.com/eco-tourism-section/mujib-biosphere-reserve

http://www.rscn.org.jo/
 
Last edited by a moderator:

popotus

Member
Μηνύματα
60
Likes
434
Επόμενο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
:shock::shock::shock::shock: δεν έχω λόγια!!!
Δεν το είχα σκεφτεί αύτο το εναλλακτίκο σενάριο!!Και μπορώ να πω οτι βγαίνει καλύτερα από θέμα χρόνου ειδικά στη Νεκρά!!
Το τελευταίο site δεν το είχα δει καθόλου!Η βόλτα με τα τζιπ και τις καμήλες αξίζουν τον κόπο και αν ναι τότε θα μπορούν να γίνουν μόνο μετά την διανυκτέρευση στο Wadi Rum λογικά..
Ακαμπα την είχα/έχω καπώς υποτιμήσει λογώ και του μήνα του ταξιδίου αν και εκεί θα έχει άλλες θερμοκρασίες.Πολύ χρήσιμες για ακόμα μια φορά οι πληροφορίες σου!
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
:shock::shock::shock::shock: δεν έχω λόγια!!!
Δεν το είχα σκεφτεί αύτο το εναλλακτίκο σενάριο!!Και μπορώ να πω οτι βγαίνει καλύτερα από θέμα χρόνου ειδικά στη Νεκρά!!
Το τελευταίο site δεν το είχα δει καθόλου!Η βόλτα με τα τζιπ και τις καμήλες αξίζουν τον κόπο και αν ναι τότε θα μπορούν να γίνουν μόνο μετά την διανυκτέρευση στο Wadi Rum λογικά..
Ακαμπα την είχα/έχω καπώς υποτιμήσει λογώ και του μήνα του ταξιδίου αν και εκεί θα έχει άλλες θερμοκρασίες.Πολύ χρήσιμες για ακόμα μια φορά οι πληροφορίες σου!
Στο Wadi Rum θα νιώσεις και καταπληκτικά και χαζός τουρίστας (τουλάχιστον έτσι μου βγήκε εμένα...).
Αν με ρωτήσεις όμως εάν θα το ξαναέκανα, θα απαντούσα... με χίλια!
Και η βόλτα με το τζιπ και με την καμήλα αξίζουν. Το μόνο που βρήκα αρνητικό είναι ότι διαρκούν λιγότερο από όσο λένε. Αυτό πάλι όμως, δεν είναι απόλυτα κακό, γιατί θα έχετε δρόμο μπροστά σας!
Και ναι, την παραμονή το απόγευμα σε παραλαμβάνουν και σε μεταφέρουν στο camp στην έρημο-> ηλιοβασίλεμα-> δείπνο -> ανατολη, jeep & camel tour.
Κατά τη διάρκεια του δείπνου, έρχεται ο "φύλαρχος" και σου πουλά την εκδρομή. Φυσικά, όσο λιγότερα άτομα βάλει ανά αυτοκίνητο, καλύτερα γι'αυτόν και αυτό προσπαθεί να πετύχει. Δηλ., ακόμα και αν υπάρχουν διάφορα σκόρπια άτομα στον ίδιο χώρο, που θέλουν το ίδιο, αυτός δε θα τα γκρουπάρει! Αυτό θα πρέπει να το έχετε κανονίσει μόνοι σας και μεταξύ σας, μόλις φτάσετε στην κατασκήνωση/ξενοδοχείο και βρείτε και τους άλλους ενοίκους. Φυσικά, όλο αυτό μόνο εάν θέλετε πολλή οικονομία. Διαφορετικά, όσο λιγότερα άτομα, καλύτερα... όχι?
Η Άκαμπα μπορεί και να μη σας αρέσει. Πολλοί πάνε ως εκεί για το scuba diving.
Εγώ, μετά το ατέλειωτο περπάτημα στις σκόνες της Πέτρας, τη βρήκα όαση! Είναι μοντέρνα, άνετη πόλη και δεν ήθελα να φύγω από την Ιορδανία χωρίς να φτάσω στην Ερυθρά!! Μάρτιο δεν ξέρω τι θερμοκρασίες έχει, πάντως να θυμάστε ότι στη χώρα αυτή χιονίζει κιόλας!
 

popotus

Member
Μηνύματα
60
Likes
434
Επόμενο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ελπίζω τον Μάρτιο οι θερμοκρασίες να έχουν πάρει την ανιούσα..Είναι όντως και η Ερυθρά θάλασσα δελεαστική:shock: άρα η πρόταση σου φαίνεται πιο εφικτή.Και επειδή σε τρέλανα με τις ερώτησεις σήμερα κάτι τελευταίο.Από Ισραήλ 2ημέρες Ιερουσαλήμ και 1 24ώρο ΤελΑβιβ είναι καλά πιστεύεις;Και γενικά ζοριστήκατε κάπου στο ταξίδι σας και εννοώ όντας ένα ζευγάρι σε δύσκολες θεωρητικά χώρες;
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Ελπίζω τον Μάρτιο οι θερμοκρασίες να έχουν πάρει την ανιούσα..Είναι όντως και η Ερυθρά θάλασσα δελεαστική:shock: άρα η πρόταση σου φαίνεται πιο εφικτή.Και επειδή σε τρέλανα με τις ερώτησεις σήμερα κάτι τελευταίο.Από Ισραήλ 2ημέρες Ιερουσαλήμ και 1 24ώρο ΤελΑβιβ είναι καλά πιστεύεις;Και γενικά ζοριστήκατε κάπου στο ταξίδι σας και εννοώ όντας ένα ζευγάρι σε δύσκολες θεωρητικά χώρες;
Μα τι λες?? Αλίμονο, πολύ το χαίρομαι να μιλώ για όσα γνωριζω!
Πες μου λίγο πώς θα είναι ο χρόνος σας στο Ισραήλ...
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
[QUOTE="spanagiou, post:
Πες μου λίγο πώς θα είναι ο χρόνος σας στο Ισραήλ...[/QUOTE]
Μάλλον σε μπερδεψα με την τελευταία ερώτηση, σα να μην κατάλαβα τι μου είπες. Οπότε, ξαναμιλάω εγώ:D
Γενικά, ένιωσα ότι το Ισραήλ το τρέξαμε πολύ. Μείναμε ένα βράδυ Ιερουσαλήμ και ένα Τελ Αβίβ. Στην πρώτη φτάσαμε, πες απόγευμα, κάναμε μία πρώτη, μεγάλη βόλτα μέσα στην παλιά πόλη. Το ίδιο επαναλήφθηκε και την επομένη, ως περίπου τη 1μμ. Δεν είδαμε/γυρίσαμε καθόλου τη νέα πόλη, παρά μόνο το κομμάτι γύρω από Damascus Gate, φαγητό και πηγαινε-έλα στο hotel. Στην πρωτεύουσα τα ίδια. Σίγουρα βλέπεις αρκετά και παίρνεις μια ιδέα, αλλά τρέχεις! Και φυσικά, όταν είσαι στο βανάκι και προσπερνάς πινακίδες: προς Ιεριχώ, προς Παλαιστίνη, κλπ, θα ήθελες να είχες και άλλες, πολλές μέρες στη διαθεσή σου:(
Όχι, δε ζοριστήκαμε κάπου. Ούτε το αυτοκίνητο, ούτε το φράγμα της γλώσσας, μας έφεραν κέτι αρνητικό. Παντού βρήκαμε ανθρώπους καλοσυνάτους, με διάθεση να βοηθήσουν. Φυσικά, πάντα έχεις το νου σουo_O
 

popotus

Member
Μηνύματα
60
Likes
434
Επόμενο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Λοιπόν έχουμε και εμείς μόνο 3 ημέρες στο Ισραήλ σύν την ημέρα της αναχώρησης..λίγες πράγματι αλλά από την αρχή το ταξίδι είχε σαν 1η επιλογή την Ιορδανία!Οπότε 1η ημέρα είσοδο απο Allenby και διαμονή στην Ιερουσαλήμ συν την 2η για να δούμε την πόλη και μετά Τελ Αβιβ για λίγο περισσότερο απο 24 ώρες πριν την επιστροφή!Άρα λογικά μια μικρή γεύση μόνο απο Ισραήλ.
Με χαροποιεί που δεν αισθανθήκατε φόβο ή δεν είχατε αλλά πρόβληματα γιατί οτάν ειστέ μόνο 2 άτομα είναι ακόμα πιο δύσκολο.Για κάποιο λόγο η Ιορδάνια μου ακούγεται λίγο πιο ασφαλής απ'ότι το Ισραήλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom