Ηνωμένο Βασίλειο Λίβερπουλ-προτάσεις;

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα τα τσεκάρω άμεσα!!

Πάντως στο Ναύπλιο που ήμουν το προηγούμενο ΣΚ έδωσα πιο πολλά με τα διόδια. :haha::haha:
Σε πιστεύω. Και εγώ για να πάω και να γυρίσω στο Λίβερπουλ τις ίδιες ημερομηνίες με εσένα από την πόλη μου το Λέστερ (3 ώρες απόσταση) θέλω 50 λίρες με το τρένο :p :p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε πιστεύω. Και εγώ για να πάω και να γυρίσω στο Λίβερπουλ τις ίδιες ημερομηνίες με εσένα από την πόλη μου το Λέστερ (3 ώρες απόσταση) θέλω £50 λίρες με το τρένο :p :p
Μην εμπιστεύεσαι τυφλά το trainline/nationalrail. Από Birmingham έχει γρήγορο τρένο (London Midland trains) με £19 μετ' επιστροφής (100 λεπτά περίπου, απευθείας χωρίς αλλαγή). E, από Leicester για Birmingham υπάρχουν επιλογές (τρένα, λεωφορεία, να σε πετάξει κάποιος... - το τρένο πάντως έχει £13.70 μετ' επιστροφής). Απλά δεν τα πουλάνε συνδιαστικά γιατί αλλάζει εταιρία.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μην εμπιστεύεσαι τυφλά το trainline/nationalrail. Από Birmingham έχει γρήγορο τρένο (London Midland trains) με £19 μετ' επιστροφής (100 λεπτά περίπου, απευθείας χωρίς αλλαγή). E, από Leicester για Birmingham υπάρχουν επιλογές (τρένα, λεωφορεία, να σε πετάξει κάποιος... - το τρένο πάντως έχει £13.70 μετ' επιστροφής). Απλά δεν τα πουλάνε συνδιαστικά γιατί αλλάζει εταιρία.
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία καλέ μου Taver. Συνήθως έτσι ξεχωριστά τα ψάχνω και εγώ...Γιατί αν περιμένω από nationalrail και λοιπά θα ξεπαραδιαστώ. Το 50αρι το ανέφερα ενδεικτικά (καθότι αυτές τις τιμές δίνει η national rail) χαριτολογώντας με τον φίλο από πάνω. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία καλέ μου Taver. Συνήθως έτσι ξεχωριστά τα ψάχνω και εγώ...Γιατί αν περιμένω από nationalrail και λοιπά θα ξεπαραδιαστώ. Το 50αρι το ανέφερα ενδεικτικά (καθότι αυτές τις τιμές δίνει η national rail) χαριτολογώντας με τον φίλο από πάνω. :)
Ναι, αλλά στο κατέβασα κάτω από τα 40 ευρώ της πτήσης :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι, αλλά στο κατέβασα κάτω από τα 40 ευρώ της πτήσης :)
Ναι και σε ευχαριστώ πολύ. Γιατί σκεφτόμασταν για Λίβερπουλ 2 ήμερο και πριν καιρό που κοιτούσα για Νοέμβρη δεν βόλευαν ώρες, μέρες και τιμές. Τώρα μέ έψησες :)
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Έφτασε η μέρα να πάμε το διήμερο στο Λίβερπουλ.Λόγω έλλειψης χρόνου να προγραμματίσω κάτι αισθάνομαι πως πάμε τελείως ανοργάνωτοι :bleh: Τι έχω κρατήσει από μικρή αναζήτηση στο φόρουμ:

Σάββατο:Βόλτα στο παλιο λιμάνι (Albert Doc),να δούμε το Liver Building, να δούμε τους Καθεδρικό+Μητροπολιτικό Ναό. Για τους ενδιαφερόμενους το Tate Modern και το Μουσείο των Beatles. Κάποια άλλη πρόταση τι να κάνουμε?
Κυριακή:Επίσκεψη στο γήπεδο της Λίβερπουλ,ίσως μμια τελευταία βόλτα και αναχώρηση.

Κάποια συγκεκριμένη πρόταση για το βράδυ να βγούμε να πιούμε τη μπυρίτσα(ες) μας?:haha:
Για μέσα μεταφοράς από/πρός το αεροδρόμιο υπάρχει κάτι καλύτερο από τα λεωφορεία(γραμμές 80/86) που δείχνει στο google?
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα παιδιά. ξέρει κανείς τίποτα για το πλοίο Λίβερπουλ-Δουβλίνο? Αξίζει?
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα παιδιά. ξέρει κανείς τίποτα για το πλοίο Λίβερπουλ-Δουβλίνο? Αξίζει?
Το 2014 ξεκινησαμε απο θεσσαλονικη για Δουβλίνο για το St Patricks day.Tα αεροπορικα ηταν στο θεο.Πηραμε πτησεις για Λονδινο κι απο εκει πηραμε 1 τρενο για Holyhead που ανηκει στην Ουαλία και ειναι κοντα στο Λιβερπουλ που ειχε καραβι για Δουβλινο.Ειχε ανα 4 ωρες και η διαδρομη ηταν 3,5 ωρες.Πηραμε ενα αργα το βραδυ και φτασαμε γυρω στις 6 το πρωι στο Δουβλινο.Την αξιζε την ταλαιπωρια γιατι μας βγηκε λιγοτερο απο τα μισα και φτάνοντας ειχαμε ολη τη μερα.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σε ευχαριστω! Θυμάσαι κόστος περίπου ? (του πλοίου από Holyhead-Δουβλίνο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom