Λίγα λόγια για την Λήμνο. Ιούλιος 2022

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για μένα πάνω από 4 ώρες, και σε συμβατικό πλοίο είναι πρόβλημα. Εχουμε φάει πολύ ταλαιπωρία στα νιάτα μας με κάτι πλοία του Αγούδημου που μας έχουν αφήσει ανεξίτηλες κακές αναμνήσεις! Τα Blue Star είναι σίγουρα πολύ καλύτερα, αλλά είναι και πάντα πολύ γεμάτα.
Εγώ πάλι κάτι τέτοιες στιγμές τις θυμάμαι με καραβολατρικη νοσταλγία....🙂, μέχρι και σε γέφυρα πλοίου με είχαν φιλοξενήσει σε πλοίο του Αγουδημου. Χωρια οι παρέες που έπαιζαν κιθαριτσα στο κατάστρωμα το βράδυ🙂. Αλλά είμαι κ ολίγον περιπτωσαρα🤪😝☺!. Πάντως συνήθως όσο πιο μακρινός ο προορισμός, τόσο πιο ανθρώπινες οι συνθήκες ταξιδεματος. Έχω δεινοπαθησει (ναι έφτασα να το πω εγώ αυτό σε πλοίο) σε ταξίδι με blue star για Νάξο όπου επικρατούσαν συνθήκες στοιβαγματος, ενώ έχω απολαύσει πολύ περισσότερο ταξίδια σε Μυτιλήνη κ Ρόδο, όπου είχα την καμπίνα μου και υπήρχε κ σαφεστερα πολυ λιγοτερος κοσμος κ γενικότερα μπορούσες να κινηθείς πιο άνετα. Βέβαια το πρόβλημα σε αυτά τα ταξίδια είναι το μεγάλο κόστος, που δυστυχώς περιλαμβάνουν (και που καθιστούν το αεροπλάνο μάλλον πιο οικονομικό για την τσέπη)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
22 ωρες για Νισυρο σε sleeping bag ειναι πολυ πιο αποτελεσματικες για ενδοσκοπηση και ισιωμα ραχης απο κατι yoga retreats για φασαιους. Βλεπεις τον Χριστο και τον Βουδα φανταρο, you see the light.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το γκουρμέ καφενείο στα Λύχνα είναι η έννοια πο'χς σωστά; Από εκεί δεν είναι και η φάβα της φωτογραφίας; Πολύ καλό μαγαζί. Σίγουρα το καλύτερο που θυμάμαι να έφαγα.
Ναι από εκεί είναι.

@STKF και @vanda
Οι 3 τελευταίες φωτογραφίες ξέρουμε από που είναι. Οι από πάνω 3 από που είναι; Και που φάγατε καλά στη Μύρινα; Δώστε κι άλλο φαΐ!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Το γκουρμέ καφενείο στα Λύχνα είναι η έννοια πο'χς σωστά; Από εκεί δεν είναι και η φάβα της φωτογραφίας; Πολύ καλό μαγαζί. Σίγουρα το καλύτερο που θυμάμαι να έφαγα.
Σωστά. Από εκεί είναι και τα κρασιά.
Περίμενα και φωτογραφίες με ελάφια!
Δεν τα πετύχαμε. :):cool::haha:
Οι από πάνω 3 από που είναι;
Από την ταβέρνα το <<Κύμα>> στο Μούδρο. Νόστιμα πιάτα και πολύ καλές τιμές.
Και που φάγατε καλά στη Μύρινα;
Ουζερί το 11.
Δώστε κι άλλο φαΐ!
Μία ακόμη ταβέρνα που μας πρότειναν άτομα που ήρθαμε σε επαφή στο νησί και φάγαμε ήταν αυτή του Μαν-τελλα, έτσι το γράφει, στις Σάρδες. Πραγματικά δημιουργική ελληνική κουζίνα και πολύ ωραίες γεύσεις.
Μιλώντας με έναν σερβιτόρο από το 11 μας έλεγε ότι τα περισσότερα μαγαζιά στο νησί έχουν καλό φαγητό επειδή απευθύνονται πρωτίστως στους ντόπιους και δευτερευόντως στους τουρίστες. Οπότε ο μεταξύ τους ανταγωνισμός έχει αυτά τα πολύ νόστιμα αποτελέσματα.
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
H Λήμνος είναι ένα νησί που αν και θεσσαλονικιά δεν μου δημιουργήθηκε η επιθυμία να την επισκεφτώ παρά μόνο τα τελευταία δύο χρόνια. Ίσως γιατί όταν ρωτούσα τι βρίσκεται σε αυτό το νησί και πάτε και ξαναπάτε μου μιλούσαν μόνο για το φαγητό και τις θάλασσες. Αυτοί για εμένα όμως δεν είναι αρκετοί λόγοι για να επισκεφτώ ένα νησί. Τελικά πέρσι αποφάσισα να πάω και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Ιστορία δεν αξιώθηκα να κάνω αν και έχω αρκετά να γραψω αλλά ας ανεβάσω εδώ έστω και με φωτογραφίες από το κινητό, κάποια από τα σημεία που αξίζει κανείς να επισκεφτεί .
Οι αμοθίνες στην περιοχή Γομάτι όπου γυρίστηκε η ταινία με την Βλαχοπούλου "Μια ελληνίδα στο χαρέμι" ήταν το πρώτο μέρος που επισκεφτήκαμε . Πήγαμε μετά το μπάνιο μας την ώρα του ηλιοβασιλέματος γιατί μας είπαν ότι είναι η πιο κατάλληλη στιγμή λόγω χρωμάτων αλλα και λόγω ζέστης. Νερό να έχετε μαζί σας και να αφήσετε τα αφήσετε τα παπουτσια στο αυτοκίνητο. Η αισθηση του να περπατάς με γυμνά πόδια πάνω στην μαλακή άμμο δεν χανετε;)
20210828_190513.jpg
20210828_194353.jpg
20210828_193826.jpg
 
Last edited:

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Η περιοχή Φαρακλό ή Φαλακρό λίγο έξω από το χωριό Προπούλι έχει ένα από τα πιο ιδιαιτερα φυσικά τοπία που έχω συναντήσει στην Ελλάδα. Οι βραχώδεις αυτοί σχηματισμοί ιδιαίτερης γεωμορφολογικής αξίας πιστεύεται ότι δημιουργήθηκαν από την τρεχούμενη καυτή λάβα, που ανάβλυζε από τα ηφαίστεια, που ήταν ενεργά στο νησί πριν από χιλιάδες χρόνια. Οταν η λάβα αυτή ήρθε σε επαφή με το θαλασσινό νερό ψύχθηκε και σχημάτισε αυτά τα αλλόκοτα πετρώματα.
20210829_112540.jpg
20210829_112540.jpg
20210829_113004.jpg
20210829_113022.jpg
20210829_113651.jpg
20210829_113713.jpg
20210829_114750.jpg
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ουαου...εκεί γυρίστηκε η συγκεκριμένη σκηνή? Πάντα το είχα απορία και ως σινεφίλ πολύ σε ευχαριστώ για αυτή την πληροφορία ΗKLEOPATRA
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σωστά. Από εκεί είναι και τα κρασιά.

Δεν τα πετύχαμε. :):cool::haha:

Από την ταβέρνα το <<Κύμα>> στο Μούδρο. Νόστιμα πιάτα και πολύ καλές τιμές.

Ουζερί το 11.

Μία ακόμη ταβέρνα που μας πρότειναν άτομα που ήρθαμε σε επαφή στο νησί και φάγαμε ήταν αυτή του Μαν-τελλα, έτσι το γράφει, στις Σάρδες. Πραγματικά δημιουργική ελληνική κουζίνα και πολύ ωραίες γεύσεις.
Μιλώντας με έναν σερβιτόρο από το 11 μας έλεγε ότι τα περισσότερα μαγαζιά στο νησί έχουν καλό φαγητό επειδή απευθύνονται πρωτίστως στους ντόπιους και δευτερευόντως στους τουρίστες. Οπότε ο μεταξύ τους ανταγωνισμός έχει αυτά τα πολύ νόστιμα αποτελέσματα.
Αφού είπες ότι μείνατε Μουδρο κάτι μου έλεγε οτι ήταν το Κύμα ;)

Το 11 όντως είναι από τα καλά της Μυρινας και ο Μαν τελλα απαραίτητη στάση.
Ευχαριστώ!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Και που φάγατε καλά στη Μύρινα; Δώστε κι άλλο φαΐ!
Στην περσινή μας επίσκεψη στο νησί φάγαμε πολύ καλά (και δημιουργικά) στα Ριζά, στη Μύρινα. Αξίζει να το ψάξετε αυτό το μαγαζί. Επίσης το Σινιάλο είναι σταθερή αξία.
Μία άλλη πολύ καλή πρόταση στις Σάρδες είναι η Παλιά μας Γειτονιά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στην περσινή μας επίσκεψη στο νησί φάγαμε πολύ καλά (και δημιουργικά) στα Ριζά, στη Μύρινα. Αξίζει να το ψάξετε αυτό το μαγαζί. Επίσης το Σινιάλο είναι σταθερή αξία.
Μία άλλη πολύ καλή πρόταση στις Σάρδες είναι η Παλιά μας Γειτονιά.
Τα Ρίζα είναι στο πρόγραμμα. Το Σινιάλο είχε δοκιμαστεί την προηγούμενη φορά και όντως μας άρεσε. Στις Σαρδες μάλλον φέτος δεν θα πάμε. Κάτι πρέπει να παραλειψουμε,είναι πολλά...
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Η Μυρινα ειναι πολυ όμορφη και πραγματικά ειδικα το απογευμα προς βραδυ ειναι τελεια για περπάτημα αλλά και να καθίσεις σε ένα από τα μαγαζιά στα όμορφα λιμανάκια της. θα ξεχωρισω το σημειο όπου ειναι το μαγαζι ΡΟΜΕΟ. Το φαγητό είναι χάλια . Αξίζει μονο να καθισεις για πίτσα και να απολαύσεις την ατμόσφαιρα
20210828_212937.jpg

20210828_214456.jpg

Επίσης πολύ ωραίο μέρος για φαγητό με υπέροχη θεα στο κάστρο είναι "Το λιμανάκι". Το μαγαζί αυτο έχει πολύ ωραια θεα στο λιμάνι, καλό φαγητό και πολύ έντιμες τιμές αν λάβουμε υπόψη και το προνομιακό σημείο με θέα το λιμανακι και το κάστρο όπου βρίσκεται
20210830_202936.jpg
20210830_201413.jpg
20210830_201353.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom