Ηνωμένο Βασίλειο Λίγο βοήθεια με Λονδίνο και οδηγίες

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Καλησπέρα


μένω στο Εδιμβούργο και με καλέσανε για μια συνέντευξη στο Λονδίνο στην οδό 1-11 John Adam Street η οποία όπως βλέπετε στο χάρτη είναι δίπλα στο Charing Cross railway.

1-11 John Adam Street London - Google Maps

Η απορία μου είναι, το τραίνο απο Εδιμβούργο με πάει απευθείας εκεί και μετά περπατάω? Φαίνεται τόσο απλό όσο είναι ή πρέπει να προσέχω τίποτα? Το σαιτ δείχνει το εξής image οταν αγοράζω εισιτήριο:

http://i45.tinypic.com/984m89.jpg

Οπότε φαίνεται υπερβολικά εύκολη η όλη φάση. Για πείτε και οι πιο έμπειροι.


Υ.Γ Γνωρίζει κάποιος πόσο πρέπει να έχει κάποιος βασικό μισθό για να ανταπεξέλθει στη ζωή στο Λονδίνο με ενοικίαση σπίτι μόνος του? Η δουλειά μου δίνει 40k £ το χρόνο δηλ με φόρους ξερω γω 2200 το μήνα αλλά αν το σπίτι κάνει 1200 απο μόνο του αλλάζει το πράμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα


μένω στο Εδιμβούργο και με καλέσανε για μια συνέντευξη στο Λονδίνο στην οδό 1-11 John Adam Street η οποία όπως βλέπετε στο χάρτη είναι δίπλα στο Charing Cross railway.

1-11 John Adam Street London - Google Maps

Η απορία μου είναι, το τραίνο απο Εδιμβούργο με πάει απευθείας εκεί και μετά περπατάω? Φαίνεται τόσο απλό όσο είναι ή πρέπει να προσέχω τίποτα? Το σαιτ δείχνει το εξής image οταν αγοράζω εισιτήριο:

http://i45.tinypic.com/984m89.jpg

Οπότε φαίνεται υπερβολικά εύκολη η όλη φάση. Για πείτε και οι πιο έμπειροι.


Υ.Γ Γνωρίζει κάποιος πόσο πρέπει να έχει κάποιος βασικό μισθό για να ανταπεξέλθει στη ζωή στο Λονδίνο με ενοικίαση σπίτι μόνος του? Η δουλειά μου δίνει 40k £ το χρόνο δηλ με φόρους ξερω γω 2200 το μήνα αλλά αν το σπίτι κάνει 1200 απο μόνο του αλλάζει το πράμα.
Στην Comverse πας για interview?

Όπως φαίνεται και στο κάτω μέρος του screenshot που έστειλες, τα δρομολόγια που σου έχει βγάλει δεν είναι απευθείας. Έχουν όλα τουλάχιστον μία αλλαγή.
Για το πρώτο, π.χ., πηγαίνεις με τρένο ως το King's Cross, κι από κει με το tube στο Charing Cross (και μάλιστα αλλάζεις και τρένα στο underground). Για το δέυτερο, παίρνεις ένα τρένο ως το York, μετά άλλο μέχρι το King's Cross, και μετά πάλι το tube.

Δεν έχω ζήσει στο London, αλλά από όσα έχω ακούσει νομίζω ότι 40k p.a. είναι μέτρια προς λίγα για Λονδίνο. Αλλά για πρώτη δουλειά, μάλλον δε μπορείς να περιμένεις και πολύ περισσότερα...
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Marshall Wace λέγεται η εταιρεία και πρέπει να είναι μεγάλη στο μέγεθος της στα hedge funds.

Πωπω δεν είχα προσέξει τις αλλαγές, να σαι καλά που μου το είπες.

To ψάχνω καλύτερα τώρα, σκεφτομαι να παω heathrow και απο εκει με το heathrow express να πάω paddington και μετα μου είπε να πάρω το tube? Metro ειναι αυτο?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Marshall Wace λέγεται η εταιρεία και πρέπει να είναι μεγάλη στο μέγεθος της στα hedge funds.

Πωπω δεν είχα προσέξει τις αλλαγές, να σαι καλά που μου το είπες.

To ψάχνω καλύτερα τώρα, σκεφτομαι να παω heathrow και απο εκει με το heathrow express να πάω paddington και μετα μου είπε να πάρω το tube? Metro ειναι αυτο?
Δεν έχει νόημα, πάρε το απευθείας τρένο των 08:00 για King's Cross, και πιο γρήγορο συνολικά και πιο φτηνό είναι από το αεροπλάνο + τρένο + μετρό που είναι η λύση μέσω Heathrow. ΟΚ, θα κάνεις 1-2 αλλαγές στο μετρό (=underground, =tube) στο Λονδίνο. Σιγά το πράμα. Μη σε φοβίζουν αυτές οι αλλαγές - κι αν το χάσεις τι έγινε? Σε 3-4 λεπτά το πολύ θα έχει επόμενο.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ευχαριστώ taver αλλά μου έτυχε γκαντεμιά και τελειώσαν τα εισιτήρια για των 08:00 που ειχε 57 λίρες και το επόμενο έχει 103 λίρες. Λες να το πάω πάλι με τραίνο?

Και για τον γυρισμό ποιο αεροδρόμιο είναι πιο κοντά? Γιατι τραίνο έχει παλι 110 λίρες για να γυρίσω!! Το city που κοιτάω μου φαίνεται πιο κοντά και έχει 80-90 λίρες για γυρισμό.

Edit: Τελικά το gatwick απο London Charing cross απέχει μονο 50 λεπτά οπότε λέω να κλείσω αεροπορικά πανε ελα με easyjet απο Εδιμβουργο με 110 λίρες και να πάω με τραίνα απο gatwick - London charing cross και πίσω.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
40k p.a.

δεν το καταλαβαινω αυτό...παντως η κορη μου το 2004
μολις τελειωνε το μεταπτυχιακο της στo bath..επιασε δουλεια σε μεγαλη και πασιγνωστη εταιρεια σαν trainee και επερνε 1600 λιρες καθαρά και το σπιτι πληρωμενο απο την εταιρεια...τωρα δεν ξερω τι γινεται.....γιατι πλεον ειναι στην ελλαδα...
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Αν το σπίτι ήταν πληρωμένο και έπαιρνε 1600 καθαρά τότε ήταν τρομερή ανταμοιβή, ειδικά για trainee. Το πρώτο που ρώτησες για το p.a δε το κατάλαβα, απλά εξηγώ οτι ο μισθός λένε οτι είναι 40.000 λίρες μεικτά το χρόνο οπότε υπολογίζω 2200 το μήνα καθαρά.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Την παλεύεις με 2200£ το μήνα απλώς δεν θα κάνεις μεγάλη ζωή. Υπολόγισε ότι ένα χιλιάρι -χιλιοδιακοσάρι θα σου φεύγει για το σπίτι -και το σπίτι όχι πολύ κεντρικό. Βάλε ένα γενναίο ποσό για τα bills (οι Βρετανοί πληρώνουν ως και για την τηλεόραση), ένα καλό ποσό για τις μετακινήσεις (ενδεικτικά αναφέρω £116 η μηνιαία κάρτα για τις ζώνες 1,2,3) κτλ στα βασικά έξοδα και δες τι μένει στο τέλος. Το Λονδίνο είναι πανάκριβο, αλλά νομίζω θα τα καταφέρεις. Άλλοι τα καταφέρνουν με λιγότερα.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Καλά ότι να ναι, έκατσε και δεύτερη συνέντευξη την ίδια μέρα! Θα τρέχω απο σημείο σε σημείο μου φαίνεται χαχαχα
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Αν το σπίτι ήταν πληρωμένο και έπαιρνε 1600 καθαρά τότε ήταν τρομερή ανταμοιβή, ειδικά για trainee. Το πρώτο που ρώτησες για το p.a δε το κατάλαβα, απλά εξηγώ οτι ο μισθός λένε οτι είναι 40.000 λίρες μεικτά το χρόνο οπότε υπολογίζω 2200 το μήνα καθαρά.

μαλιστα..ειναι τα μεικτα τον χρόνο....κατσε να δω ποσα επερνε ο γιος μου μεικτα πριν 3 χρονια που ηταν εκεi....καπου εχω την συμβαση....λοιπον επερνε 32.457 λιρες τον χρονο και πληρωνε 400 λιρες για ενα δωματιο κοντα στην Old street με αλλους 2 ελληνες...
βεβαια οταν τα παιδια επεστρεψαν τελικα στην ελλαδα πηραν πισω οσα ειχαν πληρωσει εκει για φόρους...
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
400 pounds για ενα δωμάτιο σε σπίτι ε? Πωπω κατάλαβα τι γίνεται δηλαδή. Άντε να νοικιάσεις δυάρι μόνος σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.008
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom