Ηνωμένο Βασίλειο Λίγο πριν τα Χριστούγεννα στο Λονδίνο

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Ομολογώ πως έχω αργήσει να συνεχίσω....... αλλά ποτέ δεν είναι αργά να ξαναθυμηθώ την 3η μέρα μας στο Λονδίνο. Αρχίζω λοιπόν, μετά από ένα καλό πρωϊνό, μετρό στάση Russel Square ,Βρετανικό Μουσείο (Βritish Museum ) λειτουργεί καθημερινά 10:00 το πρωί με 17:30 το απόγευμα. Δεν θα ήθελα να σταθώ σε πολλές λεπτομέρειες σχετικά με το Βρετανικό Μουσείο, λίγα λεπτά εκεί μέσα μπορούν να σε κάνουν να νιώσεις περήφανος πολλές μέρες. Έφυγα φανερά πικραμένη και πολύ στεναχωρημένη........!Πρέπει να συνέλθεις σκέφτομαι.......οι άνθρωποι δεν αλλάζουν ......σε περιμένει το ονειρεμένο χριστουγεννιάτικο Greenwich. Με το τελεφερίκ της Emirates Airlines (3.20 λύρες με Oyster το άτομο για μία διαδρομή).Μετρό στάση West Ham ανταπόκριση με DRL σταθμό(Docs
Royal Victoria) και "πτήση " για Greenwich στο σταθμό Εmirates Greenwich Peninsula και από εκεί ακόμη δύο ανταποκρίσεις με τρένο για Greenwich μας πήρε πολύ χρόνο και δεν άξιζε πραγματικά τον κόπο,κάτι είχα διαβάσει λάθος αν το ήξερα δεν θα προτιμούσα αυτή τη διαδρομή θα πήγαινα στο Greenwich ως εξής:μετρό στάση Green Park και κατευθείαν στο DRL για Royal Victoria DRL Station.
Όταν φτάσαμε στο Greenwich μόλις είχε αρχίσει να σουρουπώνει, ευτυχώς προλάβαμε τον Ναό του Αγίου Αlfege, το Greenwich είναι ονειρεμένο, είναι όμορφα στολισμένο με πολλά καφέ και εστιατόρια. Νιώθεις διαφορετικά, δεν έχει σχέση με τους έντονους ρυθμούς του κέντρου του Λονδίνου. Κάναμε μια μικρή βόλτα με όσο κουράγιο μας έχει απομείνει από αυτή την απίστευτη ταλαιπωρία. Το Cutty Sark ,το Greenwich Park.....και πολλά άλλα που ήθελα να δω ......αλλά δεν τα κατάφερα. Τώρα έμαθα να έρχομαι ............η επόμενη φορά θα έχει περισσότερα.!
Γυρίζουμε στο Λονδίνο, νομίζω πως ένιωσα αυτό που ήθελα εδώ..! Στο γυρισμό θέλω να δούμε την περιοχή Canary Wharf μια επιχειρηματική περιοχή με ουρανοξύστες, πετυχαίνουμε την ώρα που σχολάνε από τα γραφεία τους.........!!όμορφα και εδώ διαφορετικά. Τα πόδια μου δεν με κρατάνε......!Γυρίζουμε στο ξενοδοχείο, αύριο είναι η 4ή μέρα στο Λονδίνο και είναι "ελεύθερη", θα δούμε μέρη που μας άρεσαν, θα περπατήσουμε, και θα ψωνίσουμε λόγω εορτών, στην Αθήνα οι τρίχρονες κόρες μας θα περιμένουν!! Το Λονδίνο είναι από τους ομορφότερους προορισμούς!!
Πραγματικά αυτό που αισθάνεσαι αντικρίζοντας τα Ελληνικά αγάλματα δεν περιγράφεται με λέξεις.
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πραγματικά αυτό που αισθάνεσαι αντικρίζοντας τα Ελληνικά αγάλματα δεν περιγράφεται με λέξεις.
Ένιωσα πραγματικά μεγάλο θυμό!!Σε κανένα μουσείο της Ευρώπης που "φιλοξενούνται "Ελληνικά έργα δεν ένιωσα έτσι!!Το Λονδίνο είναι υπέροχο αλλά στο συγκεκριμένο μουσείο δεν θα ξαναπάω!!"Βρετανικό Μουσείο"σου λέει μετά .... δεν υπήρχε τίποτα "Βρετανικό" εκεί, μόνο κάποια "υπομνήματα"κάτω από τα έργα που άκουσον -άκουσον δεν ανέφεραν πουθενά την προέλευση τους,αυτό με θύμωσε ακόμα περισσότερο, αν σκεφτεί κανείς πως τα κρατάνε εκεί γιατί πρέπει ,είναι απαραίτητη η προβολή τους στους τουρίστες όλου του κόσμου (όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν)!!Ωστόσο travel guide σε όλες τις άλλες γλώσσες αλλά όχι στα Ελληνικά. Ως πολιτισμολόγος λοιπόν αλλά και ως Ελληνίδα δεν θα επιδιώξω να ξαναπάω ποτέ ξανά.!!
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Ένιωσα πραγματικά μεγάλο θυμό!!Σε κανένα μουσείο της Ευρώπης που "φιλοξενούνται "Ελληνικά έργα δεν ένιωσα έτσι!!Το Λονδίνο είναι υπέροχο αλλά στο συγκεκριμένο μουσείο δεν θα ξαναπάω!!"Βρετανικό Μουσείο"σου λέει μετά .... δεν υπήρχε τίποτα "Βρετανικό" εκεί, μόνο κάποια "υπομνήματα"κάτω από τα έργα που άκουσον -άκουσον δεν ανέφεραν πουθενά την προέλευση τους,αυτό με θύμωσε ακόμα περισσότερο, αν σκεφτεί κανείς πως τα κρατάνε εκεί γιατί πρέπει ,είναι απαραίτητη η προβολή τους στους τουρίστες όλου του κόσμου (όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν)!!Ωστόσο travel guide σε όλες τις άλλες γλώσσες αλλά όχι στα Ελληνικά. Ως πολιτισμολόγος λοιπόν αλλά και ως Ελληνίδα δεν θα επιδιώξω να ξαναπάω ποτέ ξανά.!!
Μένω στο Λονδίνο τα τελευταία 2 χρόνια και έχω επισκευθεί το μουσείο τουλάχιστον 4-5 φορές. Κάθε φορά λοιπόν αισθάνομαι κι εγώ την ίδια συγκίνηση και θυμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom