Ιταλία Λίμνες Ιταλίας

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλησπέρα στους ιταλοταξιδιωτες. Μόλις κλείσαμε με τον σύζυγό ένα διήμερο με easyJet στο Μιλάνο 25η Μαρτίου.
Φτάνουμε Κυριακή 13:00 και επιστρέφουμε το πρωί της Τρίτης. Οπότε έχουμε 1 ολόκληρη ημέρα και ένα απόγευμα για να πάρουμε μια γεύση από Βόρεια Ιταλία. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο από Μαλπενσα και επειδή το πρωί της Τρίτης φεύγουμε πολύ νωρίς έλεγα να μείνουμε κάπου σχετικά κοντά στο αεροδρόμιο.
Τι θα προτείνατε για εκδρομή Κυριακή απόγευμα και τί για ολοήμερη Δευτέρα ( μάλλον λίμνη Κόμο ).
Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!!!!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.307
Likes
17.284
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Λίμνη Maggiore. Δυο βήματα από το Malpensa με αυτοκίνητο. Είτε Arona πάτε, είτε στη Stresa είναι καταπληκτικά. Κατά τη γνώμη μου άνετα προλαβαίνετε να πάτε και Stresa και στα νησάκια της λίμνης.
Εγώ αυτό έκανα και ήταν υπέροχα. Έμεινα σε ξενοδοχείο κοντά στη Malpensa.
Δες εδώ ...

Ιταλία - Cinque Terre Λιγουρίας και Λίμνες Λομβαρδίας σε ένα.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Λίμνη Maggiore. Δυο βήματα από το Malpensa με αυτοκίνητο. Είτε Arona πάτε, είτε στη Stresa είναι καταπληκτικά. Κατά τη γνώμη μου άνετα προλαβαίνετε να πάτε και Stresa και στα νησάκια της λίμνης.
Εγώ αυτό έκανα και ήταν υπέροχα. Έμεινα σε ξενοδοχείο κοντά στη Malpensa.
Δες εδώ ...

Ιταλία - Cinque Terre Λιγουρίας και Λίμνες Λομβαρδίας σε ένα.
Να πάμε και τίς 2 μέρες Maggiore? Ή Κυριακή Maggiore και Δευτέρα Κόμο?
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.307
Likes
17.284
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Να πάμε και τίς 2 μέρες Maggiore? Ή Κυριακή Maggiore και Δευτέρα Κόμο?
Η γνώμη μου είναι να μείνεις σε κατάλυμα κοντά στο αεροδρόμιο Malpensa και τα δύο βράδια.
Την ημέρα της άφιξης να πάτε λίμνη Maggiore (Stresa και νησιά) όπως είπα και στο προηγούμενο Post, που είναι αρκετά κοντά και την επόμενη να πάτε ημερήσια στην λίμνη Κόμο.

Στη λίμνη Κόμο μπορείτε να πάτε από τη δυτική πλευρά της σε Lenno, Tremezzo και Menaggio και ψάξτε τα δρομολόγια μήπως και περάσετε απέναντι σε Bellagio και Varenna με καραβάκι. Δεν μπορείτε πιθανώς να πάτε σε όλα αυτά (ή μπορεί και να μπορείτε, δεν ξέρω) αλλά διαλέξτε το tour σας να έχει μία Villa, μία βαρκάδα και ένα χωριό τουλάχιστον, για να πείτε ότι πήρατε σημαντική γεύση από τη λίμνη.
Εμένα τα αγαπημένα μου είναι η Varenna, η Villa Monastero και η Villa Balbianello.
Στο γυρισμό σας μπορείτε να κάνετε και μια στάση και στην πόλη του Κόμο για τη βραδινή σας έξοδο.

Το Μιλάνο δεν το συζητάμε λέω εγώ, είτε έχετε πάει είτε όχι, γιατί αφού έχετε αυτοκίνητο, αυτό να το χρησιμοποιήσετε για τις εξοχές και όχι για την πόλη που θα είναι μια ταλαιπωρία.

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει σε δύο διαφορετικά ταξίδια μου στις λίμνες (τη μία με αυτοκίνητο και την άλλη με τρένα), τα οποία μου "βγήκαν" μια χαρά.
Ότι και να αποφασίσεις καλά να περάσεις.
 
Last edited:

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Η γνώμη μου είναι να μείνεις σε κατάλυμα κοντά στο αεροδρόμιο Mlapensa και τα δύο βράδια.
Την ημέρα της άφιξης να πάτε λίμνη Maggiore (Stresa και νησιά) όπως είπα και στο προηγούμενο Post, που είναι αρκετά κοντά και την επόμενη να πάτε ημερήσια στην λίμνη Κόμο.

Στη λίμνη Κόμο μπορείτε να πάτε από τη δυτική πλευρά της σε Lenno, Tremezzo και Menaggio και ψάξτε τα δρομολόγια μήπως και περάσετε απέναντι σε Bellagio και Varenna με καραβάκι. Δεν μπορείτε πιθανώς να πάτε σε όλα αυτά (ή μπορεί και να μπορείτε, δεν ξέρω) αλλά διαλέξτε το tour σας να έχει μία Villa, μία βαρκάδα και ένα χωριό τουλάχιστον, για να πείτε ότι πήρατε σημαντική γεύση από τη λίμνη.
Εμένα τα αγαπημένα μου είναι η Varenna, η Villa Monastero και η Villa Balbianello.
Στο γυρισμό σας μπορείτε να κάνετε και μια στάση και στην πόλη του Κόμο για τη βραδινή σας έξοδο.

Το Μιλάνο δεν το συζητάμε λέω εγώ, είτε έχετε πάει είτε όχι, γιατί αφού έχετε αυτοκίνητο, αυτό να το χρησιμοποιήσετε για τις εξοχές και όχι για την πόλη που θα είναι μια ταλαιπωρία.

Κάτι παρόμοιο έχω κάνει σε δύο διαφορετικά ταξίδια μου στις λίμνες (τη μία με αυτοκίνητο και την άλλη με τρένα), τα οποία μου "βγήκαν" μια χαρά.
Ότι και να αποφασίσεις καλά να περάσεις.
Πολύ ωραία πρόταση!!! Μάλλον έτσι θα κινηθώ, Μιλάνο δεν έχω πάει αλλά δεν με πολύ ενδιαφέρει κιόλας, θέλουμε εξοχή καί λίμνες πού είναι η αδυναμία μου ή μικρές γραφικές πόλεις και χωριά.
Ευχαριστώ θερμά!
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το χωριό στην Orta είναι πολύ όμορφο. Στενάκια, σπιτάκια όλα πανέμορφα. Μέσα στη λίμνη υπάρχει κι ένα μικρό νησάκι που είναι σαν ζωγραφιά και το βλέπεις σχεδόν από παντού παραλίμνια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το χωριό στην Orta είναι πολύ όμορφο. Στενάκια, σπιτάκια όλα πανέμορφα. Μέσα στη λίμνη υπάρχει κι ένα μικρό νησάκι που είναι σαν ζωγραφιά και το βλέπεις σχεδόν από παντού παραλίμνια.
Στο νησάκι μπορείς να μεταβείς με βάρκα απο το Orta san giulio και είναι επίσης μοναδικά! Σαν να πηγαίνει ο χρόνος πίσω στο μεσαίωνα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom