Ιταλία Λίμνη Βόρειας Ιταλίας οδικώς ή Ρώμη αεροπορικώς;

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Θα έχουμε 8-9 ημέρες συνολικά από 2η μέρα του Πάσχα μέχρι την επόμενη Δευτέρα ή Τρίτη και σκεφτόμαστε να πάμε στην Ιταλία.
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
1) Να παμε μέσω Ανκόνα οδικώς σε κάποια από τις λίμνες πχ Κόμο.
2) Να πάμε αεροπορικώς σε κάποια μεγάλη πόλη πχ Ρώμη, Φλωρεντία ή Βενετία για 5-6 βράδυα.

Για την 1η περίπτωση, αν και οι μέρες φαίνονται πολλές οι καθαρές ημέρες στον προορισμό είναι 4-5 και οι διανυχτερεύσεις 6-7, αν υπολογίσει κανείς τις ώρες που χάνονται στο πλοίο και το αυτοκίνητο και αυτό μας προβληματίζει αρκετά.. Θα δούμε και την περίπτωση να πάμε με αεροπλάνο και να νοικιάσουμε εκεί αυτοκίνητο, όμως λογικά το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο.

1η επιλογή είναι να πάμε σε κάποια λίμνη να εγκατασταθούμε σε ένα χωριό και από εκεί να κάνουμε εκδρομές. Αξίζει τον κόπο όμως λόγω του χρόνου που χάνεται στη μεταφορά ή να σκεφτούμε κάποια μεγάλη πόλη αεροπορικώς;

Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αν προτιμήσετε να μεταβείτε αεροπορικώς Μιλάνο και εκεί να νοικιάσετε αυτοκίνητο, μην νομίζεις ότι το κόστος είναι μεγαλύτερο από το να ξεκινήσεις από ελλάδα οδικώς, να πάρεις φέρρυ και από αγκόνα να βρεθείς Κόμο. Αν υπολογίσεις μεταφορικά- εισητήρια πλοίου, βενζίνες και διόδια, θα διαλέξεις το αεροπλάνο. Προσωπικά θα ξαναπήγαινα Κόμο πάλι καλοκαίρι. Κατά την ταπεινή μου άποψη την Ιταλία την αρχίζεις από την πρωτεύουσα, αν την έχεις γευτεί, συνεχίζεις προς Τοσκάνη, μετά βενετία κ.λ.π. Εγώ π.χ τα τελευταία 12 χρόνια την επισκέπτομαι τουλάχιστον 1 φορά ετησίως και νιώθω ότι έχω δει ελάχιστα πράγματα μπροστά σε αυτά που θέλω ακόμη να δω.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Θα έχουμε 8-9 ημέρες συνολικά από 2η μέρα του Πάσχα μέχρι την επόμενη Δευτέρα ή Τρίτη και σκεφτόμαστε να πάμε στην Ιταλία.
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
1) Να παμε μέσω Ανκόνα οδικώς σε κάποια από τις λίμνες πχ Κόμο.
2) Να πάμε αεροπορικώς σε κάποια μεγάλη πόλη πχ Ρώμη, Φλωρεντία ή Βενετία για 5-6 βράδυα.

Για την 1η περίπτωση, αν και οι μέρες φαίνονται πολλές οι καθαρές ημέρες στον προορισμό είναι 4-5 και οι διανυχτερεύσεις 6-7, αν υπολογίσει κανείς τις ώρες που χάνονται στο πλοίο και το αυτοκίνητο και αυτό μας προβληματίζει αρκετά.. Θα δούμε και την περίπτωση να πάμε με αεροπλάνο και να νοικιάσουμε εκεί αυτοκίνητο, όμως λογικά το κόστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο.

1η επιλογή είναι να πάμε σε κάποια λίμνη να εγκατασταθούμε σε ένα χωριό και από εκεί να κάνουμε εκδρομές. Αξίζει τον κόπο όμως λόγω του χρόνου που χάνεται στη μεταφορά ή να σκεφτούμε κάποια μεγάλη πόλη αεροπορικώς;

Ευχαριστώ
Εφόσον πρώτη σου επιλογή είναι να κινηθείς εκτός μεγάλων πόλεων, μια εναλλακτική θα ήταν να πας πχ. Μιλάνο που είναι πιθανό να βρεις αεροπορικά σε καλές τιμές και να νοικιάσεις αυτοκίνητο από εκεί. Για τόσες μέρες που το θέλεις, το κόστος είναι συγκρίσιμο με το να πάρεις δικό σου + κερδίζεις το χρόνο του πλοίου.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Κατά την ταπεινή μου άποψη την Ιταλία την αρχίζεις από την πρωτεύουσα, αν την έχεις γευτεί, συνεχίζεις προς Τοσκάνη, μετά βενετία κ.λ.π.
Εμείς ξεκινήσαμε από Βερόνα, Φλωρεντία, Τοσκάνη. Δεν πήγαμε ακόμα Ρώμη, Βενετία. Είναι όμως και πως θα τύχει. Πάντως ό,τι έχουμε δει είναι υπέροχο...
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Αν πάμε Κόμο να μείνουμε Bellagio και από εκεί να κάνουμε εκδρομές ή να μείνουμε πχ 3 νύχτες Bellagio και 3 κάπου αλλού (που; );
Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom