Ιταλία Λίμνη Como- 5 ημέρες ( Bellagio, Varenna, Como, Bergamo)

Μηνύματα
81
Likes
16
Ευχαριστώ πολύ παιδιά ... μακάρι να είχαμε περισσότερο χρόνο και περισσότερα χρήματα αλλά πλέον ούτε καλούς μισθούς έχουμε ούτε άδειες δίνουν οπότε μας αρκεί έστω να γεμίσουμε εικόνες έστω κάνοντας μια απλή βόλτα !! Μια τελευταία διευκρίνηση. Από το Κομο επειδή δεν βλέπω δρομολόγιο με φέρυ μέχρι το belagio πώς πάμε μέχρι εκεί ?
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Όμορφη ιστορία. Έχω μια ερώτηση να κάνω και ελπίζω κάποιος από τους φίλους να μπορεί να μου απαντήσει.Είναι καλύτερα να μείνει κάποιος στο belagio ή στο Como ;Θα πάω σε λίγες μέρες αλλά έχω κάνει κράτηση στο Como .
Θα πάμε και στο luggano και αυτός είναι ο Λόγος που σκέφτηκα να μοιράσω τις αποστάσεις.
Να μην έχουμε δηλαδή πολύ πάνω κάτω.Θα έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο από Bergammo.
Ευχαριστώ πολύ και καλά ταξίδια σε όλους.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Όμορφη ιστορία. Έχω μια ερώτηση να κάνω και ελπίζω κάποιος από τους φίλους να μπορεί να μου απαντήσει.Είναι καλύτερα να μείνει κάποιος στο belagio ή στο Como ;Θα πάω σε λίγες μέρες αλλά έχω κάνει κράτηση στο Como .
Θα πάμε και στο luggano και αυτός είναι ο Λόγος που σκέφτηκα να μοιράσω τις αποστάσεις.
Να μην έχουμε δηλαδή πολύ πάνω κάτω.Θα έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο από Bergammo.
Ευχαριστώ πολύ και καλά ταξίδια σε όλους.
Καλημέρα. Είχαμε μείνει στο Argegno στην δυτική όχθη σχεδόν στο ύψος του Belagio κ μας βόλεψε παρά πολύ γιατί με τα καραβάκια πηγαίναμε Bellagio, Varenna κ Mennagio. Κ στο Κόμο μπορείς να πας με καραβάκι η με το αυτοκίνητο κινούμενος παράκτια. Είναι περίπου μισή ώρα αν θυμάμαι. Εμείς βέβαια πήγαμε Πασχα. Τώρα δε ξερω τι κίνηση έχει. Το καλό είναι ότι από το Argegno το Lugano απέχει 30 λεπτά οδικός αν θυμάμαι. Κ μεις από το Μπεργκαμο νοικιάσαμε αυτοκίνητο. Στο argegno μείναμε μέσω airbnb σε ένα σπίτι πάνω στη λίμνη κ ήταν παρά πολύ ωραια. Γενικά το τοπίο μας έπεσε παρά πολύ σε όλη τη λίμνη. Θα περάσετε θαυμασια
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να αφήσω το αυτοκίνητο στην παλιά πόλη στο Bergammo;
Επίσης το τελεφερίκ που βρίσκεται;
Ευχαριστώ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
http://www.visitbergamo.net/it/dettagli-oggetto/3001-funicolare-di-città/

Νομίζω ότι θα δεν μπορείς να μπεις στην παλιά πόλη με το αυτοκίνητο, το παρκάρεις πριν φτάσεις αλλά τα πάρκινγκ είναι αρκετά μακριά. Καλύτερα να πάρετε λεωφορείο
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
makisg Θα μπορούσες να μου πεις αν είναι εύκολο με το τελεφερίκ που να πάω;Στον λινκ που μου έδωσες έχει πολλές επιλογές .Πάνω , κάτω Bergammo, 10minutes walk κλπ..Ευχαριστώ πολύ.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλύτερα με το λεωφορείο στην παλιά πόλη όντως, εχει ελεγχόμενα πάρκινγκ βέβαια τριγύρω αλλα δεν ξερω απο τιμές τι παιζει....Τα τελεφερικ ουσιαστικά ειναι δυο γραμμές, η μία που σε ανεβάζει απο χαμηλά μέσα στο κέντρο της παλιάς πόλης και η αλλη - που σ'ενδιαφερει περισσότερο - είναι η Funicolare S.Vigilio, που θα την βρεις αντίθετα απο την είσοδο της παλιάς πόλης ( κατεβαινοντας απο το λεωφορείο στο τερμα, δεξιά σου είναι η είσοδος της Παλιάς Πόλης και αριστερά στο τέλος του δρόμου αφού περάσεις το Τοίχος, ειναι η αφετηρία του δεύτερου τελεφερίκ, αυτο θα σας ανεβάσει στο ψηλότερο σημείο και αξίζει πραγματικά τη βόλτα.

Υπόψιν οτι η γραμμή της πόλης που ενώνει το χαμηλότερο μέρος με την Παλιά Πολη εχει και διαδρομή που περπατιέται, αν δεν εχεις θέματα με ανηφόρες κτλ. δηλάδη ειναι μια όμορφη διαδρομή, εμεις κατεβήκαμε με το τελεφερίκ και ανεβήκαμε ξανά με τα πόδια! :haha:
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Εγώ να ρωτήσω για το ferry της λίμνης του κόμο, αν ξερει κάποιος.
Κλείνει τέλος Οκτωβρίου κ ανοίγει πάλι το Μάιο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom