Λακωνία:Καστροπολιτείες, πυργόσπιτα, βουβά καλντερίμια, λιμναία σπήλαια, βυθισμένες πόλεις, απολιθωμένα φοινικοδάση και οινοπνευματί κρυστάλλινα νερά!

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν χάσατε τίποτα, ίσα ίσα που αποφυγατε απογοήτευση και θυμό.

Ότι έχει απομείνει από την πυραμίδα.

Το αρχαίο νεκροταφείο στο παυλοπετρι με σφιγγα σμιλεμενη σε βράχο.

Υπήρχαν τόσοι αρχαίοι οικισμοι στο νομό και σήμερα δεν υπάρχει ούτε ένας αρχαιολογικος χώρος της προκοπής. Αυτό δείχνει τη νοοτροπία στην περιοχή διαχρονικά.

Παρεμπιπτόντως η καταγωγή μου είναι από Λακωνία. Δεν έχω εμπαθεια με το μέρος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν χάσατε τίποτα, ίσα ίσα που αποφυγατε απογοήτευση και θυμό.

Ότι έχει απομείνει από την πυραμίδα.

Το αρχαίο νεκροταφείο στο παυλοπετρι με σφιγγα σμιλεμενη σε βράχο.

Υπήρχαν τόσοι αρχαίοι οικισμοι στο νομό και σήμερα δεν υπάρχει ούτε ένας αρχαιολογικος χώρος της προκοπής. Αυτό δείχνει τη νοοτροπία στην περιοχή διαχρονικά.

Παρεμπιπτόντως η καταγωγή μου είναι από Λακωνία. Δεν έχω εμπαθεια με το μέρος.
Υπάρχει τέτοιο πράγμα;;; :shock:
Αυτο θέλω να το δω!!!

Δυστυχώς δεν είναι ο μόνος παραμελημένος αρχαιολογικός χώρος.... Κρίμα
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Η Νεάπολη δεν είναι κάτι τέτοιο γιατί δεν έχει καθόλου αέρα προηγούμενων δεκαετιών... Αν είχε ίσως τότε να είχε και κάποιο ενδιαφέρον και ομορφιά!
Αν αυτά τα παραλιακά μαγαζιά με τα κακόγουστα κουβούκλια και τις άσπρες, κόκκινες, πράσινες ομπρέλες να σκιάζουν τα παλιομοδίτικα έπιπλα δεν αποπνέουν "αέρα" παλαιών δεκαετιών τότε τι να πω?
Ίσως το παρακάτω video σε πείσει για μια αισθητική περασμένων δεκαετιών η οποία εξακολουθεί να υφίσταται μέχρι σήμερα.

Το video είναι δικό μου από την κάμερα του αυτοκινήτου:

 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Δεν χάσατε τίποτα, ίσα ίσα που αποφυγατε απογοήτευση και θυμό.

Ότι έχει απομείνει από την πυραμίδα.

Το αρχαίο νεκροταφείο στο παυλοπετρι με σφιγγα σμιλεμενη σε βράχο.

Υπήρχαν τόσοι αρχαίοι οικισμοι στο νομό και σήμερα δεν υπάρχει ούτε ένας αρχαιολογικος χώρος της προκοπής. Αυτό δείχνει τη νοοτροπία στην περιοχή διαχρονικά.

Παρεμπιπτόντως η καταγωγή μου είναι από Λακωνία. Δεν έχω εμπαθεια με το μέρος.
Το προϊστορικό νεκροταφείο το είδα για την πυραμίδα δεν ήξερα τίποτα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν αυτά τα παραλιακά μαγαζιά με τα κακόγουστα κουβούκλια και τις άσπρες, κόκκινες, πράσινες ομπρέλες να σκιάζουν τα παλιομοδίτικα έπιπλα δεν αποπνέουν "αέρα" παλαιών δεκαετιών τότε τι να πω?
Ίσως το παρακάτω video σε πείσει για μια αισθητική περασμένων δεκαετιών η οποία εξακολουθεί να υφίσταται μέχρι σήμερα.

Το video είναι δικό μου από την κάμερα του αυτοκινήτου:

Όταν τα παλιά κτίρια ανακαινιζονται χωρίς να διατηρούν τον αρχικό τους χαρακτήρα τότε δεν αποπνέουν για μένα παλιά εποχή αλλά καινούργια. Τώρα αν αυτό είναι αρεστό ή όχι, είναι θέμα γούστου του καθενός.
Αρχιτεκτονικα δεν μου είχε αρέσει τίποτα στη πόλη γιατί έβλεπα παρεμβάσεις "άστοχες" σε κτίρια, από όσο θυμάμαι... Αν μπεις πιο μέσα στη πόλη, τότε μπορείς να δεις παλιό στοιχείο, αν και αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι είναι αναγκαστικά ωραίο.
Στο βίντεο βλέπω νέα κτίρια, μάλλον ξενοδοχεία...
Πάντως αν την συγκρίνω με την Τρίπολη, η Νεάπολη είναι πιο όμορφη! :p
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Όταν τα παλιά κτίρια ανακαινιζονται χωρίς να διατηρούν τον αρχικό τους χαρακτήρα τότε δεν αποπνέουν για μένα παλιά εποχή αλλά καινούργια. Τώρα αν αυτό είναι αρεστό ή όχι, είναι θέμα γούστου του καθενός.
Αρχιτεκτονικα δεν μου είχε αρέσει τίποτα στη πόλη γιατί έβλεπα παρεμβάσεις "άστοχες" σε κτίρια, από όσο θυμάμαι... Αν μπεις πιο μέσα στη πόλη, τότε μπορείς να δεις παλιό στοιχείο, αν και αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι είναι αναγκαστικά ωραίο.
Στο βίντεο βλέπω νέα κτίρια, μάλλον ξενοδοχεία...
Πάντως αν την συγκρίνω με την Τρίπολη, η Νεάπολη είναι πιο όμορφη! :p
Mάλλον έχει δημιουργηθεί σύγχυση, θα δώσω μια τελευταία διευκρίνηση και θα το σταματήσω εδώ το θέμα.

Δεν μίλησα πουθενά για παλιά ανακαινιζόμενα κτίρια, τα οποία μη διατηρώντας τον αρχικό τους χαρακτήρα, δεν αποπνέουν παλιά εποχή, αλλά καινούρια. Ήμουν πολύ ξεκάθαρη και έγραψα ως απάντηση στον @Señor_Nada αυτολεξεί: "Οι πόλεις ή κωμοπόλεις με τις παραλιακές των χιλιομέτρων και τα αραδιασμένα στη σειρά μαγαζιά (ουζερί-ταβέρνες-καφετέριες κλπ) με αισθητική και "αέρα" προηγούμενων δεκαετιών που συντηρούνται μέχρι σήμερα, εμάς δεν μας προσελκύουν αντιθέτως μας απωθούν".

Ακριβώς λοιπόν για να στηρίξω την παραπάνω φράση έβαλα το video και όχι για να δείξω νέα κτίρια ή ξενοδοχεία, αλλά τα μαγαζιά με τα κουβούκλια και τις ομπρέλες παραλίας των διαφόρων
χρωμάτων, πάνω από τα κεφάλια των πελατών. 😲 :haha:

Η δε σύγκριση της Τρίπολης με τη Νεάπολη ήταν μάλλον ατυχής και σε καμία περίπτωση δεν αφορά την παρούσα ιστορία και τη συζήτηση που αναπτύσσεται :p
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Εξαιρετική περιγραφή, ωραίες φωτο και βίντεο...
Άπαιχτη η επιλογή της διαδρομής για τον τελικό προορισμό, δείχνει την (μεγάλη) κλάση του ταξιδιώτη....

Υπήρχαν τόσοι αρχαίοι οικισμοι στο νομό
Το δυνατό όμως κομμάτι της Λακωνίας παραμένει το μεσαιωνικό-βυζαντινό. Με τρεις επισκέψιμες καστροπολιτείες και τους πύργους της Μάνης νομίζω είναι ασυναγώνιστη σε αυτό τον τομέα.
Υπάρχει τέτοιο πράγμα;;; :shock:
Αυτο θέλω να το δω!!!
Καλύτερα την πυραμίδα κοντά στο Άργος! \Σώζεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Υ.Γ Εν τέλει ,αν κατάλαβα καλά από τα τελευταία ποστ, το διαμάντι του νομού είναι η ...Νεάπολη!:lol::bleh::haha:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Εξαιρετική περιγραφή, ωραίες φωτο και βίντεο...
Άπαιχτη η επιλογή της διαδρομής για τον τελικό προορισμό, δείχνει την (μεγάλη) κλάση του ταξιδιώτη....
Σε υπέρ ευχαριστώ για το τόσο όμορφο σχόλιο. Χαίρομαι πολύ που σου αρέσει το αποτέλεσμα της δουλειάς που έχω κάνει για να αποτυπώσω με τον καλύτερο τρόπο το ταξίδι, αλλά και να αναδείξω τα δυνατά σημεία του νομού, τον οποίο όλοι οι ταξιδιώτες, έστω μια φορά στη ζωή τους επιβάλλεται να επισκεφθούν.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ο πήχης, παρατηρώ με θαυμασμό, έχει ανέβει ψηλά! Ειδικά οι δύο κυρίες, της Λακωνίας και της Εύβοιας, μας απογείωσαν! Αφήγηση και γραφή, καλύτερη από επαγγελματική! Συγχαρητήρια!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Συγχαρητήρια! Η ανάγνωση της ιστορίας είναι απολαυστική!
Αυτά μας κάνεις και ψάχνουμε να βρούμε χρόνο να προγραμματίσουμε ανάλογο τουρ σε αυτά τα μέρη τα οποία ορισμένα τα έχουμε επισκεφθεί παλαιότερα αποσπασματικά, επιδερμικά και επί τροχάδην.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ο πήχης, παρατηρώ με θαυμασμό, έχει ανέβει ψηλά! Ειδικά οι δύο κυρίες, της Λακωνίας και της Εύβοιας, μας απογείωσαν! Αφήγηση και γραφή, καλύτερη από επαγγελματική! Συγχαρητήρια!
Δεν έχω λόγια για να σε ευχαριστήσω για ένα τόσο κολακευτικό σχόλιο! Το πάθος για τα ταξίδια και το μεράκι για τη γραπτή και φωτογραφική αποτύπωσή τους είναι μάλλον τα υλικά που βοήθησαν ώστε να πετύχει η συνταγή!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Συγχαρητήρια! Η ανάγνωση της ιστορίας είναι απολαυστική!
Αυτά μας κάνεις και ψάχνουμε να βρούμε χρόνο να προγραμματίσουμε ανάλογο τουρ σε αυτά τα μέρη τα οποία ορισμένα τα έχουμε επισκεφθεί παλαιότερα αποσπασματικά, επιδερμικά και επί τροχάδην.
Σε ευχαριστώ πολύ για τη φιλοφρόνηση και χαίρομαι που απολαμβάνεις την ιστορία. Αφού ψάχνεις χρόνο για να ταξιδέψεις στη Λακωνία σημαίνει ότι η ιστορία καταφέρνει να επιτελέσει τον σκοπό της, δηλαδή να αναδείξει τις ομορφιές του τόπου και να παροτρύνει τους ταξιδιώτες να τις ανακαλύψουν. Στη συνέχεια έρχονται ωραιότερα και γραφικότερα μέρη. Ο νομός έχει πάρα πολύ "ψωμί".
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom