Λακωνία:Καστροπολιτείες, πυργόσπιτα, βουβά καλντερίμια, λιμναία σπήλαια, βυθισμένες πόλεις, απολιθωμένα φοινικοδάση και οινοπνευματί κρυστάλλινα νερά!

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@Klair Μιας που το κουβεντιάζουμε, θεωρείς ότι σε 2μισι-τρεις μέρες παίρνει κανείς καλή γεύση από τη περιοχή; Αναφέρομαι μόνο στο μεσαίο πόδι (αν μπορώ να το θέσω έτσι) από τη Στούπα και κάτω, γιατί μέχρι εκεί έχω φτάσει..
@psilos3 ναι οι τρεις "καθαρές" μέρες (βγάζω εκτός την άφιξη και την αναχώρηση) αρκούν για να πάρεις μια πολύ καλή γεύση της περιοχής. Και εγώ Αρεόπολη βλέπω για έδρα. Είναι πάρα πολύ ζωντανή πόλη, πολύ σημαντικός παράγοντας για τα δικά σου ταξιδιωτικά γούστα. Έχει ένα σωρό πανέμορφα μαγαζιά για μπιροποσίες και όχι μόνο. Βέβαια η εμπειρία μου αφορά το καλοκαίρι και δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται το Πάσχα ή τους υπόλοιπους μήνες. Όλη η μαγεία και η παρεΐστικη ατμόσφαιρα που δημιουργείται στην πόλη, έχει να κάνει με τον πεζόδρομο, τα απλωμένα τραπέζια, τις χρωματιστές μαξιλάρες, τα φαναράκια στα πέτρινα σκαλιά και τον κόσμο που γίνεται μια ολόκληρη, συμπαγής παρέα. Όλα αυτά λοιπόν προϋποθέτουν καλές καιρικές συνθήκες. Ας μας πει καλύτερα η @Smaragda53 ή η @KIKI που γνωρίζουν καλά την περιοχή, τι συμβαίνει στην Αρεόπολη π.χ το Πάσχα. Είναι πληροφορίες που θα φανούν χρήσιμες και σε σένα και σε μένα και σε πολλούς ακόμα, που μπορεί να σκέφτονται μια εξόρμηση στην περιοχή εκτός καλοκαιριού.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
οι τρεις "καθαρές" μέρες (βγάζω εκτός την άφιξη και την αναχώρηση) αρκούν για να πάρεις μια πολύ καλή γεύση της περιοχής. Και εγώ Αρεόπολη βλέπω για έδρα.
Να σου πω την αλήθεια κι εγώ κάπως έτσι το φαντάζομαι βάσει όσων διάβασα. Αρεόπολη κι εξορμήσεις στα γύρω μέρη καθημερινά, σπήλαιο Διρού, χωριά της Μάνης, και όριο το Γύθειο.

Έχει ένα σωρό πανέμορφα μαγαζιά για μπιροποσίες και όχι μόνο.
Μα έχω δώσει εγώ τέτοια δείγματα γραφής; Απορώ πραγματικά...:haha::haha::haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μα αυτό ακριβώς ήταν το επιχείρημα μου ως απάντηση στην ατάκα ότι «σ' αυτά τα μέρη είναι καλύτερα να πηγαίνεις καλοκαίρι», λέγοντας μάλιστα ότι με λίγη τύχη ίσα που κάνεις και μπάνιο τέλη Οκτώβρη. Δε θέλω καλοκαίρι ούτε κατά διάννοια.
Πρόλαβα δυστυχώς κι έκλεισα γι αλλού την 28η. Εγώ φταίω που πάω και μπλέκω.... :haha: :haha:

Θα προσπαθήσω να τη κάνω την εκδρομή Μάρτιο ή ακόμα καλύτερα το Πάσχα, καθώς με εξιτάρει και μόνο η ιδέα να περάσω τη γιορτή αυτή άνοιξη στη Μάνη. Χώρια που οι εξτρα μέρες ευνοούν μια δύσκολη εκδρομή για μας που πρέπει να συνδυάσουμε αεροπλάνα & αυτοκίνητα.
Γύθειο ή Αρεόπολη άραγε για έδρα; Είναι κάτι που θα συζητηθεί και θα ζητηθεί η άποψη σου εκείνο το καιρό. Έχουμε ακόμα μέλλον.
Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ.:)
Σε αυτά τα μέρη δεν πας Καλοκαιρι !
Η καλιτερη εποχη να απολαυσεις τη Μάνη είναι Ανοιξη και Φθινόπωρο.
Η Κλαιρ περιγραφει τόσες ομορφιές που είδε μέσα στον Αυγουστο που είναι η "χειρότερη " εποχή για επίσκεψη. Συνηθως αφόρητη ζέστη , συνωστισμος , χάλια εξυπηρετηση κτλ
Οπότε φαντάσου αυτά τα μέρη με ιδανικές συνθηκες .
Οσο για εδρα οταν ελθει η ωρα να μας ελθεις θα τα πουμε ....
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Υπέροχη ιστορία - επος για τη Λακωνια!
Αψογος τουριστικος οδηγός .
Μπραβο Κλαιρ με συγκινησες ! Να είσαι καλά .
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Πολύ ωραία και καλογραμμένη ιστορία με τη σφραγίδα της Klair! Τα like είναι το λιγότερο που μπορούμε να σου δώσουμε γι αυτόν τον απίστευτο ταξιδιωτικό οδηγό με τις μοναδικές φωτογραφίες και τα βιντεάκια που περιλαμβάνονται. Περίμενα να ολοκληρωθεί για να την απολαύσω μονορούφι. Μία πολύ καλή ιδέα για εκδρομή, ειδικά αυτή την περίοδο της υγειονομικής κρίσης που τα ταξίδια στο εξωτερικό έχουν δυσκολέψει! Μέρη που τα είχα πάντα στις επιθυμίες μου και συνεχώς τα αναβάλλω για επόμενα χρόνια μιας και πέφτουν λίγο μακρυά από τον Βορρά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε αυτά τα μέρη δεν πας Καλοκαιρι !
Η καλιτερη εποχη να απολαυσεις τη Μάνη είναι Ανοιξη και Φθινόπωρο.
... Οπότε φαντάσου αυτά τα μέρη με ιδανικές συνθηκες .
Συμφωνώ απολύτως και για να το λες κι εσύ κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Όντως, με αφόρητη ζέστη δεν απολαμβάνεις τίποτα, εκτός αν έχεις σαν σχέδιο και πλάνο μόνο τις παραλίες.
Οσο για εδρα οταν ελθει η ωρα να μας ελθεις θα τα πουμε ....
Θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις! :haha:
Ελπίζω να είναι το ερχόμενο Πάσχα που πέφτει και αργά!
Μέρη που τα είχα πάντα στις επιθυμίες μου και συνεχώς τα αναβάλλω για επόμενα χρόνια μιας και πέφτουν λίγο μακρυά από τον Βορρά.
Μία απ΄ τα ίδια, καθώς απαιτεί αυξημένο κόστος για μας σε σχεση με άλλες εκδρομές και καλή οργάνωση. Η πτήση Θεσσαλονίκη - Καλαμάτα βέβαια βοηθάει πολύ το όλο εγχείρημα!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Υπέροχη ιστορία - επος για τη Λακωνια!
Αψογος τουριστικος οδηγός .
Μπραβο Κλαιρ με συγκινησες ! Να είσαι καλά .
@KIKI με έλιωσες με το σχόλιό σου, γιατί έχει άλλη αξία και βαρύτητα, όταν λέγεται από μόνιμη κάτοικο της Λακωνίας. Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να είσαι γερή, δυνατή και καλοτάξιδη!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πολύ ωραία και καλογραμμένη ιστορία με τη σφραγίδα της Klair! Τα like είναι το λιγότερο που μπορούμε να σου δώσουμε γι αυτόν τον απίστευτο ταξιδιωτικό οδηγό με τις μοναδικές φωτογραφίες και τα βιντεάκια που περιλαμβάνονται. Περίμενα να ολοκληρωθεί για να την απολαύσω μονορούφι. Μία πολύ καλή ιδέα για εκδρομή, ειδικά αυτή την περίοδο της υγειονομικής κρίσης που τα ταξίδια στο εξωτερικό έχουν δυσκολέψει! Μέρη που τα είχα πάντα στις επιθυμίες μου και συνεχώς τα αναβάλλω για επόμενα χρόνια μιας και πέφτουν λίγο μακρυά από τον Βορρά.
@escursione το "ευχαριστώ" φαντάζει πολύ λίγο μπροστά στα τόσο ωραία λόγια που έγραψες για μένα! Να είσαι υγιής και κάποτε θα βρεθεί η κατάλληλη στιγμή, για να επισκεφθείς αυτά τα μέρη, αφού έχουν θέση στη λίστα των επιθυμιών σου.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom