Ινδονησία Λανγκάουι ή Μπαλί

gmoisidis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σκέφτομαι να επισκεφτώ για 7 μέρες περίπου τον Αύγουστο ένα από τα δύο νησιά με άλλες δύο σε Kuala Lumpur ή Σιγκαπούρη. Θα ήθελα τη γνώμη σας και από άποψη καιρού και από άποψη δραστηριοτήτων...ειδικά στα νησιά. Μήπως έχει κανείς να προτείνει και μέρη να μείνω ή σε Μπαλί ή σε Λανγκάουι;
Ευχαριστώ!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Μια χαρα καιρο θα πας.
Θα διαβασεις πολλα σε αυτο το φορουμ και για τα δυο μερη.

Και τα δυο μερη ειναι ωραια αναλογα με το τι θες. Αν θες τη γνωμη μου, εγω θα ξαναπηγαινα συντομα Λανγκαουι. Και τα δυο εχουν τα αξιοθεατα τους - διαβασε σχετικα τα τοσα που εχουν γραφει και για τα δυο. Οσο για παραλιες δεν εχουν δα και το γαλαζοπρασινο που ονειρευεται κανεις. Παντως η παραλιες στο Λανγκαουι ειναι καλυτερες και με λιγοτερο κοσμο. Απο κοστος, για Μπαλι θα βρεις οποσδηποτε καποια καλη προσφορα, γιατι παει πολυ κοσμος απο Ελλαδα (και οχι μονο). Τα δε ξενοδοχεια ειναι εκει γενικα καλυτερα απο οτι στο Λανγκαουι.

Τελος, αν σε ενδιαφερει παντως μεσω Σιγκαπουρης, εχει αρκετα συχνα προσφορες η SilkAir.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Καλό και το Langkawi αλλά σαν το Μπαλί... πουθενά. Για μία εβδομάδα πιστεύω ότι το πρώτο είναι πολύ, ενώ το δεύτερο πολύ λίγο. Μόνο σε παραλίες υπερτερεί το πρώτο, σε όλα τα άλλα, κόστος, περιβάλλον, αξιοθέατα, κουλτούρα, επιλογές κλπ υπερτερεί το Μπαλί.
Από Κουάλα Λουμπούρ βολεύει αλλά και... συμφέρει η AirAsia.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Χωρίς να έχω πάει στο γνωστό νησάκι της Μαλαισίας, έχω να πω τα εξής:

1. Δεν είναι κατάλληλη εποχή για τα δυτικά της χερσονήσου. Ο καλός καιρός παίζει ανατολικά.

2. Έχω ακούσει μέτρια πράγματα για το νησί. Νομίζω ότι τα καλά νησιά της χώρας είναι ανατολικά.

3. Αν δε θες μπάνιο ντε και καλά, Μπαλί δαγκωτό. Αλλιώς, τράβα Μπαλί και στην επιστροφή παίρνεις μια πάμφθηνη πτήση 20Ε με τη γνωστή loco για ΚΤ και από εκεί πας σε Perhentian-Redang.

Αν όμως έχεις μόνο 1 εβδομάδα, δύσκολο το 3....πρέπει να διαλέξεις τι θες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom