Μαλαισία Λανγκάουι όπως λέμε οι παραλίες της συμφοράς!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Περιεχόμενα

100_0844.jpg

Οταν κοιτας απο ψηλα μοιαζει με ζωγραφια
100_0846.jpg

Καθως το αεροπλανο κατεβαινει , διαπιστωνω οτι κατι δε μου αρεσει στο χρωμα του νερου
100_0847.jpg

Τωρα ειναι αργα για μετανοιες , προσγειωνομαστε στο νησι που ομολογω οτι ειναι καταπρασινο
100_0848.jpg

Ηρεμησε , σκεφτομουν , τσεκαρε πρωτα την παραλια στο ξενοδοχειο και αν δε σου αρεσει , υπαρχει και η Pantai Cenang (λες και ηταν καλυτερη!)
Αρχισα να ενθουσιαζομαι με τις 5 μερες που σχεδιαζα να περασω εδω και 2 στο Koh Lipe στην Ταυλανδη. Αυτο που δεν ηξερα ηταν οτι θα ερχοταν τουμπα το ταξιδι και τελικα θα αφιερωνα τις μερες οπως αξιζε στα νησια: 2 στο Langkawi και 5 στο απιθανο Koh Lipe.
Το Langkasuka resort ηταν πολυ ωραιο κοντα στο αεροδρομιο , πανω στην παραλια και ακομα καλυτερη η προσφορα που πετυχα για 17 ευρω το δωματιο - μαλλον η δωματιαρα - με πρωινο , ac και μπαλκονι με θεα στους κηπους. Την επομενη εβδομαδα οι τιμες των δωματιων εκτοξευονταν στα υψη..To Langkasuka εχει μια ομορφη πισινα , μεγαλη με καταρραχτες να πεφτουν απο κατι βραχακια στη μια πλευρα και ενα ξυλινο γεφυρακι στην αλλη που σε περναει στο εστιατοριο. Περισσοτερο μοιαζει με λιμνουλα

Η πισινα
100_0865.jpg

και ο κηπος
100_0863.jpg

Μετα το φιασκο στην παραλια του Langkasuka , βρεθηκα καθόδον για την παραλια Cenang
034.JPG
η οποια παραλια επισης ενδεικνυται για διαβασμα..
100_0853.jpg
100_0854.jpg



Θέα της Jalan Pantai Cenang απεναντι απο το Underwater world

035.JPG
το εστιατοριο Taj Mahal
036.JPG


Συνεχιζω το φωτο-ριβιου στο Λανγκαουι με φωτο απο το Οριενταλ Βιλατζ το οποιο δεν ελεγε και πολλα και στο οποιο βρεθηκαμε με σκοπο τη βολτα με τελεφερικ , αλλα δυστυχως δε λειτουργουσε λογω δυνατων ανεμων.
002.jpg

Η αληθεια ειναι οτι μια γκαντεμια την ειχα με το συγκεκριμενο νησι , καθως ουτε τα καραβακια πηγαιναν στο Payar λογω κακοκαιριας.
Συνεχισαμε προς βορρα και προς την παραλια που εχει βραβευτει απο το Discovery channel ως μια απο τις δεκα ωραιοτερες στον κοσμο , την Datai. Ομως στο μεν Andaman resort δε μας επετρεψαν να κατεβουμε στην παραλια εφοσον δε μεναμε εκει. Στο δε Datai resort ο ευγενεστατος υπαλληλος μου ειπε οτι αν ηθελα να δω την παραλια , θα περιμενα να φερει το...κλειδι για να ξεκλειδωσει την πορτα προς την παραλια (!!). Του ειπα να μην κανει τον κοπο και να κρατησει την παραλια του κλειδωμενη..εγω θα εκανα την καρδια μου πετρα και θα βολευομουν με τις παραλιες του Κο Λιπε :lol:.

Εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση στο Berjaya Langkawi Resort , που επιτρεπεται η εισοδος σε οποιον επιθυμει να χρησιμοποιησει τις εγκαταστασεις του πανεμορφου ριζορτ , να καθισει για φαγητο , να παρει παγωτο απο το τρικυκλο της παραλιας , και να κολυμπησει αν δεν τον πειραζει η θολη θαλασσα. Ή απλα να χαλαρωσει με ενα ποτακι στο pool bar

008.JPG

011.JPG

007.JPG


004.jpg

Η παραλια του Berjaya Langkawi Resort

006.jpg


Πηγαμε και στους καταρραχτες Temurun στα βορειοδυτικα του νησιου , τιποτα σπουδαιο , οτι αξιζει ειναι η βολτα στο δασος. Το νερο πεφτει απο 30 μετρα υψος απότι λεει η πινακιδα στην εισοδο και φανταζομαι οτι ετσι θα ειναι οταν υπαρχει νερο. Οταν πηγαμε εμεις ηταν σα να ειχε ανοιξει καποιος τη βρυση.
010.JPG

009.JPG

Κανενας δε φευγει απο το νησι αν δεν επισκεφτει την πόλη Kuah και συγκεκριμένα την πλατεια
Eagle square με τον αετο εμβλημα του Λανγκαουι. Γιατί το όνομα Λανγκάουι προκύπτει από το συνδυασμό των λέξεων HELANG που σημαίνει αετός και KAWI που σημαίνει κόκκινο – καφέ στα Μαλαισιανά.
Το Eagle Square καταλήγει σε ένα εντυπωσιακό άγαλμα ύψους 12 μέτρων ενός κόκκινου αετού που στέκεται σε μια πλατφόρμα που έχει σχήμα αστεριού.
0b80c1a0-06d5-11ea-b627-b70d13fd2255_1573732267-large.jpg

Με τα φτερά του ανοιχτά, ο αετός φαίνεται έτοιμος να πετάξει στον ουρανό.
100_0858.jpg

Τη νύχτα, ο Αετός του Λανγκάουι φωτίζεται με λαμπερά φώτα δίνοντάς του μια εντελώς νέα διάσταση.
100_0855.jpg

Και κρατησα για το τελος φωτογραφιες απο τα καλυτερα μερη του νησιου , το αεροδρομιο και το λιμανι Telaga
100_0849.jpg

απ'όπου φευγει το ταχυπλοο για τα νησια της Ταυλανδης..
Και κλεινω με ενα βιντεο που εφιαξα απο το Λανγκαουι. Το επονομαζομενο και νησι των μυθων..καλα θα κανετε να το θυμαστε αυτο οταν διαβαζετε για τις ονειρικες παραλιες του!
 

Attachments

Last edited:

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχαχαχχ!ενα βιβλιο παντου ειναι χρησιμο καλη μου!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Πηγες στην γνωστη παραλια αποτι βλεπω!!!:haha:
Δεν θα διαφωνησω,αλλα προς υπερασπιση του νησιου θα πω οτι ναι,οσο κι αν σας φαινεται παραξενο,δεν το πιστευα ουτε κι εγω,υπαρχει παραλια με τυρκουαζ διαφανα νερα!!!:shock: Βεβαια δεν αναγραφεται σε κανενα οδηγο και πανε μονο ντοπιοι με κατι τεραστιες μαυρες σαμπρελλες,που τις χρησιμοποιουν για σωσιβια!!!:bleh: Αν δεις φωτογραφιες δεν θα το πιστευεις!! Πως γινεται τετοια διαφορα,απορω...:roll::roll: Μονο αυτη ομως..:(
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Τα λασπόλουτρα πολλοί τα χρυσοπληρώνουν
και συ γκρινιάζεις?:haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Στην αρχή σκέφτηκα να σε παρηγορήσω, μετά είδα την υπογραφή σου. Τι γκρινιάζεις; αφού το λες και μόνη σου.:bleh:
Better a bad day go2dbeach than a good day in the office
 
Last edited by a moderator:

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
vario ,αν ειναι να πας για παραλιες μονο Λανγκαουι απο μενα ναι!
Αλλα.... εχει πολλα να δεις και 1 και μονο υπεροχη παραλια.Φαγητο παμφτηνο και υπεροχο!!! Θαλασσινα,κα-τα-πλη-κτι-κα!!!!:clap::clap::clap:
Δηλαδη 4 μερες θα περασεις ωραια...οχι για παραπανω. Επομενως πας σε συνδιασμο με κατι αλλο..Οχι μονο του!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Ενταξει, δεν ειναι και γαλαζοπρασινη μαγεια τα νερα, αλλα δεν ειναι και τοσο ασχημα - σιγουρα καλυτερα απο Μπαλι. Παντως ειναι ωραια για διακοπες.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τα ανατολικά νησιά μήπως?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...δεν το πιστευα ουτε κι εγω,υπαρχει παραλια με τυρκουαζ διαφανα νερα!!!:shock:
Εγω ακομα δεν το πιστευω..πηγες η ιδια? Το ειδες με τα ματια σου? Ξερεις πως λεγεται? Που περιπου ειναι?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κατσε να προσπαθησω να βαλω φωτογραφια...
Ουτε κι εγω το πιστευα....:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom