Γενικά Λατινική Αμερική

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
Καλησπέρα!
Σχεδιάζω ταξίδι στη Λατινική Αμερική. Βάση μου θα είναι το Περού, σίγουρα θα επισκεφτώ Εκουαδόρ και μάλλον και Κολομβία.
Επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει ΠΟΤΕ στο εξωτερικό, έχω πάρα πολλές απορίες, τις οποίες θέλω να λύσω πριν ξεκινήσω, για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις.
Εκεί δεν θα είμαι μόνος - θα με φιλοξενήσει άτομο από αυτή τη χώρα (Περού).
Φυσικά σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερο - θεωρώ ότι είναι μοναδική ευκαιρία να δω έναν κόσμο τόσο μακρινό και εξωτικό.
Τα ερωτήματα είναι πολλά:

1. Κατ' αρχήν έχω θέμα με τα αεροπλάνα. Φοβάμαι. Συνήθως τα αποφεύγω όταν μπορώ. Δεν έχω ταξιδέψει με αεροπλάνο για παραπάνω από 45 λεπτά. Οπότε καταλαβαίνετε - κατευθείαν στα βαθιά. Στη σκέψη ότι θα διασχίσω τον Ατλαντικό με αεροπλάνο φρικάρω.
Γι' αυτό και θέλω να επιλέξω μία εταιρία με την οποία να αισθάνομαι ΑΠΟΛΥΤΑ ασφαλής.
Βρίσκω κάποιες φτηνές αεροπορικές εταιρίες, για τις οποίες δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν.
Φίλος όμως με συμβούλεψε να προτιμήσω γνωστή εταιρία για το υπερατλαντικό ταξίδι, ειδικά τώρα στην περίοδο της οικονομικής κρίσης και περικοπής των δαπανών που κάνουν οι εταιρίες.
Αυτό θέλω να κάνω κι' εγώ για να αισθάνομαι άνετα.
Έχω να επιλέξω λοιπόν μεταξύ Lufthansa, KLM, Iberia, Air France, American Airlines και TAM (βραζιλιάνικη).
Κλείνω προς την Αmerican Airlines, λόγω οικονομικού. Είναι καλή εταιρία;
Η Lufthansa είναι ακριβή όπως και η KLM.
H Αir France έχει βεβαρυμένο (πρόσφατο) παρελθόν.
Την TAM δεν την ήξερα.
Υπάρχουν και πολλές άλλες μικρότερες αλλά άγνωστες (Αir Comet, Avianca κλπ). όμως τις φοβάμαι.
Εσείς ποια θα επιλέγατε στη θέση μου;

2. Επίσης σχεδιάζω ταξίδι στις Άνδεις σε πολύ μεγάλο υψόμετρο. Δεν έχω βρεθεί ποτέ σε υψόμετρο πάνω από 1000 m. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για την υγεία; Έχω ακούσει διάφορα για τους πνεύμονες, για θρόμβους κλπ

3. Σχετικά με εμβόλια, χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο; Ίσως να πάω και στο βορά, στα σύνορα με Βραζιλία (Αμαζόνιος). Χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο εμβόλιο και για εκεί;

4. Σχετικά με τα χρήματα που θα χρειαστώ, υπάρχει τρόπος ανάληψης χρημάτων από Ελληνική τράπεζα μέσω κάποιας τοπικής τράπεζας; Δεν θέλω να κουβαλάω πολλά μετρητά μαζί μου. Φυσικά θα έχω και κάρτα.

5. Υπάρχουν κάποια άλλα θέματα που θα πρέπει να λάβω υπόψην μου και δεν τα έχω σκεφτεί;

Ίσως κάποιες ερωτήσεις μου είναι αφελείς, αλλά θα με συγχωρέσετε λόγω της έλλειψης ταξιδιωτικής εμπειρίας

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Ευχαριστώ.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1. Κατ' αρχήν έχω θέμα με τα αεροπλάνα. Φοβάμαι. Συνήθως τα αποφεύγω όταν μπορώ. Δεν έχω ταξιδέψει με αεροπλάνο για παραπάνω από 45 λεπτά. Οπότε καταλαβαίνετε - κατευθείαν στα βαθιά. Στη σκέψη ότι θα διασχίσω τον Ατλαντικό με αεροπλάνο φρικάρω.
Γι' αυτό και θέλω να επιλέξω μία εταιρία με την οποία να αισθάνομαι ΑΠΟΛΥΤΑ ασφαλής.
Βρίσκω κάποιες φτηνές αεροπορικές εταιρίες, για τις οποίες δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν.
Φίλος όμως με συμβούλεψε να προτιμήσω γνωστή εταιρία για το υπερατλαντικό ταξίδι, ειδικά τώρα στην περίοδο της οικονομικής κρίσης και περικοπής των δαπανών που κάνουν οι εταιρίες.
Αυτό θέλω να κάνω κι' εγώ για να αισθάνομαι άνετα.
Έχω να επιλέξω λοιπόν μεταξύ Lufthansa, KLM, Iberia, Air France, American Airlines και TAM (βραζιλιάνικη).
Κλείνω προς την Αmerican Airlines, λόγω οικονομικού. Είναι καλή εταιρία;
Η Lufthansa είναι ακριβή όπως και η KLM.
H Αir France έχει βεβαρυμένο (πρόσφατο) παρελθόν.
Την TAM δεν την ήξερα.
Υπάρχουν και πολλές άλλες μικρότερες αλλά άγνωστες (Αir Comet, Avianca κλπ). όμως τις φοβάμαι.
Εσείς ποια θα επιλέγατε στη θέση μου;
Την πιο φτηνή... όλες ασφαλείς είναι... κατευθείαν Περού όμως δεν πάνε όλες αυτές που είπες...

2. Επίσης σχεδιάζω ταξίδι στις Άνδεις σε πολύ μεγάλο υψόμετρο. Δεν έχω βρεθεί ποτέ σε υψόμετρο πάνω από 1000 m. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για την υγεία; Έχω ακούσει διάφορα για τους πνεύμονες, για θρόμβους κλπ
Μην ανησυχείς... λίγο ζαλισμένος θα είσαι την πρώτη μέρα και θα κουράζεσαι εύκολα... μετά την δεύτερη μέρα όλα θα φτιάξουν...

3. Σχετικά με εμβόλια, χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο; Ίσως να πάω και στο βορά, στα σύνορα με Βραζιλία (Αμαζόνιος). Χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο εμβόλιο και για εκεί;
Χρειάζετε να κάνεις εμβόλια μόνο αν πας στη ζούγκλα... τα κάνεις δωρεάν στη νομαρχία...

4. Σχετικά με τα χρήματα που θα χρειαστώ, υπάρχει τρόπος ανάληψης χρημάτων από Ελληνική τράπεζα μέσω κάποιας τοπικής τράπεζας; Δεν θέλω να κουβαλάω πολλά μετρητά μαζί μου. Φυσικά θα έχω και κάρτα.
Ναι με την πιστωτική σου κάρτα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φίλος όμως με συμβούλεψε να προτιμήσω γνωστή εταιρία για το υπερατλαντικό ταξίδι, ειδικά τώρα στην περίοδο της οικονομικής κρίσης και περικοπής των δαπανών που κάνουν οι εταιρίες.

Από πλευράς ασφάλειας δεν τίθεται θέμα. Οι πιθανότητες να πέσει το αεροπλάνο είναι όσες και να πάρει το πρωτάθλημα ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Υπάρχουν και πολλές άλλες μικρότερες αλλά άγνωστες (Αir Comet, Avianca κλπ). όμως τις φοβάμαι.

Έχω μια αδυναμία στη φίλη μου την AirComet λόγω τιμών και ωραρίου, ειδικά για Περού. Δεν είναι καθόλου άγνωστη εταιρεία, ούτε βέβαια και η Avianca που είναι ο -αρκετά σοβαρός- εθνικός αερομεταφορέας της Κολομβίας. Όποια βρεις φτηνότερη, παρ'τη.

2. Επίσης σχεδιάζω ταξίδι στις Άνδεις σε πολύ μεγάλο υψόμετρο. Δεν έχω βρεθεί ποτέ σε υψόμετρο πάνω από 1000 m. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος για την υγεία; Έχω ακούσει διάφορα για τους πνεύμονες, για θρόμβους κλπ

Ορισμένοι (από δική μου εμπειρία δεν ξεπερνούν το 20-30%) νιώθουν μια μικρήα...ελαφρότητα τις πρώτες ώρες, μια ζαλάδα και ολίγη ατονία. Κρατάει το πολύ δυο μέρες στη συντριπτική πλειοψηφία των υποθέσεων. Καλό είναι τις πρώτες ώρες (την πρώτη μιάμιση μέρα ας πούμε) να αποφύγεις τις πολλές κουραστικές δραστηριότητες (π.χ ανέβασμα σκάλες, έντονο περπάτημα, σεξ, γυμναστική κλπ). Έχω συνοδεύσει πάνω από 600 άτομα στο Περού και ποτέ δεν είδα κανέναν να είχε σοβαρό πρόβλημα. Αν έχεις κάποια ειδική κατάσταση, συμβουλεύσου το γιατρό σου.

3. Σχετικά με εμβόλια, χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο; Ίσως να πάω και στο βορά, στα σύνορα με Βραζιλία (Αμαζόνιος). Χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο εμβόλιο και για εκεί;

Τυπικά χρειάζεσαι. Ουσιαστικά δεν τα κάνει κανείς, εκτός κι αν πρόκειται για μακρόχρονη παραμονή. Οι περισσότεροι παίρνουν χάπια για την ελονοσία, που είναι και ο πιο σοβαρός κίνδυνος (εν δυνάμει επικίνδυνος, αλλά πρακτικά οι πιθανοτητες να κολλήσεις είναι ελάχιστες). Εγώ τα παίρνω μόνο όταν είναι να μείνω στη ζούγκλα για πάνω από ένα μήνα (πράγμα που έγινε μόνο μια φορά, για λόγους εθελοντικής εργασίας). Για το συνηθισμένο πενθήμερο ταξιδάκι στη ζούγκλα μάλλον είναι υπερβολικό, αλλά μην ακούς εμάς, άκου το γιατρό σου.

4. Σχετικά με τα χρήματα που θα χρειαστώ, υπάρχει τρόπος ανάληψης χρημάτων από Ελληνική τράπεζα μέσω κάποιας τοπικής τράπεζας; Δεν θέλω να κουβαλάω πολλά μετρητά μαζί μου. Φυσικά θα έχω και κάρτα.

Όλα τα διεθνή μηχανήματα αυτόματης ανάληψης θα πρέπει να είναι συνδεδεμένα με το Cirrus, το Maestro ή κάποιο από τα συστήματα με τα οποία είναι συνδεδεμένα και οι ελληνικές κάρτες ανάληψης. Ίσως χρειαστεί να κάνεις την κάρτα ΑΤΜ σου διεθνή, ρώτα την τράπεζά σου.

5. Υπάρχουν κάποια άλλα θέματα που θα πρέπει να λάβω υπόψην μου και δεν τα έχω σκεφτεί;
Βίζες δε χρειάζεσαι για εκεί που θα πας. Το δρομολόγιο φαντάζομαι θα το φτιάξεις μόνος σου ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου. Πρόσεξε μόνο πως μερικές δραστηριότητες (π.χ Inca Trail) θέλουν "κλείσιμο" πολλούς μήνες πριν, ή έστω κάποιες μέρες πριν (Γκαλάπαγκος) δεν είναι πια τόσο χύμα όσο ήταν όταν πήγαν κάποιοι σαν κι εμένα στα νιάτα τους. Οι χώρε που αναφέρεις έχουν κακή φήμη, αλλά η αλήθεια είναι πως έχουν κάνει βήματα προόδου (ειδικά η Κολομβία και το Περού) στο θέμα της ασφάλειας. Πάρε ΛΙΓΕΣ αποσκευές. Φαντάζομαι πως θα πας για πολλούς μήνες (αλλιώς δεν έχει νόημα να πας σε τόσες χώρες και μάλιστα μεγάλες) και θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα σάκο όλο κι όλο, οι περισσότερες αποσκευές μάλλον πρόβλημα θα είναι παρά πλεονέκτημα.
Καλό θα ήταν να ξέρεις ισπανικά, βοηθά φοβερά.

Συμβουλές θα μπορούσε κανείς να σου δώσει άπειρες... Επιγραμματικά:

  • τα Γκαλάπαγκος είναι ακριβά αλλά επειδή μάλλον δεν περνάς από το Εκουαδόρ κάθε μέρα, καν' τα και δε νομίζω πως αυτό που θα θυμάσαι είναι πόσα ξόδεψες
  • το βόρειο Περού είναι εκπληκτικό. Φυσικά όλος ο κόσμος πάει στο Κούσκο και το Μάτσου Πίτσου -και απόλυτα δίκαια- αλλά ο βοράς είναι φοβερά υποτιμημένος. Έχει εκπληκτικά αρχαία, από πόλεις χτισμένες από λάσπη μέχρι εκείνο το απίστευτο χαμένο κάστρο στη ζούγκλα της Chachapoyas, ναούς σε φανταστική κατάσταση και κυρίως ΠΟΛΥ μεγαλύτερη ιστορία από ό,τι θα δεις στο νότο. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης βορά-νότου, απλά λέω μην παραμελήσεις το βορά.
  • έχω πάει στον Αμαζόνιο από πολλές πλευρές και χώρες. Από την πλευρά του Εκουαδόρ και της Βολιβίας τα πράγματα είναι πολύ πιο αυθεντικά και αντι-τουριστικά.
  • Το Τσόκε Κιράου είναι από αυτά τα πράγματα στη ζωή που τα κάνεις μια φορά και τα θυμάσαι για πάντα. Διπλάσιο από το Μάτσου Πίτσου (με λιγότερο καλή δουλειά πάντως), πραγματική περιπέτεια για να φτάσεις εκεί...αποκάλυψη. Δεν έχω πάει στη Βιλκαμπάμπα (αρκετές μέρες περπάτημα επίσης) αλλά είναι το επόμενο που θα κάνω. Χωρίς να έχει τόσο οπτικό υλικό όσο το Τσόκε και το Μάτσου, και μόνο για ιστοπρικούς λόγους και λόγους περιπέτειας αξίζει κανείς να φτάσει μέχρι εκεί.
  • Αφού θα πας μέχρι εκεί κάτω, do yourself a favor και πέρνα από τις ερήμους της Βολιβίας, από Uyuni για βόρειο Χιλή. Κατ' εμέ τα καλύτερα τοπία στην ήπειρο, αν όχι στον πλανήτη. Απίστευτα πράγματα.
  • Οι περισσότεροι τουρίστες θα πάρουν ένα Lonely Planet και θα το ακολουθήσουν πιστά. Παρότι οι πληροφορίες που δίνει είναι υπερχρήσιμες (από την πρώτη σελίδα τα βγάζει τα λεφτά του), ΟΛΟΙ σχεδόν κάνουν τα ίδια. Αν πάρεις έναν οδηγό πιο ψαγμένο (π.χ από τους γερμανόφωνους για τρέκιγκ ή από τους ισπανόφωνους για τον [πολιτισμό των Άνδεων) θα αποφύγεις τα πλήθη και θα εμβαθύνεις. Τα καλύτερα μέρη είναι φυσικά αυτά που θα βρεις μόνος σου. Ενδεικτικά σου λέω πως στο Περού πεθαίνω για το χωριουδάκι Cachicadan, για την αρχιτεκτονική της Cajamarca, για τα Aymara χωριά στα σύνορα με Βολιβία (φοβερή εμπειρία να μείνεις εκεί, εκπληκτικοί άνθρωποι και φοβερά φιλόξενοι παρότι πάμφτωχοι, λάσπη τρώνε οι άνθρωποι), στο Εκουαδόρ στα 13 χιλιόμετρα από την atacames μείναμε σε μια καλύβα και μας έμεινε αξέχαστη, οι Ινδιάνοι στην Chiriboga επί δυο μήνες μας είχαν στα όπα-όπα και η Βολιβία αξίζει μόνη της τρία ποστ γιατί έχει απολιθώματα δεινοσαύρων, εκπληκτικά τοπία, τρομερή πανίδα, ζωντανότατη ινδιάνικη κουλτούρα και μερικά από τα καλύτερα φυλαγμένα μυστικά της ηπείρου. Κοινώς: διάβασε πολύ για το πού θες να πας και πάνω απ' όλα πάρε όσο περισσότερο χρόνο μπορείς, μήνες ολόκληρους αν τους έχεις.
Όπως και πολλά παιδάκια τη δεκαετία του '90, έτσι κι εγώ έκανα ένα πολύμηνο ταξίδι στα μέρη εκείνα με ωτοστόπ στην Panamericana, εθελοντική εργασία στο Εκουαδόρ, παράνομη διανυκτέρευση στο Μάτσου Πίτσου με τους φύλακες να μας κυνηγάνε, μέχρι και δυο μεροκάματα στα διόδια της Αργεντινής έκανα... Ήταν το πιο όμορφο ταξίδι που έχω κάνει ποτέ. Σχεδόν με προσδιόρισε ως άνθρωπο. Οι φίλοι που έκανα στο δρόμο είναι ακόμη όχι απλά φίλοι, αλλά κολλητοί, ο ένας με φιλοξένησε πριν λίγες εβδομάδες στο Παρίσι σε ένα stopover καθ' οδόν για Αβάνα και κάτσαμε ένα βράδυ ολόκληρο κοιτώντας φωτογραφίες από απελπισμένα ωτοστόπ χωρίς ανταπόκριση στην άκρη της Παναμερικάνα, κανό χωρίς κουπιά στη μέση του Αμαζονίου, οδηγό ταξίδι που μας κυνηγούσε με τη ματσέτα του, τους υπεύθυνους της αμερικάνικης πετρελαϊκής που σαμποτάραμε, γκόμενες που δε θυμόμαστε τα ονόματά τους, περουβιανούς απατεώνες, τρώγλες των τριών σόλες, τοπία από όνειρο.

Μην τσιγκουνευτείς χρόνο και λεφτά, τέτοιες εμπειρίες δεν τις έχουν όλοι και για πολλούς είναι once in a lifetime. Πάρε όσο χρόνο μπορείς, πούλα τη μοτοσικλέτα σου, μοίρασε πίτσες και κάνε οικονομία για το ταξίδι γιατί τέτοιες περιπέτειες σε λίγα χρόνια δε θα υπάρχουν πια... Αν δεν αξίζει να ζεις για τέτοια ταξίδια, τότε η ζωή ως έννοια είναι για πέταμα. Επένδυσε όσο πιο πολύ μπορείς στο ταξίδι και δε νομίζω να βγεις χαμένος (άκου το γέρο...).

Στη ζωή μετανιώνουμε μόνο αυτά που δεν κάνουμε.

Καλό σου ταξίδι φίλε και καλή περιπέτεια.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Υοrgo τα παραπάνω τα σημειώνω και εγώ για μελλοντικό μου ταξίδι στο περού..
πιο ειδικός απο σένα δεν γίνεται!!!
δεν σκάω για τίποτα λοιπόν αρκεί το παριζάκι μου να ειναι Υφαντής!!!:bleh:
 

maris-lou

Member
Μηνύματα
134
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη-Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Υοrgo τα παραπάνω τα σημειώνω και εγώ για μελλοντικό μου ταξίδι στο περού..
πιο ειδικός απο σένα δεν γίνεται!!!
δεν σκάω για τίποτα λοιπόν αρκεί το παριζάκι μου να ειναι Υφαντής!!!:bleh:
Κι εγω "στ'αγαπημενα"
του Γιωργου τα ψαγμενα!!!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Είναι ταξίδι - όνειρο το Περού για μένα που ελπίζω σύντομα να γίνει πραγματικότητα. Γιώργο σ' ευχαριστώ κι εγώ για τις πολύτιμες συμβουλές και προτροπές.
 

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
Φίλε Υorgo σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές.
Δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν είναι ανθηρά, αλλά αφού θα κάνω αυτό το ταξίδι, θα τα δώσω όλα για όλα! Μάλλον είναι ευκαιρία ζωής και δεν αξίζουν περιορισμοί.
Οι προτάσεις σου είναι πολύ ενδιαφέρουσες και θα τις ψάξω αναλυτικά.
Ο "σύνδεσμός" μου εκεί ήδη κανονίζει τις εξορμήσεις μας.
Σίγουρα θα πάω Κούσκο, Μάτσου Πίτσου, Αρεκίπα, Μανού και σε μια όαση κάποιας ερήμου.
Επίσης Quito και Guayaquil (Equador).

Θα ενημερώσω στο μέλλον.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Είναι τόσο φοβερές οι πληροφορίες του Χόρχε που προς στιγμή κόντεψα να πατήσω το κουμπάκι του "Ευχαριστώ" παραβιάζοντας τις αρχές μου...Ευχαριστούμε Γιώργο, αν και το Περού αργεί ακόμα για μένα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ου Πίτσου, Αρεκίπα, Μανού και σε μια όαση κάποιας ερήμου.
Επίσης Quito και Guayaquil (Equador).

Εννοείται πως όλα αυτά είναι θέμα γούστου, αλλά:
Στο Εκουαδόρ αν αξίζει κάτι είναι το Mitad del Mundo και τα Γκαλάπαγκος. Η ζούγκλα από το Lago Agrio προς τα μέσα (πολύ μέσα...2-3 μέρες κανό) έχει φοβερά πράγματα. Επίσης η Κουένκα είναι πανέμορφη και φυσικά το Οταβάλο με την καλύτερη ινδιάνικη αγορά στον κόσμο. Το Κίτο έχει όμορφη αποικιακή πόλη, από τις ομορφότερες στη Λατινική Αμερική κι απ' ό,τι ξέρω πλέον είναι και πολύ ασφαλέστερη. Η Γκουαγιακίλ δεν είναι και τίποτε το φοβερό, χαμένος χρόνος κατ' εμέ, καλύτερα πάρτε το τραίνο του διαβόλου. Οι Άνδεις του Εκουαδόρ είναι πολύ πιο ανεξερεύνητες από αυτές του Περού, με ζωντανές παραδόσεις και φοβερά χωριά, αλλά μηδαμινές υποδομές. Εκεί που έμενα εγώ δουλεύοντας ήμασταν 53 χλμ όλα κι όλα από την πρωτεύουσα και δεν είχε πόσιμο νερό, ρεύμα, σχολείο, είχε 2 λεωφορεία την εβδομάδα (!) και το ταχυδρομείο δεν έφτανε. Τα 53 χλμ γινόντουσαν σε 6 ώρες στην κορυφή νταλίκας...αυτά είναι! Η Ιννγκαπίρκα που είναι τα καλύτερα αρχαία Ίνκας στο Εκουαδόρ είναι απογοήτευση, άσε τα αρχαία για το Περού.

Η όαση που λες στο Περού δεν μπορεί να είναι άλλη από την Ουακατσίνα στην Ίκα, πανέμορφο τοπίο και τα μπάγκι είναι το κάτι άλλο. Από τα υπόλοιπα, η Αρεκίπα είνια πανέμορφη αποικιακή πόλη και στο δρόμο για εκεί λογικά θα κάνετε στάση στη Νάσκα για να πετάξετε πάνω από τις γραμμές. Η Λίμα έχει δυο φανταστικά μουσεία, αλλά πέραν τούτου καλύτερα να αφιερώσετε χρόνο στο Τσαβίν με τα απίστευτα αρχαία (που δεν πηγαίνει και κανείς) ή στην Καχαμάρκα και την Τσατσαπόγιας, αλλά και τα δύο θέλουν πολλές ημέρες.

Φτάνει.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Θα συμφωνησω σε ολα με τον Γιωργο, ουτε για αστειο μην σκεφτεις τα χρηματα. Η Λατινικη Αμερικη ως ταξιδι
ειναι εμπειρια ζωης. Εξερυνησε οσο περισσοτερο μπορεις τα χωρια του Περου στα συνορα με την Βολιβια και το Εκουαδορ
Οσο για τα εμβολια, αν πας στην ζουγκλα, θα σου προτεινα να μην ρισκαρεις, ειναι κριμα να χαλασει το
ταξιδι σου επειδη σκεφτηκες "σιγα μην συμβει σε εμενα"
Η ζουγκλα του Αμαζονιου ειναι κατι που θα θυμασαι για παντα, καμια ταξιδιωτικη ιστορια και κανενα ντοκιμαντερ
δεν μπορουν να σε υποψιασουν για το τι θα δεις.
Και μια τελευταια συμβουλη, μην ανχωνεσαι να τα προλαβεις ολα, αφησε τον εαυτο σου να απολαυσει το ταξιδι.
Σου υποσχομαι οτι θα χαθεις πολλες φορες, θα ταλαιπωρηθεις πολυ, θα κουραστεις απιστευτα αλλα οι εικονες και
οι εμπειριες θα σε κανουν αλλον ανθρωπο. Επειδη το ταξιδι ειναι αρκετα ακριβο αλλα και σωματικα και ψυχικα θελει
αντοχες σκεψου ποσο ετοιμος εισαι να το ζησεις ολοκληρωτικα
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
καλύτερα να αφιερώσετε χρόνο στο Τσαβίν με τα απίστευτα αρχαία (που δεν πηγαίνει και κανείς) ή στην Καχαμάρκα και την Τσατσαπόγιας, αλλά και τα δύο θέλουν πολλές ημέρες.

Φτάνει.
Ειχα παρατηρησει και εγω πως δεν υπηρχαν πολλοι επισκεπτες, μηπως ξερεις τον λογο; Πραγματικα μου ειχε κανει εντυπωση
 

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
...Οσο για τα εμβολια, αν πας στην ζουγκλα, θα σου προτεινα να μην ρισκαρεις, ειναι κριμα να χαλασει το ταξιδι σου επειδη σκεφτηκες "σιγα μην συμβει σε εμενα"
Η ζουγκλα του Αμαζονιου ειναι κατι που θα θυμασαι για παντα, καμια ταξιδιωτικη ιστορια και κανενα ντοκιμαντερ δεν μπορουν να σε υποψιασουν για το τι θα δεις.
Τελικά θα πάμε στο Iquitos (πιο βαθιά στον Αμαζόνιο). Θα μείνουμε σε bungalows (κάτι τέτοιο φαντάζομαι) μέσα στη ζούγκλα.
Σχετικά με τα εμβόλια, η φίλη μου εκεί μου λέει ότι θα κάνουμε εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό (το οποίο πρέπει να κάνεις 10 μέρες πριν πας στη ζούγκλα).
Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με την ελονοσία (μαλάρια). Τη ρώτησα αν πρέπει να το κάνουμε και δεν ήξερε.:?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom