Λατρεύω τα ταξίδια, αλλά έχω χονδροπάθεια...

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
τωρα για κεντροαφρικανικη δημοκρατια γιατι λες οτι ειναι επικυνδινα.εσυ δεν ησουν που πηγες στο αφγανισταν(μπορει και να κανω λαθος), γιατι το αφγανισταν ειναι διγουρα πιο επικινδυνο.
Το Αφγανιστάν σίγουρα είναι επικίνδυνο, είχε όμως ένα καλό. Φόραγες αν ήθελες ντόπια ενδυμασία και μπορούσες να περάσεις απαρατήρητος καθώς τα μεσογειακά μας χαρακτηριστικά επιτρέπουν να μπορούμε να θεωρηθούμε σαν Τατζίκοι. Στην Αφρική σαν τι να κάνεις για να ΜΗΝ ξεχωρίζεις; Όσο για την Κεντροαφρικανική δημοκρατία:
http://wikitravel.org/en/Central_African_Republic
 

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
τελος παντων, το θεμα μας δεν ειναι η Κεντροαφρικανικη Δημοκρατια. Δεν πειράζει να μην πάω στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία. Πειράζει να μην πάω σε όλα όσα προανέφερα, και επιπλέον στο Skeleton Coast της Ναμίμπια, σαφάρι στη Μποτσουάνα, στην έρημο Ταρ της Ινδίας με καμήλα, να μείνω στα γιαρτ του Κιργιστάν μαζί με τους νομάδες, να επισκεφτώ τις ατόλες-κοραλλιογενή ονειρικά νησάκια του Κιριμπάτι, να ζήσω έστω για λίγο με τους ιθαγενείς της παπούα-νέα γουινέας, να περιπλανήθω στους παγετώνες της παταγονίας, στα οροπέδια του Θιβέτ, να διασχλισω το Αφγανιστάν(αν το επιτρέπουν οι συνθήκες). Θα με πείραζε αν δεν καταφέρω να πραγματοποιήσω καθόλου ή ελάχιστες απ' αυτές, Παρεμπιπτόντως, αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι hydronetta?Γιατί συνήθως σε τέτοιες χώρες όπως Αφγανιστάν, αυτοί που θα παν, είναι συνήθως νέοι.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
τελος παντων, το θεμα μας δεν ειναι η Κεντροαφρικανικη Δημοκρατια. Δεν πειράζει να μην πάω στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία. Πειράζει να μην πάω σε όλα όσα προανέφερα, και επιπλέον στο Skeleton Coast της Ναμίμπια, σαφάρι στη Μποτσουάνα, στην έρημο Ταρ της Ινδίας με καμήλα, να μείνω στα γιαρτ του Κιργιστάν μαζί με τους νομάδες, να επισκεφτώ τις ατόλες-κοραλλιογενή ονειρικά νησάκια του Κιριμπάτι, να ζήσω έστω για λίγο με τους ιθαγενείς της παπούα-νέα γουινέας, να περιπλανήθω στους παγετώνες της παταγονίας, στα οροπέδια του Θιβέτ, να διασχλισω το Αφγανιστάν(αν το επιτρέπουν οι συνθήκες). Θα με πείραζε αν δεν καταφέρω να πραγματοποιήσω καθόλου ή ελάχιστες απ' αυτές, Παρεμπιπτόντως, αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι hydronetta?Γιατί συνήθως σε τέτοιες χώρες όπως Αφγανιστάν, αυτοί που θα παν, είναι συνήθως νέοι.
49 γεμάτα πλέον
Πάντως όλα αυτά που ανέφερες μπορείς να τα κάνεις άνετα. Τώρα η καμήλα είναι εντελώς άβολη και δεν στην συνιστώ. Ανέβα για την εμπειρία αλλά μακρύ δρόμο δεν θα έκανα.
Χρόνος, χρήμα κι ενθουσιασμός χρειάζεται. Εγώ τα πιο ενδιαφέροντα και "δύσκολα" ταξίδια τα έκανα μετά τα 35 μου γιατί τότε πλέον μου το επέτρεπαν τα οικονομικά μου.
Προσωπικά αν έπαιρνα τοις μετρητοις αυτά που μου έχουν απαγορεύσει να αποτολμώ οι γιατροί θα έκανα διακοπές μόνο στις Μαλδίβες. Πλέον το μόνο που φροντίζω, πέρα από τον μην κάνω extreme δραστηριότητες -που δεν μπορούσα όμως ανέκαθεν λόγω φυσικής κατάστασης-, είναι να κάνω και μια ασφάλεια ταξιδίου.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παρεμπιπτόντως, αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι hydronetta?Γιατί συνήθως σε τέτοιες χώρες όπως Αφγανιστάν, αυτοί που θα παν, είναι συνήθως νέοι.
Όπως κατάλαβες η "τρέλα" δεν έχει ηλικία:):):)
είναι να κάνω και μια ασφάλεια ταξιδίου.
Καλά, ποια ασφαλιστική σου έκανε ασφάλεια για Αφγανιστάν;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Να σου πω ειλικρινά ΔΕΝ θυμάμαι αν έκλεισα ή όχι τελικά. Σίγουρα είχα βρεί και αν έκλεισα τότε ήταν αυτή (δυστυχώς δεν έχω κρατήσει αντίγραφο) http://www.frontiertravelinsurance.com Αυτό που θυμάμαι ότι είχα πληρώσει 90 ευρώ αλλά επειδή το ταξίδι συνεχιζόταν στο Νεπάλ δεν θυμάμαι αν αφορούσε μόνο το Νεπάλ τελικά
Ειδικά για το Αφγανιστάν, έκανα το σταυρό μου, πήρα εικόνισμα της Παναγιάς και εναπόθεσα τη τύχη μου στον Πανάγαθο. Τρέμοντας σαν το ψάρι, μέσα στο άγχος…το οποίο παραδόξως απέβαλα πολύ γρήγορα. Μόνο όπου έβλεπα πολλά μέτρα ασφαλείας με έπιανε το παρανοϊκό.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ειδικά για το Αφγανιστάν, έκανα το σταυρό μου, πήρα εικόνισμα της Παναγιάς και εναπόθεσα τη τύχη μου στον Πανάγαθο. Τρέμοντας σαν το ψάρι, μέσα στο άγχος…το οποίο παραδόξως απέβαλα πολύ γρήγορα. Μόνο όπου έβλεπα πολλά μέτρα ασφαλείας με έπιανε το παρανοϊκό.
Στο γνωστό ρητό "τα παιδιά και τους φαντάρους τα φυλάει ο Θεός" μάλλον πρέπει να προσθέσουμε "και τους ταξιδευτές". Ειδικά μερικούς μερικούς βεβαίως-βεβαίως:haha::haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν περίμενα ότι τέτοιο θέμα θα το άνοιγε πιτσιρικάς , αλά... λίγα πράγματα με εκπλήσσουν πλέον...
Νεαρέ φίλε καλωσόρισες και να σαι πάντα καλά και καλύτερα.
Είμαι σίγουρος οτι θα κάνεις πράξη τα όνειρά σου.
Τα καθαρώς ιατρικά ζητήματα συζήτησε τα με το γιατρό σου ( και την οικογένεια καθότι ανήλικος ε;).
Όμως... καλό θα ήταν να πετύχεις κι έναν ειδικό γιατρό που να ναι και ταξιδιάρης ( κι οχι απλά εκφοβιστικός,υπερπροστατευτικός κλπ, κάποιον σε hydronetta style ας πούμε ).
Με τον καιρό θα αξιολογεις και συ την κατάσταση, το βαθμό δυσκολίας κλπ κι ανάλογα θα αποφασίζεις.
Πιστεύω ότι η απόλαυση του ταξιδιού κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ στην υγεία (τοχω τσεκαρισμένο). Φάρμακο διαρκείας και χωρίς παρενέργειες...
Επί Προσωπικού:
1.Φέρνω πολύ συχνά στο μυαλό μου την εικόνα ενός οχι πολύ ηλικιωμένου Γάλλου τουρίστα, που βάδιζε με δυο μπαστούνια σε κεντρικό δρόμο της Λουανγκ Πραμπάνγκ ( Λάος). Ήταν μια προφητική σκηνή αφου εκεινο ΄ήταν το τελευταιο μου ταξίδι, ως υγιής.
2. Αν είμαι σε ικανοποιητική κατάσταση (κι αφού συνηγορήσουν αξονικές , γιατροί και Στουρνάρας) έχω ένα όνειρο για φέτος: ΙΣΛΑΝΔΙΑ
 

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Σ ευχαριστω ειδα τον ταξιδιωτικο σου χαρτη και ηθελα να σου κανω μια ερωτηση για την πιο αγνωστη χωρα....ερυθραια:πως ειναι,τι τοπια εχει και οι πολεις θυμιζουν σε τιποτα ελλάδα ή καμία σχέση?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σ ευχαριστω ειδα τον ταξιδιωτικο σου χαρτη και ηθελα να σου κανω μια ερωτηση για την πιο αγνωστη χωρα....ερυθραια:πως ειναι,τι τοπια εχει και οι πολεις θυμιζουν σε τιποτα ελλάδα ή καμία σχέση?
Βασίλη προφανώς η ερώτηση απευθύνεται στον Hydronetta και στον BABADUMA
Υπάρχει και η καταπληκτική τους ιστορία με το ταξιδι τους σε Ερυθραια και ΣΟΚΟΤΡΑ.
Διάβασέ την... Άλλο πράγμα...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ετσι ειναι, στα 16 θεωρεις οτι το μονο που μπορει να σε αποτρεψει απο το να κανεις τοοοοσα ταξιδια κ να επισκεφτεις τα πιο απιθανα μερη στον κοσμο ειναι ενας περιορισμος στο γονατο... Σου ευχομαι αυτο να ειναι το μονο σου "εμποδιο" κ ολα θα πανε καλα, με την βοηθεια φυσικα των καταλληλων ιατρων.. Κ αν εχεις τοσα ονειρα κ στοχους, σιγουρα ολα θα πανε καλα!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
...η ζωη πλεον για μενα δεν θα εχει απολυτως κανενα νοημα και ξερω οτι απλα θα ζησω μια φριχτη ζωη. Θα μου στερηθεί ο απώτερος στόχος, στη ζωή μου τα ταξίδια.
Βασιλη,εισαι πολυ μικρος και προσπαθω να σε δικαιολογησω για αυτα που λες.Ειναι ανεπιτρεπτο στην ηλικια σου και με το μικρο προβλημα υγειας που εχεις,να λες αυτα που λες,πιο πανω.Επειδη βλεπω εναν συγκροτημενο λογο,εξυπνα δομημενο,φανταζομαι οτι εισαι και εξυπνος νεος.Υπαρχουν πολυ πιο περιπλοκες περιπτωσεις,με συνθετα προβληματα που στερουνται και τις πιο μικρες χαρες.
Εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου και με τη βοηθεια της οικογενειας σου και των γιατρων σου,ολα θα πανε καλα.Δεν ταιριαζουν σε σενα αυτα τα λογια.
Και κατι ακομα...ο απωτερος στοχος στη ζωη σου ΔΕΝ πρεπει να ειναι τα ταξιδια.Πρεπει να σπουδασεις ,να κανεις ενα επαγγελμα που θα σου αρεσει και να μπορεσεις να στηριχτεις στα δικα σου ποδια.Αυτον τον στοχο θα βαλεις,τωρα.Και θα ερθουν τα ταξιδια και αλλες χαρες,σιγα-σιγα...που θα μπορεις και να χρηματοδοτεις....
 

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
υπηρχε και ενα διαστημα που παρολο που ειμαι καλος μαθητης σκεφτομουν να περασω την ζωη μου ταξιδευοντας και ζωντας σε διαφορετικες χωρες...αλλωστε δεν ειναι λιγοι αυτοι που το κανουν...αλλα δεν ακουγεται κι οτι πιο νορμαλ οποτε θα δειξει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.402
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom