Σερβία Λεμε για καλοκαιρι Βελιγραδι προτασεις για αξιοθεατα κτλπ

evaluna

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Γεια σας και παλιιι :D Ναι ναι εγω ειμαι παλι με τις ερωτησεις μου που μετα το Βερολινο ψαχνω το επομενο ταξιδακι μας αυτη τη φορα με παρεα και λεμε για κατι κοντα ομορφο παντα και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ . Ετσι σκεφτηκαμε για Βελιγραδι αφου και οι φιλοι μας ειναι λατρεις των Βαλκανιων. Αλλα θελουμε να παμε η με τρενο η με λεωφοριο απο Αθηνα για Βελιγραδι εχω ηδη κοιταξει καποια πραγματα οσων αφορα τα λεωφορεια και ειναι πολλες ωρες (οικονομικα ομως) αν και δεν γνωριζω αν θα ανεβουν οι τιμες το καλοκαιρι.. αλλα πιο πολυ θα ηθελα να παμε με τρενο καποια προταση???
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
αξίζει το Βελιγράδι καλοκαίρι, 5 μερούλες είναι καλά νομίζω, θα κάνετε και μπάνια σε γλυκό νερό (νησί Άντα, πραγματικός χαμός κάθε μέρα), έχει και αρκετούτσικα αξιοθέατα να δείτε, όπως και σούπερ νυχτερινή ζωή. Είναι καλή επιλογή..
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας και παλιιι :D Ναι ναι εγω ειμαι παλι με τις ερωτησεις μου που μετα το Βερολινο ψαχνω το επομενο ταξιδακι μας αυτη τη φορα με παρεα και λεμε για κατι κοντα ομορφο παντα και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ . Ετσι σκεφτηκαμε για Βελιγραδι αφου και οι φιλοι μας ειναι λατρεις των Βαλκανιων. Αλλα θελουμε να παμε η με τρενο η με λεωφοριο απο Αθηνα για Βελιγραδι εχω ηδη κοιταξει καποια πραγματα οσων αφορα τα λεωφορεια και ειναι πολλες ωρες (οικονομικα ομως) αν και δεν γνωριζω αν θα ανεβουν οι τιμες το καλοκαιρι.. αλλα πιο πολυ θα ηθελα να παμε με τρενο καποια προταση???
Μην το σκεφτεις καθόλου να πας με λεωφορειο!!..( τραινο δεν υπαρχει)...ειναι πολυ κουραστικο!!!..εγω πηγα τον Δεκεμβρη απο Θεσσαλονικη και μπηκαμε 9 το βραδυ στο λεωφορειο και φτασαμε 8..!!! το πρωί Βελιγραδι...ΠΟΛΛΛΛΛΛΕΕΣΣΣ ωρες...στα συνορα Σερβίας καθυστερήσαμε 2 ωρες !! και δεν ηταν και τουριστικη περιοδος...ταλαιπωρία...Το Βελιγραδι υπεροχο αν και εκανε κρυο οταν πηγαμε ολος ο κοσμος ηταν εξω...Πολλα καφε -μπαρακια -εστιατορια. Ομορφη πολη..αλλα να πας με αεροπλανο! έμεινα σε αυτο το ξενοδοχειο http://www.booking.com/hotel/rs/apa...l?sid=d9d6afa6d2f262f738d7b96145a89db8;dcid=2 απεξω το κτηριο ηταν ασχημο αλλα μεσα ηταν υπεροχο και ηταν και διπλα στα Skardarlija ενας μεγαλος πεζοδρομος με ταβερνακια-bar και 2 δρομους απο το κεντρο Ψαξε για αεροπορικα ας πουμε 20-24 Ιουνιου η Aegean γινει 92 απο Αθηνα..και το λεωφορείο ειναι 80? http://gr.skyscanner.com/
 

Attachments

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Κι εγώ ήξερα ότι κόπηκαν εδώ και χρόνια τα δρομολόγια εκτός Ελλάδος, ότι γίνονται πια μόνο τα εσωτερικά δρομολόγια, αλλά πάλι... ποτέ δεν ξέρεις.
Μπορεί η κοπέλα να ήξερε κάτι που δεν είδα εγώ...
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Κι εγώ ήξερα ότι κόπηκαν εδώ και χρόνια τα δρομολόγια εκτός Ελλάδος, ότι γίνονται πια μόνο τα εσωτερικά δρομολόγια, αλλά πάλι... ποτέ δεν ξέρεις.
Μπορεί η κοπέλα να ήξερε κάτι που δεν είδα εγώ...
απλά όταν αρχίσεις να ψάχνεις στο google υπάρχουν οι αναφορές στα τραίνα και μπερδεύεσαι..Το είχα πάθει και γω..εκτός και αν έβαλαν τώρα που δεν νομίζω...πάντως τον Δεκέμβρη δεν είχε..
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Σιδηροδρομική σύνδεση έχει η Σερβία με την FYROM, θα πρέπει να πας μέχρι εκεί με λεωφορείο οπότε δεν έχει νόημα, από το Μάρτιο θα αρχίσουν δοκιμαστικά, δρομολόγια από Πειραιά αλλά μόνο εμπορικών αμαξοστοιχιών. Επειδή όμως με το λεωφορείο, είναι εξαιρετικά κουραστικό θα πρότεινα το αεροπλάνο αν ψάξεις από τώρα θα βρεις σε καλή τιμή.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
..Το Βελιγραδι υπεροχο αν και εκανε κρυο οταν πηγαμε ολος ο κοσμος ηταν εξω...Πολλα καφε -μπαρακια -εστιατορια. Ομορφη πολη..
Πολλά καφέ????? Μάλλον για άλλη πόλη θα λές :rolleyes-80:.. Το Βελιγράδι έχει πολύ λίγες καφετέριες, όπως και τα περισσότερα εστιατόρια του είναι μέσα στο ποτάμι και στην πλατεία Skardarlija (πεζόδρομος). Για μπάρ και κλάμπ οι επιλογές είναι πάρα πολλές, έχει σούπερ νυχτερινή ζωή!!!:clap:
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
και στους πεζόδρομους πχ Knez Mihajlova δεν είναι γεμάτο καφέ? ..ελα τωρα μην κολλάμε στη λεπτομέρεια...εμενα στο χωριο μου εχει μονο ενα καφε οποτε οπου και να παω και δώ παραπανω απο 3 νομιζω οτι ειναι πολλά..χαχαχαχα
 

Attachments

evaluna

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τις συμβουλες σας :D και εγω αεροπλανο θα ηθελα αλλα η παρεα προτειμαει το λεωφορειο δυστυχως και αφου τρενα δεν υπαρχουν αναγκαστηκα θα παμε ετσι.. Οσο για τις καφετεριες και τα μπαρ δεν παιζει να μην τα βρουμε και να τα τιμισουμε αλλα θα ηθελα να ψαξω και hostel αν υπαρχουν καθως και τι νομισμα εχει η Σερβια :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom