Λευκάδα ή Μανη

Panagiotavlu13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Θελουμε με το αγορι μου (23 και 26 χρονων) τελη Ιουλίου να κανουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπες. Ειμαστε ανάμεσα σε Λευκάδα και λακωνικη Μανη. Ψάχνουμε ενα μερος με ομορφες παραλιες, καλο φαγητο και το βραδυ χαλαρο ποτο ( δεν ψάχνουμε κλαμπ).
Επισης θα εχουμε αυτοκίνητο αλλα θα προτιμούσαμε οι παραλιες να εχουν σχετικα ευκολη πρόσβαση γιατι ειμαστε νέοι οδηγοι.
Ποιο απο τα 2 μερη μας προτείνεται;
Ευχαριστώ πολυ!
 

Κατ

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Καλησπέρα,
Θελουμε με το αγορι μου (23 και 26 χρονων) τελη Ιουλίου να κανουμε τις καλοκαιρινές μας διακοπες. Ειμαστε ανάμεσα σε Λευκάδα και λακωνικη Μανη. Ψάχνουμε ενα μερος με ομορφες παραλιες, καλο φαγητο και το βραδυ χαλαρο ποτο ( δεν ψάχνουμε κλαμπ).
Επισης θα εχουμε αυτοκίνητο αλλα θα προτιμούσαμε οι παραλιες να εχουν σχετικα ευκολη πρόσβαση γιατι ειμαστε νέοι οδηγοι.
Ποιο απο τα 2 μερη μας προτείνεται;
Ευχαριστώ πολυ!
Και τα δύο μέρη είναι ΜΑΓΙΚΆ!! Κατά την γνώμη μου οι παραλίες στην μανή είναι πιο εύκολα προσβάσιμες.. Επίσης έχει πολλά σημεία που αξίζει να επισκεφθείτε όπως το σπήλαιο του διρου καθώς και πολλά γραφικά χωριουδάκια!!
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
To θέμα οδήγηση πιθανόν να σας δυσκολέψει λίγο, η λακωνική Μάνη έχει πολύ πιο ιδιαίτερη ομορφιά κατά τη γνώμη μου, αλλά οι δρόμοι της μου φάνηκαν ζόρικοι κι έχω οδηγήσει σε αρκετά κατσάβραχα. Είχαμε νοικιάσει και μεγάλο αμάξι βέβαια. Επίσης είναι λίγες οι παραλίες της που έχουν άμμο αν σας ενδιαφέρει αυτό. Και στη Λευκάδα βέβαια όχι πως έχει το άψογο οδικό δίκτυο για να πας Πόρτο Κατσίκι φερ'ειπείν. Τα άλλα που ψάχνετε τα έχουν και τα δύο μέρη αν και το φαγητό στη Μάνη το βρήκα πιο ξεχωριστό.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Λακωνική Μάνη Ε-Χ-Θ-Ε-Σ... Από τις ποιο ωραίες διακοπές μας.. Μαγικά μέρη, άγρια ομορφιά. Μια Αερόπολη μαγική, Cocktailάρες στο Buka με μουσικάρες, φαγητό φοβερό και οικονομικό (έστω πριν 2-3 χρόνια που είχαμε πάει). Παραλίες ονειρικές. Πίστεψε με δεν θες κάτι άλλο για να περάσετε όμορφα.

Παραθέτω φωτογραφίες (έτσι, να τα θυμόμαστε και εμείς)

20210727_123136.jpg

20210724_123648.jpg

20210726_121749.jpg


20210727_202927.jpg


ΥΣ: Για εμάς η Λευκάδα, δεν αξίζει καν τα όσα ακούγονται. Σίγουρα θα περάσεις όμορφα, αλλά μέχρι εκεί. Γούστα βέβαια.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Νομίζω κανείς δεν διάβασε τα όσα ψάχνει η κοπέλα και οι απαντήσεις αφορούν ποιο μέρος είναι πιο ωραίο και όχι τι εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες της.

Εφόσον είστε ανάμεσα στα δύο, Λευκάδα. Με διαμονή μέσα στην πόλη.

Στη Μάνη πρέπει να κάνεις αποστάσεις για ποτό, αποστάσεις για φαγητό (μετριοτατο), δεν είναι τόσο για τις ηλικίες που είστε κατά τη γνώμη μου.

Στη Λευκάδα το φαγητό είναι καλό, οι δρόμοι ευκολότερο, άμα μένετε πόλη το βράδυ μπορείτε να πήγαινε για βόλτα κ ποτό χωρίς μετά να έχετε να γυρίσετε με το αυτοκίνητο κάπου. Στη Μάνη πόσες φορές θα πάτε στην Αρεόπολη το βράδυ;

Αφήστε τη Μάνη για δέκα χρόνια αργότερα, πηγαίνετε τώρα σε κάτι πιο...πως να το πω. Βολικό για τις ανάγκες της ηλικίας σας.

Η Λευκάδα έχει άπειρα μέρη για αυτό που ζητάτε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για αυτό που ζητάς, ξεκάθαρα Μάνη.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Κατά την γνώμη μου η Λευκάδα εξαιρώντας την θάλασσα είναι από τα πιο μέτρια νησιά στην Ελλάδα...μόνο για μπάνιο είναι πολύ καλή...
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Νομίζω κανείς δεν διάβασε τα όσα ψάχνει η κοπέλα και οι απαντήσεις αφορούν ποιο μέρος είναι πιο ωραίο και όχι τι εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες της.
Μία χαρά διαβάσαμε και γιαυτό απαντάμε αναλυτικά (τουλάχιστον μιλώ για τον εαυτό μου)

Στη Μάνη πρέπει να κάνεις αποστάσεις για ποτό, αποστάσεις για φαγητό (μετριοτατο), δεν είναι τόσο για τις ηλικίες που είστε κατά τη γνώμη μου.
Αποστάσεις για ποτό; Αποστάσεις για φαγητό; Δεν είναι για την ηλικία τους; Σε λάθος Μάνη πήγαμε τότε εμείς; Τα μαγαζιά είναι τίγκα στην νεολαία.

Στη Μάνη πόσες φορές θα πάτε στην Αρεόπολη το βράδυ;
Κάθε βράδυ. Δεν την χορταίνεις...

Αφήστε τη Μάνη για δέκα χρόνια αργότερα, πηγαίνετε τώρα σε κάτι πιο...πως να το πω. Βολικό για τις ανάγκες της ηλικίας σας.
Σε δέκα χρόνια, δυστυχώς δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουμε. Ας το ζήσουν τώρα καλύτερα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Η αεροπολη είναι πολύ όμορφη αλλά μια κουτσουλιά που πέντε μέρες σερί δεν παλεύεται. Επίσης κόσμο δεν έχει πάντα. Έχω πάει φορές με τιγκα κόσμο κ άλλες με ελάχιστο. Καλοκαίρι πάντα.

Στη Λευκάδα μπορούν να πάνε Σύβοτα, Βασιλική, Νιδρυ, Καρυά, Ράχη, πόλη Λευκάδας και άλλα συγκεκριμένα σημεία για νυχτερινή ζωή της ηλικίας τους.

Παραλίες με μπαρ, παραλίες με στυλακι Μύκονος, άλλες ήσυχες, παραλίες με water sports, ένα σωρό. Στη Μάνη έχει μόνο φυσική ομορφιά.

Κανονικά δεν θα επέλεγα κανένα από τα δύο για αυτά που ζητάνε αλλά εφόσον θέλουν ένα από τα δύο, η Λευκάδα δεν συγκρίνεται στο τι προσφέρει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom