Ρωσία Λευκές νύχτες

George87

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Καλησπέρα παιδιά!! Ειμαι νέο μέλος, ετοιμάζω ταξίδι στη Μόσχα - αγια Πετρούπολη την επόμενη εβδομάδα κ χρειάζομαι συμβουλές!! Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. Εχω διαβάσει όλα τα άρθρα σας εδώ κ ομολογώ πως με βοήθησαν αρκετά αλλα εχω μια απορία που δεν μου λύθηκε εξ ολόκληρου. Υπάρχει συγκοινωνία για το peterhof κ το τσερσκογιε Σελο??? ενα ταξιδιωτικό γραφείο μου είπε πως όχι. Μου φαίνεται περίεργο. Ούτε λεοφωρειο ούτε τραμ???
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εκανα μια δοκιμη στο google.maps και βγαζει τη διαδρομη γυρω στη 1.5 ωρα με συνδιασμο μετρο και λεωφορειου.
Βεβαια καποιος που πηγε μπορει να σου δωσει μια πιο εγκυρη απαντηση
 

George87

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία αλλα θα ήθελα κατι πιο συγκεκριμένο απο κάποιον που έχει κάνει ήδη αυτή τη διαδρομή. Να είσαι καλά!
 

George87

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ευχαριστώ πολυ!! Για το τσερσκογιε Σελο αυτό ειχα υπόψη μου κ εγώ. Για το πετερχοφ μου προτείνεις ναυλωμενο ταξί αλλα θα προσπαθήσω να το αποφύγω λόγω κόστους.. Διαφορετικά, εκεί θα καταλήξω. Ευχαριστώ ξανά!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ειχα παει το 2005 και δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.Εμεις πηραμε πισω απο το Ερμιταζ κατι σαν δελφινι που εκανε τη διαδρομη για Πετερχοφ σε τρια τεταρτα περιπου κι ηταν πολυ ανετα.Ψαξε να δεις αν ισχυει.
 

George87

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Ειχα παει το 2005 και δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.Εμεις πηραμε πισω απο το Ερμιταζ κατι σαν δελφινι που εκανε τη διαδρομη για Πετερχοφ σε τρια τεταρτα περιπου κι ηταν πολυ ανετα.Ψαξε να δεις αν ισχυει.
Θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ πολυ!!
 

TATSE1981

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα. Εγώ δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα επειδή εχω σκοπο να παω τον Αύγουστο ξερεις πόσο κρυο εχει κ τι ρουχα παιρνουν?
 

George87

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ πολυ!!
έχοντας επιστρέψει από το ταξίδι, θα ήθελα να πω πως η συγκοινωνία είναι πολύ πολύ καλή και κυρίως πάμφθηνη και για τα δύο παλάτια. Ως εκ τούτου, μην καταφύγει κανένας στις ακριβοπληρωμένες εκδρομές που προωθούν στο δρόμο ή στα ξενοδοχεία. Το εισιτήριο είναι της τάξεως του 1 ευρώ !!!! και τα λεωφορειάκια αναχωρούν από τους σταθμούς του μετρό που αναφέρονται στα link που αναρτήθηκαν πιο πάνω. Όσο για τα δελφίνια, ισχύει. Ακόμα και τώρα φεύγουν για Πέτερχοφ αλλά είναι πολύ πιο ακριβά από τα λεοφωρεία και τα δρομολόγια τους πιο αραιά.

Καλησπέρα. Εγώ δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα επειδή εχω σκοπο να παω τον Αύγουστο ξερεις πόσο κρυο εχει κ τι ρουχα παιρνουν?
Συγνώμη για την αργοπορία μου, αλλά μόλις βρήκα χρόνο για να απαντήσω..
Λοιπόν ο καιρός είναι σαφώς πιο κρύος από την Ελλάδα και διαφέρει πολύ από την Μόσχα στην Αγία Πετρούπολη. Σίγουρα να έχεις μαζί σου πουλόβερ, ζακέτες και κασκόλ. Όταν φυσάει, κάνει πολύ παγωνιά. Η μέγιστη θερμοκρασία παρατηρείται περίπου στις 3 με 4 το μεσημέρι. Οπότε μέχρι τότε πρέπει να ντυθείς καλά!
Καλά να περάσεις!
 
Last edited by a moderator:

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Η μέγιστη θερμοκρασία παρατηρείται περίπου στις 3 με 4 το μεσημέρι.
Πολύ σπάνια! 'Οπως μπορεί θα'ναι 35 βαθμοί, αλλά κι'αυτό, σπάνια. Μόνο από Οκτώβριο και μετά, συνήθως, θερμοκρασίες που λες. Απο τη Μόσχα διαφέρει σε ότι απλά έχει υγρασία, μίας και η πόλη είναι φτιαγμένη στους βάλτους, ο πότε το κρύο φαίνεται πιο πολύ. Και έρχεται και παγωμένος αέρας από τη θάλασσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom