Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αποτρέπετε τον ενδιαφερόμενο να πάει Μονεμβάσια διαδρομή 1,5 ώρας και όχι ιδιαίτερα δύσκολη και τον προτρέπετε να πάει στις Βάσσες που είναι 2,5 ώρες και η διαδρομή μετά τον κλειστό αυτοκινητόδρομο αρκετά απαιτητική! Ακούσαμε σε αυτό το νήμα να λένε ότι η Καρδαμύλη έχει καλύτερη παραλία από την Ελαφόνησο, ότι η Μεσσηνιακή Μάνη έχει πυργόσπιτα, ότι είναι μαγευτική η διαδρομή Καρδαμύλη - Καλαμάτα, ώρα είναι να ακούσουμε ότι οι Βάσσες είναι ομορφότερες από τη Μονεμβάσια!!!!!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αποτρέπετε τον ενδιαφερόμενο να πάει Μονεμβάσια διαδρομή 1,5 ώρας και όχι ιδιαίτερα δύσκολη και τον προτρέπετε να πάει στις Βάσσες που είναι 2,5 ώρες και η διαδρομή μετά τον κλειστό αυτοκινητόδρομο αρκετά απαιτητική! Ακούσαμε σε αυτό το νήμα να λένε ότι η Καρδαμύλη έχει καλύτερη παραλία από την Ελαφόνησο, ότι η Μεσσηνιακή Μάνη έχει πυργόσπιτα, ότι είναι μαγευτική η διαδρομή Καρδαμύλη - Καλαμάτα, ώρα είναι να ακούσουμε ότι οι Βάσσες είναι ομορφότερες από τη Μονεμβάσια!!!!!
Οι Βάσσες είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο (χρόνος 1 ώρα), δεν έχει καμιά σχέση με τη Μονεμβασιά (χρόνος άπειρος) που είναι ολόκληρη καστροπολιτεία, εννοείται.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Οι Βάσσες είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο (χρόνος 1 ώρα), δεν έχει καμιά σχέση με τη Μονεμβασιά (χρόνος άπειρος) που είναι ολόκληρη καστροπολιτεία, εννοείται.
Δεν αντιλέγω, αλλά εκτός από το δύσκολο της διαδρομής είναι και έξω από αυτό που μας ζητάει να τον βοηθήσουμε. Και αν είναι να φτάσει στις Βάσσες, ούτε σε μια ώρα και πάει στην Αρχαία Ολυμπία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σας ευχαριστούμε που τσακώνεστε για μας, μας συγκινείτε. Τα δεδομένα είναι τα εξής:
1. ΘΑ πάμε αύριο. Κοινώς τέτοια εποχή, και με εξαίρεση την αυριανή μέρα, καθημερινές.
2. Η διαμονή δεν αλλάζει, θα μείνουμε εκεί που θα μείνουν οι φίλοι μας, και τα 4 βράδια, στο Καραβοστάσι είναι.
3. Όχι, δεν μπορούμε να πάμε Μονεμβασιά, Βάσσες κλπ όποτε θέλουμε, ντεν έκουμε αυτοκίνητο καρντιά μου και ντεν ξέρει οντήγκηση.

Βάσσες αν πάμε θα γίνει μόνο αύριο στο πήγαινε. Χρονικά δε μας παίρνει στο γυρισμό.

Ό,τι έχετε γράψει βοηθάει, ειδικά όταν τσακώνεστε.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Σας ευχαριστούμε που τσακώνεστε για μας, μας συγκινείτε. Τα δεδομένα είναι τα εξής:
1. ΘΑ πάμε αύριο. Κοινώς τέτοια εποχή, και με εξαίρεση την αυριανή μέρα, καθημερινές.
2. Η διαμονή δεν αλλάζει, θα μείνουμε εκεί που θα μείνουν οι φίλοι μας, και τα 4 βράδια, στο Καραβοστάσι είναι.
3. Όχι, δεν μπορούμε να πάμε Μονεμβασιά, Βάσσες κλπ όποτε θέλουμε, ντεν έκουμε αυτοκίνητο καρντιά μου και ντεν ξέρει οντήγκηση.

Βάσσες αν πάμε θα γίνει μόνο αύριο στο πήγαινε. Χρονικά δε μας παίρνει στο γυρισμό.

Ό,τι έχετε γράψει βοηθάει, ειδικά όταν τσακώνεστε.
Θα σου πρότεινα και μερικά καλά μαγαζιά για φαγητό πρόσφατα δοκιμασμένα, αλλά που να ανταγωνιστώ τις προτάσεις πριν 20 και πλέον χρόνια...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Σας ευχαριστούμε που τσακώνεστε για μας, μας συγκινείτε. Τα δεδομένα είναι τα εξής:
1. ΘΑ πάμε αύριο. Κοινώς τέτοια εποχή, και με εξαίρεση την αυριανή μέρα, καθημερινές.
2. Η διαμονή δεν αλλάζει, θα μείνουμε εκεί που θα μείνουν οι φίλοι μας, και τα 4 βράδια, στο Καραβοστάσι είναι.
3. Όχι, δεν μπορούμε να πάμε Μονεμβασιά, Βάσσες κλπ όποτε θέλουμε, ντεν έκουμε αυτοκίνητο καρντιά μου και ντεν ξέρει οντήγκηση.

Βάσσες αν πάμε θα γίνει μόνο αύριο στο πήγαινε. Χρονικά δε μας παίρνει στο γυρισμό.

Ό,τι έχετε γράψει βοηθάει, ειδικά όταν τσακώνεστε.
Αντε, καλό ταξίδι να έχετε και όταν γυρίσετε, πες μας που πήγατε να λήξουν και οι καυγάδες μας! ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα σου πρότεινα και μερικά καλά μαγαζιά για φαγητό πρόσφατα δοκιμασμένα, αλλά που να ανταγωνιστώ τις προτάσεις πριν 20 και πλέον χρόνια...
Θες παρακαλητα δηλαδης;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στούπα και Καλογριά δε βλέπεις τη θάλασσα από τις ομπρέλες, ο κόσμος απερίγραπτος και γεμάτη οικογένειες με μικρά παιδιά λόγω άμμου. Πήγαινα 15χρ. στη Μεσσηνιακή Μάνη και δε μου άρεσε ποτέ εκεί (καλά η Στούπα είναι το πιο άσχημο χωριό σε όλη τη περιοχή), προτιμούσα τις πιο άγριες παραλίες με το χοντρό βότσαλο αλλά και τα κρυστάλλινα νερά (Φαράγγι Φονέα, Ριτσά και αλλού). Πρόπερσι που τα οργώσαμε πήγα και για πρώτη φορά στα χωριά στα βουνά πάνω από τη Καρδαμύλη και έμεινα άναυδος αλλά αυτά είναι για όταν θα έχεις χρόνο. Δε ξέρω αν θα πάτε Μεσσηνιακή Μάνη, αν πάτε έχω πολλά να σου πω αλλά για Λακωνική Μάνη δε γνωρίζω. Είναι στόχος μου αλλά έχει γίνει ανάρπαστη και πολύ τουριστική, περιμένω κάποια ευκαιρία off season για να πάω.
Οπως πάντα σωστός και σαφής !
Εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα ....
Πηγα περυσι Καλογριά και εφριξα , κριμα τόσο ωραια παραλία ...
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
πάντως κάνοντας το κομμάτι Μονεμβασιά Λακωνική και Μεσσηνιακή Μάνη σε 10 μέρες η νέα Καρδαμύλη φλέρταρε να την πεις και τουριστοπαγίδα...τόσο τραγική φάση για αυτό που διαφημίζεται...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ παντως δε βλέπω κανέναν να τσακώνεται με κανέναν, παρά μονο τοπικιστές να τσακώνονται με τον εαυτό τους και να μη μπορούν να δεχτούν άλλη αποψη από τη δική τους. Ο τοπικισμός σας βγάζει μάτια γκαιζ, ο Ζωρζ έχει τις προτασεις του καθενός που ως γνωστόν είναι σαν σαν τους κωλους, όλοι έχουμε από έναν αλλά μέχρι εκεί. Μη σας θίξουν το χωριό σας είστε μερικοι, πως κάνετε έτσι, τζιζους.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θες παρακαλητα δηλαδης;
Ήταν καιρός - Πύργος Δυρού
Ματαπάν - Άλικα (wine bar)
Εν Πλω - Κότρωνας
Saga - Γύθειο
Hannover - Βαθύ Γυθείου
Το Θαλάμι - Αγερανός
Ο Φάρος του Παντελή - Καραβοστάσι
Πλάτανος - Θαλάμες
Δεν έχω καταγωγή από την Μάνη, αλλά δε μπορώ να διαβάζω ανακρίβειες.
Για την ιστορία, πριν 20 χρόνια φάγαμε σε μια ταβέρνα στη Στούπα που παίζει να είναι το χειρότερο φαγητό ever. Στούπα τώρα και σιγά το χωριό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom