Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
- Το Ήταν Καιρός στον Πύργο Δυρού πολύ ωραίο φαί και χώρος
- να δείτε Αρεόπολη by night, αν πεινάσετε στο μεζεδοπωλείο Πούλος
-αν πάτε Καρδαμύλη σίγουρα καφέ στο Ακουαρέλα και μπάνιο στο Φονέα
-κάντε τη διαδρομή για Ταίναρο μην το παραλείψετε
- για βουτιά Λιμένι, Μέζαπο, Γερολιμένα, Αλύπα
- Γύθειο στο ρουφ του ξενοδοχείου Λας για καφε/φαι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos Πάρτε παπούτσια θαλάσσης να μην μασάς από κοτρώνες, γιατί μπορεί το έμπα να είναι πολύ δύσκολο, αλλά τα νερά είναι το κάτι άλλο.
4 άνθρωποι σε δοξαζουμε να ξες
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για μπάνιο χωρις βασανα στο Βαθυ και στο Σκουταρι.
Το Σκουταρι απο οταν ημουν μικρη είναι το αγαπημενο μου μερος για κολυμπι.
Και μόνο που στο βυθό υπαρχουν ερειπια απο τον ναό του Βορδωνιου Απολλωνα μου φτάνει.
Η παραλια του με ψιλή αμμο χωριζεται σε τρια μερη . Κοιτωντας απο ψηλα , αριστερα ειναι το κοσμικο
κομματι με ομπρελλες ξαπλωστρες και την ταβερνα Καλαμακια .
Η ταβερνα ειναι σε ωραιο σημειο με θεα και αερακι ακομα και οταν εχει πολυ ζεστη .
Μεχρι περυσι ηταν η κλασσικη ταβερνα για μετα το μπάνιο με νοστιμα φαγητα και λογικες τιμες.
Εφετος που πηγα είδα οτι το γυρισε σε πιο κυριλέ και ανεβασε τιμες . Αξιζει ομως , εφαγα πολυ ωραια ψητό καλαμαρι φρεσκο.
Η δεξια πλευρα που ειναι μια μικρη εκκλησια η Αγια Βαρβαρα ειναι κομματι χωρις ομπρελλες.
Εχει δυο καλες ταβερνες κυριως με ψαρικα .
Εκει που μου αρεσει πολυ ειναι στη μεση μια κρυμμενη μικρη παραλία που δεν φαινεται αλλά κατεβαινεις ευκολα με σκαλοπατακια στο σημειο που ειναι μια μικρη κολωνα απο το ναο του Απολλωνα διπλα στη μια απο τις δυο ταβερνες.
Επειδη δεν εχει πλακωσει ακομα πολυ κοσμος μπορει να τη βρειτε και άδεια για παρτη σας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μπάνιο χωρις βασανα στο Βαθυ και στο Σκουταρι.
Το Σκουταρι απο οταν ημουν μικρη είναι το αγαπημενο μου μερος για κολυμπι.
Και μόνο που στο βυθό υπαρχουν ερειπια απο τον ναό του Βορδωνιου Απολλωνα μου φτάνει.
Η παραλια του με ψιλή αμμο χωριζεται σε τρια μερη . Κοιτωντας απο ψηλα , αριστερα ειναι το κοσμικο
κομματι με ομπρελλες ξαπλωστρες και την ταβερνα Καλαμακια .
Η ταβερνα ειναι σε ωραιο σημειο με θεα και αερακι ακομα και οταν εχει πολυ ζεστη .
Μεχρι περυσι ηταν η κλασσικη ταβερνα για μετα το μπάνιο με νοστιμα φαγητα και λογικες τιμες.
Εφετος που πηγα είδα οτι το γυρισε σε πιο κυριλέ και ανεβασε τιμες . Αξιζει ομως , εφαγα πολυ ωραια ψητό καλαμαρι φρεσκο.
Η δεξια πλευρα που ειναι μια μικρη εκκλησια η Αγια Βαρβαρα ειναι κομματι χωρις ομπρελλες.
Εχει δυο καλες ταβερνες κυριως με ψαρικα .
Εκει που μου αρεσει πολυ ειναι στη μεση μια κρυμμενη μικρη παραλία που δεν φαινεται αλλά κατεβαινεις ευκολα με σκαλοπατακια στο σημειο που ειναι μια μικρη κολωνα απο το ναο του Απολλωνα διπλα στη μια απο τις δυο ταβερνες.
Επειδη δεν εχει πλακωσει ακομα πολυ κοσμος μπορει να τη βρειτε και άδεια για παρτη σας.
Όλη μέρα με είχαν πρήξει με μια παραλία που ρους είπε η κυρά Σοφία πέρυσι και πήγαν, που είχε.πανω ένα εκκλησάκι της "Μαρίας Μαγδαληνής ". Τελικά ρωτήσαμε σήμερα και αποφάνθηκαν οι ντόπιοι ότι οι φίλοι μας αναφέρονταν στην Αγία Βαρβάρα. Θα πάμε σίγουρα .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν για να μη μας πείτε γαϊδούρια, με τη βοήθεια σας και τη βοήθεια της Παναγιας της Ταξιδιωτισσας πήγαμε στα εξής:
Από Αθήνα αφήσαμε Βασσες κλπ και πήγαμε Καρδαμύλη για στάση, αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις είναι χαριτωμένο το χωριό. Φάγαμε στην Τικλα, γκουρμεδακι πολύ καλό, πολύ ωραία θέα. Για μπάνιο πήγανε στο Φονεα, θαύμα. Ωραίο βότσαλο, ίσκιος από τα βράχια, λίγος κόσμος και καλός, υπέροχα νερά, χρήσιμο το θαλασσοπαπουτσο για την είσοδο. Μπόνους οτι έχει και μια ντουσιερα να φεύγουν τα αλάτια. Αχαστη παραλία, παρκάρεις και κάτω από τα δέντρα, παρότι Κυριακή λίγος κόσμος.

Στο δρόμο για Καραβοστασι, κάναμε στάση σε Στουπα και Καλόγρια απλά για να τις δούμε. Ωραία αμμος, αλλά τίγκα στην ξαπλώστρα, που δε θα με ενοχλούσαν αν δεν ήταν τόσο κλειστοφοβικα.

Διαμονή στο Porto Vitilo Boutique Hotel. Σούπερ ευχαριστημένοι, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ προσωπικό, άψογες εγκαταστάσεις από πέτρα, αμαρτία το πρωινό, λίγος κόσμος και καλός, φανταστική θέα, 95 το δίκλινο μας έκαναν upgrade και στα δύο ζευγάρια γιατί είμαστε και ωραίοι τύποι.

Για δείπνο πριγαμε στον Κουρμα στο Λιμενι, που πήγαιναν πέρυσι οι φίλοι μας. Πολύ καλές τιμές, τρως πάνω στο κύμα, εξαιρετικό σέρβις, δωράκι μους λεμόνι στο τέλος, θα επιστρέψουμε για αστακομακαροναδα, μας ήρθε 60 ευρώ για 4 άτομα (φάγαμε σχετικά ελαφριά). Πανέμορφο και ήσυχο το Λιμενι για βόλτα το βράδυ.
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Γεια σας παιδια..διάβασα όλα τα σχόλια..εμείς πάμε με τον άντρα μου και τη κορούλα μας τρεισιμιση χρόνων δεκαπέντε Ιουλίου αεροπολη..έκλεισα δύο διανυκτερεύσεις και τη τρίτη φεύγουμε .έχω βάλει στο μάτι σίγουρα παραλία φονέα βαθειά και Λιμένι..παραλία φονέα λέτε να πάμε στο πήγαινε η στο φεύγα; Μένουμε Ναύπακτο και ψάχνω να δω ποια διαδρομή είναι πιο εύκολη να πάμε.. Μονεμβασιά και Ελαφόνησο πήγαμε πέρυσι οπότε τη εβγαλα τελείως από το πρόγραμμα. Θα περάσω και από Γύθειο εννοειται
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας παιδια..διάβασα όλα τα σχόλια..εμείς πάμε με τον άντρα μου και τη κορούλα μας τρεισιμιση χρόνων δεκαπέντε Ιουλίου αεροπολη..έκλεισα δύο διανυκτερεύσεις και τη τρίτη φεύγουμε .έχω βάλει στο μάτι σίγουρα παραλία φονέα βαθειά και Λιμένι..παραλία φονέα λέτε να πάμε στο πήγαινε η στο φεύγα; Μένουμε Ναύπακτο και ψάχνω να δω ποια διαδρομή είναι πιο εύκολη να πάμε.. Μονεμβασιά και Ελαφόνησο πήγαμε πέρυσι οπότε τη εβγαλα τελείως από το πρόγραμμα. Θα περάσω και από Γύθειο εννοειται
Μη χάσεις Αλυπα, χαιλαιτ σε πανεθνικο επίπεδο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι τη έχω υπόψιν μου..σε αυτή λέω να πάω και στη παραλία φονέα..Καρδαμύλη αξίζει για βόλτα;
Χαριτωμένη μου φάνηκε για κανένα τέταρτο, με άρεσε ΠΟΛΥ το φαγητο στο Τικλα , φαινόταν ωραία και η μικρή παραλιουλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
O Teo ξετρελάθηκε με αυτή τη μπύρα, πικρή και φρουτωδης λέει. Δυσευρετη.
20220626_152056.jpg

Το φαγητο στην Τικλα.
20220626_152936.jpg
20220626_152230.jpg
20220626_160436.jpg

Ωραία φαινόταν η παραλιουλα στην Καρδαμύλη.
20220626_163517.jpg

Που τέλος πάντων για μια σύντομη βόλτα ωραία είναι.
20220626_165628.jpg

Η παραλία του Φονέα από ψηλά.
20220626_171751.jpg

Κι από χαμηλά.
20220626_172533.jpg
20220626_172547.jpg
20220626_172601.jpg

Παραπολυ ευχαριστημένοι από το ξενοδοχείο μας. Δε συνηθίζω να κλείνω δωμάτια τόσο ακριβά, αλλά τα αξιζει στον υπερθετικό βαθμό. Φοβερό προσωπικό.
20220626_200455.jpg
20220626_200552.jpg
20220626_212531.jpg

Όμορφο και το Λιμενι το βράδυ.
20220626_214337.jpg
20220626_232543.jpg
 
Last edited:

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
O Teo ξετρελάθηκε με αυτή τη μπύρα, πικρή και φρουτωδης λέει. Δυσευρετη.
View attachment 396919
Το φαγητο στην Τικλα.
View attachment 396920 View attachment 396921 View attachment 396922
Ωραία φαινόταν η παραλιουλα στην Καρδαμύλη.
View attachment 396923
Που τέλος πάντων για μια σύντομη βόλτα ωραία είναι.
View attachment 396924
Η παραλία του Φονέα από ψηλά.
View attachment 396925
Κι από χαμηλά.
View attachment 396926 View attachment 396927 View attachment 396928
Παραπολυ ευχαριστημένοι από το ξενοδοχείο μας. Δε συνηθίζω να κλείνω δωμάτια τόσο ακριβά, αλλά τα αξιζει στον υπερθετικό βαθμό. Φοβερό προσωπικό.
View attachment 396929 View attachment 396930 View attachment 396931
Όμορφο και το Λιμενι το βράδυ.
View attachment 396932 View attachment 396933
O Teo ξετρελάθηκε με αυτή τη μπύρα, πικρή και φρουτωδης λέει. Δυσευρετη.
View attachment 396919
Το φαγητο στην Τικλα.
View attachment 396920 View attachment 396921 View attachment 396922
Ωραία φαινόταν η παραλιουλα στην Καρδαμύλη.
View attachment 396923
Που τέλος πάντων για μια σύντομη βόλτα ωραία είναι.
View attachment 396924
Η παραλία του Φονέα από ψηλά.
View attachment 396925
Κι από χαμηλά.
View attachment 396926 View attachment 396927 View attachment 396928
Παραπολυ ευχαριστημένοι από το ξενοδοχείο μας. Δε συνηθίζω να κλείνω δωμάτια τόσο ακριβά, αλλά τα αξιζει στον υπερθετικό βαθμό. Φοβερό προσωπικό.
View attachment 396929 View attachment 396930 View attachment 396931
Όμορφο και το Λιμενι το βράδυ.
View attachment 396932 View attachment 396933
ποίο ξενοδοχείο ήταν; Εγώ έκλεισα το mani hotel στη αεροπολη δε βρήκα τίποτα άλλο..όλα τα άλλα ήταν πανάκριβα λες και έψαχνα για Σαντορίνη..!! Το έχουν ανεβάσει πολύ οι Μανιάτες .Βαθειά έχει καμία ταβέρνα κοντά η καμία παραλία ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom