Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ποίο ξενοδοχείο ήταν; Εγώ έκλεισα το mani hotel στη αεροπολη δε βρήκα τίποτα άλλο..όλα τα άλλα ήταν πανάκριβα λες και έψαχνα για Σαντορίνη..!! Το έχουν ανεβάσει πολύ οι Μανιάτες .Βαθειά έχει καμία ταβέρνα κοντά η καμία παραλία ;
Porto Vitilo Boutique Hotel. Για Ιούλιο οι τιμές πολύ ακριβότερες , για Αύγουστο απιαστες.

Το έχω δει και σε νησιά, δεν έχει να κανει με την πληρότητα, από 1.7 αλλάζει η τιμή, άσχετα αν πέφτει ΠΣΚ κλπ.
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
ποίο ξενοδοχείο ήταν; Εγώ έκλεισα το mani hotel στη αεροπολη δε βρήκα τίποτα άλλο..όλα τα άλλα ήταν πανάκριβα λες και έψαχνα για Σαντορίνη..!! Το έχουν ανεβάσει πολύ οι Μανιάτες .Βαθειά έχει καμία ταβέρνα κοντά η καμία παραλία ;
Στη Βάθεια έχει μια και μόνο ταβέρνα ο "Ασπάλαθος". Σε δέκα λεπτά βρίσκετε το Μαρμάρι, παραλία με άμμο. Για φαγητό σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς και πολύ γραφικά στο Πόρτο Κάγιο.
Οι τιμές στο Λιμένι έχουν αρχίσει και ξεφεύγουν και γενικά στη γύρω περιοχή δύσκολα πλέον βρίσκεις φθηνό ξενοδοχείο με τη συντριπτική πλειοψηφία των επισκεπτών να είναι Έλληνες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τη δεύτερη μέρα κινηθήκαμε προς Αλυπα. Δεν έχω λόγια για το μερος: κλειστός όρος, με λιγοστά παραδοσιακά κτίσματα και μια ταβέρνα, την "καλύβα του Μπαρμπα Θωμά " από άλλη εποχή , μπροστά από νερά απίστευτα, σε μια παραλία με βότσαλο και χρώματα απεριγραπτα, παράδεισος. Ήμασταν μόνοι μας για 2 ώρες και μετά ηρθαν μόλις 4 άτομα. Από τα πιο όμορφα μέρη που έχω δει στην Ελλάδα . Χαιλαιτ της χώρας, απίστευτο μέρος.

Σειρά είχε το Σκουταρι, με τις 3 παραλίες που ριναι οοως ακριβώς τις περιεγραψε η Κική. Φάγαμε στο απίστευτα γραφικο ταβερνάκι (47 ευρώ 4 ατομα) πάνω στο κύμα δίπλα στην Αγία Βαρβάρα αλλά η διπλανή (βορδωνας) παραλια είναι καλύτερη με φυσική σκιά από τα βράχια και ΜΗΔΕΝ λουομενους. Πως γίνεται τέτοιες παραλίες να είναι άδειες, δεν ξέρω.

Περάσαμε από τον Κοτρωνα, άδειος κι αυτός σχεδόν, παραλία με άμμο, πολύ ρηχή, δε μας έκανε το κλικ που μας κάνουν οι άγριες, αλλά αξιόλογη αν μη τι άλλο.

Συνεχίσαμε για Γύθειο, είδαμε το αρχαίο θέατρο (δίπλα σε στρατόπεδο!) Και καναμε τη βόλτα μας. Το ζαχαροπλααστειο Φίνο όπως ακριβώς το περιέγραψε η @KIKI : ακριβούτσικο, αλλά φανταστικά τα γλυκά , ειδική μνεία στον κορμό.

Για δειπνο πήγανε στην κυρα Ματουλα με τους τόσους οπαδούς εδώ. Παραδοσιακο τα ταβερνάκι, όλα σωστά ψημένα, είχε και συκωταριά που δε βρίσκω εύκολα, πατατουλες στο χέρι με αγάπη κομμένες, μας κέρασε και πανακοτα, 60 ευρώ η τετράδα, απλά και νόστιμα,σκασαμε, τι άλλο να ζητήσεις;

Αλυπα πρώτη θέα, απίστευτη. Ο Τεο θέλει μαύρισμα.
20220627_121222.jpg

Τρομερά νερά η Αλυπα, εξαιρετικός βυθός, τόσο αλάτι που δεν κάνεις προσπάθεια να επιπλέεις.
20220627_125950.jpg
20220627_130837.jpg
20220627_132301.jpg


Ο Κοτρωνας, δεν τον δοκιμάσαμε.
20220627_140144.jpg


Στο Σκουταρι, η παραλία της Αγίας Βαρβάρας.
20220627_144020.jpg

...με τη γραφική ψαροταβέρνα.
20220627_144116.jpg
20220627_144029.jpg

Και στα 30 μέτρα, ο,τι απέμεινε από το ναό του Απόλλωνα.
20220627_152029.jpg

Απο πισω η παραλία Βορδωνας εξαιρετική.
20220627_173139.jpg

Το Γύθειο είναι και αμφιθεατρικά κτισμένο, άσχημο δεν το λες.
20220627_185605.jpg

Και το βράδυ τσακισαμε τα γλυκά απότομα Φίνο στην πισίνα.
20220627_231501.jpg
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θα το πω να μην το κρατάω...80 ποστ για να παει ο @Yorgos στο Λιμένι..Που έχει γυρίσει όλο τον κόσμο...enough που λένε και στο χωριό μου :haha::xalara:
Διαβάζω το νήμα και η πλάκα είναι η εξής: από το --->"Πήρα ένα αεροπλάνο, έφτασα στην Ουαγκαντούγκου, επί τόπου βρήκα ένα λεωφορείο για Τιμπουκτού, έφτασα Τιμπουκτού χωρίς να έχω κλείσει κατάλυμα, ε σιγά θα βρω, τελικά δεν είχε τίποτα, κοιμήθηκα σε μια αυλή ενός φιλόξενου φύλαρχου, την επόμενη μέρα με οτοστόπ έφτασα στο παντελώς άγνωστο Dendebre (προφανώς και έχω ανοιχτό google maps), απέφυγα κάτι απαγωγείς ε λεπτομέρειες τώρα, εκεί βρήκα κάτι φοβερές παράγκες με 0,006 σεντ που διανυκτέρευσα υπό το φως των αστεριών.........",

πήγαμε στο ---> "μήπως να μου πείτε ακριβώς σε ποιο ζαχαροπλαστείο να φάμε ωραίο κορμό?"

:haha: :haha: :haha: :haha: :haha::p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χωρίς πλάκα για πείτε που να τσιμπήσουμε κανένα καλό σουβλάκι στην Κόρινθο, κατά προτίμηση κάπου κοντά να δούμε και τον Ισθμό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Χωρίς πλάκα για πείτε που να τσιμπήσουμε κανένα καλό σουβλάκι στην Κόρινθο, κατά προτίμηση κάπου κοντά να δούμε και τον Ισθμό.
Αν δοθεί και αυτή η πληροφορία θα είναι αξία ανεκτίμητη... :D ' Ισως δεν το σκέφτηκε κανείς να ρωτήσει πιο πρίν..Ο @Yorgos ανοίγει δρόμους,είτε μακριά είτε κοντά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φτάνω σε 10 λεπτά και πρόταση δε βλέπω
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δυστυχώς προβλέπω να τρως το σουβλάκι στα τουριστάδικα/σουβενεράδικα...Αν πεινάς πολύ βέβαια...
Δεν υπάρχει πιτογυρο, απαράδεκτοι.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Χωρίς πλάκα για πείτε που να τσιμπήσουμε κανένα καλό σουβλάκι στην Κόρινθο, κατά προτίμηση κάπου κοντά να δούμε και τον Ισθμό.
Γύρνα στους μύλους Αργολίδος ήπηγαινε στο ρηγανι στο Λουτράκι,όχι για σουβλάκια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.297
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πως σερβίρουν;Καλαμάκι(το ξέρουμε νότιοι είμαστε......)+ψωμάκι μόνον;
Σε 4 σουβλατζιδικα, ναι. Στα Μέγαρα πήγα σε άλλα 4 τα 3 κλειστά το τέταρτο είχε μόνο κοτόπουλο. Η κακή πλευρά της Ελλάδας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom