Πορτογαλία Λισσαβώνα-Μαδέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Μέσα στον Οκτώβρη θα επισκεφτούμε την Πορτογαλία για γαμήλιο.Έχοντας διαβάσει όσα γράφετε στο forum,είμαι ενθουσιασμένη.Θα πάμε για περίπου 11 μέρες.Τις μισές θα τις περάσουμε στη Λισσαβώνα.Θέλουμε οπωσδήποτε μια ημερήσια στη Σίντρα.Ποιά άλλη πόλη κοντά στη Λισσαβώνα θα προτείνατε για ημερήσια?Το Εστορίλ?
Όποια άλλη πληροφορία για Λισσαβώνα και Μαδέρα καλοδεχούμενη.:D
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μέσα στον Οκτώβρη θα επισκεφτούμε την Πορτογαλία για γαμήλιο.Έχοντας διαβάσει όσα γράφετε στο forum,είμαι ενθουσιασμένη.Θα πάμε για περίπου 11 μέρες.Τις μισές θα τις περάσουμε στη Λισσαβώνα.Θέλουμε οπωσδήποτε μια ημερήσια στη Σίντρα.Ποιά άλλη πόλη κοντά στη Λισσαβώνα θα προτείνατε για ημερήσια?Το Εστορίλ?
Όποια άλλη πληροφορία για Λισσαβώνα και Μαδέρα καλοδεχούμενη.:D
Στο Πόρτο να πάτε αλλά όχι για μονοήμερη (βγαίνει κι έτσι βέβαια), να μείνετε παραπάνω αν μπορείτε!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ρε συ δεν είχα καταλάβει ότι είναι τόσο άμεσα το γαμήλιο! Θα επισπεύσω οπότε τη συνέχεια της ιστορίας μου για Μαδέρα. :D

Για Λισσαβώνα δεν έχω να πω και πολλά επειδή πέρασα ουσιαστικά 8-9 ώρες στην πόλη. Νομίζω πάντως 3 μέρες είναι αρκετές. Και Μαδέρα το minimun είναι 5 μέρες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Σας ευχαριστώ παιδιά.Η αλήθεια είναι ότι έχουμε ήδη κλείσει τις διανυκτερεύσεις σε Μαδέρα και Λισσαβώνα,οπότε μόνο σε ημερήσια(αν γίνεται),θα δω το Πόρτο.Το έχω βέβαια στο πρόγραμμα για διεξιδική επίσκεψη σε επόμενο ταξίδι.

Ρε συ δεν είχα καταλάβει ότι είναι τόσο άμεσα το γαμήλιο! Θα επισπεύσω οπότε τη συνέχεια της ιστορίας μου για Μαδέρα. :D

Για Λισσαβώνα δεν έχω να πω και πολλά επειδή πέρασα ουσιαστικά 8-9 ώρες στην πόλη. Νομίζω πάντως 3 μέρες είναι αρκετές. Και Μαδέρα το minimun είναι 5 μέρες.
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια της ιστορίας.:clap:
Λέμε για 7 μέρες(6 διανυκτερεύσεις) Μαδέρα και 6 μέρες Λισσαβώνα.Κάποιες από αυτές θα αφιερωθούν σε ημερήσιες σε κοντινές περιοχές όπως η Σίντρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.048
Σας ευχαριστώ παιδιά.Η αλήθεια είναι ότι έχουμε ήδη κλείσει τις διανυκτερεύσεις σε Μαδέρα και Λισσαβώνα,οπότε μόνο σε ημερήσια(αν γίνεται),θα δω το Πόρτο.Το έχω βέβαια στο πρόγραμμα για διεξιδική επίσκεψη σε επόμενο ταξίδι.
Με το καλό ο γάμος! Η ημερήσια στο Πόρτο είναι σκότωμα, δεν βγαίνει η απόσταση και αδικεί την πόλη. Αν δεν είχατε κλείσει ήδη τη διαμονή, θα άξιζαν 2 μέρες στο Πόρτο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια της ιστορίας.:clap:
.
Θα πρέπει βέβαια μετά να μου στείλεις κουφέτα για να με ανταμείψεις! :haha:

Λέμε για 7 μέρες(6 διανυκτερεύσεις) Μαδέρα και 6 μέρες Λισσαβώνα.Κάποιες από αυτές θα αφιερωθούν σε ημερήσιες σε κοντινές περιοχές όπως η Σίντρα.
Σε 7 μέρες μπορείς σίγουρα να δεις πολλά! Περισσότερα από όσα είδα εγώ, ιδιαίτερα αν νοικιάσετε αμάξι. Οι διανυκτερερεύσεις που έχεις κλείσει Λισσαβώνα είναι μη ακυρώσιμες; Μήπως μπορούσες να βγάλεις τις 2 και να τις βάλεις στο Πόρτο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Θα πρέπει βέβαια μετά να μου στείλεις κουφέτα για να με ανταμείψεις! :haha:



Σε 7 μέρες μπορείς σίγουρα να δεις πολλά! Περισσότερα από όσα είδα εγώ, ιδιαίτερα αν νοικιάσετε αμάξι. Οι διανυκτερερεύσεις που έχεις κλείσει Λισσαβώνα είναι μη ακυρώσιμες; Μήπως μπορούσες να βγάλεις τις 2 και να τις βάλεις στο Πόρτο.

Θα σου στείλω μπομπονιέρα με κουφέτα με γεύσεις αν θέλεις.:haha:
Αν μένεις Αθήνα μπορεί να περάσω κ από το σπίτι να στα δώσω.:haha:



Κλείσαμε τα εισητήρια με την Tap και τα ξενοδοχεία μέσω πρακτορείου,γιατί μας τα έδινε σε καλύτερη τιμή από ότι το booking.Επειδή όμως ο γάμος είναι σε λιγότερο από ένα μήνα, δεν έχω κ πολλές μέρες για οργανωτικές αλλαγές στο ταξίδι.Οπότε απλώς περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας κ κανονίζω την κατανομή των ημερών στη Λισσαβώνα κ τη Μαδέρα.:)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Σας ευχαριστώ παιδιά.Η αλήθεια είναι ότι έχουμε ήδη κλείσει τις διανυκτερεύσεις σε Μαδέρα και Λισσαβώνα,οπότε μόνο σε ημερήσια(αν γίνεται),θα δω το Πόρτο.Το έχω βέβαια στο πρόγραμμα για διεξιδική επίσκεψη σε επόμενο ταξίδι.

Αφου το εχεις στο προγραμα για πιο μετα αστο καλυτερα για ημερισια. Πηγαινε μεχρι την Κοιμπρα που ειναι και πιο κοντα, και πιο μικρη πολη
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Επίσης έχω ακούσει διάφορες απόψεις για το αν αξίζει η lisboa card ή όχι.Ο Sprom έγραφε ότι για φοιτητές κάποιες είσοδοι έχουν μειωμένη τιμή ή δεν πληρώνεις καθόλου.Έχει κανείς γνώμη για αυτό?Αξίζει να πάρω την κάρτα,αν έχω φοιτητικό πάσο?Μια και τώρα το πάσο είναι κ στα αγγλικά.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Καταρχην η ωρα η καλη..
Tελεια επιλογη το ταξιδι σου, η Λισσαβωνα ειναι πανεμορφη και πολυ ατμοσφαιρικη,
και μην ανησυχεις καθολου, οι 6 μερες που εχεις στη διαθεση σου θα περασουν χωρις να τις καταλαβεις..

Για κοντινες εκδρομες θα σου προτεινα να συνεχισεις απο το Εστοριλ και να επισκεφτεις το γοητευτικο ψαροχωρι Cascais.. Απο εκει μπορεις να συνεχισεις για λιγο ακομη χαζευοντας την υπεροχη διαδρομη κατα μηκος της ακτογραμμης του ατλαντικου

Μια αλλη επιλογη για κοντινη εξορμηση ειναι το γραφικο ορεινο χωριουδάκι του Οbidos Heritage and Culture - Introduction - με τα σοκακια, τα ασπρα σπιτακια και το εντυπωσιακο καστρο του και το ξακουστο ginja de obidos (ειδος λικερ με ολοκληρα βυσσινα)

Για την Evora εχω ακουσει τα καλυτερα, οποτε δεν χανεις τπτ να το κοιταξεις και προς τα εκει..
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Το πορτο ειναι 320 χιλιομετρα, περιπου 3.5- 4 ωρες, οποτε μονοημερη τρομερα δυσκολο. Μια πανεμορφη και μεσαιωνικη πολη ειναι το obidos και σχετικα κοντα.
Η lisbon card συμφερει γιατι εχεις και τις μετακινησεις μεσα στην Λισαβωνα, συν τα μουσεια, εμας μας βολεψε αφανταστα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.768
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom