Πορτογαλία Λισσαβώνα-Μαδέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.107
Πολύ ωραία φωτογραφία.:clap:
Στη Λισσαβώνα έχουμε κλείσει σε αυτό το ξενοδοχείο:Eurostars Das Letras (Λισαβόνα, Πορτογαλία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor

Είναι κοντά σε κάποια αξιοθέατα κ έχει κ σταθμό μετρό κοντά.Οπότε ξεκινάμε να βλέπουμε τα βασικά στη Λισσαβώνα και όσες μέρες μείνουν κατανέμονται σε εκδρομές.:clap:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πολύ ωραία φωτογραφία.:clap:
Στη Λισσαβώνα έχουμε κλείσει σε αυτό το ξενοδοχείο:Eurostars Das Letras (Λισαβόνα, Πορτογαλία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor

Είναι κοντά σε κάποια αξιοθέατα κ έχει κ σταθμό μετρό κοντά.Οπότε ξεκινάμε να βλέπουμε τα βασικά στη Λισσαβώνα και όσες μέρες μείνουν κατανέμονται σε εκδρομές.:clap:
το εχεις πληρωσει το χοτελ?? Στο λεω γιατι στη συγκεκριμενη πολη δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το μετρο , οσο το να εισαι κοντα σε elevador , διοτι ειναι χτισμενη σε λοφο
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν πήγα Estoril και Cascais συνειδητά και δεν το μετάνοιωσα. Γνώμη μου είναι ότι θα χάσεις τη μέρα σου εκεί (με την έννοια της σπουδαιότητας της επίσκεψης). Αντ' αυτών θα πρότεινα οπωσδήποτε Evora (που είναι μια κούκλα - προσωπικά μου άρεσε περισσότερο κι από το Santiago, όσο κι αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί ύβρις από ορισμένους). Είναι μιάμισυ ώρα δρόμος κι αν ξεκινήσετε νωρίς μπορείτε ακόμη και στο Monsaraz να πάτε (που θα σας ενθουσιάσει).

ΥΓ. Η σύγκριση του Obidos με την Evora αποτελεί ύβρι. Το πρώτο είναι ένα (πολύ) υπερτιμημένο τουριστικό χωριό - που πλακώνουν οι ορδές των βαρβάρων καθημερινά - και υπάρχουν δεκάδες καλύτερα απ' αυτό σε όλην την Πορτογαλία. Η δεύτερη είναι μια πόλη με class, άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις και απολύτως δίκαια είναι προστατευόμενη από την Unesco.

... για το Πόρτο στα είπαν...

Α, κι αν ψάχνεις το κάτι διαφορετικό, αναζήτησε τα ίχνη των δεινοσαύρων κοντά στη Fatima και τα καταπληκτικά σπήλαια της περιοχής...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
το εχεις πληρωσει το χοτελ?? Στο λεω γιατι στη συγκεκριμενη πολη δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το μετρο , οσο το να εισαι κοντα σε elevador , διοτι ειναι χτισμενη σε λοφο
Και όχι μόνο σε ένα λόφο, αλλά σε επτά. :D

Τα elevadores εξυπηρετούν πολύ συγκεκριμένα σημεία.
Το σημείο που βρίσκεται το ξενοδοχείο δεν είναι καθόλου κακό.
Άλλωστε με τη lisboncard μπορούν να κάνουν και διάφορους συνδυασμούς για τις μετακινήσεις τους.

Άσε που πρέπει να πέσει και αρκετό περπάτημα, αλλιώς πώς θα γνωρίσουν καλύτερα την πόλη?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.107
Ναι το είναι ήδη πληρωμένο.Οπότε μάλλον θα πέσει και αρκετό περπάτημα.Γενικότερα στα ταξίδια περπατάμε πολύ οπότε πιστεύω να τα καταφέρουμε.;):)

Άλλωστε με τη lisboncard μπορούν να κάνουν και διάφορους συνδυασμούς για τις μετακινήσεις τους.

Άσε που πρέπει να πέσει και αρκετό περπάτημα, αλλιώς πώς θα γνωρίσουν καλύτερα την πόλη?

H lisbon card είναι και για λεωφορεία και για μετρό?Ενδιαφέρον.Μπορούμε να την προμηθευτούμε και από το αεροδρόμιο,έτσι δεν είναι?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
H lisbon card είναι και για λεωφορεία και για μετρό?Ενδιαφέρον.Μπορούμε να την προμηθευτούμε και από το αεροδρόμιο,έτσι δεν είναι?
Απο το αεροδρόμιο μπορείτε να πάρετε ταξι, είναι τόσο κοντα που κοστίζει περί τα 10 ευρω! Την Lisbon card την βγάζετε απο το γραφείο τουρισμού το οποίο βρίσκεται στην πλατεία Restauradores
Μετρο , λεωφορεία και τραμ είναι for free όταν χρησιμοποιείς την κάρτα
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για όλα τα ΜΜΜ. Μετρό, τραμ, elevadores, λεωφορεία και κάποιες διαδρομές τρένων (πχ. για Σίντρα) και ναι μπορείς να την αγοράσεις και από το αεροδρόμιο. Αλλιώς το κοντινότερο στο ξενοδοχείο σας σημείο πώλησης είναι στην Placa dos Restauradores, στο ισόγειο του Palacio Foz.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
Visit Lisboa - Lisboa Card
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
:roll:εμενα παλι το cascais μου αρεσε πολυ περισσοτερο και απο το Εστοριλ που το βρηκα ψιλοαδιαφορο και απο το Obidos το οποίο ειναι γραφικο αλλα γενικα τα ορεινα μερη δεν ειναι η αδυναμια μου..
πηγα ομως αυγουστο (στο cascais) και αυτο επαιξε το ρολο του..
τον οκτωβρη τα τοπια θα ειναι σιγουρα διαφορετικα

και εμεις απο οτι θυμαμαι σε μια ημερα ειχαμε παει με το αυτοκινητο εστοριλ-κασκαις-σιντρα ειναι στη σειρα και ειδικα τα δυο πρωτα δεν ειναι καθολου μακρια.. βολτα το λες περισσοτερο παρα ημερησια εκδρομη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν πήγα Estoril και Cascais συνειδητά και δεν το μετάνοιωσα. Γνώμη μου είναι ότι θα χάσεις τη μέρα σου εκεί (με την έννοια της σπουδαιότητας της επίσκεψης). Αντ' αυτών θα πρότεινα οπωσδήποτε Evora (που είναι μια κούκλα - προσωπικά μου άρεσε περισσότερο κι από το Santiago, όσο κι αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί ύβρις από ορισμένους). Είναι μιάμισυ ώρα δρόμος κι αν ξεκινήσετε νωρίς μπορείτε ακόμη και στο Monsaraz να πάτε (που θα σας ενθουσιάσει).

ΥΓ. Η σύγκριση του Obidos με την Evora αποτελεί ύβρι. Το πρώτο είναι ένα (πολύ) υπερτιμημένο τουριστικό χωριό - που πλακώνουν οι ορδές των βαρβάρων καθημερινά - και υπάρχουν δεκάδες καλύτερα απ' αυτό σε όλην την Πορτογαλία. Η δεύτερη είναι μια πόλη με class, άπειρα πράγματα να δεις και να κάνεις και απολύτως δίκαια είναι προστατευόμενη από την Unesco.

... για το Πόρτο στα είπαν...

Α, κι αν ψάχνεις το κάτι διαφορετικό, αναζήτησε τα ίχνη των δεινοσαύρων κοντά στη Fatima και τα καταπληκτικά σπήλαια της περιοχής...
Επειδή εγώ μίλησα για Evora και Οbidos. Να ξαναπώ ότι έχω πάει μόνο Evora, ενώ το Obidos το έχω δει μόνο σε φωτογραφίες και όντως μοιάζουν τα σπιτάκια και τα δρομάκια με της Evora. Προφανώς δεν μπορώ να συγκρίνω αφού δεν έχω πάει και στα δυο, αλλά με το να γράψω για την ομοιότητα ήθελα να αποτρέψω την ενδιαφερόμενη να επισκεφθεί και τα δυο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Α, κι αν ψάχνεις το κάτι διαφορετικό, αναζήτησε τα ίχνη των δεινοσαύρων κοντά στη Fatima και τα καταπληκτικά σπήλαια της περιοχής...
Εκεί πήγα κι εγώ. Μου έκανε εντύπωση το ίχνος παιδιού δεινοσαύρου, όπως και δεινοσαύρου με χαμένο δάχτυλο! Μοναδικό αξιοθέατο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Απο το αεροδρόμιο μπορείτε να πάρετε ταξι, είναι τόσο κοντα που κοστίζει περί τα 10 ευρω!
Επίσης, μπορείτε να πάρετε και το λεωφορείο express. Η γραμμή 1, σε 7 στάσεις θα σε φέρει στο ξενοδοχείο σου (περίπου 20'-30'), με εισιτήριο 3,50 ευρώ.

Lisbon Airport AeroBus & AeroShuttle Hotel Shuttles and Buses to City Center

Απ' το ξενοδοχείο σου μέχρι το Rossio θα κάνετε 20'-30' με τα πόδια (ανάλογα πόσο θα χαζεύετε τις βιτρίνες και όχι μόνο... :) ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom