Πορτογαλία Λισσαβώνα

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Μεταξύ των στάσεων μετρό Parque (μπλε γραμμή) - Picoas (κίτρινη γραμμή) και Saldanha (κόκκινη γραμμή) η περιοχή αυτή είναι βολική για να κλείσω ξενοδοχείο; Είναι ασφαλής γενικά ή να την αποφύγω;
Είναι αδιάφορη πέραν κάποιων εστιατορίων τριγύρω, με μερικά εμπορικά κέντρα και το πάρκο Εδουάρδου κοντά όπως και το Μουσείο Γκουλμπεκιάν. Βολική για το μετρό, αλλά χωρίς εμφανή τη μαγεία της Λισσβώνας όπως οι περιοχές που προτάθηκαν. Θέμα ασφάλειας δε τίθεται καθότι είναι από τις καλές περιοχές του κέντρου.
 

Kontantinou Maria

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
προσοχη στα προσωπικα σας αντικειμενα κατα την διαρκεια περιηγησης στην πολη της Λισσαβονας. Κλεβουν!
 
Last edited by a moderator:

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Είναι αδιάφορη πέραν κάποιων εστιατορίων τριγύρω, με μερικά εμπορικά κέντρα και το πάρκο Εδουάρδου κοντά όπως και το Μουσείο Γκουλμπεκιάν. Βολική για το μετρό, αλλά χωρίς εμφανή τη μαγεία της Λισσβώνας όπως οι περιοχές που προτάθηκαν. Θέμα ασφάλειας δε τίθεται καθότι είναι από τις καλές περιοχές του κέντρου.
Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια. Βρίσκω εκεί μέσα τιμές από 200 - 230 χωρίς πρωινό για τέσσερα βράδια.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια. Βρίσκω εκεί μέσα τιμές από 200 - 230 χωρίς πρωινό για τέσσερα βράδια.
Οι τιμές παίζουν πολύ ανάλογα με την εποχή στη Λισσαβώνα. Το χειμώνα είναι αισθητά χαμηλότερες από το καλοκαίρι/άνοιξη.

Κοιτάξτε πάντως Baixa/Chiado ή και λίγο πιο ψηλά Principe Real/Bairro Alto.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Εξετάζω σοβαρά το ενδεχόμενο να παω Λισσαβώνα με τη γυναίκα μου από 5-8 Ιανουαρίου.
Εχω βρει 3 καταλύμματα κοντά στο κέντρο.
Καμμιά γνώμη ποιο ειναι σε καλύτερη περιοχή δεδομένου των ανηφόρων κιόλας που έχει η πόλη?
Ειναι τα εξής τρια:
1) SALVADOR
https://www.booking.com/hotel/pt/co...4AQuoAgM;sid=ffeadd61bb383b77fb73b1085274fea2

2) ΝΗ ΗΟTEL LIBERDADE
http://www.booking.com/hotel/pt/nhlisboaliberdade.el.html


3) HOTEL LISBOA
https://www.booking.com/hotel/pt/ho...4AQuoAgM;sid=ffeadd61bb383b77fb73b1085274fea2

Το Salvador & το Lisboa έχουν παραπλήσιες τιμές, ενώ το ΝΗ είναι πιο ακριβό.
Φαίνεται ότι το Salvador ειναι πιο κεντρικά,αλλά ειναι σημείο που να βολεύει για την εξερεύνηση της πόλης?Δεν ξέρω επίσης αν ειναι τόσο καλό όσο τα άλλα δυο μιας και ειναι 3 αστέρων.Καμμιά βοήθεια?
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.633
Likes
12.456
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το 1 είναι πάνω στην Alfama, περίπου στα μέσα της. Αυτό σημαίνει ανηφορες, αλλά και ωραία θέα και γραφικότητα. Προτιμήστε Baixa-Chianto για εύκολη πρόσβαση. Τα άλλα δυο βρίσκονται στην ίδια περίπου περιοχή, η οποία προσωπικά δεν μου είπε τίποτα. Πολλοί πάντως μένουν εκεί.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
σε ευχαριστώ katkas. Baixa-Chianto, ποιο θα πρότεινες γιατί δεν βρίσκω κάποιο αντίστοιχο ποιοτικά με τα άλλα δυο
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Το πρώτο είναι σε πιο γραφική περιοχή, αλλά τα άλλα 2 σε πιο βολική για να εξερευνήσετε τη Λισσαβώνα. Θα προτιμούσα κάτι λίγο πιο νότια στη Baixa/Chiado όπως είπε και η @katkats , αλλά μεταξύ των 3 θα επέλεγα τα 2 τελευταία. Η Αλφάμα και κακή συγκοινωνία έχει και θα έχετε συνέχει να ανεβοκατεβαίνετε οπουδήποτε και να πάτε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.633
Likes
12.456
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο στο επίπεδο αυτών που ψάχνεις.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Marquis σε ευχαριστώ.Έχεις μήπως καμμιά πρόταση για Baixa/Chiado ?
Το Lisboa ειναι πιο οικονομικό και μάλλον σε αυτό θα καταλήξω...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.109
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom