Πορτογαλία Λισσαβώνα

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Περιοχες για διαμονη κεντρικα στη Λισσαβωνα;ιδιαιτερο θεμα σε ανηφορες δε θα χουμε αλλα αν υπαρχει και περιοχη οπου να μην εχει τοσο ανηφορες και να ναι και κεντρικα,την προτιμαμε:haha:
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Καλησπέρα, Λισαβόνα πως σας φαίνεται για προορισμός τον Αύγουστο? Λίγο ακριβά τα αερροπορικά εισητήρια που βρήκα και δεν ξέρω αν τα υπόλοιπα δηλ. ξενοδοχεία και φαγητό πιο λογικές τιμές. Κάμιά άποψη?
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Καλησπέρα, Λισαβόνα πως σας φαίνεται για προορισμός τον Αύγουστο? Λίγο ακριβά τα αερροπορικά εισητήρια που βρήκα και δεν ξέρω αν τα υπόλοιπα δηλ. ξενοδοχεία και φαγητό πιο λογικές τιμές. Κάμιά άποψη?
Ωραίος προορισμός καλοκαιρινός αλλά πέρα από τα ακριβά αεροπορικά μιας και πάει μόνο η aegean γενικά τέλη Μαίου που πήγα τα ξενοδοχεία ήταν πολύ ακριβά ειδικά σε σχέση με αυτά που προσέφεραν. Επίσης Αύγουστο φοβάμαι θα έχει απελπιστική ζέστη και επειδή είναι πολύ ανηφοροκατηφόρες θα λιώσετε. Εμείς πέσαμε σε καύσωνα με 38αρια και μας εξάνλτησε αρκετά ομολογώ. Αλλά γενικά έχει πολλά να δεις, έχει αέρα νησιού. Φαγητό ήταν πιο νορμαλ οι τιμές ναι σαν εδώ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα, Λισαβόνα πως σας φαίνεται για προορισμός τον Αύγουστο? Λίγο ακριβά τα αερροπορικά εισητήρια που βρήκα και δεν ξέρω αν τα υπόλοιπα δηλ. ξενοδοχεία και φαγητό πιο λογικές τιμές. Κάμιά άποψη?
Θα προτιμούσα το Πόρτο για καλοκαίρι. Περατζάδες στην Ριβιέρα, εκδρομή στην κοιλάδα του Ντούρο, οινοποιεία, ακόμα και για μπάνιο μπορείς να πας σε μία απο τις κοντινές παραλίες αν θες...
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Θα προτιμούσα το Πόρτο για καλοκαίρι. Περατζάδες στην Ριβιέρα, εκδρομή στην κοιλάδα του Ντούρο, οινοποιεία, ακόμα και για μπάνιο μπορείς να πας σε μία απο τις κοντινές παραλίες αν θες...
Σκεφτόμουν και τις 2 πόλεις μισές μέρες Λισαβώνα και μισές στο Πόρτο. Δεν είμαι σίγουρη για την απόσταση νομίζω είναι 3 ώρες η μιά πόλη από την άλλη
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Ωραίος προορισμός καλοκαιρινός αλλά πέρα από τα ακριβά αεροπορικά μιας και πάει μόνο η aegean γενικά τέλη Μαίου που πήγα τα ξενοδοχεία ήταν πολύ ακριβά ειδικά σε σχέση με αυτά που προσέφεραν. Επίσης Αύγουστο φοβάμαι θα έχει απελπιστική ζέστη και επειδή είναι πολύ ανηφοροκατηφόρες θα λιώσετε. Εμείς πέσαμε σε καύσωνα με 38αρια και μας εξάνλτησε αρκετά ομολογώ. Αλλά γενικά έχει πολλά να δεις, έχει αέρα νησιού. Φαγητό ήταν πιο νορμαλ οι τιμές ναι σαν εδώ.
Ευχαριστώ πολύ! Ιούλιος μήπως είναι καλύτερα ή το ίδιο με την ζέστη? Είχα την εντύπωση ότι είναι φτηνός προορισμός η Πορτογαλλία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Εχω παει Αυγουστο και στις 2 πολεις. Ο κανονας ειναι οτι το Πορτο ειναι πιο δροσερο. Η Λισαβωνα ειχε 30 βαθμους το μεσημερι οταν η Ελλαδα ειχε 35, ενταξει νομιζω
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Ευχαριστώ πολύ! Ιούλιος μήπως είναι καλύτερα ή το ίδιο με την ζέστη? Είχα την εντύπωση ότι είναι φτηνός προορισμός η Πορτογαλλία.
Είναι τι θα σου τύχει εγώ είχα πάει τέλη Μαίου και ψηθήκαμε σκέψου φέτος με 38αρια. Δηλαδή μεσημέρι δε μπορούσες να κυκλοφορήσεις έξω. Κι εγώ έτσι νόμιζα όταν έκλεισα τα εισιτήρια αλλά τελικά αυτό ήταν τα προηγούμενα χρόνια, πλέον έχει ανέβει πολύ τουριστικά και ανάλογα έχουν πάει και οι τιμές. Μπορεί να μην είναι τόσο famous από Ελλάδα αλλά μαζεύει τουρισμό από άλλα μέρη
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Είναι τι θα σου τύχει εγώ είχα πάει τέλη Μαίου και ψηθήκαμε σκέψου. Κι εγώ έτσι νόμιζα όταν έκλεισα τα εισιτήρια αλλά τελικά αυτό ήταν τα προηγούμενα χρόνια, πλέον έχει ανέβει πολύ τουριστικά και ανάλογα έχουν πάει και οι τιμές. Μπορεί να μην είναι τόσο famous από Ελλάδα αλλά μαζεύει τουρισμό από άλλα μέρη
Άρα πάει για σκέψη ;) Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Άρα πάει για σκέψη ;) Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?
Αύγουστο όπου και να πας θα ψηθείς και θα πληρώσεις πολλά οπότε μη το απορρίπτεις μόνο γι' αυτά. Αν το συγκρίνεις με αλληνικό νησί μπορεί να σου βγει και πιο οικονομικό εγώ μιλάω σε σχέση με αυτό που πίστευα για Λισαββόνα ότι είναι μια φθηνή πόλη
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Σχετικα με τη διαμονη, αν ψαξεις διπλα σε σταση του μετρο, γλιτωνεις καποιες ανηφορες και πετυχαινεις καλυτερες τιμες απο το καρακεντρο. Στη Λισαβωνα περιμενεις ομως μεγαλες ουρες στα αξιοθεατα αυτο ηταν το μονο που με εκνευρισε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom