Πορτογαλία Λισσαβώνα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στα αξιοθέατα που πρέπει να επισκεφθούμε να βάλουμε και το μουσείο με τα πλακάκια Museo National Do Azulejo;
Σου αρέσουν τα πλακάκια, τα κεραμικά;
Εγώ δεν πήγα, τα "θαύμασα" στα κτίρια της Λισσαβόνας, έχει παντού.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Στα αξιοθέατα που πρέπει να επισκεφθούμε να βάλουμε και το μουσείο με τα πλακάκια Museo National Do Azulejo;

Μουσική Fado προτεινετε κάπου να ακούσουμε;
Πήγα στο Μουσείο και μου άρεσε.Ιδιαίτερα η τοιχογραφία με την παλιά Λισσαβώνα.Αν έχεις χρόνο πήγαινε.Δεν παίρνει και πολύ ώρα η επίσκεψη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Στα αξιοθέατα που πρέπει να επισκεφθούμε να βάλουμε και το μουσείο με τα πλακάκια Museo National Do Azulejo;

Μουσική Fado προτεινετε κάπου να ακούσουμε;
Ουτε εγω πηγα. Κλασεις πιο πανω η Εθνικη Πινακοθηκη, ωραιος κηπος με γλυπτα για καφε. Ειναι στη διαδρομη ηια το Belem.
http://museudearteantiga.pt/english
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Σου αρέσουν τα πλακάκια, τα κεραμικά;
Εγώ δεν πήγα, τα "θαύμασα" στα κτίρια της Λισσαβόνας, έχει παντού.
Nαι μου αρέσουν και με προκαλεί το ενδιαφέρον ότι δεν έχω δει κάτι ανάλογο.. το μονο που με βαζει σε σκέψη ειναι ότι έχω λιγες μέρες, μπορεί να λειπω 4 ημέρες, αλλα την 4η μέρα φεύγουμε 12:00 το μεσημέρι οπότε τη χάνουμε στην ουσία, και μία ημέρα θα χάσω με τη Sintra..

Πήγα στο Μουσείο και μου άρεσε.Ιδιαίτερα η τοιχογραφία με την παλιά Λισσαβώνα.Αν έχεις χρόνο πήγαινε.Δεν παίρνει και πολύ ώρα η επίσκεψη.
Ωραία, ευχαριστώ θα δω πως θα το συνδυάσω..προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα αλλά δεν με αφήνουν.. αμα πια δεν καταλαβαινουν και αυτοί στο γραφείο ότι πρεπει καποια στιγμή να δω τι θα κάνω..

Ουτε εγω πηγα. Κλασεις πιο πανω η Εθνικη Πινακοθηκη, ωραιος κηπος με γλυπτα για καφε. Ειναι στη διαδρομη ηια το Belem.
http://museudearteantiga.pt/english
Ωπ δεν την ειχα στο μυαλό μου.. κήπος με γλυπτά και απολαμβανουμε καφεδάκι; must!! Ευχαριστω!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Κοίτα η Λισσαβώνα είναι ένας προορισμός που αξίζει να ξαναπάς.Σίγουρα δεν θα δεις τα πάντα με την πρώτη, επικεντρώσου σε ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο και θα δεις που θα θες να ξαναπάς μετά.Δεν είναι πρωτεύουσα της μιας φοράς. Είναι πολυδιάστατη με αύρα νοσταλγική και ταυτόχρονα εξελίσσεται συνεχώς στο κομμάτι εστίασης, θα το δεις κι εσύ. Είναι πολύ λίγες 2-3 μέρες καθαρές στην Λισσαβώνα, θα έχεις πολλά που θα αφήσεις για επόμενο ταξίδι.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Στα αξιοθέατα που πρέπει να επισκεφθούμε να βάλουμε και το μουσείο με τα πλακάκια Museo National Do Azulejo;

Μουσική Fado προτεινετε κάπου να ακούσουμε;
Κι εμείς είχαμε πάει στο μουσείο και το είχαμε βρει ενδιαφέρον. Για fado είχαμε πάει στο tasca do chico
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Nαι μου αρέσουν και με προκαλεί το ενδιαφέρον ότι δεν έχω δει κάτι ανάλογο.. το μονο που με βαζει σε σκέψη ειναι ότι έχω λιγες μέρες, μπορεί να λειπω 4 ημέρες, αλλα την 4η μέρα φεύγουμε 12:00 το μεσημέρι οπότε τη χάνουμε στην ουσία, και μία ημέρα θα χάσω με τη Sintra..
Ε τότε να το σκεφτείς, αλλά βρίσκεται σε ένα σημείο που δύσκολα συνδυάζεται με άλλα αξιοθέατα. Ίσως με Αλφάμα μόνο. Πάντως πλακάκια θα δεις πραγματικά πολλά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το αρχαιολογικο της lisbon αξιζει;στο trip ειδα ντεμι σχολια αλλα δε τα πολυεμπιστευομαι..επισης σκεφτομαι να παρω Lisbon card για τις 2 μερες οπου θα δω και θα μπω σε οτι αξιοθεατα δω στη πολη,την εχει παρει κανεις αξιζει τα λεφτα της?belem,jeronimos,καστρο του αγ.γεωργιου ειναι μερικα που εχω ηδη στη λιστα μου
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το αρχαιολογικο της lisbon αξιζει;στο trip ειδα ντεμι σχολια αλλα δε τα πολυεμπιστευομαι..επισης σκεφτομαι να παρω Lisbon card για τις 2 μερες οπου θα δω και θα μπω σε οτι αξιοθεατα δω στη πολη,την εχει παρει κανεις αξιζει τα λεφτα της?belem,jeronimos,καστρο του αγ.γεωργιου ειναι μερικα που εχω ηδη στη λιστα μου
Το κάστρο δεν συμπεριλαμβάνεται και πραγματικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να σκάσεις 10€ για να μπεις. Για τη θέα πήγαινε σε κανένα miradouro παραδίπλα να την ευχαριστηθείς δωρεάν. Ο πύργος του Belem επίσης θα μπορούσε να παραληφθεί και να τον δεις μόνο απ' έξω. Στο μοναστήρι να μπεις, οκ (10€ πάλι). Με λίγα λόγια, δεν ξέρω αν συμφέρει να δώσεις 30€. Εκτός κι αν έχεις σταμπάρει κι άλλα αξιοθέατα που συμπεριλαμβάνονται. Κοίτα και την εκδοχή να αγοράσεις ημερήσιες κάρτες για τα ΜΜΜ, αν βέβαια πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις αρκετά. Χρυσή η Λισσαβόνα, αλλά υπερτιμολογημένα τα αξιοθέατά της.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Το κάστρο δεν συμπεριλαμβάνεται και πραγματικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να σκάσεις 10€ για να μπεις. Για τη θέα πήγαινε σε κανένα miradouro παραδίπλα να την ευχαριστηθείς δωρεάν.
Το καστρο οντως δεν εχει τιποτα να δεις παρα να βγαλεις ανετα ωραιες φωτογραφιες και να αραξεις με ηρεμια. Στα miradouro ενας μικρος συνωστισμος υπαρχει συνηθως. Κατα τα αλλα μονο τα παγονια μου αρεσαν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το καστρο οντως δεν εχει τιποτα να δεις παρα να βγαλεις ανετα ωραιες φωτογραφιες και να αραξεις με ηρεμια. Στα miradouro ενας μικρος συνωστισμος υπαρχει συνηθως. Κατα τα αλλα μονο τα παγονια μου αρεσαν.
2 φορές έχω πάει Λισσαβόνα και τις δυο δεν μπήκα. Ακόμα και την πρώτη μου είχε φανεί πολύ ακριβό, πριν από 16 χρόνια :eek: . Το miradouro της Graca έχει μια ξεγυρισμένη ανηφόρα για να φτάσεις, αλλά είσαι μόνος σου και άνετος και ωραίος (όλοι οι άλλοι έχουν πεθάνει προσπαθώντας :haha:). Υπάρχουν και άλλα πιο προσβάσιμα, εννοείται.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
2 φορές έχω πάει Λισσαβόνα και τις δυο δεν μπήκα. Ακόμα και την πρώτη μου είχε φανεί πολύ ακριβό, πριν από 16 χρόνια :)eek:). Το miradouro της Graca έχει μια ξεγυρισμένη ανηφόρα για να φτάσεις, αλλά είσαι μόνος σου και άνετος και ωραίος (όλοι οι άλλοι έχουν πεθάνει προσπαθώντας :haha:). Υπάρχουν και άλλα πιο προσβάσιμα, εννοείται.
Ενταξει εξαρταται και απο εποχη, μηνα, μερα και ωρα. Στο καστρο εχεις 360 view βεβαια. Αλλα μεταξυ μας, μην βγει παραεξω...Μαλλον δεν αξιζει. Αλλα δεν ειναι και ακριβο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom