Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο - Αθήνα με τρένο?

gallos_11

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλημέρα,

Το καλοκαίρι σχεδιάζω να πάω Λονδίνο αεροπορικώς και να γυρίσω με το τρένο στην Αθήνα... Πιστεύετε ότι θα είναι ταλαιπωρία η επιστροφή? Σκέφτομαι το τρένο για να δω και καμιά άλλη χώρα στην διαδρομή...
Λέω να αποφύγω να πάω με το αυτοκίνητο, μόνο λόγω κόστους, νομίζω πως θα μου έρθει πολύ ακριβά με το αυτοκίνητο πήγαινε-έλα!
Ψάχνω συνολικό κόστος για το τρένο Λονδίνο-Αθήνα, αλλά δεν βρίσκω άκρη... Μήπως γνωρίζει κανείς, περίπου τουλάχιστον, πόσο θα στοιχίσει η επιστροφή με τρένο?

Οποιαδήποτε πρόταση ή σχόλιο είναι ευπρόσδεκτα!

Ευχαριστώ!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Mε μια πρώτη ματιά που έριξα βρηκα το εξής


α) Λονδινο-παρισι-στουτγκάρδη-μοναχο: συνολο διαδρομή 9ωρες και 36λεπτά, με 2 αλλαγές τραίνων
β) Μόναχο-Βιέννη-Βελιγράδι-Θεσσαλονίκη-Αθήνα:43 ωρες με 3 αλλαγές

Συνολικα δηλαδή περιπου θα ταξιδέψεις 53 ωρες και αλλάξεις τρένα σε 5 σταθμούς!

Τιμές δεν μπορεσα να βρώ αλλα εχω την εντυπωση οτι θα σου βγει ο κουκος αηδόνι σε οτι αφορά το κοστος σε σχεση παντα με το αεροπλάνο.

Στο σάιτ της Μισελέν μου εβγαλε κοστος με το αυτοκινητο για την εν λογω διαδρομή απλή δηλαδή Λονδίνο Αθηνα 353,60Ε απο τα οποία τα 101,7 ειναι διόδια, 213 ειναι βενζίνες και 34 ευρώ ειναι για βινιέτες.
Το ταξιδι διαρκει 41,5 ωρες και διανυεις 2303 χιλιομετρα

Αυτά τα στοιχεία κ πληροφορίες μπορεσα να βρω.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
θα σου βγει ο κουκος αηδόνι σε οτι αφορά το κοστος σε σχεση παντα με το αεροπλάνο.
μπορεί να κοστίζει, αλλα αν έχεις παρέα που να αρέσει το τρένο, τότε πραγματικά αξίζει.

ΟΙ 3 μέρες που θα κάνει κανείς θα είναι μια πραγματική απόλαυση, πάντα με την κατάλληλη παρέα, που δεν θα γκρινιάζει για άνεση του αεροπλάνου κλπ κλπ. Πραγματική εμπειρία για ταξιδιώτες, η αποθέωση του Καβάφη. (τι λέει ο dimosf για αυτό ; )
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το ξέρω και εγω απο προσωπική πείρα πόσο απολαυση ειναι το πολύωρο ταξίδι με τρένο στο εξωτερικό...
εχω ταξιδέψει ουκ ολίγες φορές με το θρυλικό "Ακρόπολις" στα φοιτητικά μου νιάτα.


θα συζητήσεις, θα τραγουδήσεις, θα πιεις, θα κανεις χαζι εξω στα τοπία που περνάνε απο μπροστά σου, θα φωτογραφίσεις, θα παίξεις "ξερή" k.a !

Δεν ξέρω ομως κατα ποσο ολα τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις στα ICE τρίτης γενιάς, στο TGV και στο Eurostar!:cool:

To κόστος της διαδρομής Λονδίνο-Παρίσι με το Eurostar κυμαινεται απο 65 εως και 97 ευρώ για τα non flexible εισητηρια. Η διάρκεια της διαδρομής ειναι καπου 2,3 ώρες
 

gallos_11

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
α) Λονδινο-παρισι-στουτγκάρδη-μοναχο: συνολο διαδρομή 9ωρες και 36λεπτά, με 2 αλλαγές τραίνων
β) Μόναχο-Βιέννη-Βελιγράδι-Θεσσαλονίκη-Αθήνα:43 ωρες με 3 αλλαγές
Συνολικα δηλαδή περιπου θα ταξιδέψεις 53 ωρες και αλλάξεις τρένα σε 5 σταθμούς!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Πολύ χρήσιμα στοιχεία! Μου φαίνονται οδύσσεια οι 53 ώρες γιατί δεν έχω ξαναταξιδέψει με τρένο, αλλά σίγουρα θα είναι μοναδική εμπειρία και γι'αυτό θέλω να το πραγματοποιήσω!

Στο σάιτ της Μισελέν μου εβγαλε κοστος με το αυτοκινητο για την εν λογω διαδρομή απλή δηλαδή Λονδίνο Αθηνα 353,60Ε απο τα οποία τα 101,7 ειναι διόδια, 213 ειναι βενζίνες και 34 ευρώ ειναι για βινιέτες.
Το ταξιδι διαρκει 41,5 ωρες και διανυεις 2303 χιλιομετρα
Χρήσιμο το σάιτ της Μισελέν, δεν ήξερα ότι μπορείς να βρεις τέτοια στοιχεία! Μπορεί να ξανασκεφτώ την λύση του αυτοκινήτου, γιατί μου αρέσει η ταξιδιάρικη οδήγηση και ειδικά με ταξιδιάρικο αυτοκίνητο... Πίστευα πολύ μεγαλύτερο κόστος διοδίων!

ΟΙ 3 μέρες που θα κάνει κανείς θα είναι μια πραγματική απόλαυση, πάντα με την κατάλληλη παρέα
Δεν ξέρω ομως κατα ποσο ολα τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις στα ICE τρίτης γενιάς, στο TGV και στο Eurostar!:cool:
Στο ταξίδι θα είμαι μόνος, αφού κανείς γνωστός μου δεν δέχεται να με ακολουθήσει... Αυτοί θα χάσουν! Βέβαια μπορώ να γνωρίσω παρέες στο τρένο και να είναι πολύ ευχάριστο το ταξίδι... Μήπως έχω λάθος εντύπωση thanosth, γιατί το λες αυτό? Αν μπορείς πες μου κάτι περισσότερο γιατί δεν έχω εμπειρία από ταξίδια με τρένο...

Ευχαριστώ!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
2 μέρες μόνος καλύτερα σε τρένο η σε ξένη πόλη;

Στο ταξίδι θα είμαι μόνος, Βέβαια μπορώ να γνωρίσω παρέες στο τρένο και να είναι πολύ ευχάριστο το ταξίδι
Το πράγμα αλλάζει λίγο έτσι.

Αλλά.. είναι το ίδιο να είσαι 2 μέρες μόνος στο τρένο, με το να είσαι 2 μέρες μόνος σε μια ξένη πόλη; Αν το δεύτερο είναι καλύτερο τότε αξίζει να πάρει κανείς αεροπλάνο.

Εγώ νομίζω ότι και πάλι είναι καλύτερα στο τρένο, μόνος, ευκολότερα βρίσκεις παρέα στο τρένο. Θα ήταν ενδιαφέρον να ακουστούν γνώμες πάνω σ αυτό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο ταξίδι θα είμαι μόνος, αφού κανείς γνωστός μου δεν δέχεται να με ακολουθήσει... Αυτοί θα χάσουν! Βέβαια μπορώ να γνωρίσω παρέες στο τρένο και να είναι πολύ ευχάριστο το ταξίδι... Μήπως έχω λάθος εντύπωση thanosth, γιατί το λες αυτό? Αν μπορείς πες μου κάτι περισσότερο γιατί δεν έχω εμπειρία από ταξίδια με τρένο...

Ευχαριστώ!
Λοιπόν, μετά από 10 υπεραστικά τρένα στα οποία ταξίδεψα μόνος μου στη δυτική Ευρώπη, φέτος μόνο, θα είμαι απόλυτος. Όχι, το μοναχικό ταξίδι με το τρένο δεν είναι καθόλου μα καθόλου ευχάριστη εμπειρία. Ψάχνεις να βρείς τρόπο να κάνεις το χρόνο να περάσει και δεν περνάει με τιίποτα ο άτιμος. Προσωπικά παίζω λίγο με το κινητό, λίγο με τη φωτογραφική, λίγο διαβάζω κανα βιβλίο... και γενικώς ο χρόνος κυλάει αργά και βασανιστικά.
Να κόβεις βόλτες στο τρένο δεν είναι εύκολο, γιατί έχεις και πράγματα που κάποιος πρέπει να τα προσέχει. Αντε να ζητήσεις από το διπλανό σου να σε διευκολύνει αν χρειαστεί να πας π.χ. στην τουαλέτα, αλλά δε μπορεί να γίνεται συνέχεια αυτό.
Με μια καλή παρέα, αντίθετα, κάθε διαδρομή, και ειδικά με τα τρένα και τα φέρρυ, περνάει ευχάριστα.
Ακόμα κι αν το αποφασίσεις πάντως με το τρένο, είναι καλύτερο να κατέβεις την Ιταλία μέχρι το Μπάρι και να πάρεις από κει το φέρρυ. Τα τρένα στα Βαλκάνια είναι ακόμα αργά, και μεσολαβούν και αρκετά σύνορα (που σημαίνουν καθυστερήσεις).

Πέραν από όλα αυτά, είσαι σίγουρος ότι θες να πας (οδικώς η σιδηροδρομικώς) τόσο μακριά? Αν το ταξίδι σου δεν είναι πολλών εβδομάδων, θα πρέπει να περάσεις δίπλα από τόσα και τόσα υπέροχα μέρη, που φαντάζομαι ότι δεν τα έχεις επισκευτεί, και απλώς να τα προσπεράσεις...
 

gallos_11

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Όχι, το μοναχικό ταξίδι με το τρένο δεν είναι καθόλου μα καθόλου ευχάριστη εμπειρία. Ψάχνεις να βρείς τρόπο να κάνεις το χρόνο να περάσει και δεν περνάει με τιίποτα ο άτιμος.

Τα τρένα στα Βαλκάνια είναι ακόμα αργά, και μεσολαβούν και αρκετά σύνορα (που σημαίνουν καθυστερήσεις).
Με όλα αυτά και άλλες δικές μου σκέψεις, σιγά σιγά αρχίζω να αναθεωρώ την ιδέα του τρένου... Δεν την απορρίπτω εντελώς, θέλω να το ξανασκεφτώ! Αλλά ήδη μαζεύτηκαν πολλά μειονεκτήματα! Ευτυχώς, έχω πολύ χρόνο μπροστά μου για να καταλήξω στο τελικό μέσο! Οι εμπειρίες και οι συμβουλές όλων, θα με βοηθήσουν σίγουρα!


Πέραν από όλα αυτά, είσαι σίγουρος ότι θες να πας (οδικώς η σιδηροδρομικώς) τόσο μακριά? Αν το ταξίδι σου δεν είναι πολλών εβδομάδων, θα πρέπει να περάσεις δίπλα από τόσα και τόσα υπέροχα μέρη, που φαντάζομαι ότι δεν τα έχεις επισκευτεί, και απλώς να τα προσπεράσεις...
Υπολογίζω πως θα έχω στη διάθεσή μου περίπου 3 εβδομάδες συνολικά! Το θέμα είναι το πώς θα τις διαχειριστώ, μέσα στην Αγγλία ή στη διαδρομή... Φυσικά και δεν θέλω απλώς να προσπεράσω τόσα υπέροχα μέρη, θα προτιμούσα να μείνω για λίγο σε κάποια! Σ'ευχαριστώ taver για τον προβληματισμό που μου έθεσες! Θέλει σκέψη ακόμη το πράγμα...
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλημέρα,

Το καλοκαίρι σχεδιάζω να πάω Λονδίνο αεροπορικώς και να γυρίσω με το τρένο στην Αθήνα... Πιστεύετε ότι θα είναι ταλαιπωρία η επιστροφή? Σκέφτομαι το τρένο για να δω και καμιά άλλη χώρα στην διαδρομή...
Λέω να αποφύγω να πάω με το αυτοκίνητο, μόνο λόγω κόστους, νομίζω πως θα μου έρθει πολύ ακριβά με το αυτοκίνητο πήγαινε-έλα!
Ψάχνω συνολικό κόστος για το τρένο Λονδίνο-Αθήνα, αλλά δεν βρίσκω άκρη... Μήπως γνωρίζει κανείς, περίπου τουλάχιστον, πόσο θα στοιχίσει η επιστροφή με τρένο?

Οποιαδήποτε πρόταση ή σχόλιο είναι ευπρόσδεκτα!

Ευχαριστώ!
Το έκανε ένας φίλος το καλοκαίρι. Του άρεσε αν και είναι λιγάκι ταλαιπωρία, αλλά αυτό που σχολίασε ήταν ότι δεν προλάβαινε να δει και πολλά στα μέρη που σταμάτησε με το τρένο. Σκέψου ίσως το ενδεχόμενο να πάρεις πτήση με ανταπόκριση, και να έχεισ μεγάλη διαφορά μεταξύ των πτήσεων για να δεις καμιά άλλη πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom