Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο ή Σκωτία;

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με την επιλογή του επόμενου ταξιδιωτικού μου προορισμού για την Άνοιξη που μας έρχεται. Είμαι ανάμεσα σε Λονδίνο και Σκωτία. Οι τιμές σε διαμονή από μια ματιά που έριξα είναι πάνω κάτω ίδιες Κ στους δύο προορισμούς(αρκετά ακριβή η διαμονή)...για τα αεροπορικά ωστόσο έχω βρει πιο οικονομικά για Λονδίνο...
Σαν συνολική εμπειρία όμως δεν ξέρω ποιος προορισμός θα με ικανοποιούσε περισσότερο. Όσοι έχετε πάει είτε Λονδίνο είτε Σκωτία πείτε μου την γνώμη σας και την εμπειρία του ταξιδιού σας, θα ήθελα πολύ να να μοιραστείτε την δική σας εμπειρία και άποψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με την επιλογή του επόμενου ταξιδιωτικού μου προορισμού για την Άνοιξη που μας έρχεται. Είμαι ανάμεσα σε Λονδίνο και Σκωτία. Οι τιμές σε διαμονή από μια ματιά που έριξα είναι πάνω κάτω ίδιες Κ στους δύο προορισμούς(αρκετά ακριβή η διαμονή)...για τα αεροπορικά ωστόσο έχω βρει πιο οικονομικά για Λονδίνο...
Σαν συνολική εμπειρία όμως δεν ξέρω ποιος προορισμός θα με ικανοποιούσε περισσότερο. Όσοι έχετε πάει είτε Λονδίνο είτε Σκωτία πείτε μου την γνώμη σας και την εμπειρία του ταξιδιού σας, θα ήθελα πολύ να να μοιραστείτε την δική σας εμπειρία και άποψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Στη Σκωτία έχω βρεθεί μόνο στο -μαγευτικό- Εδιμβούργο, αλλά είναι από τις χώρες που σου κινούν την περιέργεια δίχως δεύτερη σκέψη, οπότε στη θέση σου θα επέλεγα αυτό το σενάριο, το λιγότερο εφικτό. Στο Λονδίνο έτσι όπως είναι οι πτήσεις θα σου δοθούν πολλές ευκαιρίες να πας κι αρκετά φθηνά εισιτήρια ανά διαστήματα.
Δεν έχω πάει ακόμα αλλά και πάλι Σκωτία θα επέλεγα. ;)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Είμαι ανάμεσα σε Λονδίνο και Σκωτία.
Λονδίνο. Ξεκινάμε από τα κλασσικά.
Σαν συνολική εμπειρία όμως δεν ξέρω ποιος προορισμός θα με ικανοποιούσε περισσότερο
Ξέρω εγώ. Το Λονδίνο. Αν ήταν να σε ικανοποιούσε η Σκωτία, θα το ήξερες ήδη και δεν θα είχες δίλημμα.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Έχω πάει και στα δυο και το καθένα έχει τη χάρη του. Τι ζητάς εσύ είναι το θέμα. Σκωτία θα απολαύσεις μαγευτική φύση και Λονδίνο μια μεγαλούπολη με ότι αυτό συνεπάγεται. Εγώ θα σου πω ότι είχα όνειρο το πρώτο μου ταξίδι εξωτερικό να ειναι Σκωτία ! Το πραγματοποίησα το 2009 και ακόμα το κατατάσσω στα top μου!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με την επιλογή του επόμενου ταξιδιωτικού μου προορισμού για την Άνοιξη που μας έρχεται. Είμαι ανάμεσα σε Λονδίνο και Σκωτία. Οι τιμές σε διαμονή από μια ματιά που έριξα είναι πάνω κάτω ίδιες Κ στους δύο προορισμούς(αρκετά ακριβή η διαμονή)...για τα αεροπορικά ωστόσο έχω βρει πιο οικονομικά για Λονδίνο...
Σαν συνολική εμπειρία όμως δεν ξέρω ποιος προορισμός θα με ικανοποιούσε περισσότερο. Όσοι έχετε πάει είτε Λονδίνο είτε Σκωτία πείτε μου την γνώμη σας και την εμπειρία του ταξιδιού σας, θα ήθελα πολύ να να μοιραστείτε την δική σας εμπειρία και άποψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άδικη η σύγκριση για το Λονδίνο όπως το θέτεις γιατί συγκρίνεις μια ολόκληρη περιοχή του ΗΒ με μια πόλη. Το Εδιμβούργο ή Λονδίνο θα ήταν πιο λογικό. Όπως και να χει, δεν υπάρχει σύγκριση κατά τη γνώμη μου, φυσικά Σκωτία. Όμως η Σκωτία απαιτεί μέρες και μέσο για να τη γυρίσεις. Είναι για roadtrip. Αν δεν μπορείς να το κάνεις έτσι, ίσως να ήταν καλύτερα να πας Λονδίνο για να μην κάψεις τη Σκωτία με μία εκδρομή ημερήσια στα highlands που κάνουν κάποιοι και νομίζουν οτι έχουν δει τη Σκωτία.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Άδικη η σύγκριση για το Λονδίνο όπως το θέτεις γιατί συγκρίνεις μια ολόκληρη περιοχή του ΗΒ με μια πόλη. Το Εδιμβούργο ή Λονδίνο θα ήταν πιο λογικό. Όπως και να χει, δεν υπάρχει σύγκριση κατά τη γνώμη μου, φυσικά Σκωτία. Όμως η Σκωτία απαιτεί μέρες και μέσο για να τη γυρίσεις. Είναι για roadtrip. Αν δεν μπορείς να το κάνεις έτσι, ίσως να ήταν καλύτερα να πας Λονδίνο για να μην κάψεις τη Σκωτία με μία εκδρομή ημερήσια στα highlands που κάνουν κάποιοι και νομίζουν οτι έχουν δει τη Σκωτία.

Καλημέρα. Μπαίνω στην συζήτηση να ρωτήσω το εξής: Αντιλαλμβάνομαι ότι για να πάρεις μια γεύση καλή από Σκωτία χρειάζεσαι μέσο. Έκλεισα να πάμε οικογενειακώς το Πάσχα στο Εδιμβούργο 6 ημέρες και να κινιθούμε εκτός. Δυσκολεύομαστε με την δεξιοτίμονη οδήγηση όμως ψάχνοντας βλέπω ότι η Σκωτία είναι ο ιδανικός τόπος να κάνεις σιδηροδρομικά ταξίδια... Δεν ισχύει? Εχει κάποιος εμπειρία από κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα. Μπαίνω στην συζήτηση να ρωτήσω το εξής: Αντιλαλμβάνομαι ότι για να πάρεις μια γεύση καλή από Σκωτία χρειάζεσαι μέσο. Έκλεισα να πάμε οικογενειακώς το Πάσχα στο Εδιμβούργο 6 ημέρες και να κινιθούμε εκτός. Δυσκολεύομαστε με την δεξιοτίμονη οδήγηση όμως ψάχνοντας βλέπω ότι η Σκωτία είναι ο ιδανικός τόπος να κάνεις σιδηροδρομικά ταξίδια... Δεν ισχύει? Εχει κάποιος εμπειρία από κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ!
Καλημέρα,
Δεν το έχω ψάξει αλλά ακόμα και αν εξυπηρετεί, δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι ο ιδανικός τρόπος να δεις τη Σκωτία. Με την έννοια ότι τα τραίνα σταματάνε σε πόλεις όχι σε λίμνες, κάστρα πεδιάδες, βουνά και καταρράκτες που θα θέλεις να δεις.

Σε σχέση με την ανάποδη οδήγηση, είναι λίγο κάπως στην αρχή αλλά μετα το συνηθίζεις. Εννοείται όμως ότι νοικιάζεις αυτόματο.
 
Last edited:

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Συμφωνώ απόλυτα με @panlek30. H ενοικίαση αυτοκινήτου είναι μονόδρομος αν θέλετε να απολαύσετε τη Σκωτσέζικη επαρχία και να σταματάτε όπου σας αρέσει πχ. να περιηγηθείτε σε κάστρα, να δείτε λίμνες, καταρράκτες ακόμα και κοπάδια να βόσκουν στις πεδιάδες. Τα τοπία είναι απλώς πανέμορφα! Όσο για την οδήγηση, οι πρώτες ώρες είναι λίγο δύσκολες. Συνηθίζεις όμως γρήγορα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγώ θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη Σκωτία. Αλλα είμαι πολύ προκατειλημμένος υπέρ Σκωτίας, οποτε μην με ακούς k τόσο
Αν σε ενδιαφέρει η φύση, οδήγηση στην φύση, βουνά πεδιάδες λίμνες k ποταμια τότε Σκωτία
αν σου αρέσει να κόβεις βόλτες στα μαγαζιά, να χαζεύεις, να πίνεις k να trws διαφορα, τότε Λονδίνο
όπως είπαν συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Κλείσε ότι βολεύει οικονομικά k από άποψη χρόνου k άσε το άλλο για την επομενη

PS αν πας Σκωτία σε κάνα χωριο μην τρομάξεις αν δεν καταλάβεις χριστό από ότι λένε...ακόμα αν ξέρεις καλά αγγλικά
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα & εξαρτάται κυρίως από τον χρόνο και το budget που θα διαθέσετε.
Το Λονδίνο είναι μια μεγαλούπολη, αλλά απίστευτα οικεία (σε περίπτωση που είναι απο τα πρώτα σας ταξίδια), γιατί βλέπεις ό,τι έβλεπες τόσα χρόνια στα βιβλία αγγλικών. Αυτή την αίσθηση είχε η 9χρονη κόρη μου όταν πήγαμε. Είναι πολύ ωραία για βόλτες, shopping κλπ.
Από την άλλη η Σκωτία, ακόμα και αν πας μονο στο Εδιμβούργο, έχει κάτι πιο γοητευτικό στο χαρακτήρα της. Αλλά σε κάθε περίπτωση, το ταξίδι απογειώνεται αν έχεις τον χρόνο και το Budget που είπα παραπάνω ώστε να μην μείνεις μόνο εκεί αλλά να εξερευνήσεις την φύση του.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με την επιλογή του επόμενου ταξιδιωτικού μου προορισμού για την Άνοιξη που μας έρχεται. Είμαι ανάμεσα σε Λονδίνο και Σκωτία. Οι τιμές σε διαμονή από μια ματιά που έριξα είναι πάνω κάτω ίδιες Κ στους δύο προορισμούς(αρκετά ακριβή η διαμονή)...για τα αεροπορικά ωστόσο έχω βρει πιο οικονομικά για Λονδίνο...
Σαν συνολική εμπειρία όμως δεν ξέρω ποιος προορισμός θα με ικανοποιούσε περισσότερο. Όσοι έχετε πάει είτε Λονδίνο είτε Σκωτία πείτε μου την γνώμη σας και την εμπειρία του ταξιδιού σας, θα ήθελα πολύ να να μοιραστείτε την δική σας εμπειρία και άποψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Λονδινο!μ αρεσει κ η Σκωτια σαν ιδεα την τριγυρναω κ γω χρονια τωρα αλλα Λονδινο εχει να σου προσφερει αρκετα,σου γεμιζει ανετα βδομαδα,εχει φρι αξιοθεατα(βλεπε Βρετανικο μουσειο)και γενικα πιστευω θα σας αρεσει πιο πολυ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δυσκολεύομαστε με την δεξιοτίμονη οδήγηση
Αυτή η ανησυχία ήταν η αφορμή για να ανακαλύψω το travelstories! Αν αυτό είναι το μοναδικό εμπόδιο για να κάνετε οδικό στη Σκωτία, μην το σκέφτεστε και πολύ. Είναι μία ιδέα! Νοικιάσαμε αυτόματο και το οτι κάθεσαι ανάποδα στο αυτοκίνητο βοηθάει πάρα πολύ στην οδήγηση!

Η Σκωτία είναι μοναδική!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom