Λονδίνο από ψηλά

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ενδιαφέρον επάγγελμα Σπυρέτο
βοηθό χρειάζεσαι ??????
Να έρθω για βοηθός ;
Βεβαίως! Επόμενη αποστολή σας (should you choose to accept it) :Shard London Bridge - Wikipedia, the free encyclopedia

Εγω τέρμα τα ταξίδια .... Το δήλωσα
τώρα ηρέμησα με τις δηλώσεις σου :haha::haha:

τα ίδια δεν μας έλεγε και ο Μέγιστος πριν κάτι μήνες ?????
Κάτι μήνες?? και το 2010 αυτά μου έλεγε στο Japan

Εθεαθης σε roof bar πινωντας coctails παρεα με αιθερια υπαρξη...Φανταζομαι η προισταμενη σου ε :p
έ τώρα κι εσείς με ακούτε που γράφω survey και αποτυπώσεις και τα ρέστα! τα πάντα είναι ..."αποτύπωση"
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Πάμε δυο από Pimlico:


Αγάπη μεγάλη το Battersea. Εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας (όπως άλλωστε και η Tate Modern για όσους δεν το γνωρίζατε) για το οποίο έχουν ήδη κατατεθεί πλάνα εξωραϊσμού του (εμπορικά κέντρα και σπίτια... σκατά στα μούτρα τους)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ίσως η πιο offtopic περιγραφή που θα μπορούσα να περιλάβω σε τούτο το θέμα.

«Θα πας στο South Clapham να απεγκαταστήσεις εξοπλισμό από ένα drum (τι στο καλό είν’ τούτο?). Δεν είναι δύσκολο, σε μια μέρα θα έχεις τελειώσει»
Οκ, φτάνω λοιπόν εκεί και βλέπω μια καινούρια οικοδομή όπου στην πρόσοψή της δεσπόζει μια κυλινδρική προσθήκη που φαίνεται ως διακοσμητικό στοιχείο ή μέρος του κτιρίου τέλος πάντων, με καθαρό ύψος κανά τεσσάρι μέτρα όταν η οικοδομή από πίσω του ανεβαίνει άλλους 3-4 ορόφους. Βρίσκω τον υπεύθυνο και με βάζει στα εντός.
-Εκεί στα αριστερά σου υπάρχει ένα φρεάτιο που οδηγεί στο tube που τρέχει κάτω από τα πόδια μας
(βρρρρρρ…)
- Ά ναι, μόλις το άκουσα!
- Εκεί δεν μπαίνουμε. Σε αυτό το φρεάτιο όμως που μπορείς να το δεις και απ’ έξω, έχεις πρόσβαση καθώς δεν είναι του tube
- Και ποιανού είναι;
- Τι να σου πω, δεν ξέρω κι ούτε με ενδιαφέρει που πάει, δε χρειάστηκε ποτέ να κατεβώ
….
(μια ώρα μετά)
- Να σας πω κυρ. υπεύθυνε! Εκεί κάτω είναι πίσσα σκοτάδι! Καλά κατέβηκα τις κυλινδρικές σκάλες για 4-5 μέτρα αλλά μετά τίποτα! Pitch black!
- έ και πόσο βαθιά θες να πας;
- ιδέα δεν έχω! Μέχρι να βρω όλες τις συσκευές που πρέπει να μαζέψω
- ά, με συγχωρείς αλλά εκεί κάτω δεν μπορώ να σε στείλω μόνο σου! Abdul! Φέρε ένα φακό και ακολούθα τον φίλο μας.

Ο Abdul πλησιάζει και με ακολουθεί στο κατευόδιο.
- μη μου πεις ότι θα πάμε μέχρι τέρμα κάτω;
- γιατί να μη στο πω;
- δε θέλω να πάω. Έχω πάει ήδη μια φορά και δεν είναι καθόλου ευχάριστα!
- όπα, κάτσε τι εννοείς μ’ αυτό; Μπορεί να χρειαστεί να πάμε και όπως βλέπω (αυτοσχέδια δημιουργία προβλήματος) τούτο το καλώδια είναι κάπου σκαλωμένο (προσεχτικό απαλό τράβηγμα υπό το φως του φακού) άρα πιθανότατα θα χρειαστεί να κατεβούμε έτσι ώστε να ακολουθήσουμε την δίδυμη σπιράλ σκάλα που βλέπεις να ξεπροβάλλει αδρά πίσω από το μεταλλικό κλωβό του ασανσέρ
(σημείωση προς τον αναγνώστη: φανταστείτε δυο σπιράλ σκάλες να δένονται μεταξύ τους αφήνοντας στο κέντρο ικανό χώρο για ασανσέρ που, κρίνοντας απ’ τη διάμετρο μεταξύ σκαλών, χωρούσε δε χωρούσε 4 ψυχές μέσα)
- φτου ρε γαμώτο! Αυτή η σκάλα κατεβαίνει πολλά μέτρα κάτω! Βλέπεις πάνω σου; είμαστε στα 4 μέτρα και δεν βλέπουμε τις μύτες μας! Εκεί μπορεί να είμαστε και 25 μέτρα κάτω από την επιφάνεια! Και ο αέρας δεν είναι καθόλου ευχάριστος γιατί πλέον όλοι οι χώροι είναι εγκαταλελειμμένοι, δεν υπάρχει εξαερισμός και η ανάβαση θα μας δυσκολέψει πάρα πολύ.
- Abdul. Ποίοι χώροι;
- Bomb shelters….
alh6.googleusercontent.com__jBeEmhYGcHc_ULZ4oznESwI_AAAAAAAAA238eea9b26031cc1c1e2d8638a7b14352.jpg

alh3.googleusercontent.com__MWyxS2GDTeM_ULZ4pKaUV0I_AAAAAAAAA2bf82419d4ae45f09f889a055ea447ba2.jpg

alh6.googleusercontent.com__3_aOpyfZtkU_ULZ4q8xgWiI_AAAAAAAAA24a7a8d49e3fc25baa3e6e7ed267fbebb.jpg

alh3.googleusercontent.com__X5U3E4lPj3Q_ULZ4sYZT7WI_AAAAAAAAA3688e74c64d869e3ac72fffa6618377ea.jpg

alh4.googleusercontent.com__mdLvLtH1aIk_ULZ4rMmJByI_AAAAAAAAA2689347424b670d31c9a2245e6da107ab.jpg

alh3.googleusercontent.com__yiGiQOEqrRY_ULZ4rPUEq3I_AAAAAAAAA2098d5b4f20f38979468429a6b518e97d.jpg

-Τις βλέπεις όλες αυτές τις διακλαδώσεις; Απ’ ότι μου έχουν πει μπορείς από δω, ζώνη 3 νοτιοδυτικά, να φτάσεις μέχρι το βόρειο Λονδίνο! Τι νομίζεις, αν κάνεις μια τομή στην πόλη, αυτό που θα δεις θα σου θυμίσει τυρί γκούντα! Όλη η πόλη είναι κούφια (κούφια γη!!!) κάτω από τα πόδια σου! και να φανταστείς ότι υπάρχει κόσμος που πληρώνει για να κατεβεί εδώ χάμω! Μέχρι και στην Tower Bridge έχουν τέτοια καταφύγια! Αν τύχει να περάσεις, σε ένα από τους πύργους (δεν ξέρω ακριβώς σε ποιόν, ένα πρώην αφεντικό μου μου τα έλεγε) θα βρεις μια μικροσκοπική πόρτα. Έ, σε καταφύγια πάει! Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά την επόμενη φορά, ρώτα κάποιον από του ασφαλίτες ή τους ξεναγούς που βρίσκονται μόνιμα εκεί!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Spore αφιερωμένο:

αυτός είναι ο ουρανοξύστης στο Vauxhall που έπεσε το ελικόπτερο:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εμείς δηλαδή στο πηγάδι κατουρήσαμε τοπογράφοι άνθρωποι; (το ότι έχω να πιάσω όργανο χρόνια είναι άσχετο)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
ισα που ξεπροβαλλουν οι κεραιες. Αποτυπωση λοιπον! Τι αλλο βλεπουμε; το gherkin, τον tower 42 στα αριστερα και το μελλοντικο αποκτημα ακομα σε σκαλωσιες, leadenhall tower

Αγαπητε δεφ αν τακτοποιησετε το θεμα σας με τις αραχνες, σας ερχομαι να σας αποτυπωσω ο,τι πυργο εχετε στη χωρα, με σας στοχοφορο:D
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Aπλες καθημερινες φωτογραφιες!!! Και βαρετη δουλεια μου φαινεται :D :D :D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
άσε, 4 μήνες ήμουν εκεί πάνω. διαφορά θερμοκρασίας από ground level περίπου 5-6oC... εκείνο το -9 (sorry -14) του Μαρτίου μου έχει μείνει αξέχαστο...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το είδαμε κι αυτό!!!!
3163-1372601563-1ff126e67a4f5830f6a3ed029cc35291.jpg
3164-1372601565-ca6b8ae683832265efadc4395bfd3f65.jpg
3165-1372601567-e97910994712ef452450cd7f656b9c65.jpg

ναι ναι! μπάνιο κάνουν οι άνθρωποι! ΣΤΟΝ ΤΑΜΕΣΗ!
(έ, έχουμε και καύσωνα σήμερα, 27οC)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom